İçeriğe Yönlendir

Yeni Kış Lastiklerim Petlas Snowmaster W651

Ersin Uçan

Recommended Posts

Ersin Uçan

Merhaba,

Bir süre önce aldığım Mondeo'ya kış lastiği takmakla takmamak arasında kararsız kalmıştım. Aslında tabii ki takmam gerektiğini biliyordum ama aracı yeni alıp borca girdiğim için kararsız kalmıştım. Asıl hedefim Goodyear almaktı fakat 18 jant olunca fiyatlar 600 TL'ye yaklaştığı için bu yıl kış lastiği taktırmaktan vazgeçmiştim. Geçenlerde işe giderken bir lastikçiye uğrayıp aracın üzerindeki lastikleri kontrol ettirdim ve bu kışı rahat geçirir miyim diye sordum. Kendisinde 2 adet çıkma Petlas olduğunu söyleyip bunları öne takalım rahat edersin dedi. Ben kesinlikle 2 lastik taktırmayacağımı ama bunları arkaya takıp önlere sıfır alırsam fiyatın ne olacağını sordum. Çıkmaların çiftine 350 TL, sıfırların çiftine 800 TL dedi. Hepsine 1200 TL 6 taksit yapabileceğini söyledi.  Başka bir yerde de 1650 TL / 5 taksit Bridgestone da bulmuştum ama o fiyatlara çıkma imkanım yoktu ve açıkçası buradaki Bridgestone yorumlarını da pek olumlu bulmadım. Etiket değerleri de ıslak zemin için "F" gösteriyordu. Bir iki gün daha fiyat araştırması yapıp son bir pazarlık daha yaptım ve 1050 TL 8 taksit olarak 2 adet çıkma (2012 üretim dişleri 8 mm civarı) ve 2 adet sıfır (2014 50. hafta üretim) aldım. Önler ve arkalar aynı ebat ve desende. Yazlık lastikleri ücretsiz muhafaza edecek sadece takarken 50 TL takma parası alacak. Aslında Petlas içime çok sinmedi ve arkaların çıkma olması da beni arada bıraktı ama Çağlar Abi'nin en kötü kış lastiği kışın yaz lastiğinden iyidir sözünü düşünerek almaya karar verdim, çünkü 1000 TL civarını aşma imkanım yoktu ve ya bu seçeneği değerlendirecek ya da yazlık lastiklerle devam edecektim.

Bunlar çıkma lastikler:

5O6DcEt.jpg

4zgxODa.jpg

Bu sıfır lastiklerin etiket değerleri:

1vVMKrQ.jpg

Bunlar da araçtan sökülen yazlık lastikler:

6ZaonCp.jpg

RyANAsl.jpg

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bence gayet uygun bir alışveriş olmuş. Bahsettiğiniz bütçe ile alınabilecek en iyisini almışsınız. Snowmaster fena bir lastik değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kış geliyor. Kış lastiği taktırmak doğru karar. Sadece önlere takmaya sıcak bakmamak daha doğru karar. Petlas iyidir. Hayırlı olsun. Güle güle kullanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Ayan

aynı sıkıntı bendede var 235-45-18 .18 jant olupta diğer ölçülerle oynasak sıkıntı olurmu acaba.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

bundan iyisi Şam'da kaysı...
Kış lastiklerinde Şahsi fikrim; önemli olan kauçuk oranı olduğu için marka lastiklere gerek yok fiyat/fayda açısından çok farkedeceğini sanmıyorum ki kış lastiklerinde zaten fazla sürat yapmıyorsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kisliklariniz hayirli olsun.

Benim orjinallerim 17...ve sifirlar...kis lastiğinide asla 17 düşünmedim... Lastiğin janta girip cikmasi beni çok tedirgin ediyor... Onun yerine arkadaşımdan sifir focus 3 sac janti ve yine gecen sene ikinci el aldigim sifir kisliklari taktirdim...17 leri korumam lazim çok pahalilar... 18 mi aman aman uzak olsun...[emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Çok iyi seçenek. Ben 4yıldır başka marka lastik almıyorum. 1.5 ay önce petlasın uygun ebadını bulamadığım için falken aldım 4tanesi 1200 tl olarak. O da çok iyi lastik. Dediğiniz gibi 18 jant olunca fiyatlar uçuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

aynı sıkıntı bendede var 235-45-18 .18 jant olupta diğer ölçülerle oynasak sıkıntı olurmu acaba.

Ben 245 45 18 aldım. Herhangi bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Vay anasını bizim sıfır 15" jant+lastik aldığımız paraya siz çıkma lastik alıyorsunuz, allah kolaylık versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Orj ölçü 235-45-18 ise, çapı %3 ten fazla değiştirmeden ucuz alternatif çok az...

225-45-18 %1,5 küçük, yanak yüksekliği 5mm azalır...

205-50-18 %0,9 küçük, yanak yüksekliği 3mm azalır...

215-50-18 %0,6 büyük, yanak yükseliği 2mm artar...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Uçan

Yılbaşından önce İstanbul'da kar yağışı olduğu gün lastikleri denemek için yola çıktım. Yolda sadece yoğun bir biçimde taze kar vardı buzlanma yoktu ve ani hızlanma ani fren gibi (müsait alanlarda) denemelerimde lastiklerden çok memnun kaldım. Bugün de Kurtköy Yenişehir'den Yakacık'a gittim. Her iki yer de karın yoğun olduğu bölgeler. Ana yollar zaten temiz ama sokak aralarına da girdim ve tamamen buz üzerinde giderken sanki sadece yağmurlu havada seyahat ediyormuşum gibi rahattım. Normal sürüşümden (zaten sakin kullanırım) ödün vermeden gidip geldim ve en ufak bir tedirginlik yaşamadım. Tabii ki bu benim ilk kış lastiği deneyimim olduğu için sizlere "Petlas'ı öneririm" demek yerine "Kış lastiği takmanızı öneririm" mesajı vermek istiyorum. Başka kış lastiği kullanmadığım için Petlas hakkında yorum yapamam ama hiç tedirginlik yaşatmaması beni memnun etti ve kış lastiği takmayan kişilere kesinlikle takmalarını tavsiye ediyorum. Arada bu kadar fark olduğunu bilmiyordum. En hesaplı lastik bile bu farkı ortaya koydu. Bundan sonra imkanlarım el verdiği sürece her aracıma kış lastiği takacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...