İçeriğe Yönlendir

Lastikteki Tuhaf Problem.

Süleyman Can Şahin

Recommended Posts

Süleyman Can Şahin

Selamlar . Bu aralar lastikle ilgili başıma gelmeyen kalmadı. Geçen hafta yazlık lastikleri taktırdım lastiklerim goodyear efficentgrip performance. Geçen yaz aldım en fazla 15 bin yapmışımdır. Lastikleri değiştikten sonra arabanın yumuşaması gerekirken dahada sertleşti. Araba leylek gibi oldu zıplayıp duruyor sanki havada gidiyormuşum gibi :) Virajlarda araba eskiden yatıp giderdi şimdi havada dönùyor sanki. Kesin havaları fazla basmışlardım dedim kontrol ettim havalar normal 32. Ters takmış olabilir diye kontrol ettim iç dış yazılarını bulamadım.

Neden olabilir benim aklıma başka hiç birşey gelmedi. Neden olabilir.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Lastikler nerde saklandı ?  uygun saklama koşullarına göre depolandımı ?

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Lastikler nerde saklandı ?  uygun saklama koşullarına göre depolandımı ?

Boş bir daire var orda sakladım poşetlerin içinde .Biraz orada fazla yer olmadığı için yatık şekilde üst üste duruyordu son bir ayda dik şekilde yan yana koydum.

kış lastikleri ne idi?

continental ts850

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Eğer lastikler jantsızsa ve üst üste saklandıysa, maalesef yanlış saklanmış. Tabanda veya yanaklarda problem olabilir...

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Eğer lastikler jantsızsa ve üst üste saklandıysa, maalesef yanlış saklanmış. Tabanda veya yanaklarda problem olabilir...

Malesef öyle oldu hocam yer olmadığı için mecburen öyle koymak zorunda kaldım.

kış lastikleri ne idi?

Abi ben bu goodyearları geçen sene 30 martta alıp taktırdım ondan öncede yine bu kışlık lastikler vardı üzerinde böyle birşey olmamıştı hiç.

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

sertlik havaların fazla sıcak olmamasından normal olabilir belli bir zaman sonra yumuşama olmazsa tabanlarda yamulma olmuş olabilir

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

sertlik havaların fazla sıcak olmamasından normal olabilir belli bir zaman sonra yumuşama olmazsa tabanlarda yamulma olmuş olabilir

Dün 20dereceydi hava . :)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sonradan kendiliğinden düzelme olmaz. Yapılabilecek şey, balans ayarı ile birlikte taban kontrolü olmalı.

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

o zaman aklıma başka birşey gelmiyor lastikler iki üç yıllık olsa durduda sertleşti diyecem ama yok daha yeni bende tam goodyear efficentgrip performance alma arifesindeydim irkildim birden  :shok: 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Sonradan kendiliğinden düzelme olmaz. Yapılabilecek şey, balans ayarı ile birlikte taban kontrolü olmalı.

Hocam lastiğin içi dışı nasıl anlaşılır üzerinde yazmıyor bişey.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Balans ayarindan olabilir mi?

Hocam lastiğin içi dışı nasıl anlaşılır üzerinde yazmıyor bişey.

Yanakta yazmasi lazim outside gibi.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

o zaman aklıma başka birşey gelmiyor lastikler iki üç yıllık olsa durduda sertleşti diyecem ama yok daha yeni bende tam goodyear efficentgrip performance alma arifesindeydim irkildim birden  :shok: 

Bende anlamadım valla ilk aldığımda çok iyi gelmişti bana lastik . Sertleşmekten ziyade daha çok sanki fazla hava basılmış gibi.

Balans ayarindan olabilir mi?

Yanakta yazmasi lazim outside gibi.

Aradım ama bulamadım inside yokda sadece out yazmışlarsa içeride kalmışdır herhalde.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bazı lastikler yönsüzdür inside outside yazar. Dönüş yönü önemli değildir. Outside dışa gelecek şekilde takılır. Buna örnek Petlas İmperium 515 ler var...

Bazısında da yön vardır. Lastik sadece tek yönde dönmelidir. Bu lastiklerde de rotation yazar ve ok işareti vardır. Lastik ok yönünde dönmelidir. Egp ler yönlü olabilir (bundan emin değilim).

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

hava saati bozuk olmasın ölçtüm yaptığınız yerde benim başıma gelmişti hep dijital saat ile 32 hava basardım bir kere yolumun üstü diye bp de bastım bir hafta sonra kontrol ettiğimde 42 hava vardı lastiklerde

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ts850 muhteşemdir bayağı da konforludur. bence 1 hafta lastiği unutup kullanın farka sonra bakın

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

hava saati bozuk olmasın ölçtüm yaptığınız yerde benim başıma gelmişti hep dijital saat ile 32 hava basardım bir kere yolumun üstü diye bp de bastım bir hafta sonra kontrol ettiğimde 42 hava vardı lastiklerde

Yarın başka bir yere daha baktırayım o zaman.

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

Bazı lastikler yönsüzdür inside outside yazar. Dönüş yönü önemli değildir. Outside dışa gelecek şekilde takılır. Buna örnek Petlas İmperium 515 ler var...

Bazısında da yön vardır. Lastik sadece tek yönde dönmelidir. Bu lastiklerde de rotation yazar ve ok işareti vardır. Lastik ok yönünde dönmelidir. Egp ler yönlü olabilir (bundan emin değilim).

evet egp yönlü lastik ama bunu takan lastikçi kontrol etmiştir illaki 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Hocam yönü biliyorum conti ts850 yönlüydü ters takmışdı servis sonradan lastikçi fark etti düzelttik. Bunda ne yön var nede yazı.

ts850 muhteşemdir bayağı da konforludur. bence 1 hafta lastiği unutup kullanın farka sonra bakın

Mümkün değil abi bu kadar fark olması. Olsa geçen sene değişimdede fark ederdim herhalde.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

lastiğin içi dışını anlamak için üzerindeki yazılar da ipucudur.kalın ve daha göze batıcı şekilde yazılar olan yüz dış yüzdür.iç yüzün yazıları daha ince olur.aynı şekilde yanak yüzeyi de belli eder.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Yok abi lastiğide yırttı zaten birde servis olacak ellerinde kağıtlarla dolaşıyorlar yok 11 nokta kontrolmüş sen önce lastiği doğru düzgün tak. euromaster diye bi servis

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arkadaşın bahsettiği rahatsızlığın yönle alakalı olması çok zayıf ihtimal. Lastiğin ters takılması direksiyonun sağa sola çekmesiyle veya frende sağa sola dalış yapmasıyla belli olur. Burada konforsuzluk var. Balans ve tabanda problem var gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Üretim yeri GERMANY mi ? Poland mı ? Bende de bu lastikler var , ilk aldığımda da sanki biraz yol sesi alıyor gibi geldi,kasislerden geçerken vuruyor gibi geliyordu ama zamanla alıştım,sonra Kışlık UG8lere geçtim , mükemmel konforlu,yol sesi azaldı,kasislerden geçerken daha iyi. Yalnız benim kışlıklar 215 , yazlıklar 205. Benim lastikler Polonya üretimi. Şuan internetten biriyle anlaştım 700 tl'ye 215 olanını aldım , benimkileri 300 tl'ye sayıyor, aldığım lastikler Alman üretimi. Yarın gelecek , lastikleri taktıracağım. Aradaki farkı size bildiririm. ( Kış lastiklerimle aldığım virajı , aynı hızla Efficient Grip Performance ile almaya kalkınca açıkçası araç beni de eşimi de tedirgin etti, o yüzden değiştirme kararı aldım.) Yağmurlu havalarda lastik çok iyi yalnız frenleme olarak bunu da belirtmek lazım, daha önceki Conti PC2 ile yağmurlu yolda araç dans ediyordu adeta.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Üretim yeri GERMANY mi ? Poland mı ? Bende de bu lastikler var , ilk aldığımda da sanki biraz yol sesi alıyor gibi geldi,kasislerden geçerken vuruyor gibi geliyordu ama zamanla alıştım,sonra Kışlık UG8lere geçtim , mükemmel konforlu,yol sesi azaldı,kasislerden geçerken daha iyi. Yalnız benim kışlıklar 215 , yazlıklar 205. Benim lastikler Polonya üretimi. Şuan internetten biriyle anlaştım 700 tl'ye 215 olanını aldım , benimkileri 300 tl'ye sayıyor, aldığım lastikler Alman üretimi. Yarın gelecek , lastikleri taktıracağım. Aradaki farkı size bildiririm. ( Kış lastiklerimle aldığım virajı , aynı hızla Efficient Grip Performance ile almaya kalkınca açıkçası araç beni de eşimi de tedirgin etti, o yüzden değiştirme kararı aldım.) Yağmurlu havalarda lastik çok iyi yalnız frenleme olarak bunu da belirtmek lazım, daha önceki Conti PC2 ile yağmurlu yolda araç dans ediyordu adeta.

Nere üretimi olduğunu bende bilmiyorum üzerinde yazıyor ise yarın bakarım. Lastikler gerçekten yağmurlu havalarda iyi ilk aldığımda sessizliği kuruda yol tutuşuda hoşuma gitmişti benim niye böyle oldu anlamadım.

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Bence tamamen algı meselesi. Kışlık lastikler yumuşak yapıda. Yazlıklar havaların tam ısınmadığı bu aylarda oldukça sert geliyor. Benim direksiyonun sertliği bile bariz değişiyor yazlığa geçince. Çağlar üstad doğru söylemiş, alışılacak 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...