İçeriğe Yönlendir

Yıllık Bakım Mı Yoksa Kilometre Bakımı Mı?

kazım yenikomşu

Recommended Posts

kazım yenikomşu

2012 model dizel focus aracım var.  2013 yılında 3500 km bakımı yapıldı. 2014 yılında ise 9500 km de bakım yapıldı. Servise sordum dedi ki; Eğer 15.000 km bir yıldan önce önce dolarsa 15.000 de dolmazsa senede bir bakım yaptırmanız gereklidir dedi. Yıllık genelde 5-6 bin km yapıyorum. Siz ne düşünürsünüz her sene 15.000 km dolmadan bakım yaptırmalımıyım? Yada bir yıldan fazla zamanda dolacak 15.000 km 'yi  beklemelimiyim?.  Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar bir fikir verirmisiniz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Doğru söylemiş.15bin km erken dolarsa 15bin dolmazsa yıllık bakım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Doğru söylemiş.15bin km erken dolarsa 15bin dolmazsa yıllık bakım.

bende aynı fikirdeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Servis doğruyu söylemiş de,yanlış anlamazsanız bu kadar az kilometre yapıyorsanız dizel arabayı neden tercih ettiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Servis doğruyu söylemiş de,yanlış anlamazsanız bu kadar az kilometre yapıyorsanız dizel arabayı neden tercih ettiniz.

Dizel sadece yakıt için değil performans içinde düşünülebiliyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Tabii ki aynen söyledikleri gibi. Araç hiç km yapmasa bile yılda bir en azından yağını değişmesi gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
kazım yenikomşu

Önceki aracım benzinliydi ve haliylede tüplüydü tüp tankından bagajı her açtığımda nefret ederdim sanırım o yüzden dizeli tercih ettim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Galiba ben biraz önyargılıyım dizel arabaya.Tüp konusunda haklısınız,tüp yerine dizel tercih etmek bence de mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Önceki aracım benzinliydi ve haliylede tüplüydü tüp tankından bagajı her açtığımda nefret ederdim sanırım o yüzden dizeli tercih ettim :)

Bende artık sevmemeye başladım. Ancak bir dahaki sefere araç alırsam ilk yaptıracağım LPG tankı bagajdaysa stepmenin olduğu yere aldıracağım. Bagajı öldürmesin.

Ama dizel turbo için bile tercih edilir.

Galiba ben biraz önyargılıyım dizel arabaya.Tüp konusunda haklısınız,tüp yerine dizel tercih etmek bence de mantıklı.

Osman bey yanlış anlamayın merak ettiğim için soruyorum. Hangi konuda ön yargılarınız var. (Benim hiç dizel aracım olmadığı için sordum :) )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ozturk
(düzenlendi)

Rica ederim Mehmet bey, valla benim de hiç dizel arabam olmadı :) Şirkette mecburen kullanıyoruz.Sesli çalışıyor,bakım maliyetleri yüksek,motor geç ısınıyor mesala bugün bankaya gidip geldim.Hiç ısınmadı araba dondum valla.Az kilometre yaparsanız verdiğiniz parayı amorti etmeniz uzun zaman alıyor.Tabii benim önyargı yelpazem geniş Mehmet Bey çift yakıtlı ve otomatik vites araçta almam :)

tarihinde Osman ozturk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Rica ederim Mehmet bey, valla benim de hiç dizel arabam olmadı :) Şirkette mecburen kullanıyoruz.Sesli çalışıyor,bakım maliyetleri yüksek,motor geç ısınıyor mesala bugün bankaya gidip geldim.Hiç ısınmadı araba dondum valla.Az kilometre yaparsanız verdiğiniz parayı amorti etmeniz uzun zaman alıyor.Tabii benim önyargı yelpazem geniş Mehmet Bey çift yakıtlı ve otomatik vites araçta almam :)

Hangi marka dizel araç olursa olsun benzinliden sesli çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Bakım km'si 25 bin olmasına karşın 3 yılda 25 bin km gelemedik. Fakat heryıl bakımlarını eksiksiz yerini getiriyoruz. Mümkünse heryıl öneriyorlar.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Yapılan bakımda neler var ki, yağ ve filtreler bunlarda en iyi 150-200TL tutar bide genel kontrol tamam o kadar para verip alıyoruz bence en az yılda bir yaptırılmalı bakımları.

Yorum bağlantısı
Bahadır Yalçın

2008 benzinli focus sahibiyim aracı 1 yıl önce almıştım aldığımda bakımlarını yaptırdım üzerinden 1 yıl geçti yaptığım km 7000 civarı.geçtiğimiz hafta özel serviste yağ (mobil 5w30)yağ filtresi ve hava filtresini değiştirdim toplamda 130 tl ödedim.

Yorum bağlantısı
kazım yenikomşu

2. bakımını bu sene serviste yaptırdım 9500 km'de Aracın 15000 bakımında yapılması gerekenleri yaptılar. Yani yağ, filtreler, polen filtresi, hava filtresi ve frenlerin hidrolik yağı değişti. Fatura 438 TL. Ankaradaki bütün servislere sordum en ucuz bakım yapan yetkili servisti bu. Diğerleri 650 artı KDV diyen bile oldu. Her servis ayrı fiyat verdi...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

650 diye mazot filtresini de koymuştur belki. 

Yorum bağlantısı
kazım yenikomşu

Bilemem hepsine durumu aynı anlattım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...