İçeriğe Yönlendir

Günümüz Genç Kuşakların Davranışları

Barış Çelik

Recommended Posts

Barış Çelik
(düzenlendi)

Sevgili büyüklerim ve küçüklerim herkese selam olsun 28 yaşında biriyim bugün otobüs'te yaşadığım bir olayı sizlere paylaşmak istedim. Günümüz çoçukları olarak bildigimiz bizim için geleceğimiz için değerli olan lise öğrencilerinin ne kadar tutarsın ve saygısız olduğunu bir kere daha cıplak gözlerle şahit olmak  konunun içerigi  bu aslında kapımda 2 tane araç olduğu halde  çoğu zaman otobüsle gitmeyi tercih ediyorum bugün otobüse bindim biraz ayakta bekledikten sonra en arkalarda yer buldum :) yer bulmak güzel bir duygu daha sonra otobüste yüksek sesle konuşan öğrencilerimi dikkat çekti ayakta duran 4 öğrenci ve 2 öğrencimiz tekli koltuklarda oturan kişilerin olduğu yerde genç öğrecilerimizden biri koltuga ayaktayken öle bir yaslanmışki orda oturan teyzimin rahatsız olması umranda dahi degildiuzun saçları olan öğrencimizin bütün saçları malesef teyzemin ağzına giriyor küfürlü konuşmaları ise başka bir boyut  teyzede bu durumdan rahatsız olarak kızım saçların rahatsız ediyor demesiyle olay koptu kız dönerek napayım degerse degsin begenmiyorsan kalk git ve şiddetle agzından çıkan agro kelimelerle aşlarcasına teyzemi azarlıyor hem haksız hemde annesi yaşında kadına bu şekilde davranması hoş degildi dayanamadım doğal olarak ben dayanamam ve seslendim küçük hanım dedim toplu taşıma araçları herkesin kullanabilmesi için var olan bir sistemdir insanları bu şekilde rahatsız edemezsin yüksek sesle konuşamazsın dedim ki siz küfür ederek konuşuyorsunuz dedim birazcık saygılı olun dedim sizler bizim genç nesillerimizsiniz dedim bizde aynı sizin gibi geçtik bu yollardan ama bu şekilde hiç olmadık lütfen sizde davranışlarınıza dikkat edin başta biraz agrasif oldu ama sonradan sustu bu olay aslında beni çok üzdü arkadaşlar sizlerlede paylaşmak istediğim bizim genç nesilimiz bu şekilde nereye varacak bu durum nereye gidecek bilmiyorum ama iyi olmadığı kesin 2000 yıllarında liseye giderdim ümraniyede beykoz'a hergün 1,3 saate yakın süren bi yolculuk yapardım bizler melek gibi öğrencilermişiz yahu :)

tarihinde Barış Çelik tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Eğitim ailede başlıyor. Ne yazık ki artık aileler bazı değerleri yeteri kadar önemsemiyor. Birey her zaman daha önde görülüyor. Benim büyüklerim sokakta su bile içirmezken, şimdiki ebeveynler toplu taşım aracında çocuğuna muz soyup yediriyor. Defalarca şahit oldum. :i-ih:

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Söyleyecek o kadar şey var ama hangisinden başlayacağımı ben de şaşırdım şimdi... 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aman ben çektim evladım çekmesin mantığı ipleri kopardı

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yaşadığım bir olay: kız öğrenci, okul kıyafetine uymadığından dolayı üstündeki hırkayı bayan öğretmen çıkarttırıyor, kıza annesine vereceğini söylüyor. Uzun bir süre sonra kıza soruyor "Hani, annen gelecekti?" Kız diyor ki, "Ha, unutmuşum, annem 'Çok beğendiyse kendi giysin.' diyor." diyor. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Misafir

Her dönem bozuluyor. Yada çağa ayak uyduruyor(!). Bana göre siz genç nesilken, Murat hocam yada Mükremin abime göre ben yeni yetmeyim.. Ben evde, babamın yanında yatmaz, bacak bacak üzerine bile atamazken, O, zamanında babasının yanına oturmayı bırakın, odanın kapı eşiğinde bağdaş kurarak yere otururmuş. Bunlar iyi günler diye düşünüyorum.. Beterin beteri olacak. (Tabi bu %100 aile terbiyesi ile ilgili bence)  ;)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Tarihsel zaman, aşırı teknoloji, kültür çatışması...

Kurallar? Okula telefon getirmek yasak değil, kullanmak yasak. 15-16 yaşındaki öğrenciye "getir ama kullanma" deniyor. Hangi sağlıksız beyin bunu söyler ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ne yazık ki bu nesil bana da yakın ama ben lisedeyken böyle arkadaslarim yoktu otobüslerde de başkalarına hiç denk gelmez dik. Ama su son 2 yıldır bu tarz tiplere çok rastlıyorum. Kulaklık takip oturması gereken insanları gormemezlikten gelen bir çocuğun kulağından kulakligi bir hısım ile çekip azarladigim da oldu. Ancak bunun asıl suçlusu bence de aileler. Artık aileler al tableti ver eline çocuğun sesi çıkmasın da ne olursa olsun modunda. Yaşım hala genç evet ama benim çocukluğumda böyle değildi. Yeni nesil hiç bir ahlak,kültür, toplumsal değer bilmeden yetişiyor. Sonumuz hayrola

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Her dönem bozuluyor. Yada çağa ayak uyduruyor(!). Bana göre siz genç nesilken, Murat hocam yada Mükremin abime göre ben yeni yetmeyim.. Ben evde, babamın yanında yatmaz, bacak bacak üzerine bile atamazken, O, zamanında babasının yanına oturmayı bırakın, odanın kapı eşiğinde bağdaş kurarak yere otururmuş. Bunlar iyi günler diye düşünüyorum.. Beterin beteri olacak. (Tabi bu %100 aile terbiyesi ile ilgili bence)  ;)

Olaya sadece yeni nesil diye bakıp genelleme yapmamak lazım Kerem. Ne yeni nesil öğrenciler var bizim zamanımızdaki bizlerden daha iyi. Aah Kerem ahh...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Gelecek nesilden endişeliyim..

gelecek değil abi ara dönem oldu o gençlik sıkıntı son nesil biraz daha saygılı bi ara donem o arası kayıp 90 lar olması lazım 

Yorum bağlantısı
Misafir

Hmm. Demek kimse öm. atmasın ha. :yes:

Yorum bağlantısı
Misafir

gelecek değil abi ara dönem oldu o gençlik sıkıntı son nesil biraz daha saygılı bi ara donem o arası kayıp 90 lar olması lazım 

Yok yok bence 90 sonrası doğanlar sıkıntılı  :(

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Yok yok bence 90 sonrası doğanlar sıkıntılı  :(

olabilir abi bütün bunların sıkıntısı elektronikler teknolojinin çoğalmasından gibi me denk geliyor 

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Kayıp kuşak 90 lar. Bu saatten sonra onları düzeltmek nerdeyse imkansız. Çoçuk yaşta iken annesi ve babasının eğitemediği nesli sonradan ne ailesi ne de devlet eğitemez. Kısaca 90 lar için geçmiş olsun. Bence yeni nesli eğitmek önemli bunun içinde aile hayatının direklerini sağlamlaştırmak gerekli. Şahsiyetin temelleri evde anne ve baba tarafından atılır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Olaya sadece yeni nesil diye bakıp genelleme yapmamak lazım Kerem. Ne yeni nesil öğrenciler var bizim zamanımızdaki bizlerden daha iyi. Aah Kerem ahh...

ana baba ve dede ve babannede bitiyor abi bu durum abi diyim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

olabilir abi bütün bunların sıkıntısı elektronikler teknolojinin çoğalmasından gibi me denk geliyor 

Servet abinin yazdığına katılıyorum.Ailesel bir durum bu.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

2 yıl merkezde çalıştıktan sonra zorunlu hizmet için köy okuluna geldim, 2 yıldır da köydeyim, kurallar buralarda hala geçerli, tek sebebi ise aile, saygı, kültür buralarda hala devam ediyor... Aile toplumun kültür düzenleyicisidir, kültür kuralları daha çok aile içinde öğrenilir, okulda sadece öğretim var artık... O hala iyi olan öğrencilere bende şahit oluyorum, bunun bence okulla alakası yok, toplumla da, bireylerin ilk andan itibaren eğitimiyle alakalı... 

Şimdi de Ramazan, bugün mezun olan o öğrencilerin aile kurduklarını ve onların çocuklarının öğretmeni olduğunu düşün. Biliyorum, için karardı... :p Belki öyle olmazlar ha? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Bence gittikçe bozulan bir toplum oluyoruz her yeni nesilde, çağın gereği terbiyesizlik veya elektronik ürünlerden ibaret olmadığını aile büyüklerinin anlaması sonra da çocuklarına öğretemesi lazım(anlatmak yetmez). Gece saatlerinde çocuğuna bilmediğin kişilerle gezmesi için izin vermek anlayış değil angutluktur. Çoğumuzun çoluk çocuğu var, Allah hayırlı gelecekler versin ama gidişat kötü, tv lerin de etkisi büyük bu yozlaşmada.

Kendimden örnek vereyim, bankaya şekerleme işi yapan müşterilerimizden biri jelibon şekerlerden göndermiş, ben de kendi hakkımı alıp kızıma götürdüm(5 yaşında ana okuluna gidiyor). Bana dediği "baba bu altın ayı değil istemem bunu" diyince şalter attı bende, hem kendime hem ufaklığa kızıp yolladım odasına. Elimde olmayan bişeyim oldu diye sevineceğine neden şu marka olmadı diye ağlıyor bir de.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

sınırsız okul değişimi işi çıkardılar bir de başımıza...hesapta anadolu lisesinde çalışıyorum.yani puanla girilen bir okulda.Şimdi puan zorunluluğu kalktı."müracaat edenler arasında puanı en yüksek olanlar" gibi anlaşılmaz bir yorum getirdiler.yani anadolu lisesi diye bir şey kalmadı. daha dün okula yeni öğrenci geldi.(bu cuma karne veriyoruz) dersimden hiç not almamış.yani eski okulunda benim dersim yokmuş.hocam ne yapacam diyor.ben ne yapayım.kaç vereyim. sınıfa göre bir not verdik Allah kabul etsin... yüzünü bile unuttum çocuğun...

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bence gittikçe bozulan bir toplum oluyoruz her yeni nesilde, çağın gereği terbiyesizlik veya elektronik ürünlerden ibaret olmadığını aile büyüklerinin anlaması sonra da çocuklarına öğretemesi lazım(anlatmak yetmez). Gece saatlerinde çocuğuna bilmediğin kişilerle gezmesi için izin vermek anlayış değil angutluktur. Çoğumuzun çoluk çocuğu var, Allah hayırlı gelecekler versin ama gidişat kötü, tv lerin de etkisi büyük bu yozlaşmada.

Kendimden örnek vereyim, bankaya şekerleme işi yapan müşterilerimizden biri jelibon şekerlerden göndermiş, ben de kendi hakkımı alıp kızıma götürdüm(5 yaşında ana okuluna gidiyor). Bana dediği "baba bu altın ayı değil istemem bunu" diyince şalter attı bende, hem kendime hem ufaklığa kızıp yolladım odasına. Elimde olmayan bişeyim oldu diye sevineceğine neden şu marka olmadı diye ağlıyor bir de.

Onları istemesine engel olmazsın ama sebebiyle, oluru, olmazıyla anlatmak lazım Köksal. Yapmıyorsun diye söylemiyorum. Onlar isteyecek, işleri bu. Çocuk çünkü onlar. Ama biz anne-baba olarak almayacaksak anlatacağız neden almadığımızı. Elindekiyle yetinmesi gerektiğini. Bunların neden önemli olduğunu... ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Okul kurallarını çiğneyen öğrenciyi uyaran öğretmene, baba gelip sen nasıl böyle yaparsın deyip tekme tokat öğretmene dalan babanın oğlundan, kızından ne gelecek beklenir.

Mustafa Tüfekçinin babası böyle bir durumla karşılaşmıştı.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Öğrenciler öğretmenlerini direk şikayet edebilsin diye alo bilmem kaç diye özel hat kurarsan öğrenci öğretmeni parmağında oynatır

Hayaldi, gerçek oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Öncelikle yok 90'lar sonrası iflah olmaz vb. şeklinde genelleme yapanları kınıyorum. Bana göre de şu nesil sıkıntılı deyip kestirsem bi sonuç mu geçecek elime? Hayır.
Ben kabul ediyorum , içimizde sorumsuz saçma salak davranış sergileyenler var (ki ben yaşıtlarımdan hiç denk gelmedim, küçükleri kaç defa uyardığım kavga ettiğim oldu) ama bu kendini bilmezler yüzünden bütün bir nesli adam olmaz deyip kestirmek kesinlikle çok saçmadır. Siz onlara öyle yaklaşırsanız onlarin size saygılı davranmasını nasıl bekleyebilirsiniz ki?

Sözkonusu ilk iletideki olaya da yorumum bende kesinlikle müdahale ederdim. Hatta erkek olsa direk dalardım muhtemelen. Başka türlü öğrenemez nerde nasıl davranacağını. 

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...