İçeriğe Yönlendir

Bu Durumda Ne Yapılmalı?

İlker Kaplan

Recommended Posts

İlker Kaplan
(düzenlendi)

Arkadaşlar, herkese merhaba. 2005 model Ford Fiesta (beyaz) 1.4i comfort tüplü araç sahibiyim. Geçen hafta, bir trafik kazası atlattım. Allah'a şükür ki ölüm, yaralanma veya sakatlanma gerçekleşmedi ancak maddi hasar oluştu.

Olay; Yolda seyir halindeyken karşı şeridin emniyet şeridindeki kamyonetin aniden, sinyalsiz hatta kontrolsüz bir şekilde benim yoluma u dönüşü atmasından dolayı duramayıp çarpmam ile gerçekleşti. Kamyonet sürücüsü olay sonrası kaçtı hala bulunamadı. Olay sonrası jandarma geldi tutanak tutuldu. 

Aracımda kasko yok malesef. Araştırmama göre kendi trafik sigortanız da kendi hasarlarınızı değil karşı tarafın hasarlarını ödüyormuş. Aracı tanıdık bi tamirciye çektik birkaç yere parça fiyatı sorduktan sonra tahmini 8-9 bin lira tamir ücreti tutacak. Tabii bu anlaşmalı servis veya yetkili serviste ne kadar olur bilemiyorum, bu bizim kendi araştırmamız. Şimdi bu durumda;

a) Kamyonet sahibi, ilgilisi, sorumlusu vb. bulunamazsa ne olur? Aracı kendi başıma mı yaptırmak ya da satıp ne kadar kurtarırsam diye mi bakmalıyım?

b) Eğer kamyonet sahibi, ilgilisi veya sorumlusu vb. bulunursa ne olur? Araç perte mi ayrılır? Bende kasko olmadığı için zararlarım karşı tarafın trafik sigortası mı yoksa kaskosundan mı karşılanır ve ne kadarı karşılanabilir? Karşı tarafa dava açmalı mıyım?

tarihinde İlker Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)

Kamyon sürücüsü suçlu ise onun trafik sigortası sizin hasarınızı komple karşılar.Trafik sigortası sizin hatanızdan ötürü karşı tarafın hasarını karşılar.Kasko ise siz hatalı olsanız bile masrafınızı karşılar.Kamyon sürücüsünü bulun derim.Plaka falan alamadınızmı ? Aracınızın perte ayrılması için kasko olması gerekir.Şu durumda perte ayrılmaz.Fotograf yokmu kaza ve hasar ile ilgili ?

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

öncelikle geçmiş olsun kaçan aracın plakası mevcutmu olayın bir görüntüsü kaydı varmı?

Bu arada kaçan iyi aile terbiyesi almış çocuna dava açılacak mal ve canı tehlikeye atmak dan kaçmaktan falan filan ne varsa donuna kadar alınacak aklı başına gelsin deyusun  :kafa:

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Bi şekilde o kamyonete ulaşmanız lazım baktın bulamıyorsun ucuz yollu bi kaç yerden teklif alıp aracınızı yaptıracaksınız .Kazalı ile satmak istediğinizde oldukca zararlı çıkabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Böyle olaylarla karşılaşınca araç içi kameranın şart olduğunu düşünüyorum. Öyle çok pahalı bir cihazda değil. Keşke sizin de araç içi kameranız olsaydı. Çok geçmiş olsun inşallah kaçan kişi bulunur ve Okan Bey'in dediği gibi mahkemeye verilip bir güzel uğraştırılır...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Böyle durumlarda 40 USD lik kameranın ne kadar faydalı birşey olduğunu bir kez daha anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

a) Kamyonet sahibi, ilgilisi, sorumlusu vb. bulunamazsa ne olur? Aracı kendi başıma mı yaptırmak ya da satıp ne kadar kurtarırsam diye mi bakmalıyım?

b) Eğer kamyonet sahibi, ilgilisi veya sorumlusu vb. bulunursa ne olur? Araç perte mi ayrılır? Bende kasko olmadığı için zararlarım karşı tarafın trafik sigortası mı yoksa kaskosundan mı karşılanır ve ne kadarı karşılanabilir? Karşı tarafa dava açmalı mıyım?

Geçmiş olsun... 

a) Evet.. satmanız veya çıkma parçalarla toplamanız uygun olur... 

b) Araç bulunur ve işlem yapılabilirse, trafik poliçesinden işlem yapılabilir ve aracınız pert edilebilir. Kaskosu varsa bile bu hasar için devreye girmez. 

Belki poliçesi bile yoktur.. Plaka da alamadınız..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Arkadaşlar gerekenleri yazmış. Sizin karşı tarafa ulaşmanz lazım, kaçan hıyarın (varsa) sigortası, siz haklı iseniz tüm hasarınızı karşılayacaktır.

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kerim Dağlar

Geçmiş olsun üzülerek söylüyorum ama Jandarma nın bulma imkanı neredeyse yok gibi canım ülkem de bu konularda bile tanıdıklar devreye girerse belki belki bakıyorlar Ankara da her yerde kamera var sözde hafta da en az 10 araç çalıyorlar sadece keçiören semtinden polis veya askeri kötülemek değil sonuçta hepimizin abisi kardeşi var bu meslekleri yapan ama sistem işlemiyor bu çok net 

Aracın hasarlı haliyle fiyat alman lazım cebinden çıkacak parayıda ekleyip piyasa değeride ortada karar senin kaçtığı için bütün suç onda senden bişey çıkmaz 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...