İçeriğe Yönlendir

Kurt - Kuzu Sorusu Gibi Muayene

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba;

İlk defa muayene yaptıracağım fakat ne yapacağımı şaşırdım. 

1- Aracın LPG'sini 23 Nisanda taktırdım ve ruhsata işletmedim. Faturayi sonra alırım dedim.

2- LPG taktırdım sızdırmazlık vs. alacak mıyım? Makine mühendisleri odasına gidecek miyim? Kalktı diyorlar.

3- LPG işlemlerini Çorum'da yaptırdım LPG ile ilgili 2. maddedeki işlemleri Çorum'da mı yaptırmam gerekiyor?

4- Aracın ruhsatında muayene için yazılacak yerler dolmuş. Yeni ruhsat mı çıkartılacak. Eğer öyle ise ne yapmam gerekli?

5- Muayenem bu ayın 15 inde doluyor fakat 19'unda müsaitim. Geç gitsem ve o arada trafik çevirmesine yakalansam ne olur?

6- Egsoz muayenesi normal muayeneden ayrı mı oluyor. Yoksa TüvTürk onu da yapıyor mu? Egsoz için ayrı randevu mu gerekli

7- Muayeneye girmeden önce aracımı ön muayeneden geçirtmem gerekir mi? Farlarım fazla uzağı göstermiyor. Akslar 90 ile 100 arası titreme yapıyor. Kapılarımdan birisi de kumanda ile açılığ kapan mıyor? Kış lastiğim yok. Bu sorunlar ile muayeneden geçer miyim?

8- Muayene için dikkat etmem gereken başka şeyler var mı?

Şu acemiy bir yardım lütfen. 2. muayeneye kadar söz başka bir şey sormayacağım :)

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

6--egzoz (egsoz egzos egsos) :D muayeneden ayrı fakat aynı yerde yapılıyor.Ücreti yatırırken soruyolar sormasalar bile egzoz muayeneside yaptırmak istiyorum dersiniz.

7---farlarınızın ne kadar uzağı yakınıgösterdiğinin önemi yok zaten hep hatalı cıkıyor :)

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Soru 5 için cevap vereyim. Ben 45 gün sonra götürdüm aylık 8 lira gecikme parası alınıyor. Yani siz muayeneye girerken 8 lira fazladan ödeme yapacaksınız 4 gün için. Ben polise yakalanmadım ama yakalandığın zaman aracı bağlıyorlar diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Emrah:

1. Önce lpg taktırdığın yerden fatura ve proje alacaksın

2. Mühendisler odasından randevu alıp sızdırmazlık alacaksın.(EK-1 yazdırmayı unutma)

3. Standart muayene ye gideceksin.

a. İlk önce egzost muayenesi olacak. (Bu arada kırmızı egzost ruhsatın mutlaka olacak yanında) Tüv aynı yerde yapar.

b. Sonra muayene ye girip belgeni alacaksın

4. Muayene raporu ve ruhsatın ile birlikte Trafik Tescile gidip yeni ruhsat sayfası çıkartacaksın.

5. Far ayarını yaptır. Çok büyük sorun yoksa hafif kusur ile geçer. Xenon varsa söktür.

6. Rot balans ayarına bak rot problemi ağır kusur olabilir.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Emrah:

1. Önce lpg taktırdığın yerden fatura ve proje alacaksın

2. Mühendisler odasından randevu alıp sızdırmazlık alacaksın.(EK-1 yazdırmayı unutma)

3. Standart muayene ye gideceksin.

a. İlk önce egzost muayenesi olacak. (Bu arada kırmızı egzost ruhsatın mutlaka olacak yanında) Tüv aynı yerde yapar.

b. Sonra muayene ye girip belgeni alacaksın

4. Muayene raporu ve ruhsatın ile birlikte Trafik Tescile gidip yeni ruhsat sayfası çıkartacaksın.

5. Far ayarını yaptır. Çok büyük sorun yoksa hafif kusur ile geçer. Xenon varsa söktür.

6. Rot balans ayarına bak rot problemi ağır kusur olabilir.

Mühendisler odasından randevuyu nasıl alabiliriz. E-randevu sistemi var mı? Bir de faturanın olduğu şehirden mi olması gerekiyor.

Ruhsat sayfasına muayene bilgilerini TüvTürk yazmıyor mu? Sonradan mı yazılıyor?

Aracın titremesi Rot ayarından değil de akslardan imiş. Aksları da değişmek baya pahalı? Kapılar sorun yaratır mı?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Mühendisler odasından randevuyu nasıl alabiliriz. E-randevu sistemi var mı? Bir de faturanın olduğu şehirden mi olması gerekiyor.

Ruhsat sayfasına muayene bilgilerini TüvTürk yazmıyor mu? Sonradan mı yazılıyor?

Aracın titremesi Rot ayarından değil de akslardan imiş. Aksları da değişmek baya pahalı? Kapılar sorun yaratır mı?

Büyük şehirlerde MMO randevu sistemiyle çalışıyor. Diğer şehirlerde telefonla bilgi alabilirsiniz.

Mutlaka faturanın kesildiği ildeki MMO na müracaatınız gerekiyor.

MMO tarafından verilen sızdırmazlık belgesi ile birlikte LPG ruhsatı ve ön-arka cama yapıştırmak için etiket veriliyor.

Yapıştırılmazsa hafif kusur.

Vizeye girmeden önce EK-1 belgesi diye bir belge doldurulacak.

Vize ve trafik tescil işlemini istediğiniz ilde yaptırabilirsiniz.

Ruhsat sayfası trafik tescil bürosundan değiştiriliyor.

Aksların çok sorun olacağını zannetmiyorum. Alt takım ve rotları kontrol ediyorlar.

Kapının kumandayla açılıp kapanması ile kimse ilgilenmez bile.

Kış lastiği de sorun değil.

Far ayarı çok önemli. Sıfır araçlarda bile far ayarı bozuk diye hafif kusur yazıyorlar :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

İstanbul için e randevu var. Ama diğer illeri bilmiyorum. 

Akslar  çok sorun olmaz. 

TÜV belgesi ruhsat için yeterli.

Yorum bağlantısı
Misafir

3-Bulunduğunuz şehirde ki aynı markanın bayiisine gidip fatura kdv sini ödeyip proje ve fatura alabiliyorsunuz, benim de aynı sıkıntım var araştırdım, brc bayisine gittim 150 tl istedi fatura ve proje için.

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Arkadaşlar merhaba;

İlk defa muayene yaptıracağım fakat ne yapacağımı şaşırdım. 

1- Aracın LPG'sini 23 Nisanda taktırdım ve ruhsata işletmedim. Faturayi sonra alırım dedim.

2- LPG taktırdım sızdırmazlık vs. alacak mıyım? Makine mühendisleri odasına gidecek miyim? Kalktı diyorlar.

3- LPG işlemlerini Çorum'da yaptırdım LPG ile ilgili 2. maddedeki işlemleri Çorum'da mı yaptırmam gerekiyor?

4- Aracın ruhsatında muayene için yazılacak yerler dolmuş. Yeni ruhsat mı çıkartılacak. Eğer öyle ise ne yapmam gerekli?

5- Muayenem bu ayın 15 inde doluyor fakat 19'unda müsaitim. Geç gitsem ve o arada trafik çevirmesine yakalansam ne olur?

6- Egsoz muayenesi normal muayeneden ayrı mı oluyor. Yoksa TüvTürk onu da yapıyor mu? Egsoz için ayrı randevu mu gerekli

7- Muayeneye girmeden önce aracımı ön muayeneden geçirtmem gerekir mi? Farlarım fazla uzağı göstermiyor. Akslar 90 ile 100 arası titreme yapıyor. Kapılarımdan birisi de kumanda ile açılığ kapan mıyor? Kış lastiğim yok. Bu sorunlar ile muayeneden geçer miyim?

8- Muayene için dikkat etmem gereken başka şeyler var mı?

Şu acemiy bir yardım lütfen. 2. muayeneye kadar söz başka bir şey sormayacağım :)

Sızdırmazlık almanız gerekiyor. Lpgyi ruhsata işleteceksiniz emrah bey. Zaten lpgyi işletirken ruhsat değişecek muayene sayfası için yeni sayfada istersniz. Sızdırmazlık yapılcak çorumda yaptırmanıza gerek yok istediğiniz şehirde yaptırabilirsiniz. Eski aracıma taktırıp izmirde ruhsata işletmiştim. Muayene istasyonuna gittiğinizde orda önce egsoz muayenesi yaptırabiliyorsunuz. Farlar hafif kusur olarak geçer çok sıkıntı değil. Kapı kilitlerini kontrol etmiyor ama emniyet kemerlerinin hepsinin çalışması gerekiyor. Akslar konusunda bence yaptırırın arkadaşın arabasının rot başında boşluk varmış muayenede farketmişti yaptır gel demişlerdi. Yeterince bilgilendirme yapabildiysem ne mutlu :)

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

yanlış hatırlamıyorsam 86 tl para cezası 7 gün muayene süresi bir daha ki yakalanmada trafikten men 

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Sızdırmazlık almanız gerekiyor. Lpgyi ruhsata işleteceksiniz emrah bey. Zaten lpgyi işletirken ruhsat değişecek muayene sayfası için yeni sayfada istersniz. Sızdırmazlık yapılcak çorumda yaptırmanıza gerek yok istediğiniz şehirde yaptırabilirsiniz. Eski aracıma taktırıp izmirde ruhsata işletmiştim. Muayene istasyonuna gittiğinizde orda önce egsoz muayenesi yaptırabiliyorsunuz. Farlar hafif kusur olarak geçer çok sıkıntı değil. Kapı kilitlerini kontrol etmiyor ama emniyet kemerlerinin hepsinin çalışması gerekiyor. Akslar konusunda bence yaptırırın arkadaşın arabasının rot başında boşluk varmış muayenede farketmişti yaptır gel demişlerdi. Yeterince bilgilendirme yapabildiysem ne mutlu :)

Son olarak muayene tarihini geçirirseniz. Polis çevirdğinde isterse ceza yazabilir yazmayadabilir. Muayene gününden itibaren 1 ay geçer ise gecikme faizi ödersiniz.

2nci muayenesiz yakalanmada trafikten men edilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Herkese çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla yazıyorum. Umarım doğru anlamışımdır.

Sızdırmazlık alacağm

Sızdırmazlık raporunu farklı bir şehirden alabilirim. Yalnız başka bir arkadaş aynı şehir olmalı demiş.

LPG için ruhsat değişeceğinden yeni sayfayı bu esnada talep edebilirim. Bunun ücreti var mı acaba?

89 tl ceza olur. 2. muayenesiz yakalanmaya trafikten men.

TüvTürk yapıyormuş.

Farlar ve kapı sorun olmaz ama aksla baktırmakta yarar var. Lastik sorun değil.

İlk olarak arabayı bakıma sokmak ve faturayı çıkartmak gerek sanırım.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

LPG için fatura kesen bayi ve projeyi onaylayan yetkili mühendisin bağlı olduğu ildeki MMO sızdırmazlık raporu almak zorundasınız. 

Ekin bey'in verdiği bilgi yanlış.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu link ne kadar kolay anlatmış halbuki...

LPG faturasını ve tadilat tarihini Nisan değil de yakın bir tarihte göstertin.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Bir hatırlatmada ben yapmak isterim...lpg tankı konusunda...Her yılın seri nosu ayrı oluyor ve muayenede  tankın seri nosu  2015 e uyması gerekiyor.Çünkü siz 2014 te taktırdınız.Lpg yi taktırdığınız yere bunu mutlaka sorun.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Sen en iyisi arabayı değiştir Emrah..  ;)  :fiuw:

:) :) Seneye bir üst vergi dilimine girecek diye seviniyoruz abi. Araba değiştirmek hayal oldu artık.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

:shok:  :shok: Hangi sorudan başlayım bilemedimki.. :D

Abi aynı sorun bende de var işte. Nerden başlayacağımı bilemiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

1. Faturayı neden almadınız? Yapılan işin karşılığında, fatura kesmemek kadar almamakta suçtur... Çok acil olarak faturanızı işlemin yapıldığı yerden alın. Umarım fatura istediğinizde, karşınızdaki muhattap size sıkıntı çıkartmaz...

a.) Vergi kaçırmak ve buna alet olmak yasal olarak suçtur. Eğerki fatura vermek istemezlerse, maliye ye başvurun.

b.) LPG kitinin garantisini nasıl kanıtlayacaksınız?

4. Muayne yapıldıktan sonra, elinizdeki belgelerle trafikten tescilden yenisini alacaksınız.

5. Muayneye geç giderseniz fark alınıyor. Eğerki yakalanırsanız, arabayı bağlarlar. Çekici parası, otopark parası ve trafik cezasından sonra yaptırmanız için geçici süre verilir.

6. Egzos emisyon ölçümünü, muayneye gitmeden yada muayne sırasında yaptırabilirsiniz. Tarihi geçmiş olarak yakalanırsanız, cezası var. Hatta arabayı bağlayabilirler.

7. Aracınızın donanımları tam ve eksiksiz calışmalı.. Eğer eksiklik görülürse, tuvturk yetkilileri size bildirecektir.

tarihinde Cem Yilmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

1. Faturayı neden almadınız? Yapılan işin karşılığında, fatura kesmemek kadar almamakta suçtur... Çok acil olarak faturanızı işlemin yapıldığı yerden alın. Umarım fatura istediğinizde, karşınızdaki muhattap size sıkıntı çıkartmaz...

a.) Vergi kaçırmak ve buna alet olmak yasal olarak suçtur. Eğerki fatura vermek istemezlerse, maliye ye başvurun.

b.) LPG kitinin garantisini nasıl kanıtlayacaksınız?

4. Muayne yapıldıktan sonra, elinizdeki belgelerle trafikten tescilden yenisini alacaksınız.

5. Muayneye geç giderseniz fark alınıyor. Eğerki yakalanırsanız, arabayı bağlarlar. Çekici parası, otopark parası ve trafik cezasından sonra yaptırmanız için geçici süre verilir.

6. Egzos emisyon ölçümünü, muayneye gitmeden yada muayne sırasında yaptırabilirsiniz. Tarihi geçmiş olarak yakalanırsanız, cezası var. Hatta arabayı bağlayabilirler.

7. Aracınızın donanımları tam ve eksiksiz calışmalı.. Eğer eksiklik görülürse, tuvturk yetkilileri size bildirecektir.

Hocam faturayı 2 kere para ödememek için muayeneye yakın alırım diye almadım. Karşılıklı anlaşmalı olarak. Hatta bu sabah faturayı aldım. LPG taktırdığım firma bu konuda bana anlayış gösterdi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...