İçeriğe Yönlendir

En Temiz Rutuş İşlemi Nasıl Yapılır?

Erol Güven

Recommended Posts

Erol Güven

Arkadaşlar ,

Hafta sonu arabanın bazı yerlerinde rutuşluk işleri var boyayı aldık ama  fazla belli olmadan yapabilirim kimi ince bir fırca kimi kulak kürdanı ile yap diyor ama birde sizlerin bilgisine danışmakta fayda gördüm.

Yorum bağlantısı
Burak Gülnar

Geçenlerde bende yapmıştım, önce kulan çubuğu ile denedim olmadı daha sonra gittim en ince boya fırçası aldım kesinlikle fırça ile daha rahat oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Çağlar

1 seferliğe mahsus yapacak ve fırçayı temizleme işiyle uğraşmayacaksanız ince bir sulu boya fırçası bu işi görür. Hem her kırtasiyede vardır yada araç boyası satan yerlerden de alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

Eğer rötuş işlemini aracın yanları gibi yere dik bir yüzeyde yapacaksanız kesinlikle boyayı temiz bir yüzeye serip bir kaç dakika kurumasını bekleyin. Hele sprey boya almışsanız bekletme süresini 3-4 dk kadar çıkarabilirsiniz. Böylece akma gibi bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz.

Ben metalik gri Bir aracın yan sürgülü kapılarına kürdanla rötuş uygulamıştım. Boya hafiften kuruyunca kürdanın ucuna iyi geliyor ve sürdüğünüz yeri doldurarak iyi yapışıyor.

Not: Her boyanın kuruma süresi farklıdır. Size tavsiyem akmayacak şekilde kurumanın kaç dk olacağını anlamak için önceden deneme yapmanız yönündedir. Bu yöntemi sanayide küçük işlerle uğraşmak istemeyen bir kaportacıdan öğrendim.  :D

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

1 kat sürüldükten sonra kurumasını beklemeli, kurumadan tam kapatmadı diye 2. kat sürülürse renk koyu oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Sanayide ince rötuş fırçaları var. Boyayı bu fırçalarla veya kürdan ucuyla sürebilirsiniz.

Öncelikle rötuş yapacağınız yerleri iyice temizleyin. temizlik işlemi için alkol kullanabilirsiniz.

Temizlikten sonra tüy bırakmayan mikrofiber bezle güzelce silip kurutun.

Boyayı fırça ucu veya kürdanla delikten taşmayacak şekilde 1 kat sürün.

3-4 saat sonra 1 kat daha ve delik dolup hafifçe yukarı doğru bombe yapana kadar katları uygulayın. Katlar arası 3-4 saat mutlaka bekleyin. Boya kısa sürede kurumuş olsa dahi yeteri kadar sertleşmemiştir.

Mümkünse ertesi günden sonra 3000 numara su zımparası ve sert lastik takoz kullanarak, sulu zımpara ile hafif hafif rötuş bölgesinin fazlalığını alın.

Dikkatli bir şekilde zımpara yapıldıktan sonra pasta cila yaparak rötuş bölgelerini parlatın..

Büyük ölçüde iz kalmayacaktır.

Ancak bu sabır gerektiren bir işlem. Sıkılırsanız boya işlerini ara ara yapabilirsiniz. Ama her boya işlemi öncesi iyi bir temizlik gerekir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Rötüş yapılan yere,fırçayla boyayı sürdükten sonra spatula gibi bir şeyle üzerini alıyorsun.Akma ya da kabarıklık olmuyor.Dediğim alet kabortacılarda var.( jilet esnekliğinde metal görünümlü iki jilet boyutlarında bir parça,hani duvardaki vida deliklerini kapatmak için alçı sürer fazlalığıda spatulayla alırsınya öyle bir şey yapıyorlar.)

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Rötüş yapılan yere,fırçayla boyayı sürdükten sonra spatula gibi bir şeyle üzerini alıyorsun.Akma ya da kabarıklık olmuyor.Dediğim alet kabortacılarda var.( jilet esnekliğinde metal görünümlü iki jilet boyutlarında bir parça,hani duvardaki vida deliklerini kapatmak için alçı sürer fazlalığıda spatulayla alırsınya öyle bir şey yapıyorlar.)

Boya kurumadan önce üzerinden fazlalığı alınca kuruma süresince içerisindeki solventlerin buharlaşması sonucu çökme yapar.

Bu nedenle yaş boyanın biraz tümsek yapacak şekilde uygulanması gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Oje şişesinde boya aldım.. Aynen ucunda ki fırçayla da uyguladım. Kolay oluyor. Boyayı alınca iyice sıyırmak lazım ama ucunu..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...