İçeriğe Yönlendir

Lpg Tank Konumu

Mehmet Taner Kadak

Recommended Posts

Mehmet Taner Kadak

Herkese Selamlar,

Önceden konuşulmuştur kesin ama forumda arattım bulamadım. Benim aracın bagaj hacmi çok küçük ve stepne aracın altında. Şuan silindir tank kullanıyorum ve bagaj ölü durumda. Montajı yaptırırken ısrarlar aracın altında tank koyalım diye söyledim ama muayeneden geçmez dediler. Şimdi forumlarda vs. okuyorum insanlar taktırıyorlar. Bu işin aslı nedir. Tank aracın altına takılabiliyor mu muayeneden geçile biliniyor mu?

http://store.donanimhaber.com/87/6f/ba/876FBA73CEE80B1A48B3B19A81690B9B.jpg

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracın altından kasıt, bagaj içindeki döşeme altında bulunan stepne havuzu mu? Yoksa dış yüzey, bildiğimiz alt taraf mı?

+ Verdiğiniz link hatalı!

Yorum bağlantısı
Misafir

LPG montajı, montaj yapan kuruma proje çizen bir makine mühendisi onayı ile yapılıyor. Aracın dışına lpg tankı tahminimce uygun olmayacak, böyle bir projeyi hiçbir makine mühendisi çizmeyecek, onaylamayacaktır. Bu durumda da muayeneden geçilemez ve lpg ruhsata işletilemez, sıkıntılar yaşanır.

Mecburen bagajınızdan ödün vereceksiniz. Daha küçük silindir tanklar var. Bunları denemek durumundasınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Ozaman  projeyi çizen mühendis buna uygun çizdiği müddetçe aracın altına bu tank takılabilir diye anlıyorum. Sanıyorum asıl mesele mühendisler kendini riske atmak istemiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Aracın altından kasıt, bagaj içindeki döşeme altında bulunan stepne havuzu mu? Yoksa dış yüzey, bildiğimiz alt taraf mı?

+ Verdiğiniz link hatalı!

Aracın altında uygun bir boşluğa takılıyor. Yurt dışında vs örnekleri var.

Çorum Özençler BRC taktı, isterseniz görüşün, facebook sayfalarında görmüştüm.

Evet bende gördüm. İstanbulda bunu yapıcak yer lazım.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sanırım aşağıdaki gibi örnekler. Uygulayan var, ama şahsi fikrim tehlikeli olacağı. Öncelikle hertür darbeye açık bir alan, çukur, tümsek, taş, kötü niyet vs. Hasar görmesine sebep verir. Her sürtmeden eğilip tanka bakmanız gerekir sürekli. Diğer bir aklıma takılan nokta egzoza yakınlığı. Aşırı sıcak sıkıntı yaratır görüşündeyim.. 

grMxZCx.jpg?1

Z0yCQtw.jpg?1

XO9yGTL.jpg?1

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

MMO yönetmeliklerine göre yapılan uygulamalarda böyle bir montaj şekli yok.

Pratikte yapılacak dahi olsa hiçbir surette muayeneden geçemez.

Aracın dışına çıplak olarak takılan tank ve multivalf gurubu bütün dış etkenlere açıktır.

Tank yeterince sağlam olmasına rağmen yine de araç altında olduğu için darbelere açıktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Aracın dışına çıplak olarak takılan tank ve multivalf gurubu bütün dış etkenlere açıktır.

Tank yeterince sağlam olmasına rağmen yine de araç altında olduğu için darbelere açıktır.

Peugeot 307sw lerde lpg deposu araç altına yapılan bir koruma ile takılıyor.2 adet var çevremde ikisi e sorunsuzca muayeneden geçti :good1:

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

bu tip durumlar da alta ekrstra koruma yapılııyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

MMO yönetmeliklerinde Tankı nerelere takılmayacağını yada nasıl takılacağını yazan bir yazı bulamadım. Sizde varsa paylaşabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

MMO yönetmeliklerinde Tankı nerelere takılmayacağını yada nasıl takılacağını yazan bir yazı bulamadım. Sizde varsa paylaşabilir misiniz?

Aracın proje eki olarak ECE-R67 modülasyonuna göre AİTM onay belgesi gereklidir. Bu belge olmadan MMO onay vermez. 

AİTM onay belgesini münferit olarak çizdirmeye kalksanız proje bedeli + onay bedeli olarak oldukça yüklü bir bedelle karşılaşırsınız.

Çıplak olarak tankın montajı için de hiçbir mühendis proje hazırlamaz.

Ancak koruma kılıflı olarak bazı araç modelleri için AİTM proje ve belgeleri hazır olarak var. (Peugeot partner, zafira, v.b.) Bu araçların tip onay projeleri de büyük ihtimalle sizin aracınıza uymaz. 

Konu ile ilgili LPG tadilat projeleri hazırlayan SMM belgeli mühendislik firmaları ile görüşebilirsiniz. Hem izleyeceğiniz yol hem de maliyet konusunda bilgi alabilirsiniz.

Belki haddim değil ama tavsiyem stepne bölmesine simit tank takıp kullanmanızdır.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Stepne yuvası yok aracımda. Bu tanklar taşla demirle yamulup patlayacak tanklar degiller arkadaslar yok yere korku salmayalım. Bir sürü şehir efsanesi dönüyor bu konuda bizim bilinçli olmamız lazım.

Örnek ;

http://www.milliyet.com.tr/7-kisinin-oldugu-kazada-lpg-tanki-degil-samsun-yerelhaber-584693/

Tank sağlamda onu tutan ne kadar sağlam. O plastik boruları ne kadar sağlam. Hem bagajda duran deponun seri nosu silirken dışarıda ki depoya ne olacak düşünün? Hiç akıl işi değil bence. Aman deyin uzak durun [emoji56]
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence fotoğraftaki montaj şekli riskli. Yani o valflerin olduğu kısım en azından içe gelecek şekilde falan bir montaj olmalı.. Tank dışarda kalsa bile..

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Ayhan abi kapak takılıyor üstüne, resimlerdeki gibi dışarda kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

MMO sitesinde alttan montajın yapılabileceği ve şartları yazıyor arkadaşlar. İnceleyebilirsiniz.

http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/39901c05ade5ba3_ek.pdf?tipi=68&turu=X⊆=7

Sayın Mehmet Taner Bey,

2009 yılına kadar da bagaj harici LPG tankı takmak ta kesinlikle mümkün değildi. Ancak bu tarihten sonra bazı araçlar için projeler hazırlanıp AİTM belgeleri çıkarıldı.

Verdiğiniz linkteki standartlar da 27-06-2011 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu tarihten sonra ECE-R-67 regülasyonu uygulanmaktadır.

Yakıt deposunun alta takılması için imalatçı veya ithalatçı firmalar tarafından hazırlatılmış  AİTM LPG seri tadilat onay ve AİTM LPG seri tadilat araç uygunluk belgesi fotokopileri gereklidir.

Aracınıza uygun bu tip bir belge yoksa münferit olarak bu belgeleri çıkarmanız gerekmektedir. İşin açığı bu hiç te kolay bir süreç değil.

Aksi takdirde sizin talebinize göre araç altına tank montajı mümkün olmayacaktır.

Ancak aracınızda stepne yuvası altta olduğu için LPG firmalarından ve SMM belgeli proje firmalarından araştırma yapabilirsiniz. Belki aracınıza uygun proje vardır. 

Unutulmaması gereken bir konu da bu işlemi yaptırdığınızda tekrar sızdırmazlık ve TÜV TÜRK onayı gerekecektir.

Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
volkan vardar

Peki bagaja stepne havuzu açmak bu isi cozebilirmi benim kafamda şöyle bir proje var 2000 model fiestamin barajının bulunduğu yeri simit tüp boyutunda kesip oraya stepne havuzu yerleştirmek ve simit tüp takmak gibi birşey sizce bu maya tutarmi :)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Peki bagaja stepne havuzu açmak bu isi cozebilirmi benim kafamda şöyle bir proje var 2000 model fiestamin barajının bulunduğu yeri simit tüp boyutunda kesip oraya stepne havuzu yerleştirmek ve simit tüp takmak gibi birşey sizce bu maya tutarmi :)

Gerçekten çok zekice çözüm bulmuşsunuz. Tebrikler.

LPG firmalarıyla görüşün. Ellerinde aracınıza uygun simit tankla proje varsa elbette olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...