İçeriğe Yönlendir

''otomatik Vites''i Sevdik...

Sertaç Karginer

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

debriyajın yeri ayrı diyelim, ayrı bir özgürlüğü var kontrolü tamamen sen de, yokuşta mm lik ayar çekme, gücü bekletme gibi ama tır alsam da otomatik olanı isterim...

Manuel araçta kullandım otomatik araçta kullanıyorum. Dediklerini otomatik araçta; manuel araca göre kat kat daha iyi yapabiliyorsun. Manuel araçta milimetrelik ayar çekiliyorsa otomatikte mikrometrelik ayar çekilir. Ben şahsen aracıma manuel aracta olduğundan çok seri hükmedebiliyorum.. Viteslerde 4. den 2 e 2 den 4 e çekebiliyorum. Işıklarda ara gaz yapabiliyorum. Panik switch sayesinde manuel araçta elin direksiyondan vitese ulaşıp da doğru vitese takma süresinden daha kısa sürede vites küçültüp trafik'den sıyrılabiliyorum. Bunlar bir kaç örnekti. [emoji5] [emoji106] tarihinde Murat Sağdaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Bi adama Para versen Yanında oturup O kolla oynayıp durmaz akşama kadar Manuelde neymiş Tırtt. :)

:D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Otomatiği eşim için almıştım. Artık yeni alacağım araçta ilk bakacağım şey otomatik vites olması. Müthiş rahatlık.

Özellikle sollamalarda ve ani kaçışlarda yeri dolamaz.

Bilmediğin alan canım. Dip gaz yeter. Alışmak lazım tabi rahatlığa alışmak lazım.

Emmi bile otomatiğe biniyor 

En çok karşı duran kişi şimdi ov olmayan araç yarım araç diyor :sandalye:

Kolay gelsin size o halde. :)

He şöyle tam anlamıyla tadını alsan cidden bir daha bırakmak istemezsin.

debriyajın yeri ayrı diyelim, ayrı bir özgürlüğü var kontrolü tamamen sen de, yokuşta mm lik ayar çekme, gücü bekletme gibi ama tır alsam da otomatik olanı isterim... 

Otomatikteki milimetrik haraketleri debrajda ayarlayamazsın :) Rampada kaçırmadan iki aracın arasına milim milim sadece ov rahat olur :D

Manuelin'de tadı başkadır ama..

Hako ben ov almadan önce senin gibiydim. Hatta erkek arkadaşlara neler söyledim neler. Ov aracı almak için Bursaya giderken üzülerek gittim. Aldım Ankara'ya geldim. Ankara'da 5 gün kadar dolaştım. Sonra laf söylediğim tüm arkadaşları arayıp özür diledim. Otomatik canmış dedim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Bilmediğin alan canım. Dip gaz yeter. Alışmak lazım tabi rahatlığa alışmak lazım.

He şöyle tam anlamıyla tadını alsan cidden bir daha bırakmak istemezsin.

Hako ben ov almadan önce senin gibiydim. Hatta erkek arkadaşlara neler söyledim neler. Ov aracı almak için Bursaya giderken üzülerek gittim. Aldım Ankara'ya geldim. Ankara'da 5 gün kadar dolaştım. Sonra laf söylediğim tüm arkadaşları arayıp özür diledim. Otomatik canmış dedim :)

Hocam,fikrinize saygı duyuyorum. :yes:

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Manuel araçta kullandım otomatik araçta kullanıyorum. Dediklerini otomatik araçta; manuel araca göre kat kat daha iyi yapabiliyorsun. Manuel araçta milimetrelik ayar çekiliyorsa otomatikte mikrometrelik ayar çekilir. Ben şahsen aracıma manuel aracta olduğundan çok seri hükmedebiliyorum.. Viteslerde 4. den 2 e 2 den 4 e çekebiliyorum. Işıklarda ara gaz yapabiliyorum. Panik switch sayesinde manuel araçta elin direksiyondan vitese ulaşıp da doğru vitese takma süresinden daha kısa sürede vites küçültüp trafik'den sıyrılabiliyorum. Bunlar bir kaç örnekti. [emoji5] [emoji106]

bravo MaşaAllah, nasıl yapıyorsun 35-40 derecelik bir eğimli yokuşta  micromilimlik ilerlemeyi? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bravo MaşaAllah, nasıl yapıyorsun 35-40 derecelik bir eğimli yokuşta  micromilimlik ilerlemeyi? 

Klasik şanzumanda 2. vites. Hiç geri kaçırmadan milim milim  rampa çıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

+1. vites hiç ileri kaçırmadan milim milim aşağı iner.  :biggrin: Bi kar modunu çözemediniz. Gerisi süper..  ;)  :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hocam,fikrinize saygı duyuyorum. :yes:

yahu Hakan :)

biz bu otomatik sevmezlerin son kalesini emmi sanıyorduk -ki o kale de düştü,meğer ki  bir de sen varmışsın :)

sen bence bu kadar direnme :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

yahu Hakan :)

biz bu otomatik sevmezlerin son kalesini emmi sanıyorduk -ki o kale de düştü,meğer ki  bir de sen varmışsın :)

sen bence bu kadar direnme :)

İlerleyen dönemlerde,hanım için bende kendimi feda edeceğim abi  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İlerleyen dönemlerde,hanım için bende kendimi feda edeceğim abi  :biggrin:

bana bunlarla gel :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Direne bildiğim kadar direneceğim ama  :seytan:

@direnhakanerken  :D Çıkar at gözlüklerini artık..  :p  :D

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

2. vites de hiç denemedim Allah var çünkü böyle bir şeyi bilmiyorum, yokuşu bırak hafif eğimde düzde bile 1. vites bazen ilerlemiyordu ayar ediyordu beni, araba kuzenim de nasılsa aradım deneyecek:=) benim eski arabada ilerleyeceğini sanmıyorum ama...

bende debriyajla yaparım senin dediklerini hiç geri ileri kaçırmadan (çünkü küçükken traktörde yüklüyken kaçırırsan enseye bir tokat :) )  hatta arabanın önüne bir kaşık bağlayalım sana çorba içireyim :D

bir de şöyle düşünelim rampada geri geri karavan bağlayacaksın geliyorsun bir milim daha gel dediler? yok debriyaj diyorum ben yinede benim aklım ermiyor öteki türlü:=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

@direnhakanerken  :D Çıkar at gözlüklerini artık..  :p  :D

Ben halimden memnunum janım  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2. vites de hiç denemedim Allah var çünkü böyle bir şeyi bilmiyorum, yokuşu bırak hafif eğimde düzde bile 1. vites bazen ilerlemiyordu ayar ediyordu beni, araba kuzenim de nasılsa aradım deneyecek:=) benim eski arabada ilerleyeceğini sanmıyorum ama...

bende debriyajla yaparım senin dediklerini hiç geri ileri kaçırmadan (çünkü küçükken traktörde yüklüyken kaçırırsan enseye bir tokat :) )  hatta arabanın önüne bir kaşık bağlayalım sana çorba içireyim :D

bir de şöyle düşünelim rampada geri geri karavan bağlayacaksın geliyorsun bir milim daha gel dediler? yok debriyaj diyorum ben yinede benim aklım ermiyor öteki türlü:=)

Osman Bey Eskişehire gelince çorba kaşık olayını hatırlatırım :D

2. Vites cidden ağır vitestis. Araç çoooook ağır haraket eder. Çünkü aracı ikinci viteste kaldırır. Birinci viteste çok rahat milim milim kaldırır.

Araçlarda alışmak önemlidir. Ben benim aracımla istediğin ince ayarı yaparım. Ancak başka ov ilk harakette yapamayabilirim. Manuelde de öyle. Siz kendi aracınızda hiç kaydırmadan aracı istediğiniz konumda istediğiniz gibi haraket ettirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Osman Bey Eskişehire gelince çorba kaşık olayını hatırlatırım :D

2. Vites cidden ağır vitestis. Araç çoooook ağır haraket eder. Çünkü aracı ikinci viteste kaldırır. Birinci viteste çok rahat milim milim kaldırır.

Araçlarda alışmak önemlidir. Ben benim aracımla istediğin ince ayarı yaparım. Ancak başka ov ilk harakette yapamayabilirim. Manuelde de öyle. Siz kendi aracınızda hiç kaydırmadan aracı istediğiniz konumda istediğiniz gibi haraket ettirebilirsiniz.

tamam 2. vites de de sürdüğüm zamanlar oldu normal olarak dediğin gibi çok yavaş  ama rampada 1. viteste ayağı frenden kaldırınca ilerlemezken 2. viteste mm  mm ilerler demen şaşırttı beni, bilmiyordum ilginç...

ayrıca ben otomatikden yanayım dediğim gibi bir çekici alma planım vardı onda da axor otomatik alacaktım.. sadece dediğim debriyajın mmlik hesaplarda avantajı olduğu karşılaştırmayıda 4 sene bindiğim mk2 otomatikle yapıyorum, megane edc de öle ince testler yapamadan sattım.. başkada biraz bindiğim honda crv vardı o da zaten faciaydı vitesde değilmiş gibi geri kaçırıyordu neyse dediğim gibi benim aklım tecrübelerim bu yönde, dediğiniz gibi ise benim beceriksizliğimden dir o zaman:=)

Sen gel Esk e aş aşar şorpa içerbiz :=)

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Kuzen aradı şimdi denemiş rampada D ve 1 de geri kaçırıyor ama 2 de kaçırmıyor az bir kaçırma yapıyor sonra da sanki bir şey tutuyor dedi ama frenden ayağı çekince  ilerleleme olmuyor dedi..

şimdi aklımda bir ampul yandı; 2. viteste geri kaçırmıyor gaza basıncada çok yavaş ilerlediği için mm lik bir ilerleme yapıp durabilirsin mi demek istedin Mehmet Hocam? :=)

öyle ise evet buna aklım erir:=) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

tamam 2. vites de de sürdüğüm zamanlar oldu normal olarak dediğin gibi çok yavaş ama rampada 1. viteste ayağı frenden kaldırınca ilerlemezken 2. viteste mm mm ilerler demen şaşırttı beni, bilmiyordum ilginç...

ayrıca ben otomatikden yanayım dediğim gibi bir çekici alma planım vardı onda da axor otomatik alacaktım.. sadece dediğim debriyajın mmlik hesaplarda avantajı olduğu karşılaştırmayıda 4 sene bindiğim mk2 otomatikle yapıyorum, megane edc de öle ince testler yapamadan sattım.. başkada biraz bindiğim honda crv vardı o da zaten faciaydı vitesde değilmiş gibi geri kaçırıyordu neyse dediğim gibi benim aklım tecrübelerim bu yönde, dediğiniz gibi ise benim beceriksizliğimden dir o zaman:=)

Sen gel Esk e aş aşar şorpa içerbiz :=)

Gaza basmadan ilerlemez. Gaza basınca milim milim ilerler.
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Gaza basmadan ilerlemez. Gaza basınca milim milim ilerler.

tamam onu anladım sanırım aynı anda cevap yazdık yukarıda... 2. vitesde kaçmadan durması ilginç kendin mi buldun yoksa öğrendin mi şu an benim gibi? peki ileriyi öyle halletik peki rampada geri mm için? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

tamam onu anladım sanırım aynı anda cevap yazdık yukarıda... 2. vitesde kaçmadan durması ilginç kendin mi buldun yoksa öğrendin mi şu an benim gibi? peki ileriyi öyle halletik peki rampada geri mm için?

2. Vites de mekanik kilit devreye giriyor. Geri kaçacak kadar rampada şanzumanı da korumak adına 2. Vitesi kullanmam gerektiğini aracı almadan önce forumda okumuştum
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

bravo MaşaAllah, nasıl yapıyorsun 35-40 derecelik bir eğimli yokuşta micromilimlik ilerlemeyi?

Klasik şanzumanda 2. vites. Hiç geri kaçırmadan milim milim rampa çıkar.

İsterseniz kısa bir video çekebilirim sizin için...[emoji106]
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

İsterseniz kısa bir video çekebilirim sizin için...[emoji106]

Gerek yok sağ ol:=) 2. vites olayını bilmiyordum ona aklım yattı ama rampada geri geri mm likler nasıl olacak? neyse daha doğrusu kişiden kişiye değişecek bir durum sanırım ben debriyaja daha çok güveniyorum, daha kolay geliyor bana.. sadece bu konuda "benim için" değersiz bir olumsuzluk yoksa ben yinede otomatik tercih ediyorum, yazılarda da belirttiğim gibi.. otomatiği  sadece gaza basma kuvveti/ayarıyla ve frenle manuel gibi kullanıyorum, bunda hem fikirim.. nimet bu otomatik yoksa şehir içi 1,2,3 -1,2,3 oyna dur.. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

bravo MaşaAllah, nasıl yapıyorsun 35-40 derecelik bir eğimli yokuşta micromilimlik ilerlemeyi?

Osman hocam bir ara buluşalım göstereyim :)

Bizim Mondeo da yok ama Benim araçta 2 geri vites var. Rampa da geri geri de mm mm ilerlerim ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Osman hocam bir ara buluşalım göstereyim :)

Bizim Mondeo da yok ama Benim araçta 2 geri vites var. Rampa da geri geri de mm mm ilerlerim ;)

espri olsun diye yazacaktım "geri geri nasıl mm ilerliyorsunuz R2 ye mi alıyorsunuz yada takviyeye mi" diye vazgeçmiştim:=)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...