İçeriğe Yönlendir

Linea'da Esp Olup Olmadığını Nereden Anlarım?

Guest Mert Boran

Recommended Posts

Ali Elöver

Merhaba Abilerim,

Araç linea malum. Donanım dynamic araç otomatik vites. İnternetten baktım ama net bir bilgiye ulaşamadım. Acaba aracımda esp var mıdır? Asr kapatma tuşu var ama esp tuşu yok. Bu zamana kadar yok diye biliyordum ama bugün yerler ıslakken yaptığım sert bir dönüşte sanki bir müdahale oldu gibime geldi. Bilen varsa bilgilerini rica ediyorum. Teşekkürler. :)

Bu da konusu:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254303-dizel-otomatik-lineam%C4%B1z-13mjet-dynamic-dualogic-mistik-gri-2008/

Mert senin vites icin ECO tusu yalnizsa, keza ilk etapta punto ve linea dualogiclerde asr-esp-hillholder opsiyondu, 2009 da tum fiat punto dualogiclerde bu paket standart oldu. Linea da hem tjet de hem de otomatikde opsiyondu.

Eco ninda hatta solunda Asr tusu yoksa esp yok. Tahminimce sende yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi mondeo boy boy fark attığın günleri anlatsana özledim valla :)

Uyuyan devi uyandırdın len :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Cayir cayir sari renkli isik gosterge tablosunda yaniyor sayisiz kez yaktim burdan bilen goren coktur.

En sagdaki ucgen ici unlem esp veya asr devreye girince goz kirpar

369975c088ff43a6e290f694aacc73e8.jpg

Yol tutmayan araba ESP yakarmış diyola :p

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Dynamic plus'ta var Sanırım dynamic'lerde esp yok.

Bravo sana hodja, linea emotion bile olsa plus paket yoksa esp asr hillholder yok. Tjet linea da bile opsiyon ama fiyati 900 liraydi bedava yani almayan aptaldir...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Yol tutmayan araba ESP yakarmış diyola :p

Yol tuyuyor ama araba kuvvetli ve hafif olunca 150 bg 1050 kg esp sart.

Ferrari, porse mercedes lambo da esp var ve yakip duruyorlar demek onlarda yol tutus ozurlu. Ahh ahh meksika fasulyesi.

:shok::D

Bombalar gelmiş :D

Eee Fiat Punto nun tokatlamadigi fiesta focus mondeo kaldi mi ki?

V6 modiyi bile 140 a kadar gecti Punto

Yorum bağlantısı

Eee Fiat Punto nun tokatlamadigi fiesta focus mondeo kaldi mi ki?

V6 modiyi bile 140 a kadar gecti Punto

Abi,Süha bu işte bir şeyler var demişti,yoksa yazılımmı vardı araçta ?  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Mert senin vites icin ECO tusu yalnizsa, keza ilk etapta punto ve linea dualogiclerde asr-esp-hillholder opsiyondu, 2009 da tum fiat punto dualogiclerde bu paket standart oldu. Linea da hem tjet de hem de otomatikde opsiyondu.

Eco ninda hatta solunda Asr tusu yoksa esp yok. Tahminimce sende yok.

Mert ilk mesajda yazmış,asr off tuşu var demiş.Mert in aracında esp var demek oluyor

Kesinlikle ESP YOK. 2008 dinamic otomatik var bende de...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yol tuyuyor ama araba kuvvetli ve hafif olunca 150 bg 1050 kg esp sart.

Ferrari, porse mercedes lambo da esp var ve yakip duruyorlar demek onlarda yol tutus ozurlu. Ahh ahh meksika fasulyesi.

Ne yani sen tırt puntonu ferrari porsche lambo ile bir mi tutuyon :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Cayir cayir sari renkli isik gosterge tablosunda yaniyor sayisiz kez yaktim burdan bilen goren coktur.

En sagdaki ucgen ici unlem esp veya asr devreye girince goz kirpar

369975c088ff43a6e290f694aacc73e8.jpg

evet,dökümanı buldum.Mert in araç linea,seninki punto.diyeceksin ki ikisi de aynı,değil efendim :)

hem puntonun hem lineanın kullanma klavuzlarına baktım,ekrandaki esp ışığıyla ilgili yazılanlar farklı.

punto için seyir halinde yanıp sönmesi,devrede olduğunu gösterir diyor

linea için seyir halinde yanıp sönmesi arızayı gösterir diyor.

linea forumda çok konuşulmuştu,esp ışığını yakamıyoruz diye.lineada yanmıyor :)

punto:

j0b1hs.jpg

linea

2a0kcag.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Vay mal fiat, daha dogrusu mal tofas. Bizim turkler korkup servise goturmesin diye demek deaktif ettiler ledi. Dunyada esp ledi calisirken sinyal vermeyen nadir araba vardir. Bi dolu esp li arabaya bindim esp devreye girince yanmayanani gormedim.

Ne yani sen tırt puntonu ferrari porsche lambo ile bir mi tutuyon :D

He tabi ki. Ferrarinin sahibi fiat demek ki punto da yavru scaglietti veya scuderia [emoji16] [emoji16]

Sonucta punto ile italia yi ureten ayni aile ayni mantalite [emoji14]

Mert ilk mesajda yazmış,asr off tuşu var demiş.Mert in aracında esp var demek oluyor

Cepten bakiyorum atlamisim orayi demek ki bosuna yazdim esp varmis.

Ali abi, ben senin araçta ki ESP lambasının sönmediğini biliyorum :D

O zamanlar sonmezdi pek, artik clk sadece kose basi donuslerde yakiyor gunde 1 2 o da.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Köşe başımı dedin :)

Goremedik senin kose basini, hafta ici gel de istanbulpark a video da cekelim, bende dokumantasyon var 20 dklik

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Focus ile lineayı nasıl karşılaştırabilirsiniz. Linea b sınıfı sedan focus c sınıfı sedandır. Önce hangi aracın hangi sınıfta yer aldıklarını öğrenseniz iyi olacak. Böyle olunca konu farklı yerlere gidiyor. Nereden nereye geldik

ya aslında hiç polemik olsun istemiyorum ama,bu araç çıktığından beri hep aynı karalama.tutamıyorum kendimi.

Mert'ciğim şahsına söylemiyorum ancak fiat sevmeyenlerin ve baktığını yanlış görenlerin uydurmasıdır lineanın B sınıfı olduğu.linea C sınıfı bir araçtır.üreten C olarak üretmiş ancak bu araç karşısında -nedense bir lobi oluşmuş,bu lobi bu aracı yerin dibine sokmayı kendine görev edinmiştir.

tabi ki de sınıfının en ucuz ve kalitesi en düşük (ama kalitesiz değil) aracıdır,tutup focustan,jettadan,corolladan iyidir demek vicdansızlık (ya da akılsızlkık) olur.ama bu ne kadar vicdansızlık ise,linea b'dir demek de o kadar vicdansızlıktır.

Yıllardır söylenen "linea,puntonun platformu değiştirilerek aynı plartformda üretilmiştir."  yani? B aracın  plartformunu geliştirip C araç yapamaz mısın,bu yüzden bu araca B mi diyeceğiz,tersi olsaydı lineaya özel plartform değiştirilip punto bunun üzerine yapılsaydı,bu puntoya C sınıfı mı diyecektik?

Araç darmış.bu onu B sınıfı yapıyorsa (linea 2007 de satışa çıktı) 2007 den önce bu sınıfın en dar (illa ki en dar bir araba var di mi) arabası -diyelim ki corolla,B sınıfı mıydı.linea gelip "en dar" ünvanını alınca corolla B den C ye mi terfi etti.

2007 de çıktığında bırak B yi,C de bile olmayan standart donanımlarla çıktı. esp,hillholder,blue me vb.

pek çok dergilerde,programlarda bu araçtan bahsedilirken sürekli rakip olarak C deki araçlar gösterildi,onlarla kıyaslandı,doğrusu da oydu.fluence çıkana kadar sınıfının en uzun (4510 mm idi galiba) aracıydı,fluence onu geçmişti.şimdiki durumu bilmiyorum.

tekrar ediyorum,amacım polemik değil,sezarın hakkı sezara. :bye:

http://www.otohaber.com.tr/fotohaber/Otomobiller/volkswagen_jettanin_rakipleri?tc=8&page=2&albumId=27244

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Önder Bey, platformu B sinifi olduktan sonra araclarin boyutlari sinifini degistitmiyor. Ya da soyle soyleyelim motor gaminda 1.6 bir adet motor varsa ve aracin ana motorlari 1.4 veya 1.3 ise o aracin agirligi ve hacmi daha dusuk bir sinifa giriyor, fiyati daha dusuk gelir grubuna hitap ediyor demenin es anlamidir. Arac B sinifi. Tipki orjinali hb olan peugeot 206 sedan, clio symbol gibi. Fiat Turkiyede cok aranan ve illaki sedan olmasi beklenen c sinifi acigini hatchback bravo ile kapatamadigi icin b sinifindan devsirerek cozdu.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Önder Bey, platformu B sinifi olduktan sonra araclarin boyutlari sinifini degistitmiyor. Ya da soyle soyleyelim motor gaminda 1.6 bir adet motor varsa ve aracin ana motorlari 1.4 veya 1.3 ise o aracin agirligi ve hacmi daha dusuk bir sinifa giriyor, fiyati daha dusuk gelir grubuna hitap ediyor demenin es anlamidir. Arac B sinifi. Tipki orjinali hb olan peugeot 206 sedan, clio symbol gibi. Fiat Turkiyede cok aranan ve illaki sedan olmasi beklenen c sinifi acigini hatchback bravo ile kapatamadigi icin b sinifindan devsirerek cozdu.

Saygilarimla.

Sadece meraktan soruyorum 1.0 motorlu focuslar o zaman A sınıfı mı sayılıyor.
Yorum bağlantısı

Sadece meraktan soruyorum 1.0 motorlu focuslar o zaman A sınıfı mı sayılıyor.

Yazdigima dikkat ettiginizde motor hacim ortalamasina gore bakiyorum. Focus'un yurtdisinda 2.0 motoru,ulkemizde de kullanilan 1.6 ecoboostu yani aracin ortalama motor hacmi orta sinif araclara uygun. Zaten ben yukarda bunu belirttum linea agirlikli 1.3-1-4, focus ise agirlikli 1.6 motor kullaniyor.

Yani focusun 1.0 kullanmasi nedeni ile A sinifi olduguna dair bir anlam cikarmayin yanlis olur.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben bugüne kadar bu sınıfların kasanın ölçüleriyle yapıldığını zannediyordum. Bugün biraz kafam karıştı mazur görün. :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Saygilarimla.

Abi bu Hesapla Superb B+ sınıfı oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...