İçeriğe Yönlendir

İç Ortam Aydınlatma Çalışması

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Epeyden beri yapmak istediğim bir çalışma işi. Ön ve arka ayak aydınlatma, vites çevresi ve bardaklik aydınlatma, kol dayama içi aydınlatması.

Projenin bir kısmı için konsolu sökmek gerekiyor. Bu linkte anlatıldığı gibi konsolu söküyoruz.
http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?/topic/267509-Orta-Konsol-Sokumu

Aydınlatma için rgb şerit led kullandım. Amaç istediğim zaman farklı renkleri kumanda ile rahatca kullanabilmek.
Bunun için çin den 12v şerit led devresi aldım.
16ed21f86db9e01041ea224e6bfdd60d.jpg

Bu devre ile birlikte erkekli dişili rgb bağlantı konnektörleri de aldım.
60a6a0bf5ccaecdf7bdb62f1fbca8a98.jpg

On ayak aydınlatmasını bir gruplandirdim. Kulluk yanındaki bardak içi aydınlatması için bir kablo çektim, bir kablo da kol dayama içi, arka ayak aydınlatması ve vites çevresi aydınlatması için çektim. 3 adet çıkış bir de devrenin bağlanacağı giriş olacağı için aşağıdaki gibi bir terminal yaptım.
51cc3e35b228401519ae0d8e3b382cff.jpg

Söküp eve getirdigim konsol üzerinde istediğim yerleri keserek ledleri yerleştirdim ve konsol içinden kabloları çektim.

Arka ayak aydınlatması için aşağıda görülen, bir hırdavat marketten 5 liraya aldigim lambaların dışını kullandım . çerçeve ile büyük durdu, daha sonra sadece reflektorleri kullandım ve aşağıdaki gibi lambaları hazırladım
48de65196485f1845ad2a4d2a5116bfc.jpg

Devrenin ir alıcısını koltuk ısıtma için ayrılan boş bolmeye görünmeyecek sekilde yerleştirdim. Devre ve konnektörü de bunun tam arkasına yerleştirdikten sonra kabloların bağlantılarını yaptım ve sabitledim. 12v u da koltuk ısıtma için gelen ve kontakla aktif olan jaktan aldım.
Bu resimde göz ve arkasında konnektör bulunan koltuk ısıtma düğme boşluğu işaretli
9140730f832a067cbfbfcf623b522ae3.jpg

Bunlarda sonuç
5816363ebe294d254b67b596f0afa956.jpg

7c0e2fd39b963dd98ab4633c6cf02f08.jpg

1fdc916b36a94af2ea327937ad95c7c1.jpg

61bf61aac833942f1357db6744a17c16.jpg
Ayak aydınlatması da aşağıdaki resimde

96729252c9abd9858a848523768cdbc1.jpg
16 renk seçeneği ve ışık şiddetini istenilen ayara cekmek mümkün.
Led lerin yerleri tamamen gizli ve sadece ışıkları sızıyor dışarıya. dışarıdan özel bir çaba sarfetmedikçe ledleri görme şansı yok.

Kol dayama altına gizlediğim led vites bölgesini çok iyi aydınlatıyor. Tepeye yaptığımdan daha fazla verim elde ettim bununla.

RGB led için kullanılan 4 pin dişi jak linki

http://www.aliexpress.com/snapshot/6387368044.html?orderId=64940351633703

RGB şerit led ve kendi konnektörüm için kullandığım erkek jak linki

http://www.aliexpress.com/snapshot/6387368043.html?orderId=64940351623703

12v Devre Linki. Bunu şerit led ile birlikte almıştım. Şerit Led de kullanılan ledler RGB değil. bu nedenle eldeki 80cm lik RGB led i 3 er 3 er keserek yaptım.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6283428135.html?orderId=64112326013703

Keyifli forumlar...

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Hasen Kara

Emeksiz yemek olmaz. Sonuç güzel. Ledler görünmese daha tatlı olurdu, böylede güzel. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Zamanında eksik olan donanımlar araca eklenince nasıl da güncel modellerle yarışıyor bu kasa:) elinize sağlık, araç değer veren ellerde daha bir güzel oluyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Renkler ve mp3 modülü ekleyecem ancak onlar yazın olacak. 4 aydır arabanın yarisi sokuk ve evde [emoji12] [emoji12]

Yeter arabayı mıncıkladığın Ertan abi. :bambam::nazar::)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Şimdi gelir boyacının biri anlamadan etmeden laf eder, sen dinleme. Aynı donanım bak yarın lüx araçlarda çıkacak. Arabaya binen yolcuya göre insan niyetini en iyi nasıl belli ederki başka?

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere
:bravo: Eline sağlık... Ben beğendim de... Benim arabaya disko diyenler vardı. Sorum onlara; bu ne?
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

:bravo: Eline sağlık... Ben beğendim de... Benim arabaya disko diyenler vardı. Sorum onlara; bu ne?

Eli olmayan in dili olurmuş sen boşver onları. Biri de alttaki mesaj sahibi.

Pavyon

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Üstüne para verseler arabama yaptirmam.Bu ne böyle rengârenk.

Bazen göstergelerin işigindan bile rahatsız oluyorum...Sana katiliyorum...fazlasi bogmus ...[emoji4]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Çok güzel olmuş abi eline sağlık bi gözüm kesmiyor kesse st göstergeleri takicam yarin öbür gün, onlarla birlikte komple giricem su led işine..

Birde bizzat konuyla alakalı değil ama dün gece 4 sularında bir yere gitmem gerekti ve giderken birden bire yolda iç aydinlatmalarin hepsi gitti farlar stoplar yanıyor ibreler çalışıyor ama aydinlatmalarin bütün hepsi gitti bi saat sonra geri yandı hepsi sizce neden ?

Yorum bağlantısı

:crazy:

Şimdi gelir boyacının biri anlamadan etmeden laf eder, sen dinleme. Aynı donanım bak yarın lüx araçlarda çıkacak. Arabaya binen yolcuya göre insan niyetini en iyi nasıl belli ederki başka?

:shok::crazy::vroom::blink:

Övmüş mü, sövmüş mü anlayamadım. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Pavyon

Memleket nereydi abimizin..  :D

Maşallah harika olmuş. Yeni MB S serilerinde de bu özellik var, ortamdaki romantizmin derecesine göre renk seçimi.  :blush:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
(düzenlendi)

Abi Muğla'da tanıdık var mı el becerisi olan :seytan:

Not : Araba iç aydınlatması Hk .

tarihinde Emre Demir 48 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mini'lerde var abi :) Düğmeye bastıkça renk değiştiriyor iç aydınlatma :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Abi yine kırmızıdan vazgeçmemişsin. Benim arabada tavan lambalarındaki kırmızı sönmüyor ya, arkadaşlar bu ne gırmızı gırmızı diyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...