İçeriğe Yönlendir

Focus III - Tdci Trend X - Yokuş Kalkış Desteği(Hla) Varmı ?

Mahir Günebakan

Recommended Posts

Mahir Günebakan

Arkadaşlar merhaba, geçen hafta 2011 Benzinli Titanium aracımı sattım ve dün 2014 4000 km de hatasız bir TDCI aldım.

MErak ettiğim bu araçta HLA varmıdır ? konu hakkında bilgi sahibi olan aydınlatırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Eski bir üyemiz vardı, bilgisayara bağlayıp trend focusların hillholder, yani yokuş kalkış desteğini aktif hale getiriyordu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Başlıkta yazmış hill holder yokuş kalkış desteği. Aracınızda özellik standart sunulmuş.

BQVqzqI.jpg

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Volkan Durmaz

Yokusta dur ayagini firenden cek araba arkaya kaymiyorsa vardir. :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Semih Güney

Başlıkta yazmış hill holder yokuş kalkış desteği. Aracınızda özellik standart sunulmuş.

BQVqzqI.jpg

Bu makyajlı kasanın donanım listesi, eğer araç makyajlı ise doğru fakat değilse yokuş kalkış yoktur araçta.

Arkadaşlar merhaba, geçen hafta 2011 Benzinli Titanium aracımı sattım ve dün 2014 4000 km de hatasız bir TDCI aldım.

MErak ettiğim bu araçta HLA varmıdır ? konu hakkında bilgi sahibi olan aydınlatırsa sevinirim.

Aracınız makyajlı kasa mı yoksa makyajsız kasa mı? 2014 yazınca ikiside girebiliyor işin içinede
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

aracınızın kontağını çevirdiğinizde kadranların orada daire içinde turuncu renkte yokuş aşağı veya yukarı duran bir araç simgesi çıkıyorsa vardır.3 saniye gibi birşey yanıyor kontağı 2 konumuna alacaksınız.

örneğin aşağıda soldaki kadranda yağ göstergesinin hemen üstündeki simge 

GJRKxti.jpg

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Hla ne demek ?

Yeni aracınız hayırlı olsun

Teşekkür ederim daha iyisi sizin olsun. HLA arkadaş yazmı hillholder Türkçesi yazdığım gibi yokuş kalkış desteği.

Eski bir üyemiz vardı, bilgisayara bağlayıp trend focusların hillholder, yani yokuş kalkış desteğini aktif hale getiriyordu..

Araçta bu özellik olmasa bilemi ?

BQVqzqI.jpg

Hocam bende baktım ona fakat benimki son çıkan kasa değil, o yüzden tereddüt ettim.

Yokusta dur ayagini firenden cek araba arkaya kaymiyorsa vardir. :D

Eyvallah hocam onu zaten denedim fakat olmayınca sorayım dedim, çünkü aktif pasif olabiliyormuş.

Bu makyajlı kasanın donanım listesi, eğer araç makyajlı ise doğru fakat değilse yokuş kalkış yoktur araçta.

Aracınız makyajlı kasa mı yoksa makyajsız kasa mı? 2014 yazınca ikiside girebiliyor işin içinede

Haklısınız kusura bakmayın hata benim, son kasa değil. Araç Bu:

UX.jpg

aracınızın kontağını çevirdiğinizde kadranların orada daire içinde turuncu renkte yokuş aşağı veya yukarı duran bir araç simgesi çıkıyorsa vardır.3 saniye gibi birşey yanıyor kontağı 2 konumuna alacaksınız.

GJRKxti.jpg

Yok hocam ya o simge çıkmadı :(

112a83.jpg

215234.jpg

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Araçta ESP var.Araçta Lastik basınç göstergesi var. HLA olmaması garip geldi şimdi bana o 200 km yanındaki seçilmiyor içinde nası bir simge var? ünlem işaretimi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan
(düzenlendi)

Araçta ESP var.Araçta Lastik basınç göstergesi var. HLA olmaması garip geldi şimdi bana o 200 km yanındaki seçilmiyor içinde nası bir simge var? ünlem işaretimi ?

Evet okan hocam ünlem, sanırım ABS o da :(

(Resimleri tek elimle anahtar çevirip diğer elimle çekmeye çalıştım 10 denemede aldığım en iyi görünt oldu)

tarihinde Mahir Günebakan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

:D  seni çok iyi anlıyorum benim koyduğum resmi çekene kadar canım çıktıydı  :D  :D

Şuanda maalesef yok gibi görünüyor yinede işin piri abilerimiz bilgi verecektir diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Güney

Trend-x te yok boşuna bakmayın :) ancak hiç olmayacağı anlamına gelmiyor, araç bilgisayarından ELM kablosu ile ABS ayarları üzerinden aktifleştirilebiliyor.

Ayrıca lastik basınç uyarısıda aktif edilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Trend-x te yok boşuna bakmayın :) ancak hiç olmayacağı anlamına gelmiyor, araç bilgisayarından ELM kablosu ile ABS ayarları üzerinden aktifleştirilebiliyor.

Ayrıca lastik basınç uyarısıda aktif edilebilir.

Semih hocam öncelikle cevap için teşekkürler, lastik basınç uyarısı aktif. Ankara da bu işi yapacak tanıdık biri varmıdır acaba ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Araçta bu özellik olmasa bilemi ?

Aktif olmuyormuş, aslında varolan sistem yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsmail Üstün

Ben kapıların harekete duyarlı olarak otomatik kilitlenmesini yokuş kalkış desteğini ve lastik basınç uyarı sistemini aktifleştirdim. bunun ruslar tarafından yazılmış bir programı var Windows üzerinde çalışıyor ELM337 "olsa gerek"  kablosuyla oluyor

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mahir Günebakan

Ben kapıların harekete duyarlı olarak otomatik kilitlenmesini yokuş kalkış desteğini ve lastik basınç uyarı sistemini aktifleştirdim. bunun ruslar tarafından yazılmış bir programı var Windows üzerinde çalışıyor ELM337 "olsa gerek"  kablosuyla oluyor

Hocam nerede ve nasıl yaptırdınız yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Youtubede adam yokuş kalkışı aktif ediyor, videolu olarakda anlatmış. Demekki mümkün ama Ankarada yapan yeri bulmam gerek sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Savaş Kocaacar

Aracınızda yokuş kalkış desteği ve yokuş yardımcısı vardır. Yokuş kalkış desteği aracınız yokuştayken bir ayağınız frende diğer ayağınızı debriyajdan yavaşça çektiğinizde kendiliğinden gaza basmadan gider bu yokuş kalkış desteğidir. Yokuş yardımcısında ayağınız frende diğer ayağınız debriyajda 1. vitese attınız araç frenden ayağınızı çekince 5 sn süreyle kendini frenler ve aracı geri bırkmaz. buda yokuş yardımcısı (aslında yokuş tutucudur tam türkçe karşılığı) Hill Holder mevcuttur. elm den aktif edip güle güle kullanınız.

En babası Ankarada var bunları yapan arkadaşların nasıl bulamadınız orda :))

Yalnız şunu söyleyeyim yokuş kalkış desteğini aktif ettiğiniz zaman bir adet arıza ışığı yakacak ilk etapta göstergede. onu ids ten sildirmeniz lazım serviste sildirdikten sonra birdaha çıkmayacak sonrasında. Yokuş tutucu + lastik basınç sistemi + orjinal parktronik + sync voice control vs. araca sonradan uğraşla eklenebilen konular. Forumlarda detaylı anlatımlar var bu konularla ilgili sync hariç (onu daha yeni yapıcaz kısmet olursa :) )

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

ne fordmuş be.eski yıldaki modellerde olan yeni modellerde yok.aracım 2014 style plus bende ne lastik basınç nede yokuş kalkış desteği var.2011-2012 lerde hem ön cam ısıtma hemde diğerleri var

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

GJRKxti.jpg

Benim aracımda hill holder var (F3 Powershift ) ancak dediğiniz gibi bir simge yok..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Furkan Çiçek

Her hangi bir oto servisine götürmenize gerek yok. İnternet üzerinden 50-60 TL arası alabileceğiniz bir ELM 327 Kablosu ile program ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Google'da elm327 ile aktif edilebilecek özellikler focus şeklinde aramanız yeterlidir.

Benim aracımda 2013 Focus Style TDCI HB. Bende de yoktu, kendim ekledim. Hatta, Xenon far takıp arıza lambasını bile burdan kaldırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Kocaacar

Yav taktınız göstergedeki ışığa. f3 lerin hepsinde trend trend x titanyum yokuş kalkış desteği ve hill holder yani yokuş tutucu vardır. elm 327 ile açıp kullanabilirsiniz. fakat ilk açtığınızda bit arıza ışığı yakacak onu sildirmeniz lazım serviste. sonrasında yakmaz. elm tecrübeli arkadaşlar kendileride silebilir dtc yi tecrübeniz yoksa uğraşmayın serviste sildirin güle güle kullanın. hem öne yokuşlarda hem geriye yokuşlarda frenler aracı 3 saniye. tepe tepe kullanın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Turunç

Benim 2013 Trend-x'de de yok şu an.

1-Peki bu işlemi nerden yaptırabilirim.Yetkili servis mi yoksa özel servis mi???Yetkili servis yapmak istemeyebilir mi??

2-Bu işlemi yaptırıp ekstra bir problem çıkarma ihtimali var mı??Riski olan bir işlem mi

3-Daha önce yaptıranlar varsa maliyeti ne kadar acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...