İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Kalorifer Peteği Değişimi

Muhammed Bozkurt

Recommended Posts

Muhammed Bozkurt

Arkadaşlar herkese merhaba,

2001 fiesta aracımda 1-2 aydır cam enteresan şekilde buğulanıyordu, yağlı gibi oluyordu, muhtemelen kalorifer peteği antifiriz sızdırıyor diye düşünüyordum ama görünürde birşey yoktu. Geçen gün ön yolcu koltuğunun paspasına hafiften damlamaya başladı antifiriz, sanayide bir iki yere sordum peteğin değişmesi lazım ve göğüsün sökülmesi lazım dediler, 200-250 yi gözden çıkarmalısın dediler.

Şimdilik kalorifer peteğini devre dışı bırakıp düz bağladım, petekteki antifirizide hortum takıp üfleyip boşattım, şuan akan eden birşey yok ama, peteğin değiştirme işi zahmetli bir işmidir? İllaki göğüs sökülmesi gerekiyor mu, sanki kaputu açınca kalorifer musluğunun oradan sökülecekmiş gibi duruyor? Acaba göğüs altında herhangi bir bağlantısı filan mı var ki, iki yerde göğüs sökülmeli dedi, iyice kafam karıştı. Daha önce sökmüş olan veya söktüren arkadaşlar varsa bilgi verebilirler mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

Arkadaşlar herkese merhaba,

2001 fiesta aracımda 1-2 aydır cam enteresan şekilde buğulanıyordu, yağlı gibi oluyordu, muhtemelen kalorifer peteği antifiriz sızdırıyor diye düşünüyordum ama görünürde birşey yoktu. Geçen gün ön yolcu koltuğunun paspasına hafiften damlamaya başladı antifiriz, sanayide bir iki yere sordum peteğin değişmesi lazım ve göğüsün sökülmesi lazım dediler, 200-250 yi gözden çıkarmalısın dediler.

Şimdilik kalorifer peteğini devre dışı bırakıp düz bağladım, petekteki antifirizide hortum takıp üfleyip boşattım, şuan akan eden birşey yok ama, peteğin değiştirme işi zahmetli bir işmidir? İllaki göğüs sökülmesi gerekiyor mu, sanki kaputu açınca kalorifer musluğunun oradan sökülecekmiş gibi duruyor? Acaba göğüs altında herhangi bir bağlantısı filan mı var ki, iki yerde göğüs sökülmeli dedi, iyice kafam karıştı. Daha önce sökmüş olan veya söktüren arkadaşlar varsa bilgi verebilirler mi?

Formu inceleyin resimli olarak anlatım vardı

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt
(düzenlendi)

baya bi baktım, aslında önceden bende gördüm diye hatırlıyorum ama bulamadım. Şimdi nette bir video buldum sanırım göğüs söklmeden olabiliyor.

tarihinde Muhammed Bozkurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

Evet, bu video da ayrıntılı olarak gösteriyor,

zaten söküldükten sonra,patlak yer yaptırılabilir,yenisini almaya gerek yok

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

evet abi, bende aynen dediğin gibi düşünüyorum, yenisi 200 TL gibi bi rakam, sanayiye kalsak göğüs sökülecek felan bir sürü şey söylüyorlar, tamirde olmazmış onlara kalırsa, bu hafta sonu bi terslik olmazsa sökeceğim inş, detayları burada anlatırım.

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Oradan çıkartırsanız su alabilir bilginiz olsun

Evet, forumda daha önceki bi konuda görmüştüm bu şekilde bir uyarınızı, güzel bi şekilde kenarları silikon tarzı bişeyle kapatıp su girişini engelleyebilirim diye düşünüyorum. Göğüsü sökersek daha büyük sıkıntı çünkü, o kısmı ellettirmek istemiyorum. Önden olursa kendim hallederim, ama göğüs kısmı beni aşar :)

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Fiestayi bikmiyorum ama focus 2 de basima geldi aynisi ve bana da her gittigim yer gogus sokulecek dedi. Petek patlamis dediler. Petekler aliminyum oldugundan kaynak olmaz dediler. Bakir petek onerdiler. Bakir hem evladiyelik olur hemde ilerde tamiri olur dediler. Ama bakirin tek dezavantaji aliminyumdan daha gec isinir dendi. Vites kolunun oldugu yer ve torpido gozu sokulunce hortumdan kacirdigini tespit ettik. Petek degiameden hortum uydurarark yapmislardi. Sokmeden once 200 lira iscilige anlasmistik. 150 lira iscilikle yirtmistim.

Yorum bağlantısı
Misafir

yalnız bir farklılık var kalorifer musluğu bizim göğüse dogru gider bu videoda aşağı doğru gitmiş bence bir inceleyin

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Cumartesi günü hava biraz yağmurlu gibi olsada kalorifer peteğini söktüm. Hiçde ustaların dediği gibi göğüsü sökmeye felan gerek yok, videoda da göründüğü üzere kalorifer musluğunun altında kalıyor, 4 tane vidaya bakıyor sökmek. Güzelce söktüm ve baktım üstte bi yerde deliği var, alüminyum tamircisine gösterdim, içi kireçli tutmaz dedi, eve getirip içini kireç sökücü ile temizledim, bugün bıraktım alüminyum tamircisine, birazdan gidip alacağım umarım olmuştur. Takmadan önce azcık basınçlı su vererek deneyeceğim, sonra geri yerine takacağım peteği, son durumu yine paylaşırım.

Fotolar;

mX0zYIS.jpg?1

tk5LhDK.jpg?1

dasaxJv.jpg?1

npKxgYa.jpg?1

Delinen yer

LN527bG.jpg?1

oR0vL1V.jpg?1

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Sizi tebrik ediyorum zamanında 98 flairim varken peteği tıkalıydı Balıkesirde hangi ustaya göstersem göğüs sökülecek 200 petek 200 de işçilik olacak demişti, bu çalışma örnek olur bu tür sorun yaşayan herkese 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tebrikler. Tavsiyem, imkan var ise basınçlı ve kaynar su ile yapmanız. Malum, ısınıca genleşecek, o zaman kaçak var mı daha kolay anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Bugun aldim, 2 yerde delik cikti, ikiside kapatilmis, normal sicak cesme suyu ile denedim ama tabi buna guvenip hemen takmayacagim, hafta sonu yada erken isten donersem hafta ici motora baglayip araci motor suyu isinincaya kadar calistirip once gozlemleyecegim, baktim bi sorun yok sonra takacagim yerine. Detaylari islemleri yaptikca paylasacagim insaAllah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Kaynaktan önceki deliğin bulunduğu yer

cGnC6Mt.jpg?1

İnce işçilik :biggrin: yapılarak deliğin kapatılmış hali

0F0jL6q.jpg?1

Birde tam bu kısımda varmış delik, kireç sökülünce piyasaya çıktı sanırım burası, ben farketmemiştim, az zımparaladı usta, boru takılabilecek şekle geldi.

tMrkaU4.jpg?1

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Dün akşam kalorifer peteğini yerine taktım, önce yerine takmadan bağlantıları yapıp aracı biraz çalışır durumda bıraktım, aşağıdaki resimdeki şekilde bağlayıp. Ama peteğin içine antifiriz dolmadı, sanırım yüksekte kalmasından ve araç hareket etmediğinden havası gitmedi peteğin. Sonra söküp içine kaynar su koyup denedim evde, baktım herhangi bi sızıntı vs yok, yerine montajını yaptım, biraz turladım, kalorifwei sıcak ve soğuğa getirip kullanıp bağlantı noktalarını kontrol ettim arada durup, çok şükür herhangi bir kaçırma vs yok. Eğer bu şekilde bir problemi olan arkadaş varsa rahatlıkla kendi söküp tamir ettirip yerine takabilir. Sadece gerekli tornavida pense vs olması yeterli.

MYRbCGF.jpg?1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Bozkurt

Kapatırken silikon vs kullandın mı ?

Yok hayır, hiç birşey kullanmadım, zaten kapağın altı lastikli pek su kaçıracakmış gibi durmuyor, vidaları iyi sıkılınca su almaz muhtemelen.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Palız

Bu olayı tümmmm dünya biliyodu, bende biliyordum . ama bizim türkiyede ustalar halen ordan olmaz diye iddaaa ediyoo tabi usta adam .... Bizim arabaların gögüslerine dikmiş p lar gözlerini bide 300 t iscilik istiyo serefli arkadaşlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Muhammed Özbilici

Yok hayır, hiç birşey kullanmadım, zaten kapağın altı lastikli pek su kaçıracakmış gibi durmuyor, vidaları iyi sıkılınca su almaz muhtemelen.

hocam öncelikle güzel konunuz için teşekkürler, ben de bi ara deneyeceğim bu işlemi, inşallah sorun olmaz, foto atarım :)

Yorum bağlantısı
Aydın Şengül

Dün akşam kalorifer peteğini yerine taktım, önce yerine takmadan bağlantıları yapıp aracı biraz çalışır durumda bıraktım, aşağıdaki resimdeki şekilde bağlayıp. Ama peteğin içine antifiriz dolmadı, sanırım yüksekte kalmasından ve araç hareket etmediğinden havası gitmedi peteğin. Sonra söküp içine kaynar su koyup denedim evde, baktım herhangi bi sızıntı vs yok, yerine montajını yaptım, biraz turladım, kalorifwei sıcak ve soğuğa getirip kullanıp bağlantı noktalarını kontrol ettim arada durup, çok şükür herhangi bir kaçırma vs yok. Eğer bu şekilde bir problemi olan arkadaş varsa rahatlıkla kendi söküp tamir ettirip yerine takabilir. Sadece gerekli tornavida pense vs olması yeterli.

MYRbCGF.jpg?1

muhammed bey merhaba benimde sol paspasın altında tabanda ıslaklık var acaba benimde bu işlemleri yapmam mı gerekiyor. kimiside klima hortumu tıkanmış olabilir diyolarlar. alt tarafta ufak bi hortum varmış kabin içinde sizce ne olabilir tahmininiz?

ben resimleri açamıyorum :((

Yorum bağlantısı
Erdem Yılmaz

ah be muhammet geçen hafta neredeydin :(

bende balıkesirdeyim  ve maalesef göhsü söktürüp yenisi alıp taktırdım.içinden vida arttırdı usta ve antfirz airbag kontrol modülünü bozmuş şuan airbaglerim çalışmmıyor..:( göğüs sökülmeden yapılabildiğini bilseydim keşke...şuan yana yana airbag kontrol modülü arıyorum...gören duyan bilen varsa bana haber versin lütfen

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muhammed Bozkurt

muhammed bey merhaba benimde sol paspasın altında tabanda ıslaklık var acaba benimde bu işlemleri yapmam mı gerekiyor. kimiside klima hortumu tıkanmış olabilir diyolarlar. alt tarafta ufak bi hortum varmış kabin içinde sizce ne olabilir tahmininiz?

ben resimleri açamıyorum :((

Foruma pek giremiyorum iş yoğunluğundan yeni gördüm, Muhtemelen petekten veyahut üstteki bağlantılardan olabilir, kaputu açıp sileceklerin tam ortasındakalıyor, oradan bi kontrol edebilirsin. Belkide dedikleri gibi oradaki hortumlardan veya kalorifer musluğundan kaçırmış olabilir, hoş içeri girmemesi lazım ama, eğer onlarda bi sıkıntı yoksa aynı yerden peteği söküp bi bakmak gerekir.

ah be muhammet geçen hafta neredeydin :(

bende balıkesirdeyim  ve maalesef göhsü söktürüp yenisi alıp taktırdım.içinden vida arttırdı usta ve antfirz airbag kontrol modülünü bozmuş şuan airbaglerim çalışmmıyor.. :( göğüs sökülmeden yapılabildiğini bilseydim keşke...şuan yana yana airbag kontrol modülü arıyorum...gören duyan bilen varsa bana haber versin lütfen

Tüh yaa, bak şimdi hiç olmadı. Aslında çok basit bi işlem, ama ustalar ya işi bilmiyor, yada göğüs sökülecek deyip fiyat yükseltme yoluna gidiyorlar. Ama senin ustan resmen söktü demekki göğsü, enteresan  :nea:

Belki klimalı araçlarda farklıdır bilemiyorum, benimki klimasızdı ve kolaylıkla söküp taktım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...