İçeriğe Yönlendir

Linea'da Esp Olup Olmadığını Nereden Anlarım?

Guest Mert Boran

Recommended Posts

Turkiye'ye gore bakarsan yanilirsin. Avrupadaki urun gamina bak.

Aslinda benim dedigim farkli bir noktaydi ya da ben aracin hitap ettigi sinifi tespit edebiliyorum. Octavia, fabia varken o superb'nin sinifi belli zaten. Skoda'nin en onemli ozelligi araclari sinif ozelliklerine uymaz genelde arada kalir. Octavia'yi c olarak degerlendirirsin ama aracin motor yelpazesi genis boyutlari ve sase uzunlugu soru isareti yaratir.

Ben sinif hesabini tekrar kendime sakliyorum:)

Saygilarimla.

Ben bugüne kadar bu sınıfların kasanın ölçüleriyle yapıldığını zannediyordum. Bugün biraz kafam karıştı mazur görün. :)

Emre Bey ne demek? Paylasimlarla yanlis bildigimiz dogrulari ya da dogru bildigimiz yanlislari bir yargi haline getirmemeyi biz forumumuzda cok gorduk. Gormeye devam edecegiz. Sonucta gozlemciyim eksper degil:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yazdigima dikkat ettiginizde motor hacim ortalamasina gore bakiyorum. Focus'un yurtdisinda 2.0 motoru,ulkemizde de kullanilan 1.6 ecoboostu yani aracin ortalama motor hacmi orta sinif araclara uygun. Zaten ben yukarda bunu belirttum linea agirlikli 1.3-1-4, focus ise agirlikli 1.6 motor kullaniyor.

Yani focusun 1.0 kullanmasi nedeni ile A sinifi olduguna dair bir anlam cikarmayin yanlis olur.

Saygilarimla.

Arac genişliği bunu elevermektedir. Boyu ve dingil mesafesi yanıltır.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Herkese teşekkür ederim. Bugün normalde denediğimden çok daha fazla yerde denedim ve ışık birkaç kez yanıp söndü. Sanırım ESP var. Işık yandığında araç birden yola birisi tarafından itilmiş gibi oluyor. :D

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

vay be fiat ta öle özellik varmıydı ben bir 20 sene sonra anca korlar diye tahmin ediyordum baya geriden gelen bir marka 

Aracımda hill holder, bluetooth, sesli komut, follow me home, asr, ESP, detaylı yol bilgisayarı, usb girişi, submarine led, cruise control gibi özellikler var. Ki araç en dolusu değil. Ayrıca detaylara verilen öenm cidden fordda bile yok. Anahtarı kontaktan çıkarmadığınız sürece tepe lambası yanmaz. Camlar belli bir süre daha içerden açılmaya devam eder. Far, ampül patlağına, fren balata seviyesine uyarı veren yol bilgisayarı var. Kapılar otomatik kilitlenir. İstenirse hepsi menüden ayarlanır. :)

ışık var,kontak açınca yanıyor,ancak devreye girdiğinde yanmıyor-diye hatırlıyorum. (3 yıl BAZ linea kullandım,bende esp yoktu ama linea forumunda bu konu çok konuşuluyordu o zamanlar)

zaten Mert de,"bir müdahale oldu gibime geldi" demiş.ışık yanardı Mert görürdü.

Abi ışık asr ile ortak olunca ben onu önemsemiyordum. Demekki oymuş. :)

Cayir cayir sari renkli isik gosterge tablosunda yaniyor sayisiz kez yaktim burdan bilen goren coktur.

En sagdaki ucgen ici unlem esp veya asr devreye girince goz kirpar

369975c088ff43a6e290f694aacc73e8.jpg

Abi ben bu ışığı asr lambası sanıyordum. Ben çok kez yaktım bunu. :)

Mert nerde? Denememi yapıyor? :)

Valla yalan söylemek gibi olmasın denedim. :D

Emmiyi aramış, esp testinde tekeri koparmak kaskoya dahilmi diye

Hahahahahahahah abi şu final döneminde gülmeyi özlemiştim. Çok iyi geldi ya :D

Mert senin vites icin ECO tusu yalnizsa, keza ilk etapta punto ve linea dualogiclerde asr-esp-hillholder opsiyondu, 2009 da tum fiat punto dualogiclerde bu paket standart oldu. Linea da hem tjet de hem de otomatikde opsiyondu.

Eco ninda hatta solunda Asr tusu yoksa esp yok. Tahminimce sende yok.

Sagdaki ECO tusu yalnizsa Asr yoksa esp hillholder yok

Abi asr off tuşu var. 

Yorum bağlantısı

Bu submarin led'i ben de dun kullandigim lineada gordum. Bizim evoda ayni tavan lambasi kullaniyor ama led yuvasi yok. Tavan lambasini alip direkt taksam ledler yanmaz sanirim ama isciligi basitse yapmak isterdim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder Bey, platformu B sinifi olduktan sonra araclarin boyutlari sinifini degistitmiyor. Ya da soyle soyleyelim motor gaminda 1.6 bir adet motor varsa ve aracin ana motorlari 1.4 veya 1.3 ise o aracin agirligi ve hacmi daha dusuk bir sinifa giriyor, fiyati daha dusuk gelir grubuna hitap ediyor demenin es anlamidir. Arac B sinifi. Tipki orjinali hb olan peugeot 206 sedan, clio symbol gibi. Fiat Turkiyede cok aranan ve illaki sedan olmasi beklenen c sinifi acigini hatchback bravo ile kapatamadigi icin b sinifindan devsirerek cozdu.

Saygilarimla.

Yazdigima dikkat ettiginizde motor hacim ortalamasina gore bakiyorum. Focus'un yurtdisinda 2.0 motoru,ulkemizde de kullanilan 1.6 ecoboostu yani aracin ortalama motor hacmi orta sinif araclara uygun. Zaten ben yukarda bunu belirttum linea agirlikli 1.3-1-4, focus ise agirlikli 1.6 motor kullaniyor.

Yani focusun 1.0 kullanmasi nedeni ile A sinifi olduguna dair bir anlam cikarmayin yanlis olur.

Saygilarimla.

dediğiniz gibi sadece ülkemiz olarak bakmamak lazım.bizde satılan sanıyorum ki tüm markaların ülkemize hiç gelmemiş,pek çoğumuzun adını bile duymadığı motor seçenekleri var.bu açıdan bakınca lineanın da ülkemizde olmayan ve bilmediğimiz motorları olduğunu kabul etmek gerekir.fiat'ın türkiye kadar belki de daha fazla sevildiği bir ülke de brezilya.ayrıca linea üretilen bir ülke.fiat brasil e girdiğimde -ingilizce olsa biraz daha anlardım- karşıma direk 1.8 benzin-etanol yakıtlı motoru çıktı.eminim ki bizim dışımızda linea satılan ülkelerde 1.4 atmosferik motorun adı bile geçmiyordur.keza 1.3 mj de öyle.

bu durum sonucunda sizin düşüncenizle biz brezzilyada yaşasaydık lineaya direk c sınıfı diyecektik,b miidir diye aklımıza bile gelmeyecekti.

1.4 turbo jet motorun 1.6 atmosferik motordan,1.6 dizel motorun yine 1.6 atmosferik motordan kesinlikle daha ucuz olmadığını düşünürsek de,hitap ettiği kesimin kesinlikle sadece daha kısıtlı gelir sahipleri olmadığı (ama onları da kapsadığı) sonucuna da varabiliriz.bu konu uzar gider aslında :)

bu fiat brasil,1.8 motorlu linea(bu ilk karşıma çıkan,siteye çok bakmadım,1.6 hatta belki 2.0 da vardır)

http://www.fiat.com.br/carros/novo-linea-2015.html

bir bağlayıcılığı yok ama bu da wikipedi :)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fiat_Linea

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu arada eski bir pejo kullanıcısı olarak pejo ile fiat arasındaki uçurumu bir daha  gördüm.

Fiat'ın standart donanımı

ESP, ASR

Pejonun standart donanımı

sis farı imiş 2007'de :)

Hoş şu anda Pejo da uyandı ESP standart bütün modellerde ama iş işten geçti :)

Bir daha Fransıza para vermem inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bu submarin led'i ben de dun kullandigim lineada gordum. Bizim evoda ayni tavan lambasi kullaniyor ama led yuvasi yok. Tavan lambasini alip direkt taksam ledler yanmaz sanirim ama isciligi basitse yapmak isterdim.

Saygilarimla.

Abi en yakın toplantıda deneyelim. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Evet yanan ışık esp ışığymış deneyimlerim ve kullanım kılavuzu bunu doğruladı. :)
2008 Linea kullanım kitapçığı
      yI2hwVY.png

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...