İçeriğe Yönlendir

1.6 Ecoboost Mondeo 75000 Bakımı

Semih Usluer

Recommended Posts

Semih Usluer

Dün aracıma bakım yaptırdım ford servisinde motor yağının fiyatını daha önce sormuştum castrol 5w-20 302 tl fiyat vermişlerdi bende yağı ebaydan aldım 135 tl ye bana maliyeti oldu. Diğer parça, kullanılan malzeme + işçilik toplam 164 tl fatura kestiler. 299 tl ye yani servisten alacağım yağ parasına bakım çıkmış uldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Unutmuşum artan 1 lt yağ da bagajda. Evet malesef castrol 5w-20 hiçbiyerde yok sadece servisler kullanıyo. Sanırım bu işte fordun parmağı var:) almanyada adam kàrıyla 40 € ya satıyo bukadar fark olmaması lazım

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Dün aracıma bakım yaptırdım ford servisinde motor yağının fiyatını daha önce sormuştum castrol 5w-20 302 tl fiyat vermişlerdi bende yağı ebaydan aldım 135 tl ye bana maliyeti oldu. Diğer parça, kullanılan malzeme + işçilik toplam 164 tl fatura kestiler. 299 tl ye yani servisten alacağım yağ parasına bakım çıkmış uldu.

Yağı aldığınız adres linkini paylaşır mısınız ?. Ben de 15 bin bakımda sadece 5W 20 yağ için 325 TL ödedim. Kullanılan yağ da Ford'un ithal ettiği FMY 5W 20 Ecoboost yağı.

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Tabiki kabul ediyorlar aynı yağı kullanıyor servis..hatta birdahaki bakıma yağ filtresi ve hava filtresi balata spreyi kilitler için sprey tapa ve cam suyunuda alıp gideceğim bunlar ve işçilik için ödedim 164 tl yi :)

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Hemen 2-3 adet sipariş geçeyim yağdan.. 

bilgi için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Direk kargoyla getirtmedim.. Aydabir giden bir arkadaşım var onun adresine kargolattım o gelirken getirdi. Forumda daha öncede alanlar olmuştu ben ilk değilim. Ptt kargoyu seçerseniz uygun fiyata gelir fiyatından dolayı gümrüğe takılmaz (faturasıyla gönderiyorlar)8-10 günede geleceğini tahmin ediyorum..

Rica ederim Cemal bey duymayan kalmasın ecoboost yağ zulmü bitsin:)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Semih Bey,

Sipariş oluşturmak için verdiğiniz linkteki ürünü buldum. Ancak satıcının kargo için seçenekleri maalesef yok. 39,90 EU ürün, 39,90 EU kargo bedeli olarak gözüküyor.

Bu nedenle ancak bir tanıdık aracılığı ile getirtmek ekonomik olacak.

Ya da benzer satıcılarda daha ucuz kargo var mı onu araştırmak gerekecek.

Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar Nisanda bakıma gidiyorum. 1,6 için 5,30 yağ kullanıyoruz dediler. 5.20 1000 motor içinmiş. Geçen bakımda da 5.30 kullanmışlar ve litresi 27+kdv imiş. Servise sordum.

1.6 için 5.20 kullanılıyormuş ama.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Arkadaşlar Nisanda bakıma gidiyorum. 1,6 için 5,30 yağ kullanıyoruz dediler. 5.20 1000 motor içinmiş. Geçen bakımda da 5.30 kullanmışlar ve litresi 27+kdv imiş. Servise sordum.

:unsure2:  son cumle doğrumu abi yanlışmı , çok çelişkili :D 

Yorum bağlantısı
Misafir

Devrik cümle kurdum düzeltiyorum :D

1000 motor için illa 5.20, 1.6 için 5.20 ve 5.30 :p

Kötü öğrenci yoktur, kötü öğretmen vardır derdi bi hocamız. İyi anlatamadık :D

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Devrik cümle kurdum düzeltiyorum :D

1000 motor için illa 5.20, 1.6 için 5.20 ve 5.30 :p

şimdi oldu :D

Abi ona bakarsan aracın yağ değişim kartına 5/30 yazmışlar dedim bu ne 5.20 parası alıp 5/30 yağımı iteliyorsunuz diye, yok öyle birşey olurmu felan yağ çubuğundan yağın rengini gösterdiler. ee dedim bu kağıt niye böyle, eleman hatası dediler, fordun kendi elamanları bile bilmiyor neyin ne olduğunu. 

Geçen topkapıda for yedek parcacıya 5/20 yağ soruyorum öyle bi yağ yok abi diyor, dedim nasıl olmaz ya biz serviste 350tl para veriyoz dedim ,

adam bana güldü seni kandırıyorlar abi dedi :D al 5.30 bas geç dedi :D :D Parcacı bile bilmiyor yağı, fordun işi öyle bir iş güzarlık işte. 

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Cemal bey benim tanıdığım almanyaya gittiği için ben o satıcıyı seçtim tr için kargosuna bakmadım. Ebaydan daha önce çok alışveriş yaptım çinden paketim 15-20 tl ye geliyor.kargo ücreti konusuna gelince satıcı kargoyla gönderdiği için ücret fazla çıkıyodur satıcıya mesaj atarsanız ulusal posta ile gönderirmisin diye genelde kabul ediyorlar ozaman bizim ptt kargo ile geliyor. Onlarada genelde seçeneklerde olur bu ama bakmadım ben ürünü oraya istediğim için ayrıca birçok ülkedede var ebaydan aratırsanız biri olmaz diğer satıcıyı denersiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

35654b587dc8eb8d1e50bbae34ad8ab7.jpg

Necati bey ben bu konuyu çok araştırdım üstteki katalog diğer ülkelerdeki kitapçıktır onlar 5-20 yazmışlar bu yağı kullanmanın sebebi az da olsa yakıt tasarrufu, karbon salınımı ve triger motorun içinde yani yağın içinde çalışmaktadır benim aracımdada önceki bakımında 5-30 konulmuş ama araştırmalarım sonucunda ben bu kanıya vardım serviste zaten ikiside konuluyo dedi bence burda fiyat devreye giriyor.söylediğiniz gibi 1.0 ecoboost ta mecburidir bu yağ kitapçıktada yazar ama 1.6 ecoboost ta olmazsa buda olur demişler. Tr de malesef işler değişiyor dediğim gibi birçok sebep var seçin sizin..

Yorum bağlantısı
Misafir

2 kere bakıma girdim. Şimdiye kadar sorun olmadı. Deveyle pire değil. TR için evet fazla değer. Ama siz iyi fiyata getirmişsiniz. Urfada Oxford vardı da biz mi okumadık :D

Koskoca servis yanlış yapmaz sanırım. Bişey olsa da (olmaz inş.) kendi hataları.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

İzmirde bir ford parçacısı FMY nin 5-20 yağını satmaya başlamış ;) Ebay den getirtmeye lüzum yok artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

İzmirde bir ford parçacısı FMY nin 5-20 yağını satmaya başlamış ;) Ebay den getirtmeye lüzum yok artık.

Otokoç İzmir servisi de 5W 20 kullanmıştı aracımda. Ama fiyat 270 + Kdv ye geldi. Acaba parçacı kaça satıyor FMY yağı ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

opet 5w20 çıkardıysa ,castrol de fiyat düşürmek zorunda kalır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...