İçeriğe Yönlendir

Sorun Ekran Kartı Mı?

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Herkese Selamlar.

Yaklaşık 5 yıldan beri Acer Aspire 6930g kullanıyorum. Son 1 yıldır falan bazen ekran kendiliğinden kararmaya başladı. Denemlerimde normal çalışmada saatlerce bilgisayar açık kalsa bile sorun yok. Özellikle youtube dan falan video izlerken düşük çözünürlükte sorun olmamakla birlikte yüksek çözünürlükte video seyrederken ekran aniden kararıyor. Güç düğmesinden ancak kapatabiliyorum ve açılınca hiç bir şey olmamış gibi çalışmaya başlıyor.

Win7x32 ve Win7x64 işletim sistemlerinde sorun daha çabuk ortaya çıkıyor.

Lisanslı Win8.1x64 işletim sistemi kurdum. ie de youtube dan video seyrederken yine sorunlar devam ediyor. Fakat Win7 deki kadar değil. Chrome ile seyrederken sorun çok daha az orteya çıkıyor. Düşük çözünürlükte hemen hiç sorun çıkmıyor. 

Bir çok şey denedim. En son ekran kartını söküp termal macunu yeniledim. Oldukça kötü durumdaydı. Sorunlar oldukça azaldı ama tam olarak da bittiğini söyleyemem. Bu arada sürücüleri de yeniledim.

Başta yazmayı unutmuşum. Ekran kartı 1GB harici ATI Mobility Rodeon HD 4650

Bunları dışında neler yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Tahminde bulunayım. 

Arka planda çalışan program sayısında artış var mı?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Belki de güç ayarlarında kendine has seçenekler vardır. Daha uzun şarj için, yüksek çözünürlükteki videolarda ekranı karartabilir. Bir yerden aldığını diğerine veriyor gibi. Standart ayarlardan yüksek performans ya da kendine has seçenekleri varsa yüksek performansa eş değer seçenek seçilebilir. Son bir yıldır olmasının sebebi de zaman içerisinde batarya ömrü azalmış olabilir ve sistem en uzun açık kalma süresine göre ayarlamalar yapıyor olabilir. Bu seçeneği bilgisayar elektriğe bağlıyken de aynı sorun oluyorsa eleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Tahminde bulunayım. 

Arka planda çalışan program sayısında artış var mı?

Hemen hiç yok. Genelde başlangıçta çalışan tüm programarı kapatıyorum.

Belki de güç ayarlarında kendine has seçenekler vardır. Daha uzun şarj için, yüksek çözünürlükteki videolarda ekranı karartabilir. Bir yerden aldığını diğerine veriyor gibi. Standart ayarlardan yüksek performans ya da kendine has seçenekleri varsa yüksek performansa eş değer seçenek seçilebilir. Son bir yıldır olmasının sebebi de zaman içerisinde batarya ömrü azalmış olabilir ve sistem en uzun açık kalma süresine göre ayarlamalar yapıyor olabilir. Bu seçeneği bilgisayar elektriğe bağlıyken de aynı sorun oluyorsa eleyebilirsiniz.

Önceki pil 10 dakika falan dayanıyordu. Taşırken yeni pili kullanıyorum. Ama evde devamlı prize takılı durduğundan eski pille kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

İşlemci ısınmasıdır muhtemelen. İşleci fanlarını temizleyin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Hocam sorununuz ekran kartı sürücüsü gibi görünüyor. Default sürücü yerine ekran kartınız için güncellenmiş bir sürücü yükleyip deneyebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

İşlemci ısınmasıdır muhtemelen. İşleci fanlarını temizleyin

Muhtemel gözüküyor. Çünkü ilk açılışta ve belirli bir süre sorun yok. Boş bir zaman bulup işlemci fanını ve işlemcinin termal macunu da yenileyeyim. Umarım sorun çözülür.

Hocam sorununuz ekran kartı sürücüsü gibi görünüyor. Default sürücü yerine ekran kartınız için güncellenmiş bir sürücü yükleyip deneyebilirsiniz. 

Emrah Hocam acer sitesinden de sürücüyü indirip kurdum.

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Fikret hocam bu kesinlikle ekran kartı.Bir süre sonra görüntüyüde alamayacaksınız artık.

Yorum bağlantısı
Emin Yaren

Ekran kartı çok ısınıyor olabilir. Hızını düşürmeyi deneyin, bir süre idare edecektir. Bu iş için özel yazılımlar var.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Fikret hocam bu kesinlikle ekran kartı.Bir süre sonra görüntüyüde alamayacaksınız artık.

Uğur Hocam her zaman yapmıyor işin tersliği orda. ie de daha çabuk olurken chrome da daha uzun süre video seyredebiliyorum. Kafama takılanlar bunlar. İşin garip tarafı örneğin ofis falan gibi programlarda veya internette gezinirken hiç bir sorun yok. saatlerce açık bıraktım. Hatta birkaç gün. Tek sorun video izlerken. 

Uğur Hocam siz ne önerirsiniz.

Ekran kartı çok ısınıyor olabilir. Hızını düşürmeyi deneyin, bir süre idare edecektir. Bu iş için özel yazılımlar var.

Emin Bey ekran kartı hızını nasıl düşürebilirim? Hiç bir fikrim yok açıkçası.

Yorum bağlantısı
Emin Yaren

Uğur Hocam her zaman yapmıyor işin tersliği orda. ie de daha çabuk olurken chrome da daha uzun süre video seyredebiliyorum. Kafama takılanlar bunlar. İşin garip tarafı örneğin ofis falan gibi programlarda veya internette gezinirken hiç bir sorun yok. saatlerce açık bıraktım. Hatta birkaç gün. Tek sorun video izlerken. 

Uğur Hocam siz ne önerirsiniz.

Emin Bey ekran kartı hızını nasıl düşürebilirim? Hiç bir fikrim yok açıkçası.

Fikret bey, MSI'ın After Burner adında bir yazılımı var, underclock için kullanılabilir. kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Fikret hocam zaten sorunda bundan kaynaklanıyor.Yani ekran kartı çözünürlüğü yüksek olan video gibi çalışmalarda görüntüyü kesiyor.Bu yüzden ekran kartı dedim.İyi bir BGA cihazı ile hafif bir ısıtma ile düzelebilir.(Ekran kartı chipini)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Hemen hiç yok. Genelde başlangıçta çalışan tüm programarı kapatıyorum.

Önceki pil 10 dakika falan dayanıyordu. Taşırken yeni pili kullanıyorum. Ama evde devamlı prize takılı durduğundan eski pille kullanıyorum.

Virüs olma ihtimalide var. Arka planda sizin görmediğiniz programlar çalışıyor olabilir. Bu da pc'nin fazla ısınmasını dolayısıyla da ekran kartınının ısınmasını tetikliyor olabilir. Yukarıda arkadaşların dediklerini denedikten sonra bir de "Combofix" adlı virüs temizleme programını kurup pc'yi bir taratın derim.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Virüs olma ihtimalide var. Arka planda sizin görmediğiniz programlar çalışıyor olabilir. Bu da pc'nin fazla ısınmasını dolayısıyla da ekran kartınının ısınmasını tetikliyor olabilir. Yukarıda arkadaşların dediklerini denedikten sonra bir de "Combofix" adlı virüs temizleme programını kurup pc'yi bir taratın derim.

Borga Bey o ihtimal hemen hiç yok gibi çünkü SSD taktığımda bilgisayarı yeniden kurdum. Tavsiyeniz için teşekkürler yine de.

Fikret hocam zaten sorunda bundan kaynaklanıyor.Yani ekran kartı çözünürlüğü yüksek olan video gibi çalışmalarda görüntüyü kesiyor.Bu yüzden ekran kartı dedim.İyi bir BGA cihazı ile hafif bir ısıtma ile düzelebilir.(Ekran kartı chipini)

Bu işle uğraşan bilgisayarcı arkadaşım var. Laptop tamiri falan yapıyor. Ekran kartını söküp götürmem yeterli olur sanırım. Uğur Hocam yapılması gerekenler hakkında ne söyleyeyim nereyi ısıtsın.

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Borga Bey o ihtimal hemen hiç yok gibi çünkü SSD taktığımda bilgisayarı yeniden kurdum. Tavsiyeniz için teşekkürler yine de.

Bu işle uğraşan bilgisayarcı arkadaşım var. Laptop tamiri falan yapıyor. Ekran kartını söküp götürmem yeterli olur sanırım. Uğur Hocam yapılması gerekenler hakkında ne söyleyeyim nereyi ısıtsın.

Benimkisi yan fikir idi zaten, hani ekran kartı ile söylenenleri dener de olmazsa diye :) Rica ederim, ne demek ayrıca.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Anladigim kadari ile ekran karti sorunlu. Sizin sokup goturmek gibi bi ihtimaliniz yok tabii ki. Komple olarak tamir yapan yere vermeniz gerekli.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Anladigim kadari ile ekran karti sorunlu. Sizin sokup goturmek gibi bi ihtimaliniz yok tabii ki. Komple olarak tamir yapan yere vermeniz gerekli.

Sani Hocam söküyorum sorun yok. Hatta termal macunu falan yeniledim. Uğur Hocam dediğinde haklı galiba. Az önce alt kapağı söktüm ie de youtube den 1080p video seyrettim biraz. Hiç sorun olmadı. Sanırım ısınınca problem oluşuyor. Fırınlamadan falan bahsedenler var ama ayrıntılar hakkında bilgim yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Fikret Hocam,siz komple makinayı götürün bence ama çok ehil biri olmalı yapan kişi.Aksi halde komple chipi götürebilirler..

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Ekran karti entegre olmali? Nasil söküyorsunuz?

Sani Hocam entegre değil dört tane civata var yeri de çok basit.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Fikret Hocam,siz komple makinayı götürün bence ama çok ehil biri olmalı yapan kişi.Aksi halde komple chipi götürebilirler..

Zaten şu anda okulla ilgili bir çok işim var. Video haricinde sorun yok gibi. İşlerimi bitireyim ondan sonra dediğiniz gibi yaparım. Tavsiyeniz için teşekkürler Uğur Hocam.

Bu da iyi :) o zaman cikma arama sansiniz var ;)

Evet aslında dediğiniz doğru, aklıma gelmemişti. Bakalım bir araştırayım uygun bir tane bulursam.  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)

Bu da iyi :) o zaman cikma arama sansiniz var ;)

YEgPNDI.jpg

Şu şekilde ekran kartı.

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

termal macunu yenileyin ısıdan yapıyor olabilir,, veya önce isterseniz CPUID HWMonitor ısıyı takip edip emin olabilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

Fikret hocam bu söylediğim bi tahmin. Video filan seyrederken erkan hafif karanlık oluyor veya kapanıyorsa ekran zaman aşımı diye bir şey var bundan da yapıyor olabilir. Telefonlardaki gibi tuş kilidi 30 saniye sonra kendini kapatıyor. Bi bu ayarlara bakın. Birde herkesinde dediği gibi ısınma problemi ve driver sorunu. Saygılar 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...