İçeriğe Yönlendir

Fiesta Değişen Parca Çıktı Ne Yapmalıyım?

Onur Tunç Aldı

Recommended Posts

Onur Tunç Aldı

Merhabalar, aracımı satışa koymuştum. Bugün bir alıcı geldi ve aracı Ford servise görürdük. Daha önce lpgli diye almamışlardı ben de dışarda gostermistim. Gösterdiğim usta sağ çamurlukta lokal boya var dedi. Ama bugün serviste sağda boya yok sol iki kapı değişmiş dediler. Arabayı almaya gelen arkadaşa karşı çok mahcup oldum. Bilmedigimi söyledim ama ne kadar inandı bilemiyorum. Allah tan bi ara Şahin abi kardeşine bakıyordu o zaman boyle olsa daha da çok üzülürdüm. Fiyat 22000 de anlaşmıştk haliyle değişenler çıkınca fiyat indirmek istediler. Kabul etmedim. Gerekirse yıllarca kullanırım. Sizce mantıklı olan nedir? Satmali miyim yoksa gittiği yere kullanmak mi mantikli ?

Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar
(düzenlendi)

Merhabalar, aracımı satışa koymuştum. Bugün bir alıcı geldi ve aracı Ford servise görürdük. Daha önce lpgli diye almamışlardı ben de dışarda gostermistim. Gösterdiğim usta sağ çamurlukta lokal boya var dedi. Ama bugün serviste sağda boya yok sol iki kapı değişmiş dediler. Arabayı almaya gelen arkadaşa karşı çok mahcup oldum. Bilmedigimi söyledim ama ne kadar inandı bilemiyorum. Allah tan bi ara Şahin abi kardeşine bakıyordu o zaman boyle olsa daha da çok üzülürdüm. Fiyat 22000 de anlaşmıştk haliyle değişenler çıkınca fiyat indirmek istediler. Kabul etmedim. Gerekirse yıllarca kullanırım. Sizce mantıklı olan nedir? Satmali miyim yoksa gittiği yere kullanmak mi mantikli ?

Geçmiş olsun her ustaya güvenmeyin .. Her usta farklı birşey diyor. Polo aracım da alırken 3 parça boya var denişlerdi gösterdiğimde ,satmak istediğimde gelen birine çok iyi usta dediği kişi tavana bile güneş yanığı olduğunu göre göre boyalı demişti ,başka bir alıcı ise geldiğinde aracı başka birine gösterdi 1 kapı saçı değişik boya hiç yok dedi :D Başka birine gösterelim dedik bu sefer değişen yok boya 2-3 parça boya dediler ve adamda aldı :)

Sizde aracınızı başka bir yere gösterin içiniz rahatlasın

tarihinde Nuri Alemdar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

banada 3 yer farklı şey söyledi, en sonunda bende sormaktan vazgeçtim biniyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Bu bakan servis yetkilileri alet de kullanamadılar elleriyle baktılar. Makina ile bakin dediğimde el daha güvenilir diyor [emoji12]

Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar

Bu bakan servis yetkilileri alet de kullanamadılar elleriyle baktılar. Makina ile bakin dediğimde el daha güvenilir diyor [emoji12]

Satmayı düşünüyorsanız içinizinde rahat etmesi için servis ustası da olsa ,kendiniz başka bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim :)

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Hocam nete yazdım değişen olduğunu. Alan çıkarsa satılır yoksa binerim yıllarca. Benim üzüldüğm nokta sahtekar gibi hissetmek. Sanki bilmiyormuş da saklıyormuş gibi.

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Arabamı alırken sahibi boya var dedi iki usta boya bulamadılar. Bakalım satarken ne olacak.

Yorum bağlantısı
Kerim Dağlar

Makina boya kalınlığını ölçer .Eğer elve gözyle bakan ustaysa anlıyabilir ama öyle ustaya denk gelmedim şahsen ,Ankara ostimde şahsen gördm boyanmış araç piyasadaki oto eksperlerinde boyasız olarak geçiyor.Yetkili servisde ben daha önce baktırmıştım baya sürmüştü motor km sine kadar kontrol etmişlerdi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı
(düzenlendi)

Bana da sağ çamurluk bir karış boya var dediler. Sol iki kapı değişmiş çıktı. Tabi ne kadar doğru orası muamma

Makina boya kalınlığını ölçer .Eğer elve gözyle bakan ustaysa anlıyabilir ama öyle ustaya denk gelmedim şahsen ,Ankara ostimde şahsen gördm boyanmış araç piyasadaki oto eksperlerinde boyasız olarak geçiyor.Yetkili servisde ben daha önce baktırmıştım baya sürmüştü motor km sine kadar kontrol etmişlerdi

bizim burada profesyonel bir usta görmedim. Çevre illere gidiyor bi çok araç kullanıcısı.

Arabamı alırken sahibi boya var dedi iki usta boya bulamadılar. Bakalım satarken ne olacak.

İnşallah çıkmaz birşey diyelim tarihinde Onur Tunç Aldı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Ben Polo yu alırken 3,5 parça boya vardı.Yetkili servis expertizi idi.

Aracı satarken Erkayalar Özel Serviste kontrolden geçti.Arabada 2 parça boya çıktı.Alan kişi çok sevindi.Yani ustadan mı, boya ölçüm cihazından mı bilemiyorum ama bir kaç yere göstermekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Boyalı olunca fiyat neden düşer anlamam, dış kabuktaki hasar önemsizdir ve boyası sağlam ve parçanın düzgün olması önemlidir, ana gövde hasarı yoksa fiyat düşmez, 10 yaşında 2 araba düşünün,  her ikisindede ağır hasar yok ama biri güneş yanıklı orjinal boyalı, diğeri full boyalı, sebebi çizikten yada yanıktan olsun hadi,her iki araçtada ağır hasar yok, hangisi daha pahalıya gider?

Boyalı olan bence, yanık olana bakmam bile, öyle orjinallik olmaz çünki, ayrıca antika araçmı bu, basit arabalar işte, satarken bana; boyalı bu araba, fiyat düş... diyenede satmam arkadaş zaten 10 seneden aşşağı araba değişmem, bizim ülkede çoğu şey gibi buda saçmalık, tabii sebebi basit, kültür meselesi bu, millet nasıl yaparımda denk getiririm derdinde ne yazıkki....  :angry:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Ben Polo yu alırken 3,5 parça boya vardı.Yetkili servis expertizi idi.

Aracı satarken Erkayalar Özel Serviste kontrolden geçti.Arabada 2 parça boya çıktı.Alan kişi çok sevindi.Yani ustadan mı, boya ölçüm cihazından mı bilemiyorum ama bir kaç yere göstermekte fayda var.

Arabanın değeri ustaların dudakları arasında resmen. Boyalı araca boyasız deyip piyasasını yükseltebildikleri gibi hasarsız aracında değerini düşürebiliyorlar. Değişen var dedikten sonra alıcı başka yere de gösterse içinde kuşku kalacak. Elle yapılan kontrol de nd kadar sağlıklı acaba
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Saçmalık vallahi, biri der boyalı diğeri der hem boyalı hem değişmiş...  vallahi öyle tamir ederlerki yırtılmış kapı sacını yaparlar, macunda kullanmadan tamir ederler, boyasız bu diye kontrolden de geçer, burada yapanda yetkili servis, gelsin anlasınlar hadi....

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Boyalı olunca fiyat neden düşer anlamam, dış kabuktaki hasar önemsizdir ve boyası sağlam ve parçanın düzgün olması önemlidir, ana gövde hasarı yoksa fiyat düşmez, 10 yaşında 2 araba düşünün, her ikisindede ağır hasar yok ama biri güneş yanıklı orjinal boyalı, diğeri full boyalı, sebebi çizikten yada yanıktan olsun hadi,her iki araçtada ağır hasar yok, hangisi daha pahalıya gider?

Boyalı olan bence, yanık olana bakmam bile, öyle orjinallik olmaz çünki, ayrıca antika araçmı bu, basit arabalar işte, satarken bana; boyalı bu araba, fiyat düş... diyenede satmam arkadaş zaten 10 seneden aşşağı araba değişmem, bizim ülkede çoğu şey gibi buda saçmalık, tabii sebebe basit, kültür meselesi bu, millet nasıl yaparımda denk getiririm derdinde ne yazıkki.... :angry:

hocam çok haklısınız ama herkes öyle alışmış. Ben de şahsen araç bakarken değişeni olan araclara hiç bakmadım. (ama yine de değişen parçası olan araç dustu nasibime) bu davranısımın sebebi de cevreden öğrendiğim davranıştı. Ama bi yandan da orijinal parça ile değişiyorsa neden sorun oluyor ona anlam veremiyordum. Ama bugun basıma geldi öğrendim. Satarken alıcıyı çok etkiliyor ustalar
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bana da sağ çamurluk bir karış boya var dediler. Sol iki kapı değişmiş çıktı. Tabi ne kadar doğru orası muamma

bizim burada profesyonel bir usta görmedim. Çevre illere gidiyor bi çok araç kullanıcısı.

İnşallah çıkmaz birşey diyelim

karış boya var diyorsa huylanmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

karış boya var diyorsa huylanmak lazım.

Neden huylanmak lazım hocam?
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

benim bildiğim, karış kadar boya atılmaz, o parça komple boyanır.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Karışta çıkmadı zaten servise göre. Ama şu muhabbet sizce mantıklı mı? Usta eliyle bakıyordu. Makineniz varsa onla bakın dedim. Yok dediler elle daha iyi anlaşılıyor. O zaman siz bakın bir de makina olan yere gosteririz dedim. Oraya goturunce boya yok derse biz sorumluluk almıyoruz. Onlar bakınca değişen veya boya görmeyebilirler dedi. Biz bakmayalım o zaman falan diye 'sevgili tiribi' attı resmen :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

10 yaşında araba ufak tefek çizikler, boyalar olabilir , bu kadar takmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

değişen parça zaten elle anlaşılır , özellikle kapılar. kapıların somunlarına fabrikadan çıkarken boya olur üzerinde anahtar değdiğinde o boyalar gider şöyle bi handikapta var , kapılara somunlardan ayar yapılıyor somunlardaki boyanın gitmiş olması değiştiği anlamınada gelmez burada boya makinesi devreye girer  yada gözle kontrol edilir , sonradan atılan boya üstüne vernikte illaki pütürcükler küçük partiküller oluyor . bunu görüyosak ve kapı somunları anahtar izliyse değişen var diyebiliriz. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

hocam çok haklısınız ama herkes öyle alışmış. Ben de şahsen araç bakarken değişeni olan araclara hiç bakmadım. (ama yine de değişen parçası olan araç dustu nasibime) bu davranısımın sebebi de cevreden öğrendiğim davranıştı. Ama bi yandan da orijinal parça ile değişiyorsa neden sorun oluyor ona anlam veremiyordum. Ama bugun basıma geldi öğrendim. Satarken alıcıyı çok etkiliyor ustalar

benim için sorun değişen parça olmasında değil,o parçanın değişmesini gerektiren şeyin ne olduğu,kazanın büyüklüğü.tanıdım,geçmişini bildiğim bir arabanın ufak bir kazadan değişeni olması beni rahatsız etmez ama geçmişini bilmediğim bir arabadaki değişen,midemi bulandırır.hasarın sadece kaportayla sınırlı olduğu biliniyorsa sorun yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

benim için sorun değişen parça olmasında değil,o parçanın değişmesini gerektiren şeyin ne olduğu,kazanın büyüklüğü.tanıdım,geçmişini bildiğim bir arabanın ufak bir kazadan değişeni olması beni rahatsız etmez ama geçmişini bilmediğim bir arabadaki değişen,midemi bulandırır.hasarın sadece kaportayla sınırlı olduğu biliniyorsa sorun yok.

Hocam çok haklısınız. Benim söylemek istediğim tam doğruyu nasıl öğreniriz. Çünkü ustaların her biri farklı soyluyor. Bugün aynı serviste çalışan ustalar bile kendi arasında ihtilafa düştüler. Hoşumuza hangisi gidiyorsa o ustanın mı dediğini doğru sayalım... Bu işin bi yöntemi varsa onu yaptırmak isterim. O şekilde kesin sonuç veren ni uygulama varsa pertte deseler eyvallah. Ama bu şekilde insan muallakta kalıyor.
Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Bu boya-değişen olayları çok ilginç gerçekten. 2009 yılında aldığım ateş kırmızısı bir focus'um vardı. tamponları ve iki çamurluğu boyanmış ama ne boyanma, araba yamalı bohçaya dönmüştü. Başka da hiçbir sorunu yoktu, motoru-gideri on numara, bakımları hep zamanında yapılmış. Tanıdığım bir boyacı abimin de gazıyla aracımı komple boyattım, kız gibi oldu :)  5 yıl boyunca da tüm bakımlarını eksiksiz ve zamanında yaptırdım. 2-3 ay önce satmaya niyetlendim, millette bir tripler bir tripler :) En sonunda bir tanıdığıma sattım aracımı, hala beni gördükçe dua ediyor, sağ olsun. ama satarken o da aynı sıkıntıları yaşayacak maalesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Bu boya-değişen olayları çok ilginç gerçekten. 2009 yılında aldığım ateş kırmızısı bir focus'um vardı. tamponları ve iki çamurluğu boyanmış ama ne boyanma, araba yamalı bohçaya dönmüştü. Başka da hiçbir sorunu yoktu, motoru-gideri on numara, bakımları hep zamanında yapılmış. Tanıdığım bir boyacı abimin de gazıyla aracımı komple boyattım, kız gibi oldu :) 5 yıl boyunca da tüm bakımlarını eksiksiz ve zamanında yaptırdım. 2-3 ay önce satmaya niyetlendim, millette bir tripler bir tripler :) En sonunda bir tanıdığıma sattım aracımı, hala beni gördükçe dua ediyor, sağ olsun. ama satarken o da aynı sıkıntıları yaşayacak maalesef.

Onun da bir tanıdığı çıkar illaki [emoji4] güvenilir birinden temiz araç bulmak çok zor hocam. O yüzden ileride imkanim olursa inşallah sıfır araç en mantiklisi
Yorum bağlantısı
İbrahim Bal

Bence satma bikaç yıl binki daha sonra zarar ettiğine değsin en azından o kadar bindim dersin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...