İçeriğe Yönlendir

Boya Ikilemi...

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Merhaba.

Yaklaşık 3.5 yıldır Fiesta kullanıcısıyım. Yerine göre, bazen de abartılacak derecede orjinallik takıntım oluyor. Fiestamı aldığımda 8 yaşında, kaportası orjinal ama bazı yerlerine rütuş isteyen bir durumdaydı. Ben de geçen süre zarfında ufak tefek taş çarpması, başka araçların sürtmesi gibi bir takım kaporta boya zararlarına maruz kaldım.

İkilemde kaldığım konu ise, hazır yaza girerken ufak tefek rütuşlar ile yakışıklılığına yakışıklılık mı katayım, yoksa orjinalliği ile devam mı edeyim?

Rütuş ile ton farkı olur diye tereddüt içindeyim. Komple boya yaptırmayı da hiç istemiyorum.

Siz değerli forumdaşlarımın bu konudaki tavsiye ve önerilerine ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Lütfen yanlış anlama ama; Çizik, göçük le gezerek orjinallik korunmuş mu oluyor. Zevk meselesi tabi dediğim gibi lütfen yanlış anlama tabiki tercih senin ama aracın mevcut durumunu fotoğraf ve video ile tespit edip boyatıp temizletirdim ben olsam. Çizik göçükle binmek yerine tertemiz çil çil binmek daha iyi bence. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Recep bey  Boya sebebini kozmetik açıdan yaptırdığınıza dair foto video vs belge olduğu sürece hiçbir sıkıntı olmaz . Benim sattığım aracımdada sürtmeden dolayı boya vardı çamurluğunda ama resimli belgeli servis kayıtlı olduğundan hiç bir sorun yaşamadım satarken  .. Göze batık sürtme çizik taş vuruğu vs gibi sebeplerle o aracı satışa çıkarın emin olun satamassınız . insanlar diyecek arabaya bak ne kadar bakımsız turşu olmuş :) Belge olduktan sonra tertemiz arabayı herkes alır emin olun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hafta içi şehir içinde park ettiğim bir yerde oldu. Arkamdaki rahat çıksın diye yer bıraktım. Dar gelmiş danaya  :angry:

WVpJ58.jpg

Ben almadan önceki son gün arkadaş park ederken, yanındaki aracın tam dönük ön lastiğine sürtmüş. Nazarlık olsun dedim  :nazar:

39ly0M.jpg

Kaput üzerinde çeşitli taş vurukları vs.

RJpdMR.jpg

Kapı üzeri küçük bir göçük/vuruk gibi bir kusur.

pRNr1a.jpg

Arka kapılarda varmış. Aldıktan sonra gördüm. 3.5 yıldır hep aynı.

kj8VoD.jpg

N52MPX.jpg

Depo kapağı üzeri küçük bir kusur.

aoNkWQ.jpg

Kapı kolu üzeri çizgi halinde küçük bir göçük.

YvEz0Z.jpg

Park ederken olan standart sürtmeler.

8lLpB7.jpg

İlk ve son resimlerdeki sürtmeler bende oldu. Diğerleri aldığımda vardı. Bir de araba pür-ü pak olunca uzaktan belli olmayan çizikler var. Renkten dolayı çok belli olmuyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben olsam iyi bir ustadan komple fiyat alırdım  yaptırıp tertemiz binerdim . Bana  göre çok büyük kusurlar değil ama yaptır gitsin. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben olsam boyatırım. Bu haliyle araç değerinden 2-3 aşağı görünüyor..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Tekrar afedersin Recep;  ama bu şekilde orjinal olacağına komple boyalı olsun. Bence daha iyi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bel altı (tavan hariç) boyatsam mı diye düşünmüyor değilim. Ton farkı olmasa sadece sıkıntılı bölgelere lokal boya da olur ama.

Orijinal takıntım hep dur diyor  :unsure:  Havalar biraz daha düzelince bir kaç boyacıya göstereyim bakalım ne diyecekler.

Ya da boyaya gerek kalmadan şunu da yapsan olabilir diye tavsiyeler de olur.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kapı içleri çürümüş. Çürük kanser gibidir içten içten yer durur. Tamponun her yeri boyalı olsa ne olur.

Düşünülecek tek yer kapı altı ve kaput. 

Kapı altı çıta hizasında boyanır kaput ise rütuşlanabilir ya da güzelce resimlenip tertemiz yaptırılabilir. Bel altı biraz fazla olur bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kapıların öyle olmasına sebep olan şey ne?

resim 5 ve 6

Hiç bir fikrim yok. Benden önceki sahibi yakın bir arkadaşım. Açıkçası ona da sormadım. Kusur arıyormuş gibi görünmek istemedim. Araç Çanakkale arabası (2004 'te Çanakkale bayisinden çıkmış ve hep aynı plaka) ve ben 5. sahibiyim. Muhtemelen su almıştır. 3. sahibi doktormuş galiba. Öncekileri bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Komple boyat gitsin, yada hasarlı kısımları, tavanda-kaputta önemsiz, en basit tamirci bile tavanın sadece boyandığını anlar, arabanın temizi önemlidir, şahsen vuruk yamuk çizik ama orjinal arabaya hayatta bakmam, kazasız (ağır hasarsız) ama boyalı tertemiz aracı alırım, bu arada arka kapı köşelerin fena, hemen müdahahele etmen lazım...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kapı içleri çürümüş. Çürük kanser gibidir içten içten yer durur. Tamponun her yeri boyalı olsa ne olur.

Düşünülecek tek yer kapı altı ve kaput. 

Kapı altı çıta hizasında boyanır kaput ise rütuşlanabilir ya da güzelce resimlenip tertemiz yaptırılabilir. Bel altı biraz fazla olur bence.

Komple boyat gitsin, yada hasarlı kısımları, tavanda-kaputta önemsiz, en basit tamirci bile tavanın sadece boyandığını anlar, arabanın temizi önemlidir, şahsen vuruk yamuk çizik ama orjinal arabaya hayatta bakmam, kazasız ama boyalı tertemiz aracı alırım, bu arada arka kapı köşelerin fena, hemen müdahahele etmen lazım...

Kapı içleri çürüme gibi görünüyor ama, parmakla bastırınca sert bir zemini var. Ve aldığımdan beri de (biraz da benim gevşekliğim) hiç ilerlemedi. Ama hep aklımda. Hafta içi arka tarafın darbesi de eklenince üstüne artık zamanı geldi diye düşünüyorum kaporta temizliğinin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kapı içleri çürüme gibi görünüyor ama, parmakla bastırınca sert bir zemini var. Ve aldığımdan beri de (biraz da benim gevşekliğim) hiç ilerlemedi. Ama hep aklımda. Hafta içi arka tarafın darbesi de eklenince üstüne artık zamanı geldi diye düşünüyorum kaporta temizliğinin.

Kapı içi demedim zaten :) arka kapı köşeleri kroniktir, önce o kısımda boya atar, attığında farkedip rötuşlersen astar zarar görmez, sende sanırım sadece o 3-4 cm. lik kısımda sorun var, sadece o kısmı kendin bile kazır rötüşü yaparsın, basit iş, ve dışardanda görülmez.

Dremel tarzı bir aletin ucuna metal fırça takıp rahatça temizlersin pası, sonra azıcık antipas sür üstünede beyaz boya iş tamam :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Recep Bey bence satın üzerine 2 - 3 koyun sikintisiz alın. Boya ya vereceğiniz masrafı aracınızın üzerine koyun bir model üstünü alın. Böylelikle satarken de sikinti yasamayin

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Recep Bey bence satın üzerine 2 - 3 koyun sikintisiz alın. Boya ya vereceğiniz masrafı aracınızın üzerine koyun bir model üstünü alın. Böylelikle satarken de sikinti yasamayin

İnanın ki hiç satasım yok. Seviyorum arabamı (kaportası aksini söylese de). Elbet bir gün satılır ama bugün değil. Bana göre en iyi araba benim arabam. Satınca daha iyisini bulamam  :biggrin: Tabi bu işin psikolojik tarafı ama, ilk arabam işte. Yeri ayrı  :blush:  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Valla ben titiz adamım arabam daima temiz durmuştur.Yarın aracımda park halinde iken vuranlar yüzünden kaskodan mini onarımla düzelttirmeler yaptırıcam.Allahtan boyasız düzeltilebilecek hasarlar.Onun haricinde benim aracında motor kaputu taşlar yüzünden astarı kalkmaya başlamış ve pasta cila çekemiyorum.Bütçeyi düzelttikten sonra tavandaki güneş yanıkları motor kaputu ve çamurlukları boyatmayı düşünüyorum.Bakalım ne kadar isteyecekler.Bence fotoğraf çekip sakladıktan sonra bir sorun olacağını düşünmüyorum.Yurt dışında  bu belgeseli çeken adamlar gerekirse aracı komple boyayıp çok diri gözüken bir araç haline getirdikten sonra kimse boyalı ben bunu almam demiyor.Önemli olan yürürü motoru ve kaportasıdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Yüksel

İşinde usta biri ile herşeyin üstesinden gelebilirsiniz. Eğer satmıyacam uzun süre bineceğim diyorsanız bencede yapdırın ama satma gibi bir planınız varsa yapdırmayın kaput boyasında fazla bilmiyorum ama fiyat aşaya düşüyor kulakdan duyma bildiğimce yinede size kalmış 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kapı altındaki boya ya bakan bil e olmaz baksa ne olacak imkan varsa böyle de binlmez göz zevkini bozar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Göze batan yerleri, rengin verdiği avantajı da (ton farkı az olur diye düşünüyorum) kullanarak temizleteceğim sanırım.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

geçen hafta bir arabaya alıcı oldum,neredeyse tüm parçalarında ufak ezikler,çizikler,sürtmeler vardı.araba çok hoşuma gitmesine rağmen vazgeçtim.o şekilde binemem.yeni aldığım bir arabayı da evimin önüne koymadan boyaya sokmak bana hiç mantıklı gelmediğinden aracı eledim.

bilmem ne demek istediğim anlaşıldı mı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Dikiz aynaları boyatmalı mıyım, yoksa aksesuar olarak satılan kapaklardan mı kullanayım?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

HEr şeyden önce acil şu kapıdaki çürüklerle ilgilenin derim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...