İçeriğe Yönlendir

Ceza Yemişim

Armağan Pekatik

Recommended Posts

Armağan Pekatik

05.02.2014'de Atatürk hava limanı yolunda, zaten çok yoğun trafikte telefonla konuşmamak için dörtlülerimi yakıp emniyet şeridine çektim. Telefonumu bağladım ve arama yaptım.  Freehands'i ayarladıktan sonra yoluma devam ettim. Hatalı park cezası yazılmış. Ne desem bilemedim.

Cezayı yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bahsettiğiniz olaydan ceza yemiş olsanız emniyet Şerit ihlali olur.

Bence siz Havaalanında bekleme yaptıysanız ondan yemiş olabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

evet havaalanında yemişsinizdir, ama acil durumlar dışında emniyet şeridi kullanmakta yasaktır ve emniyet şerit ihlali cezası vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar lütfen mesajalrımızda siyasete ve benzeri yazıların olmamasına dikkat edelim. Aksi takdirde ceza işlemi uygulanacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bende çok müzdaribim şu cezalardan. Her ceza yediğimde biraz daha törpülüyorum kendimi, bi nebze iyi oluyor aslında ama mal canın yongası sonuçta. Siz siz olun araca bindiğiniz zaman bütün ayarlamanızı yapın sonra yola çıkın. (Kazadan sonra önce camı silip sonra yola çıkar oldum).

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Bahsettiğiniz olaydan ceza yemiş olsanız emniyet Şerit ihlali olur.

Bence siz Havaalanında bekleme yaptıysanız ondan yemiş olabilirsiniz.

Yani görüntü de o şekilde. Eve gelmiş ceza.

Havalimanı girişinde artık bekleme yapmak yasak. Sizi de yolcu bekliyor sanmış olabilir.

Heralde öyle sandılar

Bende çok müzdaribim şu cezalardan. Her ceza yediğimde biraz daha törpülüyorum kendimi, bi nebze iyi oluyor aslında ama mal canın yongası sonuçta. Siz siz olun araca bindiğiniz zaman bütün ayarlamanızı yapın sonra yola çıkın. (Kazadan sonra önce camı silip sonra yola çıkar oldum).

İyi de her türlü sıkıntı olabilir yol hali. Kimse mükemmel değildir.

evet havaalanında yemişsinizdir, ama acil durumlar dışında emniyet şeridi kullanmakta yasaktır ve emniyet şerit ihlali cezası vardır.

Acil durumlar ve arıza halleri dışında emniyet şeridi kullanmak yasaktır. Sürüşü engelleyen her durum arızadır. Kaldı ki telefonun acil olmadığını açmadan bilemezsiniz değil mi? Havaalanında karşılamak istediğiniz birinin inip inmediğini nasıl anlayacağız? İçeride beklemek yasak, dışarıda beklemek yasak, dönüp duruyoruz beygir gibi. :( yine de ceza..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Yani görüntü de o şekilde. Eve gelmiş ceza.

Heralde öyle sandılar

İyi de her türlü sıkıntı olabilir yol hali. Kimse mükemmel değildir.

Acil durumlar ve arıza halleri dışında emniyet şeridi kullanmak yasaktır. Sürüşü engelleyen her durum arızadır. Kaldı ki telefonun acil olmadığını açmadan bilemezsiniz değil mi? Havaalanında karşılamak istediğiniz birinin inip inmediğini nasıl anlayacağız? İçeride beklemek yasak, dışarıda beklemek yasak, dönüp duruyoruz beygir gibi. :( yine de ceza..

Kendi başına gelmeyen bilmez ben sizi iyi anlıyorum 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

sizi anliyorum ama emniyet seridinde acil durum disinda  durmak yasaktir. ve cezaya tabidir. allah korusun o anda bir ambulans geldigini düsünün o seritten . maazallah hem siz, hem onlara olur olan. ya da  ambulansin icindekinin siz oldugunu baskasininda o seride telefon icin cektigini düsünün. birisini almaya gitmeden önce telefonu arabaya bindiginizde handsfree ye baglamaniz gerekir. telefonunuzun calmasi acil durum sayilamaz bence.

Yorum bağlantısı

sizi anliyorum ama emniyet seridinde acil durum disinda  durmak yasaktir. ve cezaya tabidir. allah korusun o anda bir ambulans geldigini düsünün o seritten . maazallah hem siz, hem onlara olur olan. ya da  ambulansin icindekinin siz oldugunu baskasininda o seride telefon icin cektigini düsünün. birisini almaya gitmeden önce telefonu arabaya bindiginizde handsfree ye baglamaniz gerekir. telefonunuzun calmasi acil durum sayilamaz bence.

Bu dedikleriniz çok güzel ve doğruda Türkiye'de emniyet şeridinden giden o kadar çok büyükbaş varki onlara polis ses çıkarmazken böyle birşey için ceza yazması sanırım arkadaşımıza dokunmuş.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Bu dedikleriniz çok güzel ve doğruda Türkiye'de emniyet şeridinden giden o kadar çok büyükbaş varki onlara polis ses çıkarmazken böyle birşey için ceza yazması sanırım arkadaşımıza dokunmuş.

o konuda sonuna kadar katiliyorum. hepsine cok yuksek para cezalari yazilsin abartili böyle 5000-10000TL. ama bu arkadasimizi hakli cikarmiyor maalesef. gecmis olsun:(

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arkadaşlar sürekli konudan mesaj silmek zorunda kalıyoruz, neden yazılan cezaya bu kadar itiraz ediyoruz anlayamadım.. Konuya müdahil olmak istemiyorum ama dayanamadım yine.. 

Emniyet şeridinden gidenlere hakaret edilecek yer burası değil, ceza yazan memura küfür edilecek yerde değil.. İtiraz makamı hiç değil, lütfen mesajlarınızı yazarken iki kez düşünün... Emniyet şeridini gereksiz kullananlara epeyce bir ceza yazılıyor hepimiz biliyoruz, kent genelince sizin gördüğünüz ihlali anında poliste görecek diye bir kural yok, gözden kaçan olduğu gibi elektronik sistemlerle yakalanıp işlem yapılanları sizde gördünüz kameradan belli oluyor diye bize de tebliğ edecek halleri yok herhalde.. Ben cezayı yazan polis olsam itiraz durumda tek cevabım olurdu, her telefonu çalan emniyet şeridine çekerse işimiz var derdim.. ;)

Sözün özü, ceza yazılmış.. İster aç doyurdum deyin, ister büyüklerimize yazılmıyor bize yazılıyor deyin ama bunu kimseye hakaret etmeden deyin..

Kalın sağlıcakla, Armağan ceza kesilmesine üzüldüm.. İnşallah bundan sonra böyle bir durumla karşı karşıya kalmazsın.. ;)

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

İki sene kadar önce İzmir-Aydın otoyolunda seyrederken telefonum çalmıştı, haliyle sinyal verip bende emniyet şeridine yönelip durdum ve araç çalışır vaziyette dörtlüleri yaktım. Tam hatırlamıyorum ama 10 dk kadar konuştuktan sonra bir an dikiz aynasına bakmamla arkadan gelen uzaktaki çakarlı lambayı gördüm. Telefonu kapatıp yerine koyduğumda otoyol polisi arkama yanaşmış ve araçtan inip yanıma gelmişti. 

Polis: İyi geceler, bir sorun mu var. ?

Ben: İyi geceler memur bey. Hararet biraz yükseldi. 10 dk. kadar durdum şuan normale döndü. Birazdan devam edeceğim.  :blush:  

Polis: Geçmiş olsun. Bir sorun olursa 155'i arayın geliriz tekrar. dedi ve devam etti. Bende 1-2 dk sonra hareket ettim. Otoyolda kamera ile kontrol olduğunu duymuştum. Kamerada dörtlülerimi yakıp emniyet şeridinde durduğumu gördükleri için geldiklerini düşünüyorum. Tesadüf olduğunu sanmıyorum. Hararet konusuda iyiki aklıma gelmiş yoksa bende ceza yiyebilirdim sanırım. :)

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

İki sene kadar önce İzmir-Aydın otoyolunda seyrederken telefonum çalmıştı, haliyle sinyal verip bende emniyet şeridine yönelip durdum ve araç çalışır vaziyette dörtlüleri yaktım. Tam hatırlamıyorum ama 10 dk kadar konuştuktan sonra bir an dikiz aynasına bakmamla arkadan gelen uzaktaki çakarlı lambayı gördüm. Telefonu kapatıp yerine koyduğumda otoyol polisi arkama yanaşmış ve araçtan inip yanıma gelmişti. 

Polis: İyi geceler, bir sorun mu var. ?

Ben: İyi geceler memur bey. Hararet biraz yükseldi. 10 dk. kadar durdum şuan normale döndü. Birazdan devam edeceğim.  :blush:  

Polis: Geçmiş olsun. Bir sorun olursa 155'i arayın geliriz tekrar. dedi ve devam etti. Bende 1-2 dk sonra hareket ettim. Otoyolda kamera ile kontrol olduğunu duymuştum. Kamerada dörtlülerimi yakıp emniyet şeridinde durduğumu gördükleri için geldiklerini düşünüyorum. Tesadüf olduğunu sanmıyorum. Hararet konusuda iyiki aklıma gelmiş yoksa bende ceza yiyebilirdim sanırım. :)

Telefon çalması mazeret değil ama hararet yükselmesi mazeret diye yalan söylemeyi doğru  bulmuyorum. Sonuçta gidemiyorsan durabileceğin bir yer olmalı.

Arkadaşlar sürekli konudan mesaj silmek zorunda kalıyoruz, neden yazılan cezaya bu kadar itiraz ediyoruz anlayamadım.. Konuya müdahil olmak istemiyorum ama dayanamadım yine.. 

Emniyet şeridinden gidenlere hakaret edilecek yer burası değil, ceza yazan memura küfür edilecek yerde değil.. İtiraz makamı hiç değil, lütfen mesajlarınızı yazarken iki kez düşünün... Emniyet şeridini gereksiz kullananlara epeyce bir ceza yazılıyor hepimiz biliyoruz, kent genelince sizin gördüğünüz ihlali anında poliste görecek diye bir kural yok, gözden kaçan olduğu gibi elektronik sistemlerle yakalanıp işlem yapılanları sizde gördünüz kameradan belli oluyor diye bize de tebliğ edecek halleri yok herhalde.. Ben cezayı yazan polis olsam itiraz durumda tek cevabım olurdu, her telefonu çalan emniyet şeridine çekerse işimiz var derdim.. ;)

Sözün özü, ceza yazılmış.. İster aç doyurdum deyin, ister büyüklerimize yazılmıyor bize yazılıyor deyin ama bunu kimseye hakaret etmeden deyin..

Kalın sağlıcakla, Armağan ceza kesilmesine üzüldüm.. İnşallah bundan sonra böyle bir durumla karşı karşıya kalmazsın.. ;)

Şimdi genelleme yapmak doğru değil. Arkadaşlar bilmiyormuş gibi yazmışsınız handsfree yi nasıl ayarlıyorsunuz acaba evden çıkmadan. Ben düşünemedim. Genelde kulaklık kullanırım o gün yanımda değildi. Şimdi gerçekten beklenmedik anda, telefon çaldı, düştü, paspas kaydı, ayağım ağrıdı, başım döndü, psikolojim bozuldu, yoruldum vs. gibi bi sebeple arıza şeridine çekemiyor muyuz? Ben çekebiliyoruz diye biliyorum. Çekmezsem kazaya sebebiyet verebilirim çünkü. Haa şeritten ilerlersem neyse.. Ayrıca ceza emniyet şeridi ihlali değil park cezası. Konu nasıl buralara geldi onu da anlamadım.

Ayrıca keşke her telefonu çalan emniyet şeridine çekse de saçma sapan kazalar, kavgalar olmasa. Bence kimse önemsiz bir telefonda konuşmak için aracını kenara çekmez. Cezadan bahsedersek benim aracımın bir arızası var belki telefon olduğunu bilip de yazmadılar ya. Neyse cezayı ödemeyeceğim ya da şöyle böyle demiyorum. Asıl sorum bir şekilde biz aracı emniyet şeridine çekip bekleyemiyormuyuz. Tansiyonum düşse fln :D

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Telefon çalması mazeret değil ama hararet yükselmesi mazeret diye yalan söylemeyi doğru  bulmuyorum. Sonuçta gidemiyorsan durabileceğin bir yer olmalı.

Gerektiğinde durulabilecek yer zaten orası ancak kapsamı genişletilmeli. Göz göre göre de telefonla konuşmak için durdum diyemezdim. Boş yere devlete para verecek kadar zengin değilim. Normal şartlarda da yalan söylemek gibi bir adetim yok.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Armağan bey haberde emniyet şeridini kimler kullanmalıdır yazıyor. Okumanızı tavsiye ederim. Kendi şahsi görüşüm Hayati bir durum olmadığı sürece emniyet şeridinin hususi sürücüler tarafından kullanılmaması gerekir.

http://blog.milliyet.com.tr/emniyet-seridi-ne-ise-yarar-/Blog/?BlogNo=313416

Emniyet şeridinde seyir etmekten bahsediliyor orada. O zaman polisler de cezayı emniyet seridinde yazmasın. En çok trafiiği onlar yapıyor. Emniyet şeridi ambulans yolu da değildir.  Konu gene saptı. Emniyet şeridine ÇEKİP BEKLEME YAPMAK İÇİN (PARK DEĞİL) önemli bir telefonun yeterli olmadığını söylüyor herkes. Ben o an dikkatini dağıtabilecek herşey önemli olabilir diye düşünmüştüm. Böyle bloglardan değilde yasa koyucu kitaplardan bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Peki benim arabam gerçekten arza yapıpta durduğumda ambulans gelirse ne olacak? 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Peki benim arabam gerçekten arza yapıpta durduğumda ambulans gelirse ne olacak? 

bu sacma iste benimde aklima gelen bu aslinda. kural böyle malesef. 

avrupada bir kac senedir uygulanan bir kanuna göre, ambulans geliyorsa (3serit + emniyet seridi olan bir yol varsayarsak) sol serittekiler sola, diger 2 seittekiler emniyet seridi ve saga yanasiyor. orta serit ambulansa kaliyor. en iyi yöntem bu.

bizde ve bir cok ülkede ambulanslar emniyet seridini kullaniyor ama onlarda ariza yapmis araba olma ihtimaline karsi dikkatli gitmek zorunda (yol bossa emniyet seridini kullanmamalari gerekiyor). ama herkes her nedenle emniyet seridine cekerse (ki buna poliste dahil, polis ceza keseckse otobandaki ceplere cekmesi gerekiyor) acil durum araclari gec kaliyor.5 kisinin telefon icin emniyet seridine cektigini varsayalim ve ambulansta cocugumuzun agir kanamali oldugunu varsayalim, bu durumdaki tepkimiz hepimizin ayni olur sanirim. herkes trafik kurallarina uymali.

ayrica kenara cektikten en kisa süre icinde arkaya emniyet ücgeninin yerlestirilmei gerekiyor herkesin güvenligi icin

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Şimdi gerçekten beklenmedik anda, telefon çaldı, düştü, paspas kaydı, ayağım ağrıdı, başım döndü, psikolojim bozuldu, yoruldum vs. gibi bi sebeple arıza şeridine çekemiyor muyuz? Ben çekebiliyoruz diye biliyorum. Çekmezsem kazaya sebebiyet verebilirim çünkü. Haa şeritten ilerlersem neyse.. Ayrıca ceza emniyet şeridi ihlali değil park cezası. Konu nasıl buralara geldi onu da anlamadım.

Ayrıca keşke her telefonu çalan emniyet şeridine çekse de saçma sapan kazalar, kavgalar olmasa. Bence kimse önemsiz bir telefonda konuşmak için aracını kenara çekmez. Cezadan bahsedersek benim aracımın bir arızası var belki telefon olduğunu bilip de yazmadılar ya. Neyse cezayı ödemeyeceğim ya da şöyle böyle demiyorum. Asıl sorum bir şekilde biz aracı emniyet şeridine çekip bekleyemiyormuyuz. Tansiyonum düşse fln :D

Tamam işte, senin tansiyonun düşmemiş, başın dönmemiş, ayağın da ağrımamış.. :)  Araç kullanıyorsak telefonla görüşmek handsfree de olsa kulaklıkta olsa yasak mı, yasak.. Telefonların sürücü modu var veya benim disco mesaj gönderebiliyor araç kullanıyorum diye otomatik olarak.. Senin çağrın acilmiş, bu ceza ile karşılaşmana sebep oldu.. Burada tek kusurlu nokta trafik ekibinin senin görüşünü almadan veya noluyor birader demeden seni park etmiş kabul edip cezayı göndermesi... Kalp krizi geçiriyor olsan sen canınla uğraşırken onlar ceza kesme telaşında olacaklar gibi olmuş.. Oysa benim şahsi kanaatim yanına gelip sorun nedir diye sormaları daha iyi olurdu.. Onlarında aynen trafik gibi yoğunluğunu gözönünde bulundurursak kes gönder kolay gelmiş, park ihlali zannetmişler.. 

Sağlık problemi için emniyet şeridini hiç kullanmak zorunda kalmazsın inşallah... Ama gelip sorun ne dediklerinde telefon çaldı deseydin sonuç değişmezdi.. ;)

bahsettigim kural su sekilde:

QOVQPhQ.jpg

Bunun adı fermuar yöntemi, bizde ki ise ambulansı mümkün olduğunca takip et herkesten önce git anlamındadır..  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Araç kullanıyorsak telefonla görüşmek handsfree de olsa kulaklıkta olsa yasak mı, yasak.. 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun tedbirsiz ve saygısızca araç sürme başlıklı 73. maddesi;
Seyir halinde kulaklık ve benzeri aparatlar kullanarak cep telefonu ile konuşma konusunda bir yasak bulunmamaktadır diyorlar ama tabi ki yorum yine senin..
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...