İçeriğe Yönlendir

Bmax Rodaj-Rodaj Süresi- Rodaj Yapımı

Bulent Halis

Recommended Posts

Bulent Halis

Arkadaslar merhaba,

1.6 TDCİ Bmax için benı rodaj hakkında bılgılendırebılecek bır arkadas varmı..?

5000 km. de aldım 6150 km. deyım suan.. genelde aracın gosterdıgı vıtes attırma ısaretıne gore vıtees attırıp, dusuk devırlerde kullanıyorum... acaba ızledıgım yok dogrumu??

Kolay gelsın ıyı calısmalar...

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

5000km olan bi arac rodaji tamamlamis olur zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

rodajı önceki sahibi yapmış ama illa nasıl oluyor derseniz arabayı sabit bir hızda değilde değişken devir aralıklarında kullanmak gerekiyor, ben öyle yaptım.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Rodaj 0 araç alındığında 1000 km ye kadar çok zorlanmadan, çok fazla devir çevirmeden kullanılması. 5000 km bi araç için zaten gerek yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben olsam acımam,dün 200cc bir motor aldım pulsar 200ns,dijital ekran su soğutmalı 6 vites,acenta kapıya kadar getirdi taktım kontağı düştüm yola 8bin devirden aşşa vites değiştirmedim,servise gittim bilader bunda rodaj varmı dedim,500km sakin kullan abi dedi,sonra kendi tamircime gittim bilader servis rodajdan bahsetti dedim,oda bildiğin gibi kullan dedi nasıl alıştırırsan öyle olur.Bende aynen devam ettim en fazla 110 olmak kaydı ile seri ve yüksek devirde vites değiştirdim yolun durumuna göre.Sağır kalmasını istemiyorum.Bundan 7 sene önce sıfır motor almıştım hiç üzmedim yormadım rodajı bitenekadar rodajı bitince motor bağıra bağıra 110 zor yaptı.Stilinize göre kullanın aracı aynı hızda sürekli gitmemek kaydı ile.Benim scorpio 17 yaşında aldığımda otobanda 160 geçme uzun yol çok fazla ama araç gitmiyor 161 demedi.Sonra aracı benzine aldım vşanzımanı s konuma getirip yüksek devirlerde vites attırdım taaa Adanadan Gazipaşakadar ne durdum mola verdim nede aracı dinlendirdim.Şuan 160 km geçmeyen araç kadranda ne yazıyorsa yapıyor.Tabi bu yaptıklarım riskli ama neticede hesap vereceğim kimse yok mal ALLAH dan bana emanet,benim bindiğim araç seri olacak.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Arkadaslar merhaba,

1.6 TDCİ Bmax için benı rodaj hakkında bılgılendırebılecek bır arkadas varmı..?

5000 km. de aldım 6150 km. deyım suan.. genelde aracın gosterdıgı vıtes attırma ısaretıne gore vıtees attırıp, dusuk devırlerde kullanıyorum... acaba ızledıgım yok dogrumu??

Kolay gelsın ıyı calısmalar...

Bülent bey merhaba, B Max'teki vites artırma uyarısına göre vites arttırdığınızda üst vitese geçince devir çok düşüyor. 2000-2250 devir gibi vites yükseltirseniz hem aracın sürüş keyfine varırsınız hem de kurum birikmesini azaltmış olursunuz. Ayrıca  Sabri ustamında tavsiyesini bir kez daha yazayım. Ayda bir kez şehirdışı yada otoyolda düşük viteste 4000 devir üzerinde aracı 5 dk kadar kullanırsanız kurum falan kalmaz. İlave temizleyici vs. kullanmanıza  da gerek kalmaz. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

korhan abi ayda bir 15-20 km boyunca 4. vites 3500-4000 devir arası kullansak kurumu atabilirmiyiz ?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

korhan abi ayda bir 15-20 km boyunca 4. vites 3500-4000 devir arası kullansak kurumu atabilirmiyiz ?

Abicim, Sabri abi 4000 devir üzerinde 5 dk demişti. 

Yorum bağlantısı
Bulent Halis

kurum olayımı var bıde :) ayda bır kez dusuk vıteste 4000 devır cıvarında 5 dk.. dogru anlamıs mıyım..??  ben sadece haftasonları aracı kullnıyorum... sunu 2 ayda bır yapsam sorun olmaz sanırım :)

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

kurum olayımı var bıde :) ayda bır kez dusuk vıteste 4000 devır cıvarında 5 dk.. dogru anlamıs mıyım..??  ben sadece haftasonları aracı kullnıyorum... sunu 2 ayda bır yapsam sorun olmaz sanırım :)

:good1:

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Araci sehirici 2100 devir falan kullansak pek kurum yapacağını sanmıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar mesajlarımızda birbirimize hitaplarımıza dikkat edelim. Seviyeyi koruyup saygı çerçevesinde birbirimizi kırmadan mesaj yazalım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Bu 4000 devir 5 dakika olayini uygulayacagim. Manuel modda vites dusurup bi 5-10 dakika devir cevirelim bakalim.. Acilsin cigerler..

Yorum bağlantısı
Ahmet Varol

Araç ne kadar az devir çevirirse o kadar az yıpranır o kadar az yakar benim kendi tecrübelerim bu yönde ama araç iyi gitsin diyorsan kesinlikle devir görmeli devir görmeyen araç öyle alıştığı zaman pek gitmez tabi bu söylediklerim yeni bir araç için belli bir km yapmış arac sağır olmaz . Ben aracımı aldığımda 140 km hızı geçmiyordu bana bu araç sağır olmuş gibi şeyler söylediler güldüm tabi baskı balatayı değiştirdim şimdi kadranda ne varsa gider diye tahmin ediyorum bir kaç dk 180 km hıza kadar bastım , sonrası basmadım ama gaza bassam kesin gidecekti öyle bir hali vardı ama neyime lazım zaten 15 senelik araba kopar bir yanı  :biggrin: zaten normal kullanımda en fazla 120 km hız yaparım .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...