İçeriğe Yönlendir

Maaş Yazısı Ve Sgk

Misafir

Recommended Posts

Merhaba,

Bankadan kredi çekerken malum maaş bordrosu yada maaş yazısı vermek gerekiyor ve artık bankalar kredi verdikleri müşterilerden aldıkları maaş yazının bir kopyasını da SGK ya gönderiyorlarmış diye okudum bu doğru mu acaba? Her kredi verdikleri müşterinin maaş yazısı SGK ya gönderiyorlar mı yoksa SGK o müşterinin maaş yazısını eğer isterse o zaman mı gönderiyorlar?

Not: İşveren değilim, özel sektör çalışanıyım :)

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

İnşallah hepsini gönderiyorlardır. 

İşverenler SGK yı tam yapsınlar kaçırmasınlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Ben hepsini gönderiyorlar diye biliyorum. O yüzden artık firmalar ssk ya bildirdiklerinin üzerinde rakamlı maaş yazısı vermiyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Her 100 mukelleften 4 tanesinin denetlenebildigi bir sistemde milyonlarca bildirgenin takip edilebildigini hic sanmiyorum.

Yorum bağlantısı

O zaman bu durumda çalışanlar ssk primlerinin eksik ödenmesi dısında bankadan kredi alırken de düsük maaş alıyorlarmış gibi gözüktükleri için birkez daha mağdur olmuş oluyorlar

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Siz son kıdem tazminatı taslağını gördünüzmü, onaylanırsa siz seyreyleyin gümbürtüyü....

Yorum bağlantısı

Siz son kıdem tazminatı taslağını gördünüzmü, onaylanırsa siz seyreyleyin gümbürtüyü....

O taslağı geri çekerler diye umuyorum ( kendi dediğime kendimde inanmıyorum ya neyse)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O öyle gelmez zaten, hele 15 20 sene çalışmış olanın hakkını yerlerse zaten olay biter....

Yorum bağlantısı

İş görüşmeleri yaptığımda "maaşınız üzerinden sigortanız yatacak" diyorlar. Sanki bir lütuf.

Olay dönüyor dolaşıyor, uzuyor, kısalıyor yine devletin ortalarda gözükmemesine geliyor. Devlet sormazsa, ensene binmezse isteyen istediğini yapar.

Ben de yaparım. Siz de yapın.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Malesef ülkemizde durum bu acı ama gerçek.

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yalçın Sarıkaya

ücrette vergi yükü şuan %37,50 bu aşşağı çekilmedikçe kimse aldığı maaştan yatırma vs.gibi durumlara sıcak bakmıyor malesef....benim 3-4 senedir aklımda olan bir fikir var neden hiç bir vekil bunu taslak haline getirmeyi planlamaz anlamış değilim bence uygulanmasına çok basit olacaktır...benim düşüncem ödenecek vergi+sgk primi şirkette çalışan sayısı ile doğru orantılı yukarı yükselmeli...atıyorum 1-3 kişi çalıştıran kişi başına 300 3-5 kişi çalıştıran 400 diye gidebilir...diyeceksiniz yüksek maaş alan ileride emekli olduğunda düşük maaş alacak bununda çözümü var zaten şuan işe girişlerde mezuniyet meslek gibi seçenekler seçiliyor her mesleğin bir piyasa standardı var maaş olarak bunlar dikkate alınarak emeklilik maaş hesabı yapılırsa o sorunda çözülür...ortalamaya vurulduğunda vergisel açıdan devletin kaybının olmayacağını düşünüyorum...bu sayede bankadan kredi çekerken maaş bordrosu yerine mesleki bir evrak verilerek kredi çekim işlemide yapılabilir...

konunun özüne dönersek evrağın bir kopyası sgk ya gönderilmiyor bankacılar bddk ile ortak olan bir sisteme sizin ücret bilginizi işliyorlar bddk ise bu veritabanını sgk ile paylaşıyor çok uçurum gelir farkları varsa sgk sisteme girilen evrakların kopyasını talep edip evrağı veren kurumlar hakkında soruşturma başlatabiliyor...reelde bu durumla karşılaşan işletme görmedim ama görülmeyecek manasına gelmesin sgk bu heran kapınıza dayanabilir...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Öncelikle çok güzel açıklamışsınız Yalçın Bey teşekkür ederim, bu arada aradaki fark çok uçurum değil iseden anlamamız gereken nedir ? Örnek olsun diye mesela gerçek maaş ile gösterilen arasında atıyorum 900 yada 1000 lira fark varsa SGK tarafından bu durum çok uçurum gelir farkı olarak adlandırılabilir mi ?

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Öncelikle çok güzel açıklamışsınız Yalçın Bey teşekkür ederim, bu arada aradaki fark çok uçurum değil iseden anlamamız gereken nedir ? Örnek olsun diye mesela gerçek maaş ile gösterilen arasında atıyorum 900 yada 1000 lira fark varsa SGK tarafından bu durum çok uçurum gelir farkı olarak adlandırılabilir mi ?

Denk gelecek, kuşku uyandıracak vs..  Sgk tamamen ihbara dayalı bir sistemle çalışıyor benim görebildiğim.. Mesela benim çocuklara kreşte aşı yapan sağlık merkezi sonradan kimlik numaralarına bir çok ameliyat acil müdahele, zehirlenme, yanık gibi tedavi giderleri yazmışlar.. Müfettiş beni daha doğrusu 13 yaşındaki oğlumu ifadeye çağırdı.. Ben gittim haliyle ve sorduğu soru bu hastalıkları geçirdi mi ? Hayır dedim ama nasıl tespit ettiniz diye de sormadan duramadım.. :D  Sağlık merkezinin sahibinin eski ortağı ihbar etmiş... :D Ne olacak şimdi dedim, bu durumu yaşayan epey bir çocuk varmış... Alabildiğimizi alırız pekte bir şey çıkmaz dedi.. O zaman beni niye çağırdın be adam deyip çayımı içip çıktım..

Yorum bağlantısı

Denk gelecek, kuşku uyandıracak vs..  Sgk tamamen ihbara dayalı bir sistemle çalışıyor benim görebildiğim.. Mesela benim çocuklara kreşte aşı yapan sağlık merkezi sonradan kimlik numaralarına bir çok ameliyat acil müdahele, zehirlenme, yanık gibi tedavi giderleri yazmışlar.. Müfettiş beni daha doğrusu 13 yaşındaki oğlumu ifadeye çağırdı.. Ben gittim haliyle ve sorduğu soru bu hastalıkları geçirdi mi ? Hayır dedim ama nasıl tespit ettiniz diye de sormadan duramadım.. :D  Sağlık merkezinin sahibinin eski ortağı ihbar etmiş... :D Ne olacak şimdi dedim, bu durumu yaşayan epey bir çocuk varmış... Alabildiğimizi alırız pekte bir şey çıkmaz dedi.. O zaman beni niye çağırdın be adam deyip çayımı içip çıktım..

Anladığım kadarıyla o zaman İhbar yada ona benzer şikayet olmazsa pratikte pek uygulanmayan bir durum sanırım.

O dediğinize benzer bir olay 2010 yılında olduğum 20.000 tl tutarındaki ameliyatımdan sonra benimde başıma geldi, SGK evime yazı gönderdi ve doğruluğunu teyit etmemi istedi evet dedim doğru yalan değil :) 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Volkan Dinçel

Bir kamu bankasının kredi tahsis yetkilisi olarak yanıtlayayım ;)

Şubelerimizden getirilen maaş yazılarıyla sgk hizmet dökümlerini karşılaştırmalarını istiyoruz.Sizin kağıt üstünde maaşınızın 10.000 tl olmasının bir önemi yok sgk primleriniz asgari ücret üzerinden yatıyorsa asgari ücreti baz alırız.

maaş yazısıyla mağdur edilen çok kişi oldu.

Sgk yada vergi dairesi ile bilgi paylaşımı bizden bilgi talep edilmezse yok.

Yorum bağlantısı

Bir kamu bankasının kredi tahsis yetkilisi olarak yanıtlayayım ;)

Şubelerimizden getirilen maaş yazılarıyla sgk hizmet dökümlerini karşılaştırmalarını istiyoruz.Sizin kağıt üstünde maaşınızın 10.000 tl olmasının bir önemi yok sgk primleriniz asgari ücret üzerinden yatıyorsa asgari ücreti baz alırız.

maaş yazısıyla mağdur edilen çok kişi oldu.

Sgk yada vergi dairesi ile bilgi paylaşımı bizden bilgi talep edilmezse yok.

O zaman artık maaş yazısı bir işe yaramıyor diyebiliriz sanırım. :unsure2:

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bendeniz 26 sene özel sektörde çalışıp primleri tavandan yatan biri olarak primlerinizin tam yatırılmasını sağlamanız için çaba göstermenizi tavsiye ederim. Benim ile gerçekte aynı maaşı alan yakın bir akrabamın (tekstilde çalışıyordu)primleri ise asgari ücretten yatıyordu. Sonuçta aynı sene emekli olduk ve o şimdi düşük maaşı için hem ağlıyor hemde çalışmaya devam ediyor. Gençken bunu kimse önemsemiyor ama ilerde iş işten geçincede yapacak fazla bir iş kalmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

O zaman artık maaş yazısı bir işe yaramıyor diyebiliriz sanırım. :unsure2:

:good1: aynen..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...