İçeriğe Yönlendir

Fiat Uno 70 S Hakkında

Arif Görkem AKTAŞ

Recommended Posts

Arif Görkem AKTAŞ
(düzenlendi)

Herkese Merhaba ,

Bir arabaya ihtiyacımız var. Ufak tefek bir şey olsun, parça sıkıntısı olmasın, yüksek model ve ucuz olsun dedik ve Fiat Uno'yu tercih ettik.

Ufak bir araştırma sonucu 60 S yerine 70 S modelini alın diye bir sayfada okudum. Onun üzerine tamamen 70 S Uno'lara bakmaya karar verdik.Ve 1998-99 civarı Uno bakıyoruz.

Bu arabalar hakkında bilgi verir misiniz?

Teknik özellikleri,

Parça fiyatları,

Parça çokluğu azlığı,

Lpg'de yakıt durumu,

Kronik arızaları vb. gibi her türlü yorumunuzu bekliyorum. 

Şimdiden teşekkür ederim.Keyifli forumlar... :)

tarihinde Arif Görkem AKTAŞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bir dönem sahibi olmuştuk, 70S doğru tercihtir, biraz yağ eksiltme vs oluyor normaldir.

Parça bolluğu ve fiyatı Tipo Tempra vs ile aynıdır, yani makul ve bulunabilir.

Teknik bir özelliği yok düz araba işte. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasen Kara

Motor hacmi ve az kilosundan dolayı yakıtı bi hayli düşüktür. Ne zaman gaz aldığınızı unutabilirsiniz. Lakin dayanıksızdır. Güvenli değildir. Ama pıtır pıtır her işinizi görür. Abim 6 ayda bir tamircisine giderdi muhakkak. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Benzini içer, lpg yi koklar.

Kalkışı hızlı sonrası vasattir.

Parça bol ve ucuzdur.

İşçiliği basit her tamirci yapar.

Güvenli değil, basınca gider ama durmaz.

Enjeksiyonlu ve karbüratörlu vardır.

Klimalı olanı azdır.

Piyasa arabasidir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Kesinlikle az yakar.

İyi kalkar.

Yolunu bulunca hiz da yapar.

alt takımları çabuk bozulur.

Yağ eksiltir. japonlara alışıksanız motoru yakar(gariban arkadaşım benden aldığı unoyu 4. ayında dağıtmıştı)

Parçası ucuzdur ve bolca bulunur.

Güvenliği konserve kutusundan hallicedir.

Yokuş aşağı bırakmaya gelmez.

Virajlara hızlı girdiyseniz bir anda mobilete bağlayabilir.

Şehir içi için kesinlikle tavsiyemdir. Hele bir de İtalyan orjinali 60 lık bulursanız "Şamda Kaysı" 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

98 Model 70 sx i.e kullanıyorum şu an.Benim ikinci unom .Focusumu sattıktan sonra aldım.Yaklaşık 6 aydır kullanmaktayım.Şehir içi 22-23 kuruş arası yakıt sarfiyatı var.Geçen bakımını yaptırdım.Hava filtresi,yağ filtresi,4 adet buji ve 1 adet sileceğe 40 lira para verdim, internetten 40 liraya yağ aldım 20 lira da ustaya verdim 100 liraya kapattım :D 

6 ayda 35 lira para harcadım.25 lirası gaz göstergesi arızalanmıştı yenisini aldım, 10 liraya da sigorta için vermiştim.Geçen ay abanta giderken denemek amaçlı bir basayım dedim 160 ı gördükten sonra duramayacağını düşündüm ayağımı çektim :)

Kronik arızalarından bahsetmek gerekirse alt takımlar çok nazik, özellikle ön sağ ve sol tablalar çabuk bozuluyor.Sigorta kutusunun yenilenmesi lazım eski unomda da aynı sıkıntı olmuştu.Şimdi bunda da var.Gelecek ay elektirikçiye bırakacağım usta 50 liraya baştan lehimlerini yenileyeceğini söyledi.

70s ler karbüratörlü bir motora sahip.

70 sx.i.e modeline de bakın ön cam otomatiği,sis farı ve  kadife döşeme özellikleri vardır.Bazı modellerin de hidrolik direksiyon ve arka koltuk kafalıkları da var.Benim araç hidrolik direksiyonlu model ve 9 bin liraya almıştım.Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Ilk aracimdi.alinir ve binilir.piyasasi vardir parca bakim uygundur.ama naziktir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Vites kolu bağlantısı kopuk zannedebilirsiniz biraz fazla sallanır boştayken. Kardeşimde 1.4 enjeksiyonlu vardı. (tek nokta) Sizde enjeksiyonlu alacaksanız ve buna uygun lpg kiti takarsanız mutlu eder. Uyumsuz lpg kiti ile (karbüratörlü araçlara takılan kit) kullanamazsınız bilginiz olsun v8 gibi yakar.

Parçalar çok uygun, bagaj yok farzedin. Ş.içi aracı.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Güvenliği konserve kutusundan hallicedir.

Yokuş aşağı bırakmaya gelmez.

:D  :D

Güzel bir yorum, Güvenlik önemli.  :good1::)

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

unoya vereceğiniz paraya yazık ya ben mazda 323 tavsiye ederim ölüsü bile unoya taş çıkarır biraz fazla verirsiniz ama ona nazaran mercedes gibi gelir

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Benim ilk aracimda uno 70s'ti. Arkadaslarinda dedigi gibi on takim narindir. Yag eksiltir,az yakardi. Hidrolik direksiyon olani ve on cami elektrikli olan SX lere bakin derim...

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

bir yıl  98 uno kullandık memnun kalmadık,91 fiesata aldıkm memnunum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

parçası bol kavramını bir daha araştırın önmeli ise sizin için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

iki tipi var bilirim. ithal olanlarını parça problemi ayyuka çıkmıştır. Çağlar bey haklıdır.

not: tipini severim. bunu biraz büyütüp 4x4 suv yapsalar karizma olur. o yıllardaki alfa romeo ve fiat tasarımları ilginç güzel.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ergin Ertuğrul

unoya vereceğiniz paraya yazık ya ben mazda 323 tavsiye ederim ölüsü bile unoya taş çıkarır biraz fazla verirsiniz ama ona nazaran mercedes gibi gelir

Bu forumu işte bu yüzden seviyorum  :D  aradığım herşeyin cevabı var. Kafamda uno mu mazda 323 mü diye düşünüyordum forumda karşıma çıktı  :good1:

Eski tarihli başlıklara yazdığımda % 90 cevap gelmiyor ama yine de bir sorayım. Maksimum 10-11 bin tl ye kadar kafama en yatan seçenek 323 oldu,unoyla arasında kaldım önerileriniz nelerdir  :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu forumu işte bu yüzden seviyorum :D aradığım herşeyin cevabı var. Kafamda uno mu mazda 323 mü diye düşünüyordum forumda karşıma çıktı :good1:

Eski tarihli başlıklara yazdığımda % 90 cevap gelmiyor ama yine de bir sorayım. Maksimum 10-11 bin tl ye kadar kafama en yatan seçenek 323 oldu,unoyla arasında kaldım önerileriniz nelerdir :flowers:

Daha gecen gün karşılastirmasini yapmis ve mazda nin kazandığını konuşmuştuk forumda. Arac danisma konusuna bakarsan bulursun ;)
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Bu forumu işte bu yüzden seviyorum :D aradığım herşeyin cevabı var. Kafamda uno mu mazda 323 mü diye düşünüyordum forumda karşıma çıktı :good1:

Eski tarihli başlıklara yazdığımda % 90 cevap gelmiyor ama yine de bir sorayım. Maksimum 10-11 bin tl ye kadar kafama en yatan seçenek 323 oldu,unoyla arasında kaldım önerileriniz nelerdir :flowers:

Eski modelde mazda taş gibidir 97 model aldık 3 sene önce atiker lpg vardı biraz sıkıntılı o yüzden değiştirdik hidrolik direksiyon ve devriyaj 4 cam otomatik ve konforlu bi araç karbüratör yerine enjeksiyonlu olsaydı tadından yenmezdi çift boğaz var karbüratörde 90 dan sonra ikinci devreye giriyo bi nevi ek performans çok zorladığınızda önden kayar tabi 175 taban lastik vardı temizi her zaman iş tutulur hastaları ayrıdır piyasası yok densede
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

Yaklaşık 4 ay kullandık 70s 3000 km civarı yaptım sadece günlük işler git gel için iyi bi araç bi kere edirneye gittim tırlarda baya sallıyodu ama sıkıntısız götürdü nerdeyse mekaniğine hiç masraf yapmadım.Parçaları ucuz kafam rahat olsun diyosanız tavsiye ederim benimkinde hiç bi donanım yoktu kara direksiyon falan güzeldi:)

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Daha gecen gün karşılastirmasini yapmis ve mazda nin kazandığını konuşmuştuk forumda. Arac danisma konusuna bakarsan bulursun ;)

Forumda geçen günlerde yapılmış mazda 323 ve uno karşılaştırması bulamadım,konu linkini atabilir misiniz sayın moderatörüm  ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Forumda geçen günlerde yapılmış mazda 323 ve uno karşılaştırması bulamadım,konu linkini atabilir misiniz sayın moderatörüm  ;)

Bulamadım ben de. Sildik mi acaba :s

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Uzun süre uno kullanan biri olarak özet geçmek gerekirse, parçası ucuz ve bol, park sorunu olmayan, lpg tüketimi düşük, hızlı giden zor duran, kendi küçük kalbi büyük bir araçtır :) mazda hakkında hiçbir fikrim yok ama konfor kesinlikle uno dan iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Misafir

Bu konuyu gördüm ve gözlerim doldu belki bir önemi kalmamıştır ama yazmadan edemedim 8 sene kahrımızı çekti 2000 model 70s kara direksiyondu gümüş griydi haftada bir defa antep maraş gider gelirdi onun haricinde şehir içi kullanım. Bende şoförlüğü bu arabada öğrendim kullanması çok zevkli şuan mersedes c180 focus titx nasıl deseler böyle yazmazdım benim için yeri çok ayrıdır. Gerçekten kendisi küçük kalbi büyüktür kötü gün dostudur o bizi incitmedi sattığımızda çok üzülmüştüm vw poloya geçmiştik ama seviyordum işte ilk göz ağrı başka olsada binsek [emoji3]

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...