İçeriğe Yönlendir

Gayrimenkul Hk.

Hüseyin Kuvvet

Recommended Posts

Hüseyin Kuvvet

Emlak işine girmeyi düşünüyoruz.
Daha doğrusu ben düşünüyorum.
Babamın emekli olmasına 3-4 sene kaldı. 
Emekli olduktan sonra güzel bi gayrimenkul dükkanı açalım diyorum. 
Peder bey şuan inşaat malzemeleri falan satıyor. 
Müteahhit tanıdığı çok. Her türlü oradan kazanırız düşüncesi içerisindeyim.
Sizce mantıklı mı emlak işi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Ankara piyasası da çok hareketli.Bir ara kayınpederle bizde düşünmüştük.Gerçi o hala ısrar ediyor ama şimdilik erteledik.Seninde söylediğin gibi,çevren geniş ise iyi paralar kazanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Tanıdığınızın çok olması avantaj olduğu gibi dezavantajları da çoktur.  "Bana da mı aynı fiyat? Benden de mi para alacaksın?.. vs." gibi sorularla karşılaşmak malumunuzdur. İş başka arkadaşlık başka fikrini benimsemeyince de dargınlıklar ortaya çıkıyor. Hepsini ölçüp biçip ona göre yatırım yapmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Emlak işi dışarıdan göründüğü gibi kolay değil. Getirisi kadar gideri de çok fazla. Borga'nın dediği gibi eş dosttan Kalkıp %3 alamazsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

sadece benim şahsi görüşüm tabi;

alın teri olmadan,aşırı çok kazanılan bir meslek gurubu bence.

ev sahibi olmak veya mutlaka ev tutması gereken kişiden, yaralanmak isteyen kişiler olarak görüyorum.

en son emlakçıya verdigim parayıda helal etmedim...

Yorum bağlantısı

ev sahibi olmak veya mutlaka ev tutması gereken kişiden, yaralanmak isteyen kişiler olarak görüyorum.

Hizmet sektörü hiçbir zaman emek yoğun sektör değildir. Bu nedenle alınan bedelin alınteriyle ilişkilendirilmesi hata olur. Hizmet sektörü lükstür ve lüksün karşılığı olan hizmet bedeli yüksektir.

Buna karşın, sabit ve değişken maliyetleri ortalama olarak komisyona yansıtmaları doğal. 1 ay boyunca 20 kişiye ev gezdirip satış yapamadıklarında tüm maliyeti de kendileri karşılıyorlar.

Bir de arsa emlakçıları vardır, o işte emlakçılık paravandır zaten. Kapitali ile göz boyar, alıp, 3 ay sonra yüzde elli fazlaya satar. Bu grup genelde mafyavari takılır, adres belli olsun diye emlak, inşaat, otomotiv gibi faaliyet konularını tabelaya yazdırdığı ofis açar.

Emlakçılık Türkiye'de kamu ile ilişkilendirilirse, tapu işlemleri, elektrik su, doğalgaz bağlatma işlemleri, yıllık vergiler emlakçılar üzerinden yürürse ve emlakçıların alım satımlarında sözleşmeleribneki bedeller esas alınarak doğru vergilendirilmeye gidilirse, ev ve işteri kredi işlemlerinde emlakçının da sorumluluğu olursa bu mesleğin ruhsatı da değerli olur, saygınlığı da arttırır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Daha önce kiralık ev baktığım emlakçı şu an aynı dükkanı tekel bayi olarak isletiyor. Tekeli açtıktan sonra saat 22 den sonra alkol satış yasağı geldi ancak kimse takmadığı gibi onlarda satışa devam ediyor :)

İyi yapıyor. Alkol satışının saati mi olur? İnsanları gıcık etmek için çıkartılmış bir yasa daha işte. Çıktı da alkol tüketimi mi azaldı?

Emlakçılık zor. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

yasağın çıkması işimize yaradı artık whatsapptan mesaj atıp kapıda ödeme yapabiliyorum ayağımıza kadar hizmet geliyor :)

İşte yasanın özürlü olduğunu gösteren bir örnek. ;)

Yorum bağlantısı
Hami Erışık
(düzenlendi)

Hizmet sektörü hiçbir zaman emek yoğun sektör değildir. Bu nedenle alınan bedelin alınteriyle ilişkilendirilmesi hata olur. Hizmet sektörü lükstür ve lüksün karşılığı olan hizmet bedeli yüksektir.

Buna karşın, sabit ve değişken maliyetleri ortalama olarak komisyona yansıtmaları doğal. 1 ay boyunca 20 kişiye ev gezdirip satış yapamadıklarında tüm maliyeti de kendileri karşılıyorlar.

Bir de arsa emlakçıları vardır, o işte emlakçılık paravandır zaten. Kapitali ile göz boyar, alıp, 3 ay sonra yüzde elli fazlaya satar. Bu grup genelde mafyavari takılır, adres belli olsun diye emlak, inşaat, otomotiv gibi faaliyet konularını tabelaya yazdırdığı ofis açar.

Emlakçılık Türkiye'de kamu ile ilişkilendirilirse, tapu işlemleri, elektrik su, doğalgaz bağlatma işlemleri, yıllık vergiler emlakçılar üzerinden yürürse ve emlakçıların alım satımlarında sözleşmeleribneki bedeller esas alınarak doğru vergilendirilmeye gidilirse, ev ve işteri kredi işlemlerinde emlakçının da sorumluluğu olursa bu mesleğin ruhsatı da değerli olur, saygınlığı da arttırır.

Saygılarımla; 

amacım tartışma ortamı açmak degil,ama 

böyele bir açıklamayıda asla kabul edemem.

ben bir yerden alışveriş yaptıgım zamankimse bana 3 gündür satışım yok,3 liralık malı 5 almadım..

bence siz,aylık 1.000 tl ye çalışın,sonra onun 400 tl.sini emlekçıya cama levhasını astı diye bir kira bedeli diye verin ondan sonra görüşelim,serbest ekonomiyi falan

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

uzun dönemde çok getirisi olmayabilir. Alım satıma daha çok yoğunlaşılırsa birkaç sermayedar ile birlikte çalışılırsa kazanılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Saygılarımla; amacım tartışma ortamı açmak degil,ama

ben bir yerden alışveriş yaptıgım zamankimse bana 3 gündür satışım yok,3 liralık malı 5 almadım..

bence siz,aylık 1.000 tl ye çalışın,sonra onun 400 tl.sini emlekçıya cama levhasını astı diye bir kira bedeli diye verin ondan sonra görüşelim,serbest ekonomiyi falan

Kişilerin kendi geliriyle, bir başka meslek grubunun kazancını kıyaslamaları yanlış olur. Emlakçı bir zorunluluk olmadığına göre, sahibinden ev kiralama yolunu tercih etmediysem karşılığını ödemek zorunda olduğumu biliyorsam, bu hizmetin yüzdesel oranı maaşımın yüzde kırkına denk geliyorsa lüks tüketim bedeli ödüyorum demektir.

Marketlerin fiyat etiketi neden oluşur? Sadece malı aldığı toptancının fiyatı üzerine öylesine kar mı koyar? Kiradan, maaşlara, çalınan maldan, çabuk bozulan hızlı tüketim mallarının maliyetine kadar hepsi her kaleme yedirilir.

Emlakçının sartığı ürün iki kalem. Ya satacak, ya kiralayacak. Belirlediği komisyonda kirasını da sizden çıkaracak yediği yemeği de. Hesabı buna göre, siz neyi kabul edemediniz açıkçası anlamadım?

Beni 1000tl maaşa davet etmişsiniz. Beim için önemli olan şudur. Gelirimin yüzde kırkını bir hizmete vediğimde bu bana dokunuyorsa vermem. Veriyorsam da tüm emlakçılar aynı rakamı telaffuz ediyorsa normal karşılarım. Karşımdaki tefeci olmadıktan sonra kazancını alınteri ile mukayese etmem. Bu tarz ortak forum alanlarına kişileri meslekleri nedeniyle rencide edici bir mesaj yazmam.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar bu bir hizmet bedelidir. Bu hizmeti almak istiyorsan bedelini ödersin. Yok ben hizmet almak istemiyorum kendi işimi kendim yaparım diyorsan da birşey ödemezsin. Kimse kimseden zorla birşey almıyor ki..Uyanıklık yapmaya gerek yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu düşünce doğru değil. Ben ev sahibiyim. Müşteri ile muhattap olacak vaktim yok veya olmak istemiyorum kim uğraşacak.

amacım tartışma ortamı açmak degil,ama 

İlk baktığınızda alırsanızda %3 komisyon 2 sonra baktığınızda alırsanız da %3 komisyon. 20 ev bakıp almazsanız %0 komisyon.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

arkadaşlar mesajımın en başındada yazdım,bu sadece benim şahsi görüşüm.

isterse 100 kişiye karşı muhalif olayım ama, yinede şahsi görüşüm dogru veya yanlış orası ayrı konu...

bence dogru.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bir de şunu düşünün. Mesela satılık daireniz var cama astınız ''Sahibinden Satılık'' diye.. Yoldan geçen eve dalar.. Eve bakıyoruz ayağına içeride ne var ne yok onları gözlemler. Hırlısı da gelir, hırsızı da gelir sapığıda gelir..Ancak bir emlakçıya verirseniz en azından bir nokta da eleme yapmış olursunuz. Biz her önümüze geleni dolaştırmıyoruz mesela. Önce konuşup nedir ne değildir anlamaya çalışıyoruz. Kiralık olsun satılık olsun bu böyle..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Arkadaşlar bu bir hizmet bedelidir. Bu hizmeti almak istiyorsan bedelini ödersin. Yok ben hizmet almak istemiyorum kendi işimi kendim yaparım diyorsan da birşey ödemezsin. Kimse kimseden zorla birşey almıyor ki..Uyanıklık yapmaya gerek yok.

Benine len benine! :p Ev sahibinin numarasını isteyince veriyonuz da sanki, kendi işimizi kendimiz yapacaz. :p Verin o zamanya Allaallaaa...  :vroom:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hüseyin, Hami beyin dediklerine bakarak iyi bir sektör olduğunu anlayıp bu işe girebilirsin.. Az emek bol kazanç... :)

Benine len benine! :p Ev sahibinin numarasını isteyince veriyonuz da sanki, kendi işimizi kendimiz yapacaz. :p Verin o zamanya Allaallaaa...  :vroom:

Aldığın bir şey yok, sürekli satıyorsun hocam sende... En son inkilizce kelimeyi ne zaman öğrendin ? Kırk yıl önce öğrendiklerini kırk yıldır satıyorsun bir şey diyor muyuz ?  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ev sahibinin numarasını veririz niye vermeyelim %1.5 komisyona bağlarız ..Bu da bir hizmet. 118 80 bile dünya para alıyor numara sormaya :D:p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hüseyin, Hami beyin dediklerine bakarak iyi bir sektör olduğunu anlayıp bu işe girebilirsin.. Az emek bol kazanç... :)

Aldığın bir şey yok, sürekli satıyorsun hocam sende... En son inkilizce kelimeyi ne zaman öğrendin ? Kırk yıl önce öğrendiklerini kırk yıldır satıyorsun bir şey diyor muyuz ?   :p

Abi bizim kantinci emlak işine girdi :D Kantinde çalışmak daha kolaymış diyor :D (önceden sabah 6:30akşam18:30 ve sürekli ayakta şikayet ediyordu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Aldığın bir şey yok, sürekli satıyorsun hocam sende... En son inkilizce kelimeyi ne zaman öğrendin ? Kırk yıl önce öğrendiklerini kırk yıldır satıyorsun bir şey diyor muyuz ?   :p

Yuh! Yaşım 45 len zaten. 5 yaşında mı öğrendim ben gavurcayı?... Olabilir haa, dur ben bunu düşüneyim bi... :crazy:

Ev sahibinin numarasını veririz niye vermeyelim %1.5 komisyona bağlarız ..Bu da bir hizmet. 118 80 bile dünya para alıyor numara sormaya :D:p

Peki numarayı verdin diyelim. Evi de aldık. Ama ev sahibiyle sıkı pazarlık ettik. Ev sahibinin sana satmak için teklif ettiği paradan mı verecez yüzde 15i yoksa bizim indirttiğimiz paradan mı? :unusre2: :crazy:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yuh! Yaşım 45 len zaten. 5 yaşında mı öğrendim ben gavurcayı?... Olabilir haa, dur ben bunu düşüneyim bi... :crazy:

Peki numarayı verdin diyelim. Evi de aldık. Ama ev sahibiyle sıkı pazarlık ettik. Ev sahibinin sana satmak için teklif ettiği paradan mı verecez yüzde 15i yoksa bizim indirttiğimiz paradan mı? :unusre2: :crazy:

Sen yabancı değilsin son rakam neyse ondan ver :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Abi bizim kantinci emlak işine girdi :D Kantinde çalışmak daha kolaymış diyor :D (önceden sabah 6:30akşam18:30 ve sürekli ayakta şikayet ediyordu :D

Uzak şehirde oturup evini kiraya vermek isteyenler için emlakçılar can simididir.. Yeri gelir kirayı takip eder, kontratı yeniler, bir nevi ev sahibinin vekili olur.. Ancak evin değerinden fazlasını isteme yönünde ev sahibini yönlendirebilir de.. Aynı oranda komisyonu da artacağı için tabi.. Bu durumda olan müşteriye olabilir eğer yeterli araştırma ve pazarlığı yapmazsa.. ;)

Numarayı vermeden parayı aldı ya, daha ne komisyon vereceksin ? Hangi rakama alırsan al, biz Ayhan' la kebapçıda oluruz sen tapuda sıra beklerken... :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Mesleki olarak polemiğe girmek istemem, alınan hizmetin bedelini ödemek istemeyen işini kendi halledecektir.Her işte olduğu gibi, dışarıdan çok kolay gözüken, sermayesiz bir iş olarak algılanır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...