İçeriğe Yönlendir

Ebay,amazon,aliexpress Ve Alibaba Vs Gibi Sitelerdeki Püf Noktalar

Osman YILDIZ

Recommended Posts

Osman YILDIZ

İyi geceler arkadaşlar;

Başlıkta belirttiğim gibi Ebay,Amazon,Aliexpress ve Alibaba gibi sitelerden alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken bir takım şeyler var.Öncelikle bilmeyen ve ya çekinenler için bu konuyu açma gereksinimi duydum.

Öncelikle hepsini aynı kulvarda değerlendiriyorum.

* Alacağınız ürünün Free shipping olmasına dikkat etmelisin.Şayet eğer Free shipping değilse ucuz görünen ürünün Türkiye de ki bedeli kadar bir kargo parasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

* Alacağınız ürünün Türkiyeye gönderilip gönderilmediğini kontrol etmelisiniz örn. 

Item location:Rego Park, New York, United States

Ships to:Worldwide

Böyle bir metin vardır.Burda İtem location Ürünün nereden gönderildiğini,Ships to ise hangi ülkelere gönderileceğini belirtir.

* Alacağınız ürünlerin Toplam tutarı 75€ Geçmemelidir.75€ üstü alışverişleriniz %20 Gümrük vergisine tabi tutalacaktır.

* Aynı satıcıdan 2 ürün alıcaksanız satıcıya bir mesaj atmanız gerekecektir.Çünkü satıcı o 2 ürünü aynı kargo kutusuna koyacaktır.Bu durumda gümrük müşaviri tarafından tespit edilir ve sizin yine %20 Gümrük vergisi ödemenize sebeb olacaktır.

* 1 yıl boyunca yurt dışından en fazla 5 ürün getirmelisin aksi taktirde 6. ürün gümrükte takılır ve yine %20 gümrük vergisi ödemenize sebebiyet verir.

* Kargo ortalama 21 ile 45 gün arası bir sürede elinize ulaşır.

* Kargo Gümrüğe kadar yabancı firmalarla gelir.Gümrükte Türkiye dağıtıcısı olarak sadece PTT teslim alır evinize getirir.

* Ödeme için Paypal kullanmanız sizin için en güvenilir yol olacaktır ki ürününüz size ortalama kargo süresi içinde gelmezse geribildirim açısından imkan sunacaktır.

* Ürünün listeden kaldırılmasına en az 2 gün kala alışveriş yapmalısınız.2 gün diyorum çünkü satış gerçekleştikten sonra 2 günde kargolama yaptığını varsayıyoruz.Aksi taktirde ürün kargolanmadan listeden kalktığında ebay otomatik ürünün kargo bilgilerini satıcıya girdirmiyor.Ve sizin sayfanızda ürün ile ilgili problem olduğunu belirten bir metin yolluyor.Başıma geldi hala 56 TL(25.61$) Geri alamıyorum.

* Diyelim ki kargonuz gümrüğe takıldı o zaman ne yapacaksınız.Ürününüz gümrüğe takıldıktan sonra bulunduğunuz ilin PTT Baş müdürlüğüne gider Ve size ürününüzün nerede olduğunu ne zaman gelip işlemleri başlatabileceğinizi bildirirler.Dedikleri tarihte gittiğinizde PTT gümrük görevlisi ve ya Gümrükte ise gümrük müşaviri huzurunda kargonuz açılır.Gerekli inceleme sonucunda Ürünün bedelinin %20 sini ödeyip kargonuzu teslim alabilirsiniz.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.Aklıma gelen herşeyi yazdım.Sorularınızı her türlü cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Saygılar

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

10 dan fazla ürün aldım, gümrük sıfır, halada alıyorum, ama 75 eur yu geçmedim totalde...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

aliexpresten 51 ürün almışım, toplamda 2000 dolara yaklaştım galiba, sadece kameram 106 dolar olduğundan 2.5 tl gümrük ödemiştim, diğerleri hep 3-40 dolar arsında.

bilgiler için teşekkürler.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

10 dan fazla ürün aldım, gümrük sıfır, halada alıyorum, ama 75 eur yu geçmedim totalde...

1 yıl içerisinde mi oldu bu abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

aliexpresten 51 ürün almışım, toplamda 2000 dolara yaklaştım galiba, sadece kameram 106 dolar olduğundan 2.5 tl gümrük ödemiştim, diğerleri hep 3-40 dolar arsında.

bilgiler için teşekkürler.

3Kg altı ürünle 3 TL gümrük diye hatırlıyorum abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Osman 100 doları az geçtiğinden az aldılar galiba.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

1 yıl içerisinde mi oldu bu abi

yes :) yalnız çok ucuz şeylerdi, led ampül falan...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

yes :) yalnız çok ucuz şeylerdi, led ampül falan...

Yeni gelen gümrük yasasına göre 5. üründen sonrası ticari ürün olarak değerlendirilme olasılığını olduğunu söylüyorlardı abi :) Sizinki şansı geçmiş yasayı delmiş gibi duruyor abi :D :D Bende kılıf getiriyorum yurt dışından Türkiye de satıyorum.Tedirginlik var o yüzden üstümde :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

tek tek ve ara ara aldığımdan sanırım sorun olmuyor, zaten basit şeyler alıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

14 ürün gelecek bekliyorum :)

Türkiye piyasasına göre oldukça uygun...Beni cezbedende orası :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Yeni gelen gümrük yasasına göre 5. üründen sonrası ticari ürün olarak değerlendirilme olasılığını olduğunu söylüyorlardı abi :) Sizinki şansı geçmiş yasayı delmiş gibi duruyor abi :D :D Bende kılıf getiriyorum yurt dışından Türkiye de satıyorum.Tedirginlik var o yüzden üstümde :D

Aynı üründen 5 adet olmasın.

Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

şimdi ben ebay üzerinden tampon getirteceğim satıcıyla konuştum her konuda yardımcı oluyor sağolsun.benim alacağım ürün ikinci el ve 100 doların altında fiyatı var ve ilk yurtdışı alışverişim olacak,ben gümrükte yüksek ücret öder miyim acaba bir sormak istedim

Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

Aynı üründen 5 adet olmasın.

Ben 1 yılda toplam da adınıza kayıtlı 5 gönderi diye biliyorum.5.gönderiden sonra ticari gönderiye dönüşüyor diye biliyordum.Açıkcası bende şüpheye düştüm.Gümrük kanunu açıp tekrar bakacağım. :)

Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

şimdi ben ebay üzerinden tampon getirteceğim satıcıyla konuştum her konuda yardımcı oluyor sağolsun.benim alacağım ürün ikinci el ve 100 doların altında fiyatı var ve ilk yurtdışı alışverişim olacak,ben gümrükte yüksek ücret öder miyim acaba bir sormak istedim

ikinci el ve ya sıfır olması farketmiyor.75€ =88$ tekamül ediyor.Alacağın ürünün değeri bu miktarı geçmemeli.Geçtiğinde ise 3Kg 3 TL üzerinden hesap ediliyor.Biraz daha detay verirseniz size daha iyi yardımcı olabilirim.

Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

ikinci el ve ya sıfır olması farketmiyor.75€ =88$ tekamül ediyor.Alacağın ürünün değeri bu miktarı geçmemeli.Geçtiğinde ise 3Kg 3 TL üzerinden hesap ediliyor.Biraz daha detay verirseniz size daha iyi yardımcı olabilirim.

ürün bedeli 45eur(açık arttırma şeklinde pazartesi sonlanacak yazıyor,en yüksek bedeli ben teklif etmişim 47eur) ancak ağırlık konusunda bir fikrim yok satıcıyla iki gündür konuşuyoruz kargo konusunda en ucuz ve sağlıklı nasıl yollayabileceğini araştırdı ve bir bedel söyledi bende kabul edeceğim büyük ihtimalle birde aklıma takılan kargo ücretini satıcıya mı ödeyeceğim yoksa ben burada mı ödeyecem nasıl yapacam açıkcası pek anlayamadım

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ben 1 yılda toplam da adınıza kayıtlı 5 gönderi diye biliyorum.5.gönderiden sonra ticari gönderiye dönüşüyor diye biliyordum.Açıkcası bende şüpheye düştüm.Gümrük kanunu açıp tekrar bakacağım. :)

Yok öyle bir şey biz yılda 20-30 parça alıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Ebay'den alisveriste en puf ve onemli nokta... PayPal'dir. 

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman YILDIZ

ürün bedeli 45eur(açık arttırma şeklinde pazartesi sonlanacak yazıyor,en yüksek bedeli ben teklif etmişim 47eur) ancak ağırlık konusunda bir fikrim yok satıcıyla iki gündür konuşuyoruz kargo konusunda en ucuz ve sağlıklı nasıl yollayabileceğini araştırdı ve bir bedel söyledi bende kabul edeceğim büyük ihtimalle birde aklıma takılan kargo ücretini satıcıya mı ödeyeceğim yoksa ben burada mı ödeyecem nasıl yapacam açıkcası pek anlayamadım

Eğer listede belirli bir meblağ yazıyorsa kargo ücreti kısmında orada ki ücreti ürünü satın alırken ödüyorsunuz şayet kargo satıcı ile senin aranda olan bir şekilde olacaksa teslimatta ödetirler diye biliyorum :)

Ebay'den alisveriste en puf ve onemli nokta... PayPal'dir. 

Kesinlikle katılıyorum

Yorum bağlantısı
onurdursun
(düzenlendi)

kargo ücreti vergi hesaplamasına dahil oluyormu, mesala parça 50 dolar kargosu 60 dolar toplam 110 dolar olup gümrüğe takılırmı yoksa 50 dolar parça bedeli denip gümrüksüz gelirmi

örnek bizim dodge için almak istediğim direksiyon

http://www.ebay.com/itm/Grant-Challenger-Steering-Wheel-13-5-75-92-/191268123564?_trksid=p2047675.l4066

tarihinde onurdursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

1 yılda 164 ürün almışım

2000 doları geçti . ne para harcamışım be  :nargile:  

Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

kargo ücreti vergi hesaplamasına dahil oluyormu, mesala parça 50 dolar kargosu 60 dolar toplam 110 dolar olup gümrüğe takılırmı yoksa 50 dolar parça bedeli denip gümrüksüz gelirmi

örnek bizim dodge için almak istediğim direksiyon

http://www.ebay.com/itm/Grant-Challenger-Steering-Wheel-13-5-75-92-/191268123564?_trksid=p2047675.l4066

Bildiğim kadarıyla gümrük vergisine matrah olan tutar CIF bedeli üzerinden hesaplanıyor. Yani taşıma ve (varsa) sigorta bedelleri vergi hesaplanırken dahil ediliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Neler alıyorsunuz mesela ve cazibesi nedir?

Ben yakın zamanda tabletim  için batarya aldım.Ankara da hiç bir yerde bulamadım.. Kendim söktüm taktım canavar gibi oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...