İçeriğe Yönlendir

Yağ Çubuğu Yerinden Duman Atıyor.

Olcay Demiral

Recommended Posts

Olcay Demiral

Bugün aracımın açık hava filtresini değiştirdim .Benim eski filtrede motor yağ kapağından çıkan ayrı bir hortum yağ filtresinin içine giriyordu yeni aldığım filtrede böyle bir yer olmadığı için bende krank filtresi aldım onu  taktım.Ama o yağ hortumuna taktığım filtreden motor sıcakken baya duman çıkıyor.Yağ çubuğunu çekip baktığımda oradan da duman atıyor.Sizce benim aracın motoru bitik mi?

Yorum bağlantısı
Misafir

galiba rektefe istiyorum diye göz kırpıyor ama ka için daha bilgili kişiler yorum yapıcaktır mutlaka

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Elinizde sıcak çay ile bi dışarıda gezin bakalım, duman verecek mi ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olcay Demiral

Elinizde sıcak çay ile bi dışarıda gezin bakalım, duman verecek mi ;)

Sani bey dediğinizde haklısınız ama krank filtresinin oradan baya baya duman çıkıyor.Umarım dediğiniz gibidir de masraf çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Bugün aracımın açık hava filtresini değiştirdim .Benim eski filtrede motor yağ kapağından çıkan ayrı bir hortum yağ filtresinin içine giriyordu yeni aldığım filtrede böyle bir yer olmadığı için bende krank filtresi aldım onu  taktım.Ama o yağ hortumuna taktığım filtreden motor sıcakken baya duman çıkıyor.Yağ çubuğunu çekip baktığımda oradan da duman atıyor.Sizce benim aracın motoru bitik mi?

Konu başlığında verilen işe başlık altındaki açıklama kısmında ifade edilenler iki ayrı tanı da olsa hastalık aynı gibi.

Çalışır vaziyette, motor yağ seviyesi ölçüm çubuğunun yerleşim yerinden ya da motor karter havalandırmasından aşırı duman/buhar gelişi akla tek bir şeyi getirir: Motorun revizyon saati gelmiştir. Silindir gömleklerinin gerekli ölçümlerinin yapılarak kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değişmesi, aynı şekilde piston başlarının kontrolü, ölçümü ve gerekiyorsa değişimi ile segmanların ve dahi biyel kol yataklarının -illa ki- değişimi gerekecektir. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere masraflı bir iştir. 

Ayrıca; daha önce hiç bir Ford KA motoru görmedim ama "motor yağ kapağından çıkıp yağ filtresine giren hortum" sanki taşırma/sıçrama yağını filtreden geçirip tekrar sisteme dahil edildiği bir tasarımmış gibi görünüyor gözüme. İkinci olarak da; krank filtresi nedir? diye ben size bir soru sorayım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Konu başlığında verilen işe başlık altındaki açıklama kısmında ifade edilenler iki ayrı tanı da olsa hastalık aynı gibi.

Çalışır vaziyette, motor yağ seviyesi ölçüm çubuğunun yerleşim yerinden ya da motor karter havalandırmasından aşırı duman/buhar gelişi akla tek bir şeyi getirir: Motorun revizyon saati gelmiştir. Silindir gömleklerinin gerekli ölçümlerinin yapılarak kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değişmesi, aynı şekilde piston başlarının kontrolü, ölçümü ve gerekiyorsa değişimi ile segmanların ve dahi biyel kol yataklarının -illa ki- değişimi gerekecektir. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere masraflı bir iştir. 

Ayrıca; daha önce hiç bir Ford KA motoru görmedim ama "motor yağ kapağından çıkıp yağ filtresine giren hortum" sanki taşırma/sıçrama yağını filtreden geçirip tekrar sisteme dahil edildiği bir tasarımmış gibi görünüyor gözüme. İkinci olarak da; krank filtresi nedir? diye ben size bir soru sorayım. 

Söylemeden geçemedim açıklama güzel olmuş.. :bravo:

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

Sani Bey'in de dediği gibi biraz duman atması normal.

Ayrıca bu araçlar 17 yaşında ve ister istemez yıpranma olmuştur. Genel olarak arabada bir sıkıntı/çekişte düşme/çok yakma/gitmeme durumları yoksa bu şekilde kullanma taraftarıyım.

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

Rölantide mi aşırı duman atıyor yoksa gaz verince mi?

Yorum bağlantısı
Olcay Demiral

Rölantide mi aşırı duman atıyor yoksa gaz verince mi?

Rolantide atıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...