İçeriğe Yönlendir

Karayoluyla Avrupa Turu

Mert Ender

Recommended Posts

Mert Ender

Merhaba,

Bu yaz karayoluyla yurtdışına bir aile yolculuğu planlıyoruz. Daha önce karayoluyla yurt dışına hiç çıkmadık. Gereken araştırmaları yapıyoruz.

Eğer böyle bir deneyimi olan arkadaşlar var ise 

1.  Yunanistan-İtalya arasındaki feribotlarla ilgili bilgi verebilir mi? 4 kişilik kabin nasıl seçilir, ilgili internet sitelerinde hangi seçeneği seçeceğimizden emin olamadık bir türlü. Fiyatlar da çok değişken.

2. İtalya'da otoyol fiyatlarını ödemenin en kolay yolu nedir? Gişelerde kredi kartı ile ödenebiliyor mu?

Varsa başka tavsiye ve bilgilere de açığız.

Teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Hayırlı yolculuklar yunistan yolları berbat diyorlar

Ben de tam tersini duydum aslında. Egnatia Odos yolu iyi görünüyor. Belki sizin dediğiniz Atina'ya inen yol ve Atina içi yollar olabilir.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Güzel deneyim olacaktır.

Şimdiden hayırlı yolculuklar. 

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Fransaya da bekleriz :) şimdiden iyi yolculuklar.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Hayırlı yolculuklar, eski üyelerimizin den Mesut bey vardı. O olsaydı detaylı bilgi verirdi.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

özellikle italya da dikkat edin. her türlü trafik kuraliina uyun, gerekli sayida yelek vs hepsi olsun arabada. yabanci plaka gördülermi hemen durduruyorlar. her üklede baska baskadir bu kurallar.planladiginiz ülkelere göre hepsine cok dikkat edin

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

ok

Ben de tam tersini duydum aslında. Egnatia Odos yolu iyi görünüyor. Belki sizin dediğiniz Atina'ya inen yol ve Atina içi yollar olabilir.

Bon Voyage

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Güzel deneyim olacaktır.

Şimdiden hayırlı yolculuklar. 

Teşekkürler.

Fransaya da bekleriz :) şimdiden iyi yolculuklar.

Maalesef orası rotamızın dışında, ama bir sonraki sefer neden olmasın.

Hayırlı yolculuklar, eski üyelerimizin den Mesut bey vardı. O olsaydı detaylı bilgi verirdi.

Teşekkürler.

özellikle italya da dikkat edin. her türlü trafik kuraliina uyun, gerekli sayida yelek vs hepsi olsun arabada. yabanci plaka gördülermi hemen durduruyorlar. her üklede baska baskadir bu kurallar.planladiginiz ülkelere göre hepsine cok dikkat edin

Bunu dikkate alalım, en çok İtalya'dan çekiniyoruz. İki tane reflektörlü yelek aldık.

ok

Bon Voyage

Merci :)

Yorum bağlantısı

Ben daha 4 ay önce, ankara'dan italya, oradan isviçre üzeri almanyaya gittim.

Feribot fiyatları pahalı bildiğim kadarıyla, ben italyaya kadar ;

Bulgaristan, sırbistan, hırvatistan, slovenya, italya olarak gittim. Oradan isviçre , Almanya.

İtalyada otobanlar çok pahalı, İtalya - İsviçre arası yani Venedikten-Milanoya kadar 50 € civarı otoban parası ödedim. 13-15-17 şer euro gibi rakamlar ile resmen yoluyorlar. Bunların hepsi nakit olarak ödedim. Kredi kartı geçiyormu bilmiyorum.

Her türlü soru ve sorununuzda yardımcı olabilirim.

Bu saydığım 7 ülkenin hepsinin sitemide farklı farklı.. Vize olsun prosedür olsun, yol olsun, otoban olsun bunların hakkında size gerekli tüm bilgiyi verebilirim.

Maddi açıdan sıkıntı yaşamam kabulüm derseniz gidin, ama pahalı olurmu acaba gibi bi kuşkunuz var ise sakın araç ile çıkmayın :) Bir hayli canınız sıkılabilir.

Aracınıza yeşil sigorta v.s v.s. otoban paraları giriş ücretleri derken bir hayli yorucu..

sistemini bilmediğiniz bir ülkede mesela bulgaristanı örnek alalım girişte VİYNET pulu alınıyor ve bu pulu almanız hususunda sizi kimsecikler uyarmıyor. Fiyatı 17 €. Siz ülkeyi geçiyorsunuz çıkışına geldiğinizde polis VİYNET nerde diye soruyor.. Siz o ne? dediğinizde 300 € kadar ceza kesiyor..

Bahsi geçen 7 ülke nin yol prosedürünü ben size anlatırım. İtalya ile ilgili Venedik konusunda yardımcı olurum. (kalınacak gezilecek yer v.s) Ayrıca italya vize si ile de bilgi veririm.

Şimdiden iyi tatiller. :)

Çok yararlı bilgiler olmuş. Paylaşım için teşekkürler. Arasan bulunmayacak bilgiler var. Mesela şu 17€_300€ olayı gibi:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Vinyet işi bazı ülkeler için çok önemli ve cezası ağır bazılarında ise pek önem vermiyorlar. Gideceğiniz yerdeki kalma durumuna göre alın vinyet'i...Haftalık almak yeterli olabilir...

Ha bir de internette şöyle bir link buldum...

http://zaman-online.de/t%C3%BCrkiye-gidecekler-dikkat-bunlar%C4%B1-yapmadan-yola-%C3%A7%C4%B1kmay%C4%B1n-168695

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben daha 4 ay önce, ankara'dan italya, oradan isviçre üzeri almanyaya gittim.

Feribot fiyatları pahalı bildiğim kadarıyla, ben italyaya kadar ;

Bulgaristan, sırbistan, hırvatistan, slovenya, italya olarak gittim. Oradan isviçre , Almanya.

İtalyada otobanlar çok pahalı, İtalya - İsviçre arası yani Venedikten-Milanoya kadar 50 € civarı otoban parası ödedim. 13-15-17 şer euro gibi rakamlar ile resmen yoluyorlar.  Bunların hepsi nakit olarak ödedim. Kredi kartı geçiyormu bilmiyorum.

Her türlü soru ve sorununuzda yardımcı olabilirim.

Bu saydığım 7 ülkenin hepsinin sitemide farklı farklı..  Vize olsun prosedür olsun, yol olsun, otoban olsun bunların hakkında size gerekli tüm bilgiyi verebilirim.

Maddi açıdan sıkıntı yaşamam kabulüm derseniz gidin, ama pahalı olurmu acaba gibi bi kuşkunuz var ise sakın araç ile çıkmayın :) Bir hayli canınız sıkılabilir.

Aracınıza yeşil sigorta v.s v.s. otoban paraları giriş ücretleri derken bir hayli yorucu.. 

sistemini bilmediğiniz bir ülkede mesela bulgaristanı örnek alalım girişte VİYNET pulu alınıyor ve bu pulu almanız hususunda sizi kimsecikler uyarmıyor. Fiyatı 17 €.  Siz ülkeyi geçiyorsunuz çıkışına geldiğinizde polis VİYNET nerde diye soruyor.. Siz o ne? dediğinizde 300 € kadar ceza kesiyor..

Bahsi geçen 7 ülke nin yol prosedürünü ben size anlatırım. İtalya ile ilgili Venedik konusunda yardımcı olurum. (kalınacak gezilecek yer v.s)  Ayrıca italya vize si ile de bilgi veririm.

Şimdiden iyi tatiller. :)

OGS gişelerimizde nakit geçmemesinin şimdi ne kadar abes olduğunu anladınız mı?  :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ben İngiliz plakalı aracımla Londra'dan yola çıkıp feribot ile Hollanda'ya, oradan sırasıyla Almanya, Lüksemburg, Fransa, Belçika çemberi çizip adaya geri dönmüştüm. İngiliz plakalı olduğumdan mıdır bilmem, feribottaki çalışanlar bana en iyi park yerini gösterip selam vermişlerdi. Belçika'da arkama polis takıldı ama durdurmaktan vazgeçti sonra. Ne sınırda ne de başka bir yerde herhangi bir evrak soran olmadı. Bu nedenle resmi prosedürleri bilmiyorum.

Gittiğiniz her yerde ama her yerde Türkçe konuşan birisine muhakkak rastlayacaksınız. Türk'ün olmadığı bir bölge şu ana kadar rastlamadım. Türk plakası ile dolaşmak başınızı bazı yerlerde ağrıtabilir. İtalya'dan araç kiralayıp onunla dolaşın derim.

Vaay, biz güçlü ülke değil miyiz ya? :unsure2:

İngilizin plakasına duyulan saygı dokundu bana. :(

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Merhaba,

Bu yaz karayoluyla yurtdışına bir aile yolculuğu planlıyoruz. Daha önce karayoluyla yurt dışına hiç çıkmadık. Gereken araştırmaları yapıyoruz.

Eğer böyle bir deneyimi olan arkadaşlar var ise 

1.  Yunanistan-İtalya arasındaki feribotlarla ilgili bilgi verebilir mi? 4 kişilik kabin nasıl seçilir, ilgili internet sitelerinde hangi seçeneği seçeceğimizden emin olamadık bir türlü. Fiyatlar da çok değişken.

2. İtalya'da otoyol fiyatlarını ödemenin en kolay yolu nedir? Gişelerde kredi kartı ile ödenebiliyor mu?

Varsa başka tavsiye ve bilgilere de açığız.

Teşekkürler,

bende bu tarz konu açmayı düşünüyordum.kısmet olursa yazın karayoluyla berline gitmeyi düşünüyoruz.otobanlar için ab yi kapsayan bi seçenek yokmudur acaba.mesela tek kart kullanabilme yada kredi kartı gibi.

belki içinde türk var diye saygıda kusur etmemişlerdir. ;)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

keske sadece plakada olsa. birde Türk pasaportu verince yapilan muameleyi görmelisiniz...

esim Avustuya pasaportuna sahip. onun pasaportunu alip icini bile acmadan geri verirlerken, benim pasaportumunu incigini cincigini herseyini inceleyip, bir de acaba resimdeki kisi gercekten benmiyim diye 2 saat karsilastirdiktan sonra geri veriyorlar pasaportu.

bu arada giseli otobanlarda ve vinyet (vignette) alinacak benzinliklerde %99 kredi karti geciyor. o anda sistem arizasi vs. gibi durumlarda cogu Avro kabul ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Bunu dikkate alalım, en çok İtalya'dan çekiniyoruz. İki tane reflektörlü yelek aldık.

italyada 2 tane yetmiyor malesef. koltuk sayisi kadar olmali yaninizda. (5kisilikse 5yelek, 7ise 7 gibi) eger kontrol ederlerse her yelek icin ceza yersiniz ki tanesi 180 € idi galiba.

bazi ülkelerde 2 tane uyari ücgeni olmasi gerekiyor.

sigara alirsaniz dikkat edin cogu ülkede kisi basi sadece 1 kartona izin var.

bazi ülkelerde kisa far  acik olma zorunlulugu var.

bunlari gösteren bir site vardir kesin

velhasil bu cezalari illa yiyeceksiniz diye birsey yok. bir cogu olurda kontrol edilirse yazilir. yukarida yazdigim kurallar hala gecerlide olmayabilir. son durumuna bakmak lazim. Berkut Bey'in de dedigi gibi, yeme ihtimaliniz olan cezalari göze alarak yola cikin:)

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bu aksiyon niye,.. gidin uçakla orada araba kiralayıp gezin.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

keske sadece plakada olsa. birde Türk pasaportu verince yapilan muameleyi görmelisiniz...

esim Avustuya pasaportuna sahip. onun pasaportunu alip icini bile acmadan geri verirlerken, benim pasaportumunu incigini cincigini herseyini inceleyip, bir de acaba resimdeki kisi gercekten benmiyim diye 2 saat karsilastirdiktan sonra geri veriyorlar pasaportu.

bu arada giseli otobanlarda ve vinyet (vignette) alinacak benzinliklerde %99 kredi karti geciyor. o anda sistem arizasi vs. gibi durumlarda cogu Avro kabul ediyor.

:unsure2: Kafam iyice karıştı şimdi; biz büyük ve güçlü bir ülke değil miydik ya? Böyle söyleyenler yalan mı söylüyor yani? Allahallah...

bende bu tarz konu açmayı düşünüyordum.kısmet olursa yazın karayoluyla berline gitmeyi düşünüyoruz.otobanlar için ab yi kapsayan bi seçenek yokmudur acaba.mesela tek kart kullanabilme yada kredi kartı gibi.

belki içinde türk var diye saygıda kusur etmemişlerdir. ;)

Hadi len! :p

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

:unsure2: Kafam iyice karıştı şimdi; biz büyük ve güçlü bir ülke değil miydik ya? Böyle söyleyenler yalan mı söylüyor yani? Allahallah...

aslinda güclülükle alakli degil pek. kafadan müslüman olmamiz rahatsiz ediyor onlari, bizi Iranli, arabistanli falan zannediyorlar. tarihten gelen kuyruk acilarida cabasi. bunlar bizi bu sekilde ögreniyor. ayni biz kucukken yunanlilarin düsman olarak ögretilmesi gibi. benim burada tanistigim insanlar bile "sen Türk olduguna eminmisin" diye soruyor. bizim gurbetcilerimizin de bu kötü imajda biraz payi var.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

aslinda güclülükle alakli degil pek. kafadan müslüman olmamiz rahatsiz ediyor onlari, bizi Iranli, arabistanli falan zannediyorlar. tarihten gelen kuyruk acilarida cabasi. bunlar bizi bu sekilde ögreniyor. ayni biz kucukken yunanlilarin düsman olarak ögretilmesi gibi. benim burada tanistigim insanlar bile "sen Türk olduguna eminmisin" diye soruyor. bizim gurbetcilerimizin de bu kötü imajda biraz payi var.

Ekonomi Eren, para yani... Zengin petrol ülkesi arapları da Müslüman ama onlara öyle davranıldığını sanmıyorum.

Ama kuyruk acısı olayına katılıyorum, hak da veriyorum. Ama insan dedesine böyle davranmaz ki caanım. :seytan:

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Ekonomi Eren, para yani... Zengin petrol ülkesi arapları da Müslüman ama onlara öyle davranıldığını sanmıyorum.

Ama kuyruk acısı olayına katılıyorum, hak da veriyorum. Ama insan dedesine böyle davranmaz ki caanım. :seytan:

haklisin Murat abi. ekonimide var isin icinde. ama söyle söyleyeyim, basin kapaliysa, adin Türkce, Arapca, Farsca ise bir cok yerde ise yaramaz muamelesi görüyorsun (az disini gösterdinmi aliyorlar boyunun ölcüsünü kedi gibi oluyorlar ayri:) (bu arada gümrükte cikismayin ama adamlara aksama kadar tutarlar valla). bak romanyalilarida sevmezler, avusturyada alayi dilencililik yapiyor, hirsizlik yapiyor ama onlari bize tercih ederler. bakarsan romanyanin hicbirseysi yok. ama olsun hiristiyan onlar... onlardan yani, hacli... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ender

italyada 2 tane yetmiyor malesef. koltuk sayisi kadar olmali yaninizda. (5kisilikse 5yelek, 7ise 7 gibi) eger kontrol ederlerse her yelek icin ceza yersiniz ki tanesi 180 € idi galiba.

bazi ülkelerde 2 tane uyari ücgeni olmasi gerekiyor.

sigara alirsaniz dikkat edin cogu ülkede kisi basi sadece 1 kartona izin var.

bazi ülkelerde kisa far  acik olma zorunlulugu var.

bunlari gösteren bir site vardir kesin

velhasil bu cezalari illa yiyeceksiniz diye birsey yok. bir cogu olurda kontrol edilirse yazilir. yukarida yazdigim kurallar hala gecerlide olmayabilir. son durumuna bakmak lazim. Berkut Bey'in de dedigi gibi, yeme ihtimaliniz olan cezalari göze alarak yola cikin:)

Koltuk sayısı kadar yelek zorunluluğu çok saçmaymış gerçekten. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Koltuk sayısı kadar yelek zorunluluğu çok saçmaymış gerçekten. :unsure2:

evet maalesef bu kuralin hala gecerliligi varmi bilmiyorum. bir arkadasim kalktigini söyledi o kuralin. ama sundan eminiz yelek arabanin icinde, kolay ulasilabilecek bir yerde bulunmak zorunda. bagajda durmasi, yokmus muamelesi görmesine neden oluyor.

bir arkadasima sormamislar yelekleri. ilkyardim cantasi ile uyari ücgenini sormuslar. (ilk yardim malzemelerinin tarihine bakiyorlarmis)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mert Ender
(düzenlendi)

Selamlar,

Sağsalim yurda döndük. Yolculuk güzel geçti, ben de açtığım başlığı tamamlamak ve böyle bir yolculuk yapmayı düşünenler için bir özet yazmak istedim. Uzun gelebilir. :)

1. Seyahatimiz, toplam 9 ülke ve 22 şehiri kapsayacak şekilde, toplam 5.590 km sürdü. Yolculuk yaptığımız araba VW Golf 1.4 122 DSG idi. Performans ve tüketim konusuna değineceğim. Geçilen ve/veya konaklanan ülkeler, Yunanistan, İtalya, İsviçre, Fransa (çok kısa bir km için), Güney Almanya, Avusturya, Slovakya, Slovenya, San Marino ve tekrar İtalya ve Yunanistan.

2. Bu ülkeler için Schengen vizesi gerekiyor. Ben vizeyi Yunanistan'dan aldım. Çoklu vize gerektiği için ilk giriş yapılacak ülkeden vizenin alınması tavsiye ediliyor.

3. Turing'ten uluslararası ehliyet başvurusunda bulunmak ve aracınıza Yeşil Kart formu almak gerekiyor. Bunlar, zorunlu. (Yeşil Kartı, Yunanistan sınırında soruyorlar.) Biz bunlara ilave olarak yurtiçinde geçerli olan kaskoya yurtdışı kullanım klozu eklettik. Turing uluslararası ehliyeti, bir yıl boyunca geçerli. Ayrıca kişi başına 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası yaptırmak gerekiyor.

4. Yunanistan-İtalya feribotunu seyahatten 1 ay önce almıştım. Dönüş tarihi kesin olmadığı için açık almıştım. Yüksek sezonda satın alırsanız zaten yüksek olan fiyatlar, iyice yükseliyor. Ayrıca fiyatlar, seçtiğiniz konaklama ve kişi sayısına göre de değişiyor. Biz, bir aile olarak 4 kişilik kabin aldık, memnun da kaldık. Fiyat kabaca 1250 Euro civarında. Ancak en memnun olduğum tarafı, arabayı feribotlardan çiziksiz olarak geçirebilmek oldu. :nazar:

5. Yunanistan'da otoyol fiyatları gişeden nakit ödeniyor ve her bir güzergah için 2,40 Euro. Benzin sıkıntısı yok. Feribotun olduğu Igoumenitsa'ya kadar çok pürüzsüz bir yol ve gayet sakin.

6. İtalya'da otoyol gişeleri çok pahalı. Bilet alınıyor ve nakit veya kredi kartı ile ödeniyor. Benzin istasyonlarının bazılarında görevli var, çoğunda yok, siz doldurup içeri ödüyorsunuz veya pompa üzerinden kredi kartınız ile ödüyorsunuz. Yollar çok iyi ama İtalyan sürücüleri bizden de kötü. Araç sollarken sol aynayı sıyırırcasına gidiyorlar. Şerit kavramı hak getire.

7. İsviçre'ye Fransa üzerinden Mont-Blanc dağı tüneliyle geçiyorsunuz. Tünel, 12 km :) . Ancak tünel öncesi ve sonrası manzara müthiş. İsviçre, çok pahalı bir ülke. Sıradan yeme-içmeler bile pahalı. Yollar çok iyi. Aracın camına yapıştırılan bir vignette (etiket) alıyorsunuz ve 1 yıl geçerli. Fiyatı 40 İsviçre Frangı.

8. Avusturya'da da vignette gerekiyor ve fiyatı 10 Euro civarında. Bu vignette'de süre seçebiliyorsunuz. Yollar yine muhteşem. Sürücüler, daha iyi.

9. Almanya otobanları ile meşhur, malum. Sol şerit, BMW ve Audi hakimiyetinde, o nedenle orta ve sağ şerit size kalıyor. (İlginçtir, pek Mercedes yoktu.)

10. Slovenya'da da vignette var ve süresini seçebiliyorsunuz. 10-15 Euro civarındaydı. Sınır geçişinde polis camda kontrol yapıyor.

11. Toplam benzin harcaması, 450 Euro civarında kaldı yanlış hatırlamıyorsam. Golf, 4 kişi ve eşyalarla tam bir performans sergiledi ve zorlanmadı, yakıt tüketimi ise 5,5-6 l seviyelerinde kaldı.

12. Pek çok mola ve konaklama yerinde wi-fi, ücretsiz olarak sunuluyor.

13. Trafik polisi ve pasaport vs. ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadık. Ama otoyollarda gizli kamera ile kontroller var ve ülkenize kadar ceza yollayabiliyorlar. Biz 130'un üzerine çıkmadık ama belli olmaz.

14. Yurtdışındaki Türkler, 34 plakayı görünce hep selam verdiler, şehirlerde arabalarından inip nasıl geldiğimize hayret ettiler :) Oradan buraya gelinmesine bizler alışkınız da, tersine sanırım onlar değil. :)

15. İnsanlar, ihtiyacımız olan her yerde yardımcı oldu. Türk olmamızla ilgili hiçbir önyargılı durumla karşılaşmadık, herkes medeni, saygılı ve yardımseverdi.

16. En büyük sıkıntı, dönüş yolundaydı. İpsala-İstanbul arasında 6 saat dur-kalk trafikte kaldık ve en yorucu kısım bu oldu.

İlginiz için teşekkürler,

tarihinde Mert Ender tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...