İçeriğe Yönlendir

Ram Kullanımı Azaltımı / Şarj Tasarrufu Sorularım

Murat Atagenç

Recommended Posts

Murat Atagenç
(düzenlendi)

İlk android cihazım Samsung S2 i9100G, 4.1.2 sürüm ve rootlu.

Ekran görüntüsündeki programları devre dışı bıraktım, daha başka işe yaramayan programları da sildim.

1- Bunun harincinde silme/devre dışı bırakmamız gereken program öneriniz var mı?

2- Clean master programını kullanmalı mı? Getirisi kadar götürüsü de var gibi?

3- Facebook, youtube, chrome gibi programlar kullanıldıkça bellek kullanımı artıyor. Mesela facebook ilk yüklemede 35mb, biraz önce kontrol ettiğimde 176mb görünüyordu. Sildim tekrar kurdum ama ilk kullanımda 95mb oldu hemen. Bunu zaman zaman temizleyen bir program var mı?

suoR31N.jpgRil1Wyn.jpg

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selahattin Topçu

iphona alalım sizi  :D  bende bu sıkıntılardan dolayı...ne formatlar,ne rootlar attım olmuyor olmuyor...android te programları bol ve aktif kullanıyorsan 1 ay sonra şişiyor...iphona geçtim rahatladım  :exc1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

greenify ile autostart 'lı programları uyutabilirsiniz.  Ayrıca Facebook youtube vs gibi sitelere app ile değil tarayıcı ile girin ve o programları silin. Sürekli altta açık kalıyorlar. 

Launcher da önemli. Yanlış bilmiyorsam samsung'un kendi home launcher'ı biraz kasvetli. Bir abim Lenovo'nun launcher'a geçip daha uzun pil ömrü elde etti (samsung note2)   Lenovo launcher link:

http://launcher.lenovo.com/launcher/portal.php  Link de 2 Lenovo launcher var.  1.si Le launcher(V1.9 6.3MB)  2.si idea Launcher (V6.1 7MB)  

2sinide ayrı ayrı kurun, deneyin ve samsung'un orjinal launcher'ı dondurun. Ben idea kullanıyorum çünkü Le intel işlemci ile lag yaşıyor. MTK ve Snapdragon ile daha uyumlu.

Bunlar dışında senkronizasyonları iptal edin. Mesela google profilinizde email, tarayıcı, takvim, kişiler, kişi fotoğrafları vb. birçok parametre sürekli trafik yapıyor.  En gerekli olanlar kalsın gerisini kapatın. 

Cihaz S2 ve yaşlı bir cihaz. Li-ion piller her yıl %15-%20 ömür kaybeder. Pili orjinali ile değişirseniz farkı göreceksiniz.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

iphona alalım sizi  :D  bende bu sıkıntılardan dolayı...ne formatlar,ne rootlar attım olmuyor olmuyor...android te programları bol ve aktif kullanıyorsan 1 ay sonra şişiyor...iphona geçtim rahatladım  :exc1:

Şu an değiştirme şansım yok maalesef :)

Haricen yüklenen proğramları sd karta yükleme imkanı var ise iyi olur.

Normal bellek için sıkıntım yok ama zaten sd karta atabileceğim uygulamalar da kullanmıyorum.

Whatsapp, facebook, youtube fln var onlar da taşınamıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

greenify ile autostart 'lı programları uyutabilirsiniz.  Ayrıca Facebook youtube vs gibi sitelere app ile değil tarayıcı ile girin ve o programları silin. Sürekli altta açık kalıyorlar. 

Launcher da önemli. Yanlış bilmiyorsam samsung'un kendi home launcher'ı biraz kasvetli. Bir abim Lenovo'nun launcher'a geçip daha uzun pil ömrü elde etti (samsung note2)   Lenovo launcher link:

http://launcher.lenovo.com/launcher/portal.php  Link de 2 Lenovo launcher var.  1.si Le launcher(V1.9 6.3MB)  2.si idea Launcher (V6.1 7MB)  

2sinide ayrı ayrı kurun, deneyin ve samsung'un orjinal launcher'ı dondurun. Ben idea kullanıyorum çünkü Le intel işlemci ile lag yaşıyor. MTK ve Snapdragon ile daha uyumlu.

Bunlar dışında senkronizasyonları iptal edin. Mesela google profilinizde email, tarayıcı, takvim, kişiler, kişi fotoğrafları vb. birçok parametre sürekli trafik yapıyor.  En gerekli olanlar kalsın gerisini kapatın. 

Cihaz S2 ve yaşlı bir cihaz. Li-ion piller her yıl %15-%20 ömür kaybeder. Pili orjinali ile değişirseniz farkı göreceksiniz.

Otomatik olarak sadece facebook ve whatsapp başlıyor onlarında kullanım amacına göre zaten açık olması gerekiyor diye biliyorum. Otomatik başlatımları KingUser ile ayarladım.

Diğer söylediklerinizi tam anlayamadım ama zaten o kadar detayla oynamakta istemiyorum açıkcası.

Google uyg alakalı söylediklerinizi devre dışı bıraktım yukarıdaki ekran görüntülerinde de var. Bunun haricinde menüde görünmeyen ama uygulamalarda olan, işe yaramayanlardan devre dışı bırakmamın yararı olacağı (yukardakiler haricinde) başka uygulamalar var mı?

Batarya 2011 ya da 2012 tarihiyli, değiştirmeyi düşünüyorum ama nette 30 lira olana da 60 lira olana da orijinal yazmışlar, güvenip alamadım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Batarya 2011 ya da 2012 tarihiyli, değiştirmeyi düşünüyorum ama nette 30 lira olana da 60 lira olana da orijinal yazmışlar, güvenip alamadım.

Samsung'lardan alabilirsiniz. Orjinalliğinden şüphe kalmaz en azından.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Otomatik olarak sadece facebook ve whatsapp başlıyor onlarında kullanım amacına göre zaten açık olması gerekiyor diye biliyorum. Otomatik başlatımları KingUser ile ayarladım.

Diğer söylediklerinizi tam anlayamadım ama zaten o kadar detayla oynamakta istemiyorum açıkcası.

Google uyg alakalı söylediklerinizi devre dışı bıraktım yukarıdaki ekran görüntülerinde de var. Bunun haricinde menüde görünmeyen ama uygulamalarda olan, işe yaramayanlardan devre dışı bırakmamın yararı olacağı (yukardakiler haricinde) başka uygulamalar var mı?

Turkcell TİM lerden vb resmi şubelerde, KVK mağazalarında orjinal bataryalar bulunuyor. Internette hepsine orjinal yazarlar malesef.

Diğer söylediklerim home launcherlar. Yani cihazın arayüzü, (ikonlar görseller vb)  denemekten çekinmeyin indirip kurarsanız neyin değiştiğini görmüş olursunuz.

Bunca uygulamayı kapatmanıza rağmen batarya erken bitiyorsa tek seçenek kalıyor oda ömrünün bitmiş olması. Bulunduğunuz bölgede samsung servis varsa arayıp görüşün gidip elden alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bataryada çok hafif şişme de var zaten. Ömrünün son demleri :)

Kapattığım uygulamaların şarja fark edilir bir etkisi olmasa da ram kullanımı için oldu. Clean master'n ram %si gösterimine göre cihaz biraz daha rahatladı. 

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Lg telefonların içinde ram optimizasyon programı var tek dokunuşla ramı tenizliyor belki öyle bir program bulabilirseniz size çözüm olabilir...

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
(düzenlendi)

ccleaner yükleyip temizlik yapmayı bir deneyin.

Deneyeceğim, teşekkürler :)

Lg telefonların içinde ram optimizasyon programı var tek dokunuşla ramı tenizliyor belki öyle bir program bulabilirseniz size çözüm olabilir...

Aynı işlemi clean masterda yapıyor ama bu programları kullanmak ne kadar mantıklı bilemiyorum. Temizleme görevi üsteliyor program ama kendisi de sürekli çalışarak kirlilik yaratıyor  :unsure2:

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

WP 'da o şekilde. 512 MB ile şıkır şıkır ....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...