İçeriğe Yönlendir

Servis Garantili Triger Araçta Lpg Var Bahanesiyle Onarılmıyor

Mehmet Emin BADIR

Recommended Posts

Mehmet Emin BADIR

Merhabalar;

Aracımda ruhsata işli LPG varken 2014 Temmuzda Boluda yetkili servis periyodik bakım esnasında triger setini de "2 yıl Parça Garantili Olarak" değiştirdi. Geçen hafta ise triger sıyırdı ve başka masraflara da yol açtı, sadece 13 bin kilometre kullandım.

6 ay / 13 bin kilometre kullandığım trigerin garanti kapsamında değişmesi gerekirken Ankaradaki Ford Yetkili Servisi "Aracınızda LPG olduğundan garanti dışıdır." diyerek beni şoka uğrattı.

Bu durumda ne yapmak gerekir, çağrı merkezi LPG lafını duyduktan sonra hiç bir şey dinlemiyor ve iş çözümsüzlüğe gidiyor.

Yorum bağlantısı

Merhabalar;

Aracımda ruhsata işli LPG varken 2014 Temmuzda Boluda yetkili servis periyodik bakım esnasında triger setini de "2 yıl Parça Garantili Olarak" değiştirdi. Geçen hafta ise triger sıyırdı ve başka masraflara da yol açtı, sadece 13 bin kilometre kullandım.

6 ay / 13 bin kilometre kullandığım trigerin garanti kapsamında değişmesi gerekirken Ankaradaki Ford Yetkili Servisi "Aracınızda LPG olduğundan garanti dışıdır." diyerek beni şoka uğrattı.

Bu durumda ne yapmak gerekir, çağrı merkezi LPG lafını duyduktan sonra hiç bir şey dinlemiyor ve iş çözümsüzlüğe gidiyor.

Konu ilgili bölüme taşınmıştır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Servise almasalarmış  o zaman ,değil mi? Bence siz haklısınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Geçmiş olsun.. Benim bildiğim kadarı ile LPG ile ilgili sistemler garanti dışı kalabilir. Tirgeri LPG mi bozdu. Bu yetkili servisler böyle genelde ama biraz araştırmanızı tavsiye ederim. Hakkınızı arayın sonuçta siz yakıt filitresi vb bir şey değiştirmiyorsunuz ki. Bence üst düzey biri ile görüşün yada farklı servisleri telefonla arayıp arzayı söyleyip garantiden yapılır mı araba da LPG var vs deyin. Bakalım ne diyecekler.

Ama tek aklıma takılan konu acaba Ford tüp takılınca garanti iptal olur diye bir metne/sözleşmeye size imza attırmış olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Triger setini garantili orijinal parça ile değiştiren servis, bu taleple gittiğinizde neden;  "aracınızda LPG var, bu  nedenle aracınızı kabul edemeyiz" dememiş de, şimdi başka bir yetkili servis ve çağrı merkezi LPG konusunu öne çıkarıyorlar? Bu işin sonunda sizin mağdur olacağınızı düşünüyorum. Seti değiştiren servisi aradınız mı? onlar ne diyor?

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Ne güzel memleket. Baskı balatayı değiştirin bakalım 500 km sonra sorun çıksın kullanım hatası deyip gönderiyorlar buna şahit oldum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

1- Üzerinde lpg takılı iken trigerini değiştiriyorsa, sonrasında da yaptığı işlemin arkasında durmak zorunda.

2- Lpg ile trigerin nasıl bir ilgisi olabilir ki garanti dışına çıkarıyor.

En kötü ihtimalle parasını ödersiniz ve akabinde hukuki yollara başvurarak hakkınızı kuruş kuruş alırsınız hiç merak etmeyin. Öncelikle müşteri hizmetlerini arayıp derdinizi anlatın / anlatmayı deneyin. Size geri dönüş yapmaları için  2 ya da 3 gün bekleyin. Olumlu bir dönüş alamaz iseniz, ücretini ödeyerek yetkili serviste gerekli işlemleri yaptırın. Daha sonra faturası ile birlikte ( kuvvetle muhtemel hakem heyeti limitleri dahilinde olacaktır) il ya da ilçe (şikayet konusu tutara göre) tüketici hakem heyetine başvurunuzu yapın. Hakem heyeti iş yoğunluğuna göre  1-3 ay içerisinde dosyanız işleme alınacak ve şikayetiniz forda iletilir iletilmez, size geri dönüş yapacaklar ve bahse konu tutarı yatırmak için hesap bilgilerinizi isteyecekler. Şayet bu olmaz ise hakem heyeti kararı neticesinde gerekli ödemeyi yapacaklar. Lütfen hakkınızı arayın.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

1- Üzerinde lpg takılı iken trigerini değiştiriyorsa, sonrasında da yaptığı işlemin arkasında durmak zorunda.

En kötü ihtimalle parasını ödersiniz ve akabinde hukuki yollara başvurarak hakkınızı kuruş kuruş alırsınız hiç merak etmeyin. Öncelikle müşteri hizmetlerini arayıp derdinizi anlatın / anlatmayı deneyin. Size geri dönüş yapmaları için  2 ya da 3 gün bekleyin. Olumlu bir dönüş alamaz iseniz, ücretini ödeyerek yetkili serviste gerekli işlemleri yaptırın. Daha sonra faturası ile birlikte ( kuvvetle muhtemel hakem heyeti limitleri dahilinde olacaktır) il ya da ilçe (şikayet konusu tutara göre) tüketici hakem heyetine başvurunuzu yapın. Hakem heyeti iş yoğunluğuna göre  1-3 ay içerisinde dosyanız işleme alınacak ve şikayetiniz forda iletilir iletilmez, size geri dönüş yapacaklar ve bahse konu tutarı yatırmak için hesap bilgilerinizi isteyecekler. Şayet bu olmaz ise hakem heyeti kararı neticesinde gerekli ödemeyi yapacaklar. Lütfen hakkınızı arayın.  

Bilgili insan ın hali başka oluyor Alp bey yerinde yazmışsınız Mehmet Emin bey hakkınızı arayın  :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin BADIR

Çok teşekkür ederim cevaplar için, sorulanlara kısaca cevap verecek olursak;

Geçmiş olsun.. Benim bildiğim kadarı ile LPG ile ilgili sistemler garanti dışı kalabilir. Tirgeri LPG mi bozdu. Bu yetkili servisler böyle genelde ama biraz araştırmanızı tavsiye ederim. Hakkınızı arayın sonuçta siz yakıt filitresi vb bir şey değiştirmiyorsunuz ki. Bence üst düzey biri ile görüşün yada farklı servisleri telefonla arayıp arzayı söyleyip garantiden yapılır mı araba da LPG var vs deyin. Bakalım ne diyecekler.

Ama tek aklıma takılan konu acaba Ford tüp takılınca garanti iptal olur diye bir metne/sözleşmeye size imza attırmış olabilir mi?

Aracı ikinci el aldığım için konu hakkında fikrim yok. 

Araç 2008 model olmasına rağmen eski sahibi hep serviste bakım yaptırmış, yani aslında ben aracı 2014 Aralık ayında aldım, servise yaptıran eski sahibi. 

Daha dün tekrar aynı servisi aradım ve kendi aracımdan bahsetmeden sıradan bir müşteri edasıyla: 

-2008 model lpgli aracımın trigerini değiştirmek istiyorum kullanım ömrü nedir, lpg sebebiyle parça garantisi etkilenir mi?

dedim.

-2 yıl parça garantisi vardır. 6 yıl / 90 bin kilometre de kullanım ömrü vardır. LPG li olması parça garantisini etkilemez.

dediler.

@Mükremin Kocataşkın, Hocam servise alınırken LPG dolayısıyla uyarı yapılmamış, garantili olmaz denmemiş. Keza yukarıda dediğim gibi ben de aynı servisi arayarak teyit ettim.

@Evren Erakçora, Hocam servisin son teklifi kapak, conta ve triger seti için 3 bin liranın altında. 

Bizzat işlemi yapan servisi de aradım, bizim talebimize Otosandan red gelmiş, yani servisi aşan bir durummuş. Dediklerine göre servis benden ya da Otosan'dan her halukarda parasını zaten alıyormuş, o sebeple servis yetkilisi "Garantiye aldırmaya çalışacağım, çünkü biz her şekilde paramızı alıyoruz zaten." demişti.

Ancak şöyle bir sıkıntı daha var, servis bize bu tamiri teklif etti ama ardından aracın çalışıp çalışmadığını test edeceklermiş, çünkü motorun içini açmadılar henüz. Pistonlarda vs sorun var mı bilmiyoruz. Ayrıca çalışmazsa motor inecekmiş bu da 10 bin lira civarıymış. 

Allahaşkına, abimle ortak para katıp aldığımız, emeklerimizle kazandığımız hatta kredi bile çekmediğimiz arabamız için nasıl bu kadar sorumsuzca davranabiliyorlar, nasıl böyle vicdansız olabiliyorlar?  Daha tanıdıklara borcumuz bitmedi bile, iş yerime servis yok, doğru düzgün ulaşım aracı yok, hemen herkes araçla geliyor. Yani dürüst olmak bu kadar mı kötü bir şey?

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin BADIR

Hocam kesinlikle haklısınız, çok teşekkür ederim. Ben de bir avukata danıştığımda:

-2300 liraya kadarki işlemlerde tüm hakem heyetleri

-2300 ile 3300 arasındaki işlemlere İl Tüketici Hakem Heyeti

-3300 ve yukarısına da mahkemeler bakar

şeklinde bir bilgi edindim. Benim durumuma bakılırsa iş il hakem heyetinde, 3 binin biraz altında olduğu için. Ama şu da var ki, o masrafı yaptıktan sonra motor çalışmayabilirmiş, bu kez de içini açı piston vs derken indirecekler motoru bu da 10 bin civarı!!! İşte bu durumda da mahkemelik.

Bu arada nikahımdan 1 gün önce akşam bozuldu arabam, annemin de dizi ameliyatlı onu da hastaneye götürecektim mecburen başka araç bulduk. Anlayacağınız, sadece 1 buçuk ay kullanabildim, ilk arabamdı, sanırım son Fordum olacak. Suç arabanın olmasa da, soğuyunca soğuyor be insan.

Yorum bağlantısı
Güven Gökdemir

Geçmiş Olsun öncelikle.

10 bin tl nasıl masraf çıkar ben onu anlamadım clio 1.6 aracı trigeri koptu komple motor 3500 TL ye yapıldı özel serviste 

bu olaya garanti vermiyorlarsa yetkili servisin hiçbir anlamı yok 

Yorum bağlantısı
Semih Saner

Bence ; Ford genel merkezi arayınız ilgilenirler, yetkili servisi şikayet ediniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bu konuyu takip edeceğim bende trigeri yetkili serviste değiştirmek istiyordum garantisinden dolayı ama böyle çamura yatacaklarsa özel servise yaptırmak daha mantıklı

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin BADIR
(düzenlendi)

Bence ; Ford genel merkezi arayınız ilgilenirler, yetkili servisi şikayet ediniz

Hocam iş çağrı merkezlik değil, çağrı merkezi bize yetkili servisten daha kötü davranıyor. L, P ve G harflerini bir arada duyduklarında sanırım "Kapatın kulağınızı ne olduğunu dinlemeden reddedin!" gibi bir komut verilmiş bunlara. Daha olayın detayını sormadan, şase numaramı plakamı sormadan hayır dediler. 

tarihinde Mehmet Emin BADIR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Baş
(düzenlendi)

Hocam iş çağrı merkezlik değil, çağrı merkezi bize yetkili servisten daha kötü davranıyor. L, P ve G harflerini bir arada duyduklarında sanırım "Kapatın kulağınızı ne olduğunu dinlemeden reddedin!" gibi bir komut verilmiş bunlara. Daha olayın detayını sormadan, şase numaramı plakamı sormadan hayır dediler. 

Hocam böyle yüzsüz hizmet vereceklerse bırakıp gitsinler. Olayın peşini bırakmayın. Ben daha önce şöyle bir şey duymuştum bu tür Türkiye geneli firmalarda günlük 100lerce telefon ediliyor ancak mail o kadar değil ve mail atarsanız daha etkili ve daha merkezi bir çözüm olur demişlerdi.

Birde mail atarak çözüm arayın ve iki servis arasındaki tutarsızlıktan da bahsedin. Sizin gibi kurumsal bir firmada nasıl böyle farklı muameleler oluyor..çağrı merkezindeki insanların kabalığı vs hepsinden bahsedin lütfen.

Arkanızdayız!! 

tarihinde Yasir Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kadir Aydoğmuş

Otosan red verdiyse cozulmez tek yol mahkeme uzin surer ama alirsin... ben st me yarım motor aldim catlak vardı suyu yaga karistirdi supersarj bagliydi ona bahane bagladilar serviste calismama ragmen red verdiler dava actim 1.5 yil sonra aldim parayi sen disarida yaptir sibob sibob lastigi emme egsoz 220 silindir conta 70 triger 200 devirdaim 70 rektefe 150 iscilik 500 masrafin olur

Yorum bağlantısı
Kadir Aydoğmuş

Ben 2003 yilindan 2012 basina kadar yet. Serviste motor teknsyeni olarak calistim uzman teknisyen olarak ayrildim o zamanda beri özel servisim var öyle bi durum varki biz haklarimizi bilmiyoruz garantili araclarinizin bakimini ozel serv te yaptirin bakim malzemelerini orjinal kullanin ve parca no larini faturada belirtin adiniza fatura kestirin aracinizin garantisi bozulmaz.... daha bunun gibi ne servis bultenleri var ama iste bilmiyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Merhabalar;

geçmiş olsun çağrı merkezı yetkılısı dinlemıyorsa musterı hızmetlerı yetkılısı hakkına kenıne sıkayet oluşturun bunu soyledığınız zaman sızı dınlemek zorunda klacak şayet kalmazsa mutlaka ust bırımden sıze gerı donus yapılır fordu bılmıyorum ama genelde benı ınlemeyen çağrı merkezı yetkılılerı şıkayet lafını duyar duymaz sorunumu çözduler umarım ışe yarar...

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ben 2003 yilindan 2012 basina kadar yet. Serviste motor teknsyeni olarak calistim uzman teknisyen olarak ayrildim o zamanda beri özel servisim var öyle bi durum varki biz haklarimizi bilmiyoruz garantili araclarinizin bakimini ozel serv te yaptirin bakim malzemelerini orjinal kullanin ve parca no larini faturada belirtin adiniza fatura kestirin aracinizin garantisi bozulmaz.... daha bunun gibi ne servis bultenleri var ama iste bilmiyoruz

Bu dediğiniz ilk defa duydum ve şaşırdım bu şekilde yaptıran varmı acaba.

Yorum bağlantısı

Trigeri degistiren servis ayri, son arizada basvurulan servis ayri anladigim kadari ile. Aracin ilk islemini yapan servis ile muhattap olundu mu orasini cok anlayamadim. Işcilik hatasi yapildiysa orada yapilmis ve lpg'li araca islem yapip normal garanti prosedurleri bu aracta islemeyecek diye bilgi vermedilerse o servisin sorumluluk alanindasiniz. Onlarin size verecegi cevaba gore hareket edin.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

triger değişiminde parçaya garanti verilir. Motora verilmez. Parça ise 50 lira mı 100 lira mı öyledir en fazla.

motorunuzdaki herhangi başka bir sorundan dolayı triger sıyırabilir. Örneğin iterek çalıştırmak, devir kesiciye sokup çıkarmak, yanlış viteste vuruntu ve osilasyon yaptırmak bunlar problem doğurabilir. Başka sensörler nedeniyle problemler olabilir silsile ile trigere sirayet edebilir. 

LPG ile triger olsa olsa vuruntu nedeniyle olabilir. Ama sizin problemde muhtemelen ondan değildir. Ama kötü bir LPG ayarında triger kayışına olumsuz yükler gelebilir. Örnein eskiden manifold patlaması felan olurdu. gibi...

Sonuç olarak motorunuzu özel serviste yaptırın. bir adet triger servisten alacağınız var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin BADIR

Trigeri degistiren servis ayri, son arizada basvurulan servis ayri anladigim kadari ile. Aracin ilk islemini yapan servis ile muhattap olundu mu orasini cok anlayamadim. Işcilik hatasi yapildiysa orada yapilmis ve lpg'li araca islem yapip normal garanti prosedurleri bu aracta islemeyecek diye bilgi vermedilerse o servisin sorumluluk alanindasiniz. Onlarin size verecegi cevaba gore hareket edin.

Saygilarimla.

Evet, arabamız şu anda oldukça popüler oldu :) Hem şu an teslim ettiğim hem de esasında trigeri değiştiren servisi arayıp problemli focus denince benim kızımı tanıyorlar hemen  :tongue:  İkisi ile de defalarca konuştuk, hatta hiç alakası olmayan servisleri de lpg li aracımızda parça garantisi olur mu diye test için aradık, sonuç aynı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin BADIR

triger değişiminde parçaya garanti verilir. Motora verilmez. Parça ise 50 lira mı 100 lira mı öyledir en fazla.

motorunuzdaki herhangi başka bir sorundan dolayı triger sıyırabilir. Örneğin iterek çalıştırmak, devir kesiciye sokup çıkarmak, yanlış viteste vuruntu ve osilasyon yaptırmak bunlar problem doğurabilir. Başka sensörler nedeniyle problemler olabilir silsile ile trigere sirayet edebilir. 

LPG ile triger olsa olsa vuruntu nedeniyle olabilir. Ama sizin problemde muhtemelen ondan değildir. Ama kötü bir LPG ayarında triger kayışına olumsuz yükler gelebilir. Örnein eskiden manifold patlaması felan olurdu. gibi...

Sonuç olarak motorunuzu özel serviste yaptırın. bir adet triger servisten alacağınız var.

Hocam detayını çok anlamasam da Makine Mühendisiyim   :)  İterek çalıştırdığımız son arabalar Renault Broadway ve Şahin falandı. Bir de 99 model manuel vites Astrada yaptık onda bile motor zarar görür mü endişesi yaşadım.

Yani 2008 model olmuş, hele de otomatik şanzımanı asla vurdurmamak gerektiğinin bilincindeyim.

25 yaşındasın tek kapı al, hatchback al diyenlere "Ben ailem için alıyorum, büyük bagajlı aile arabası olsun." diyerek 1300 kilo civarında, fabrika verileri 100 bg olup aktif gücü 85 bg olan bir araba alıp onu gaz kestirecek şekilde zorlamak, sürmek gibi huylarım hiç yoktur, motor sesini dinleyerek şanzımanı yormadan vites geçişine yardımcı olacak şekilde kullanırım arabamı.

Triger seti 200 lira civarında hatta daha az, ama işlemi pahalı kılan işçilik biliyorsunuz. Ayrıca kapak ve conta da olay sonrası deformasyona uğramış onlar da değişecek.

LPG sisteme çok önceden takıldı, BRC marka. Gayet stabil çalışıyor, sadece Opetten gaz alıyorum. Benzini de Opet ya da Shellden başka biryerden almıyorum, aldığımdan beri yarım deponun altına hiç düşürmedim, hatta sıralı sisteme rağmen bazen sadece benzinle gittim haftada bir falan ki benzin pompası daha uzun ömürlü olsun, hortum da kurumasın diye.

Sadece 13 bin kilometre sonra sıyıran / kopan (servis net birşey söylemiyor telefonda, mesaiden gidip yüzyüze konuşacak vaktim henüz olmadı) kayışımın sorumlusu ya üretim hatalı malzeme (civatanın mukavemetini yitirip kopması ve kayışın gevşeyerek kayması sonucu deformasyonu, kayışın esneme yapması, vs) ya da çok büyük ihtimal ile işçi hatası (yanlış tork ile civata sıkılması, trigerin hizalamasının doğru yapılmaması, vs).

Sonuç dediğiniz gibi basit olsa keşke, özel serviste bu işlemleri sizce kaça yaptırabilirim? Ayrıca servis bize uygun ücret! teklif edip tamir edelim dedi, sonra deneyecek beyefendiler çalışmazsa motor inecekmiş. Neden, çünkü araç hareket halinde olmasa bile zamanlama senkronizasyonu ortadan kalkınca pistonlar çarpıp deforme olabiliyor, miller eğrilebiliyor, hatta hareket halinde çok düşük ihtimal de olsa iş krank milini çatlatmaya gidebiliyor. Servis çalışmazsa 10 bin lirayı bulur diyor, bu öyle trigeri orijinal alıp özelde yaptırarak kapatılacak bir işe benzemiyor. Büyük ihtimalle işi yargıya taşıyacağım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...