İçeriğe Yönlendir

Emlak Beyannamesi Cezası

Ünal Doğar

Recommended Posts

Ünal Doğar

Allah'a şükür devletime şu ana kadar borcum yoktu.Aldığım inşaat halindeki ev 10 gün önce belediyeye teslim edildi.Evi ağustos ayında aldım.Emlak vergisi ödemek ve beyannamede bulunmak için gittiğimde tapu tarihinden sonra bir ay içinde beyannamede bulunmam gerektiği 300 tl cezamın olduğu söylendi.Kaba inşaata ne beyannamesi vereceğimi görevliye söyleyip ayrıldım.Emlak kanununa baktığımda a maddesine göre benden beyanname cezası alınmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü binanın inşaatı 2015 yılında bitti hatta halen mütahitin yapacağı ufak tefek işler de var konuyla ilgili ve bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Ne yapmam gerekli. 

Bildirim verme ve süresi:

Madde 23 – (Değişik: 3/4/2002-4751/2 md.)

Bu Kanunun 33 üncü maddesinde (8 numaralı fıkra hariç) yazılı vergi değerini tadil eden nedenlerin bulunması halinde (geçici ve daimi muafiyetten faydalanılması hali dahil) emlâk vergisi bildirimi verilmesi zorunludur. Devlete ait arazi için bildirim verilmez.

Bildirimler;

a) Yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı bütçe yılı içerisinde,

b) Bu Kanunun 33 üncü maddesinde (8 numaralı fıkra hariç) yazılı vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde, değişikliğin vuku bulduğu bütçe yılı  içerisinde,

Emlâkın bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye verilir.

Yukarıdaki fıkralarda yazılı haller bütçe yılının son üç ayı içinde vuku bulduğu takdirde bildirim, olayın vuku bulduğu tarihten itibaren üç ay içinde verilir. Elbirliği mülkiyetinde mükellefler müşterek imzalı bir bildirim verebilecekleri gibi, münferiden de bildirim verebilirler. Paylı mülkiyet halinde ise bildirim münferiden verilir.

Elbirliği mülkiyetinde münferiden bildirim verildiği takdirde, gayrimenkule ait vergi değeri üzerinden hissedarların adedine göre ayrı ayrı tarh ve tahakkuk yapılır.

Bildirimlerin şekli ve kapsamı Maliye Bakanlığınca belirlenir.

Beyannamelerin şekli ve muhtevası:

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Mahkeme falan olmadan dilekçeyle falan hallolmaz mı?

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Hocam ben de emlak beyannamesi vermedim. Ne kadar ceza alacağım bilmiyorum ama yaptığım araştırmalarda evi üzerinize aldığınız yılın son gününe kadar beyanname vermeniz gerekiyor. Mesela 13 Nisan 2015 de avi aldıysanız 31 aralık 2015 e kadar beyanname vermelisiniz.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Hocam bu ülke anlamadığım kanunla yönetilmiyor mu?

a) Yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı bütçe yılı içerisinde,

İnşaatın bittiği bütçe yılı diyor, yoksa ben mi yanlış anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Hocam bu ülke anlamadığım kanunla yönetilmiyor mu?

İnşaatın bittiği bütçe yılı diyor, yoksa ben mi yanlış anlıyorum.

Yani meali benim 2 üstte yazdığım konu :)

ikincisi bu ülke kanunla değil kimin gücü kime/neye yetiyorsa onunla yönetiliyor maalesef. :(

Yorum bağlantısı

Hocam ben de emlak beyannamesi vermedim. Ne kadar ceza alacağım bilmiyorum ama yaptığım araştırmalarda evi üzerinize aldığınız yılın son gününe kadar beyanname vermeniz gerekiyor. Mesela 13 Nisan 2015 de avi aldıysanız 31 aralık 2015 e kadar beyanname vermelisiniz.

Ben de öyle biliyorum. Ayrıca geç kaldığım için ceza da ödedim. Rakamı hatırlamıyorum fakat 300 TL falan değildi. 80-100 civarı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar
(düzenlendi)

Arkadaşlar borcu ödeyebilirsiniz ona bir şey demiyorum ben de şimdi gitsem bu parayı alacaklar.Ama yukarda emlak vergisi kanunun 23. maddesi beyanname ile ilgili kanunla ilgili yorumunuzu merak ediyorum.A bendine göre benim düşüncem benim beyannamemi 2015 bütçe yılında vermem gerektiği çünkü ben 2014 ağustosta tapu aldığımda ev falan ortada yoktu kaba inşaaattı.Bina 10 gün önce belediyeye teslim edildi.

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Emlak beyanında asıl olan ay değildir. Senedir.. Yani evi 2104 de almışsanız 2015 de beyan vermeniz gerekir. Yani aldığınız dönem zaten vergisi ödenmiş olur. Gelecek yıl vergi hesaplanması içinde ilgili yılda beyan vermek gerekir.

Örnek ; 2014 ağustosta almışsanız 2015 ocak sonuna kadar beyan vermeniz gerekir.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Emlak beyanında asıl olan ay değildir. Senedir.. Yani evi 2104 de almışsanız 2015 de beyan vermeniz gerekir. Yani aldığınız dönem zaten vergisi ödenmiş olur. Gelecek yıl vergi hesaplanması içinde ilgili yılda beyan vermek gerekir.

Örnek ; 2014 ağustosta almışsanız 2015 ocak sonuna kadar beyan vermeniz gerekir.

Haziran'da aldım ama beyan vermeyi ilk defa duyuyorum.

Şimdi belediye'ye gidip beyan versem ceza olacak değil mi Nisan ayında olduğumuz için ? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Haziran'da aldım ama beyan vermeyi ilk defa duyuyorum.

Şimdi belediye'ye gidip beyan versem ceza olacak değil mi Nisan ayında olduğumuz için ? 

Evet cezası olur geç beyan ettiğiniz için. En azından mayıs sonu gelmeden gidersen ilk taksitlendirme cezaya girmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ünal Doğar

Belediyedeki şahsa 23. maddeyi açıklayınca haklısın ama öyle uygulamamız yok falan dedi 300 tl cezanın tamamını silemeyeceğini dilekçe yazmam şartıyla 70 tlye düşebileceğini belirtti onu da ödedik.Siz siz olun ev alırsanız belediyeye beyanname verin.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...

arkadaşlar ev için beyanname mi veememiz gerekiyor ? Ayrıca tek evi olanlar emlak vergisi ödüyor mu?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

arkadaşlar ev için beyanname mi veememiz gerekiyor ? Ayrıca tek evi olanlar emlak vergisi ödüyor mu?

Benim beyannameden haberim yok ama tek eve vergi ödememe sadece emekliler için geçerli. E-Devlet üzerinden Keçiören belediyesinin vergi borcu sorgulama özelliği var ama mesela Çankaya belediyesinin yoktu şimdi var mı bilmiyorum. Oradan bakıyorum ben ve hatta ödüyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

ilk yıl için vergi verilmiyormuş. Etimesgut Belediyesi ile görüştüm beyanname vermek zorunluymuş. Kasımda hafta sonu dahil çalışıyorlarmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...