İçeriğe Yönlendir

Oto Pasta Cila - Boya Koruma Ve Yaza Hazırlık.(Ustalar Içeri)

Semih İzgi

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Buna benzer birşeydi..

ORANGESELFCENTEREDPAD.jpg

Abi renkler her markada farklı olabiliyor pek belirleyici değil yani. sadece aynı marka içindeki yerlerini belli ediyor(misal beyaz cutting, sarı polishing, mavi finishing olabilir).

http://www.cleanyourcar.co.uk/polishing/lake-country-ccs-pads/cat_45.html

Abi 75 lik ve 120 lik tabla alıp 80lik ve 125 lik ped almayı düşünüyorum lakin, 3m lake country meguiars gibi markaların bu ürünlerini bulamadım desem yeridir.  Bu alışverişleri online görsellerle görüp nerden alabiliriz.

Ayrıca sonax çizik gidericili cila, meg nxt veya SRP uygulamak için  koyun yünü vb keçeli diye geçen ped mi yoksa sünger ped mi?  

Makina

http://www.markamakina.com/cat-power-polisaj-makinasi-cat-power-6680.html?search=polisaj

Ped

http://www.markamakina.com/oto-bakim/bezler-pedler

Srp

http://www.markamakina.com/autoglym-super-koruyucu-cila-srp500-500ml.html

Wax olarak da tek kargoyla halletmek istersen sıvı olarak

http://www.markamakina.com/autoglym-ekstra-parlaklik-koruyucu-500ml-egp500.html

Auto gylm ingiliz markasıdır, kalitelidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Abicim linkdeki cat powerda ekstra süngerler hediye. Bumu daha avantajlı olur senin attığın link mi?  

http://www.garajvs.com/cat-power-6680-pasta-cila-makinasi-pasta-ve-cila-sungeri-hediyeli-pmu110

Cat power einhell den daha iyi diyoruz değil mi? uzun ömürlü olsun isterim  :yes:

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Abicim linkdeki cat powerda ekstra süngerler hediye. Bumu daha avantajlı olur senin attığın link mi?

http://www.garajvs.com/cat-power-6680-pasta-cila-makinasi-pasta-ve-cila-sungeri-hediyeli-pmu110

Cat power einhell den daha iyi diyoruz değil mi? uzun ömürlü olsun isterim :yes:

Garajvs de iyi saticidir hediye pedi de iyi görünüyor. Garajvsde de srp vs ürünler olmalı, ordan da tek kargo ile halledebilirsin. Cat einhell den hertürlü üstündür.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Garajvs de iyi saticidir hediye pedi de iyi görünüyor. Garajvsde de srp vs ürünler olmalı, ordan da tek kargo ile halledebilirsin. Cat einhell den hertürlü üstündür.

Tamamdır. Maaş yatsın sparişi geçelim. Daha sonra makine kullanımının inceliklerini sizden dinlerim (Çizik giderici içeren cila için, SRP veya NXT için)

Çok teşekkürler Köksal abi.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Tamamdır. Maaş yatsın sparişi geçelim. Daha sonra makine kullanımının inceliklerini sizden dinlerim (Çizik giderici içeren cila için, SRP veya NXT için)

Çok teşekkürler Köksal abi.

Srp ile nxt kullanmazdim şahsen, nxt ye takılı kalma. Sipariş öncesi yone araştır konuşalım son listeyi ;)
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Srp ile nxt kullanmazdim şahsen, nxt ye takılı kalma. Sipariş öncesi yone araştır konuşalım son listeyi ;)

Anladım, NXT ye takılı kalma değilde Köksal abi,  2 opsiyon planladım,lütfen yorumla.

Araçlarımın 1i  Bordo focus'um, 2001 model, hiç pasta yemedi, her kış ve yaz öncesi cila + boya koruma yedi. Renk dolgun ama yüzey kirli ve hareli.

Araçlarımın diğeri 2005 C3 siyah. Boyası orjinal ama pek bakımsız. araç zaten 1 yıl açık otoparkta yatmış (sen düşün) Bol kusurlu ama kurtarılabilir durumda. (güneş yanığı yok ve olmaması için herşeyi yapacağım)

Plan B de vernik yüzeyini temizleyecek bir ürün daha lazım gibime geliyor ne dersin? 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben yıkama-kil-srp-fusso dark veya authentic wax kullanirdim. Srp den sonra yine koruma ürünü gerekir ;)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Ben yıkama-kil-srp-fusso dark veya authentic wax kullanirdim. Srp den sonra yine koruma ürünü gerekir ;)

Abicim bu ürün nasıldır son kat için?   Srp veya sonaxno2 sonrası?

http://www.garajvs.com/autoglym-extra-gloss-protection-ekstra-parlaklve305k-koruyucu-500ml-pmu143?gclid=Cj0KEQjw0fOoBRDn88Pol8bqhN0BEiQARGVJKs3a619UNDhdXqPl8ENJTBQfG1u0Lek-2NqTHw-_E7QaAl0Z8P8HAQ

Yada bu?

http://garajvs.com/autoglym-son-kat-boya-koruma-liquid-hardwax-1-litre-pmu160

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Autoglym SRP' nin yeni versyonu Radiant Wax polish, polisaj makinası ve son kat boya koruma sparişi tamamdır. Geriye kil ve birkaç ped kaldı :good1:   Meguiars NXT'den şimdilik vazgeçtim :good1:    Sonax nano2 kalsa mı yerine autoglym paint renovator alsam mı karar veremedim..

Screenshot_154.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Semih bey, size tavsiyem siparisi biraz ertelemeniz ve bu alanda daha fazla bilgi, forum okuyarak daha genis bilgiye sahip olmaniz.

Boya korumanin vs. %80'i ( daha fazla demeyeyim) on hazirliktir. Pril ve sunger demissiniz? Bunlari kullandiginiz an tum waxi, srp'in dolgularini, vs. Ne kullanirsaniz iste aninda mahvedersiniz. Arac yikamak, hele ki uygulanan boya korumayi korumak kolay is degildir ve ciddi yaklasim ister. Detailing Turkey diye turkce cok guzel bir forum var. Bir hafta orada takilin, sonra buradan devam edelim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Autoglym SRP' nin yeni versyonu Radiant Wax polish, polisaj makinası ve son kat boya koruma sparişi tamamdır. Geriye kil ve birkaç ped kaldı :good1:   Meguiars NXT'den şimdilik vazgeçtim :good1:    Sonax nano2 kalsa mı yerine autoglym paint renovator alsam mı karar veremedim..

Screenshot_154.png

koruma ürünü olarak neye karar verdin?

Semih bey, size tavsiyem siparisi biraz ertelemeniz ve bu alanda daha fazla bilgi, forum okuyarak daha genis bilgiye sahip olmaniz.

Boya korumanin vs. %80'i ( daha fazla demeyeyim) on hazirliktir. Pril ve sunger demissiniz? Bunlari kullandiginiz an tum waxi, srp'in dolgularini, vs. Ne kullanirsaniz iste aninda mahvedersiniz. Arac yikamak, hele ki uygulanan boya korumayi korumak kolay is degildir ve ciddi yaklasim ister. Detailing Turkey diye turkce cok guzel bir forum var. Bir hafta orada takilin, sonra buradan devam edelim. :)

DT ye giren çıkamıyor, virüs derine inerse sorumsulu Gürçay, ben karışmam benim vebalim bana yeter :D:p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

köksal abim daha iyi bilirde bana kalırsa scholl consept s3 ve s30 serisi kullanın öncesinde ise kil ve izopropil alkol ile temizleyin ve aracınızı waxlı şampuan yerine pril gibi yeşil deterjan ile yıkayın sonrasında kil izopropil s3 s30 s3 için yün ped kullanın s30 için finishing üstünede meg nxt 2.0 atabilirsiniz :) kolay gelsin 

Gürçay hocam,

Daha önce elle uygulamalarım oldu ve makine ile ilk uygulamam olacak, Finishing ve polishing pedler kullanacağım.    Pril ve sünger'i kil temizliği öncesinde düşünmüştüm Buğra beyin tavsiyesi ile., zaten hata yapmamak için buraya konu açıp siz üyelerimizden bilgi ediniyorum.

Kil öncesi pril yerine nasıl bir temizlik tavsiye ediyorsunuz? 

İzleyeceğim adımlar; 

• Yıkama
  • Kil 
  • Autoglym Radiant Wax  (Aşındırıcı içeren makine kullanımına uygun yeni formül SRP) veya Sonax Xtreme nano çizik giderici cila(no2)
  • Autoglym Son kat boya koruma

Yorumlarınızı alabilirim.

koruma ürünü olarak neye karar verdin?

DT ye giren çıkamıyor, virüs derine inerse sorumsulu Gürçay, ben karışmam benim vebalim bana yeter : :D:p

Koruma SRP nin yeni formülasyonu Radiant wax + Son kat boya koruma şeklinde yapacağım abi.

Biraz elim alıştıktan sonra daha ustalik gerektiren ürünlere kayarım zamanla.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

finishing pede ihtiyacın yok srp veya radiant wax ile. ürün zaten yumuşak ped de yumuşak olursa sonuç yetersiz olur. en azından polishing veya cutting kullan.

pril ile araç yıkamayı sonrasında uygulama yapılacak ise önerebilirim, kaportadaki yağları vs de çözsün güzelce ama şöyle özetlersem;

fırçasız yıkama(kaba kirleri aksın)

yağ çözücü(ben fairy kullanıyorum zaman zaman) ile eldivenli yıkama

kil

yıkama

kurulama sonrası srp/rdw

wax şeklinde tanımlayabilirim, zift varsa kilden önce zift temizliği yapılmalıdır.

Wax dan sonra yağ sökücü ürünler kullanma, yıkama sonraları qd(quick detailer) hızlı cila ile ana korumaya destek verip kireç lekelerini de giderebilirsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

ben de bu yaz

yag cozucuyle yikama

srp

fusso

kombinasyonu dusunuyorum. arastirmalarim sonunda bu kombinasyona vardim :) koksal abi kilin de kilcal cizik olusturdugundan bahsedilmis bir yerde. o yuzden kilden vazgectim. senin yorumun nedir

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bende bu yaz hiçbirşey yapmadan devam edeyim diyorum, zira Nasiol kaplama varken gerisi gereksiz kalıyorda, wax vs. devri kapandı benim için, seneye falan yenileriz artık  :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Bende bu yaz hiçbirşey yapmadan devam edeyim diyorum, zira Nasiol kaplama varken gerisi gereksiz kalıyorda, wax vs. devri kapandı benim için, seneye falan yenileriz artık :tongue:

abi bazen ben de nasiol dusunuyorum da. yazin canim sıkılır diye vazgeciyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Semih,

valla bu detailing ,oto boya koruma olayi Koksal'in da dedigi gibi virus gibidir. Sana ciddi tavsiyem fazla derine inmemen ve baz ( temel ) urunler kullanarak arabana bakman. Yoksa kendini kaptirirsan sokakta yururken yanindan gectigin araclarin markasina degil boyasinda hare var mi diye bakar bulursun. Saka yapmiyorum. :D

Ben fazla dikkatli okumadim. Eger amacin kilden once eski korumayi sokup atmaksa, deterjan kullanilabilir ama yinede tavsiye etmiyorum. Hele ki sungeri aracin yanina yaklastirmaman lazim. Dedigim gibi, benim icin arac bakiminda en onemli nokta arac yikamadir. Ama dogru sekilde olan! O da malesef sunger ve dandik deterjan ile olmuyor.

Eger uzun zamandir yapilmadiysa kilden once siddetle tar&glue remover ve fallout ( zift, asfalt ) sokucu kullanmani tavsiye ederim.

Makina kullanacaksan ve amacin gercekten hare gidermek ise ( ustunu kapamak degil ) SRP ve Radiant wax olayini bosver. Fazla derine inmeden ve cebine vurmadan da hareleri giderebilirsin. Megiars Ultimate Compound alirdim ben olsam. Hem islemesi kolay ( ilk kez makina kullanacagim diyorsun ) hem sonuc mukemmel. Parasal olarak da memnun kalirsin.

Senin yerinde ben olsam yapacagim bu olurdu:

Yikama: Pure shampoo ve noodle mitt 

Tar&Glue removing: Sonax Tar and glue remover veya baskasi

Ipa

Iron/Fallour removing: Carpo Iron X

Ipa

Kil: herhangi biri

Yikama

Meguiars Ultimate Compound

Wax veya sealant 

Bundan fazlasina gerek yok etkinlik falana katilmayacaksan.

Not. Bazi urunlerin turkcesini bilmedigim icin ingilizce yazdim,

Not 2. Kullandigin yikama pedini ve  kurulama havlusunu secerken dikkatli sec. Boya uzerinde gezecek olan onlar. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Semih,

valla bu detailing ,oto boya koruma olayi Koksal'in da dedigi gibi virus gibidir. Sana ciddi tavsiyem fazla derine inmemen ve baz ( temel ) urunler kullanarak arabana bakman. Yoksa kendini kaptirirsan sokakta yururken yanindan gectigin araclarin markasina degil boyasinda hare var mi diye bakar bulursun. Saka yapmiyorum. :D

Ben fazla dikkatli okumadim. Eger amacin kilden once eski korumayi sokup atmaksa, deterjan kullanilabilir ama yinede tavsiye etmiyorum. Hele ki sungeri aracin yanina yaklastirmaman lazim. Dedigim gibi, benim icin arac bakiminda en onemli nokta arac yikamadir. Ama dogru sekilde olan! O da malesef sunger ve dandik deterjan ile olmuyor.

Eger uzun zamandir yapilmadiysa kilden once siddetle tar&glue remover ve fallout ( zift, asfalt ) sokucu kullanmani tavsiye ederim.

Makina kullanacaksan ve amacin gercekten hare gidermek ise ( ustunu kapamak degil ) SRP ve Radiant wax olayini bosver. Fazla derine inmeden ve cebine vurmadan da hareleri giderebilirsin. Megiars Ultimate Compound alirdim ben olsam. Hem islemesi kolay ( ilk kez makina kullanacagim diyorsun ) hem sonuc mukemmel. Parasal olarak da memnun kalirsin.

Senin yerinde ben olsam yapacagim bu olurdu:

Yikama: Pure shampoo ve noodle mitt

Tar&Glue removing: Sonax Tar and glue remover veya baskasi

Ipa

Iron/Fallour removing: Carpo Iron X

Ipa

Kil: herhangi biri

Yikama

Meguiars Ultimate Compound

Wax veya sealant

Bundan fazlasina gerek yok etkinlik falana katilmayacaksan.

Not. Bazi urunlerin turkcesini bilmedigim icin ingilizce yazdim,

Not 2. Kullandigin yikama pedini ve kurulama havlusunu secerken dikkatli sec. Boya uzerinde gezecek olan onlar. :)

En son kısımda wax ve sealant demissin ya, o kısma kadar üstte yazanları aynen yap, sonra nasiol gibi bir nano kaplama yaptinmi olay biter, bundan sonra aracını düşük ph li cilalı bir sampuanla düzgün yikadigin sürece daha başka sey gerekmiyor, zira bu kaplama asinmiyor bile :) dayanimi için 1 sene demiyorum bak, dayanma süresi veremiyorum arabadan sıkılırsın o zamana zaten:) tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Ali abi zr53 ü tr şartlarında uzun test etmedim ama 1 yıl çok iddialı olur. Ben bitsin diye jantlara uyguladım zr53 ü ordan takip edicem bakalım nasıl olacak ömrü.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.  Çok faydası oluyor. Malzemeler yavaş yavaş yola çıkıyor. Haftaya haftasonu 1 araç elden geçecek. Uygulama ve sonuçları burdan paylaşacağım :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi zr53 ü tr şartlarında uzun test etmedim ama 1 yıl çok iddialı olur. Ben bitsin diye jantlara uyguladım zr53 ü ordan takip edicem bakalım nasıl olacak ömrü.

Dene bakalım, benimki bayağı oldu , hatta tamponun bir köşesinde silmeyi atladığım bir yer var, oradan takip ediyorum, şimdiyedek banamısın demedi, 1 sene iddaalı olmaz, hatta 1 sene hiçbirşey, çünki ben hep cilalı şampuanla yıkarım ve her yıkamada hızlı cila atarım, 4 ayda birde hydrax, önce bunlar aşınacakki sıra nasiol e gelsin, benim yıkama taktiğimle bunun olmasıda zaten imkansız, dolayısı ile nasiol korumasıda sonsuz gibi  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Bende bu yaz hiçbirşey yapmadan devam edeyim diyorum, zira Nasiol kaplama varken gerisi gereksiz kalıyorda, wax vs. devri kapandı benim için, seneye falan yenileriz artık  :tongue:

Naisol ağır silah. Ağır silahları Jaguar'a saklıyorum abi :):superman: (follow me den naisol'a,  Head up displaydan Volks(rays) janta kadar.)  :seytan:

Şu temizliği yakalamak istiyorum focus ve naylonda :good1: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Zr53 u yapmadan uygulamasını iyi araştır semih cim sonra kendini zımpara ile wet sanding yaparken bulman çok zor değil ;) normal waxa benzemez uygulaması

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Zr53 u yapmadan uygulamasını iyi araştır semih cim sonra kendini zımpara ile wet sanding yaparken bulman çok zor değil ;) normal waxa benzemez uygulaması

Ben Jaguar alana kadar Meguiars bayisi açarım Antep'de :D  :fiuw:  :rolleyes: Sıkıntı olmaz yılların tecrübesine :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...