İçeriğe Yönlendir

Ford Explorer 4.0 Xlt Sabahları Devreye Girmeyen Jikle...

Can Saatçıoğlu

Recommended Posts

Can Saatçıoğlu

Selamlar..
97 model 6 silindir Explorer XLT kullanıcısıyım.Sorunum sabahları motor soğuk iken devreye girmeyen otomatik jikle ve sonrasında gezen rölanti ayarı...Bununla ilgili aracı arıza tespit cihazına bağladığımızda araç ateşleme ve elektronik sensör arıza vermedi..İlk teşhisimiz rölanti valfinin yenisiyle değişiminden yanaydı sonuç olarak aynı arıza yine devam ediyor daha sonra boğaz temizliği yapıldı,hava filtresi orjinali ile yenilendi LPG beynine yeni yazılım atıldı ama sonuçta aynı...Benim kendi gözlemlediğim radyatör yedek su deposu tam olarak boşaldığında ve radyatörden bir miktar su daha eksildiğinde sabahları otomatik jikle devreye giriyor rölanti de gezmeyi bırakıyor bu arada araçta hararet yükselmesi de hiçbir şekilde olmuyor..
Bu sorun hakkında çözümlerinizi bekliyorum..Yoksa severek kullandığım arabamdan satarak vazgeçmiş olacağım..

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Mondeo 2 ler de rolanti de gezinme için; rolanti valfi, cartel sübabı/hortumu, potansiyometre, hava akışmetresi, boğaz kelebeği temizliği gibi nedenlerden olabilceği deniyordu ben hepsini yaptım/değiştirdim ama yine geziniyordu...

Yorum bağlantısı
Can Saatçıoğlu

Osman Bey ilginize teşekkür ederim..Benim araçtaki sorun araç ısınıncaya kadar ondan sonrasında tüpte veya benzinde devir düşüklüğü ve gezmesi yok.Yokuş dur kalklarında devir gezmesinden geriye kaydırması yok.Bu olay ne ise sabah ilk çalışmada ve gün içinde kullanılmazsa akşam eve dönüşteki çalıştırmada motor soğuk iken tekrarlıyor..Ara kullanımlarda motorun soğumadığı durumlarda bunu asla yapmıyor..

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

Araciniz bunu sadece sabahlari ilk calistirmada yapiyorsa ve araciniz lpg li ise yuzde 90 sorun geri besleme valflerindendir muhakkak temizlettirin

Yorum bağlantısı
Can Saatçıoğlu

Emre Bey ilginize teşekkür ederim..Araçta bu sorun soğuklarında başlamasıyla devam etmekte ve baya ender bir arıza sanırım hiçbir usta çözemedi forumdan da bilgi sahibi olup geri dönüş yapan olmadı..Bu geri besleme valfleri tam olarak nerededir ustaya tarif etmem açısından benimle paylaşırsanız çok sevinirim.Araştırmalarım sonucu http://www.lpgyedekparca.com/lpg-sorunlari-ve-cozumleri-hID70.htmlsitedende sorunumla ilgili bir kaç alt başlık buldum sanırım tüpçüye gidip regülatör ve LPG enjektörlerine baktırıcam..Ford ustam araç LPG de çok düzgün çalışıyor ama benzine geçince rölanti de düşme oluyor diye aracı bu haftalık sadece benzinde kullanmamı önerdi,devamlı tüpte kullanım sonucu benzin enjektörleri kurumuş olabilir ilk çalışmada da araç benzinde çalışıyor diye rölanti sorunu ve araçta geç ısınma meydana gelebilir dedi valfler kendini yağlasın diye bu haftalık aracı benzinde kullanıcam ama eğer düzelme olmazsa tavsiyenizi mutlaka ustama ileticem..

Yorum bağlantısı
Can Saatçıoğlu

Çağlar abi veya Hakan abi konuya el atsa iyi olacak..Bugün aracın EGR valfine baktırtmayı düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...