İçeriğe Yönlendir

Lastiğe Vida Girmesi

Ömer Ekinci

Recommended Posts

Ömer Ekinci

sabahleyin lastikte küçük bir vida gördüm, hafif sallanıyordu, çıkardım. bir kaç saat sonra baktığımda lastiğin havası inmemişti. lastik patlamamış. ben de lastikçiye falan gitmedim. ama ileride o vidanın girdiği yerde bir açılma olur mu acaba? bir de vida lastiğin dişlerine değil dişlerinin arasındaki oluğa girmiş. orası lastiğin kendi yüzeyi değil mi? bu beni biraz işkillendirdi.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

sabahleyin lastikte küçük bir vida gördüm, hafif sallanıyordu, çıkardım. bir kaç saat sonra baktığımda lastiğin havası inmemişti. lastik patlamamış. ben de lastikçiye falan gitmedim. ama ileride o vidanın girdiği yerde bir açılma olur mu acaba? bir de vida lastiğin dişlerine değil dişlerinin arasındaki oluğa girmiş. orası lastiğin kendi yüzeyi değil mi? bu beni biraz işkillendirdi.

Evet oluk lastiğin iç yüzeyine en yakın yer, vidanın ne kadar içeri gittiğini siz göz kararı görmüşsünüzdür, ben olsam yine de bir lastikçiye gösterirdim.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

sonuçta biraz da olsa hasar almıştır orası,vidanın yerini biliyorsan işaretle lastikçiye içerden yama attır bence.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Vidanin bereledigi yer lastiğin en zayıf halkası durumuna gelmiş olabilir. Sert bir çukurda gumleyebilir. Bence tamir ettirin 10 lira için riske girilmez can tasiyorsunuz sonuçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Ünal

Lastik ihmale gelmez.Bir lastikçiye uğramanız sizin yararınıza olacaktır.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

O lastiği izleyin bir hafta kadar, inme vs gözlemlemezseniz düşünecek birşey yoktur. Lastik inmeye başlarsa gidip yama yaptırın içten.(lastikçi tamir için fitil teklif ederse, sakın ola hiç bir şartta kabul etmeyin)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Konuyla alakasız ama başıma gelen lastik ve vida ilişkisini anlatmak istedim.

Geçmiş yıllarda aracımın ön lastiği patladı. Stepne ile değiştirip yola devam ettim.  Gün içinde lastiği tamir ettirme fırsatım olmadı. Akşam da  otobanda giderken tekrar lastik patladı.

Aracımda yıllardır pompa bulundururum. Lastiği şişirmeye çalıştım ama delik büyük olduğu için bir türlü şişmedi. Takım çantasını açıp çözüm bulabilecekmişim gibi bakarken gözüme saç vidaları ilişti. 

Kalınca bir vidayı alıp hava kaçıran deliğe vidaladım. Lastiği şişirdim. Kontrol ettiğimde hava kaçağı hiç yoktu. Yaklaşık 5 km kadar gidip lastikçiye ulaştım. 

Kesinlikle lastik hiç hava kaçırmamıştı. :)

O küçücük vida bazen de büyük dertlere deva oluyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

öncelikle geçmiş olsun aynı olay benim de başıma geldi

şöyle ki

10 gün kadar önce seyir halindeyken tahminime göre sağ arka taraftan luk lok luk lok diye ses geliyordu, iki gün boyunca devam etti sorunu bulamamıştım (tekerlerin havası iki gün boyunca sağlamdı) neyse sabah işe gittim akşam çıkışta sağ arka tekerin havasının inmiş olduğunu farkettim. teker o haldeyken yaklaşık 1.5 km ilerideki benzinlikte ulaştım. tekere hava basayım dedim ama ne yazık ki bir türlü şişmiyordu. akşam vakti bari stepneyi takayım da ertesi gün baktırırım lastikçiye dedim. tam tekeri sökerken şu manzara ile karşılaştım.

W61NYQ.jpg

neyse stepneyi taktım benzinlikteki bi elemanla sağolsun yardım etti.ertesi gün lastikçiye gittim. lastikçi vidayı tekerden sökerken metal sürtünme sesi net şekilde duyuldu zaten.

BRDq2Q.jpg

lastikçi "abi tekerin tellerine zarar vermiş biz buraya çelik örgülü yama yapalım" dedi bende tamam dedim.

LY1B3V.jpg

neyse lastiği tamir etti 30 lira verdim normal olsaydı 15 liraymış neyse tamirden bir iki gün sonra tekere tekrar baktım zarar gören lastiğin telleri dışarıdan bariz görünüyordu

oYrbEQ.jpg

bence içiniz rahat değilse bi lastikçiye gidin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Geçmiş olsun bu vidalara bide akıllı diyorlar. . . Vidanın boyu diş derinliğinden uzunsa mutlaka lastikçiye gitmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Guest Aykut Can

O lastiği izleyin bir hafta kadar, inme vs gözlemlemezseniz düşünecek birşey yoktur. Lastik inmeye başlarsa gidip yama yaptırın içten.(lastikçi tamir için fitil teklif ederse, sakın ola hiç bir şartta kabul etmeyin)

Fitilin olumsuz yani nedir? Daha once iki kere fitil yaptirdim vida yuzunden. Bir risk varsa yaptirmayayim bir dahakine. Bizim buralar tamamen santiye halinde. Cok insaat var. devamli yasiyoruz bu sorunu cunku.

Yorum bağlantısı
Guest Aykut Can

10 gün kadar önce seyir halindeyken tahminime göre sağ arka taraftan luk lok luk lok diye ses geliyordu, iki gün boyunca devam etti sorunu bulamamıştım (tekerlerin havası iki gün boyunca sağlamdı) neyse sabah işe gittim akşam çıkışta sağ arka tekerin havasının inmiş olduğunu farkettim. teker o haldeyken yaklaşık 1.5 km ilerideki benzinlikte ulaştım. tekere hava basayım dedim ama ne yazık ki bir türlü sismiyordu

Fazla dusuk basincta benzinliklerdeki hava normal elle rakam girirek hava basmayi deneyince calismiyor. Inik lastik butonuna basinca hizlica sisiriyor lastigi. Hatta deneme yania yontemiyle tesadufen kesfetmistim ben 32 girip, inik lastik butonuna bastigimda yuksek basincla iki dkda sisirdi, 32 degegrini bulunca durdu. Hep korkardim ya cok sisirsem de patlarsa diye. [emoji23]

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Fitilin olumsuz yani nedir? Daha once iki kere fitil yaptirdim vida yuzunden. Bir risk varsa yaptirmayayim bir dahakine. Bizim buralar tamamen santiye halinde. Cok insaat var. devamli yasiyoruz bu sorunu cunku.

Fitil, hani diyorlar ya vida ile gidince hava inmiyor, onun gibi bir ey ve iş gören bir tamir, fitil bir basınca kadar dayanıyor yamanın dayanımı daha yüksek, bilhassa büyük deliklerde, ancak fitil mi yama mı derken aracın lastik çapı, hava basıncı vs gibi bir durum göz ününde bulundurulduğunda binek bir araç için fitil aslında yeterli bir uygulama.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Fitil için lastikte minik bir çivi deliğini bile epeyce büyütüp şiş sokuyorlar, balans sorunu olabilir fitil soktuktan sonra ve en önemlisi ben lastiğimi göz göre göre şişletip üzerine para vermeyi sevmiyorum. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

lastiğin durumu böyle şu an hava kaçırma yok.

FF3E36875B33B68A91246AD8F441F4F7.jpg923433B8A82FCB15DD104ED66FF787A7.jpg

resimler kuş olmuş uçmuş sanki :)

Fazla dusuk basincta benzinliklerdeki hava normal elle rakam girirek hava basmayi deneyince calismiyor. Inik lastik butonuna basinca hizlica sisiriyor lastigi. Hatta deneme yania yontemiyle tesadufen kesfetmistim ben 32 girip, inik lastik butonuna bastigimda yuksek basincla iki dkda sisirdi, 32 degegrini bulunca durdu. Hep korkardim ya cok sisirsem de patlarsa diye. [emoji23]

inik lastik butonu zannedersem yoktu yada şimdiye kadar tekerlerin havasını kontrol ettiğim benzinliklerdeki pompalarda benim hiç dikkatimi çekmedi

Yorum bağlantısı
Ömer Ekinci

fotoğraf yüklemeyi tam çözemedim bu sitede. başka bi siteye yükleyip adresini buraya kopyalamıştım ama bi görünüyor bi kayboluyor :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

fotoğraf yüklemeyi tam çözemedim bu sitede. başka bi siteye yükleyip adresini buraya kopyalamıştım ama bi görünüyor bi kayboluyor :)

İmzamdan yardım alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ömer Ekinci

İmzamdan yardım alabilirsiniz.

teşekkürler

lastiğin durumu böyle. hava kaçırmadı.

rvHJrcH.jpg

ciE09or.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu vida oluğa tamamen batmışmıydı, dişlerle aynı seviyedeyse pek önemli değil ama oluğa tamamen batmıştıysa bilemedim şimdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçen benim lastikte de bir vida gördüm...

Lastikçiye gittim... Lastik delinmişti, hava kaçırıyordu.. Lastiği sökmeden onardı lastikçi...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçen benim lastikte de bir vida gördüm...

Lastikçiye gittim... Lastik delinmişti, hava kaçırıyordu.. Lastiği sökmeden onardı lastikçi...

"Fitil" yapmıştır abi, başka çaresi yok ..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...