İçeriğe Yönlendir

Hararet Yaptı Yolda Kaldim

Rıdvan Cebeci

Recommended Posts

Rıdvan Cebeci

Dün gece yolda giderken bir anda hararet lambası yandı hemen kenara çektim kaputtan Dumanlar felan sonra baktım su kaynatmis. Otobandan mecbur cekiciyle aldirdim ustaca götürdüm baktı patlak yok kaçak yok fan 105 de devreye giriyor odb ile baktım. Neden olmuş olabilir usta adı antifreze kullanmıştır oda balcik gibi olmuştur borularda dedi osman ustaya gidemeden başıma gelmeyen kalmadı

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)

Antifiriz borularda nasıl balçık gibi olmuşta hararet buna bağlanmış çok merak ettim. :unsure2: Geçmiş olsun.

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Antifreeze yoksa bilemem de, araç 100'de fan açmalı, 90'da kapamalı. Hararet müşürü vs kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı

Antifreeze yoksa bilemem de, araç 100'de fan açmalı, 90'da kapamalı. Hararet müşürü vs kontrol edilmeli.

Fan 102 de açmıyo muydu? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Bundan yıllar önce 84 model opel kadettimiz vardı.

Bu araç hararet yaptıktan sonra motor yaptırdık ve babamın ustası oto elektrikçi şöyle bir sistem yapmıştı:

Fan devreye girdigi zaman otomatik olarak göstergeye yerleştirdigi ilave ışık yanıyordu.Böylece motor ısındıgında fanın devreye girip girmedigini kontrol ediyorduk..

İlave olarak istenildiginde fanı manuel olarak açan bir açma kapama anahtarı vardı.

Diyelimki araç çok dik bir rampaya girecek.O sırada fanı manuel olarak elle açıyorduk ki erkenden devreye giren fan motorun ısınmasını beklemedigi için  rampa bitiminde motor ısı göstegesi de çok yükselmiyordu.Bu sistemi babam sonraki aracı olan 93 model toledoya da yaptırdı.

Böyle bir sistem yaptırmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Hasan Kabil
(düzenlendi)

Gecen aksam bende yolda giderken isiklarda durdum, aracta gaza basmadigim halde aracta biri gaza basiyo gibi ses gelmeye basladi.

Saga cektim araci kontagi kapadim actim normale dondu.

Bu neyden kaynaklanmis olabilir ?

Hararetmidir bu ?

Ayrica o gun bir hafta uzerine araci calistirdim, acelem oldugundan araci fazla da isindiramadim. Bununla da baglantili olabilir mi ?

Son olarak araci calistirdigimda her zaman olmamakla beraber ilk basta egsoz dan siyah duman geliyor, bunun icin benzinciden bir yag aliniyormus galiba. Nedir o yagin durumu, kullanimi nasildir ?

Bilgisi olan arkadaslar bilgi paylasirlarsa sevinirim.

tarihinde Hasan Kabil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Gecen aksam bende yolda giderken isiklarda durdum, aracta gaza basmadigim halde aracta biri gaza basiyo gibi ses gelmeye basladi.

Saga cektim araci kontagi kapadim actim normale dondu.

Rolanti valfinden yapar bunu.

Bende de yapmaya başladı geçenlerde.

Önce No Name Serviste temizledikvalfin içini, bir hafta kadar denedik, temizlemek işe yaramadı, bu haftasonu yenisini taktık.

Fazla ihmal etmeyin, gereksiz yakıt israfı.

Tahmini 200-250 tl civarı bir parça. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bundan yıllar önce 84 model opel kadettimiz vardı.

Bu araç hararet yaptıktan sonra motor yaptırdık ve babamın ustası oto elektrikçi şöyle bir sistem yapmıştı:

Fan devreye girdigi zaman otomatik olarak göstergeye yerleştirdigi ilave ışık yanıyordu.Böylece motor ısındıgında fanın devreye girip girmedigini kontrol ediyorduk..

İlave olarak istenildiginde fanı manuel olarak açan bir açma kapama anahtarı vardı.

Diyelimki araç çok dik bir rampaya girecek.O sırada fanı manuel olarak elle açıyorduk ki erkenden devreye giren fan motorun ısınmasını beklemedigi için  rampa bitiminde motor ısı göstegesi de çok yükselmiyordu.Bu sistemi babam sonraki aracı olan 93 model toledoya da yaptırdı.

Böyle bir sistem yaptırmanızı tavsiye ederim.

Enjeksiyonlu araçta bu tip bir şeye ihtiyaç yok. Sistem kendisi ayarlıyor fan kapama açma derecelerini. Tabi biri müdahelede bulunmadıysa daha evvel...

Yorum bağlantısı

Enjeksiyonlu araçta bu tip bir şeye ihtiyaç yok. Sistem kendisi ayarlıyor fan kapama açma derecelerini. Tabi biri müdahelede bulunmadıysa daha evvel...

Ama ışığın yanması fikri güzelmiş. Ben bazen duyamıyorum çünkü fanın açılışını 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Cebeci

Allah işini bilmeyen ustalardan korusun ne diyeyim. Su koydum devam ediyorum şimdi. İnşallah 23 nisanda sağsalim noname e atarım kendimi. Çukura girdim tekerden bir ses geldi acaba birşey mi kırıldı diye ustaya götürdüm. Çapraz diye birşey söyledi değişmesi lazım dedi birini taktı diğerini takamadı tutuşturdu elime .Bu araba böyle gitmez dedi. Şimdi Parça ile dolaşıyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Allah işini bilmeyen ustalardan korusun ne diyeyim. Su koydum devam ediyorum şimdi. İnşallah 23 nisanda sağsalim noname e atarım kendimi. Çukura girdim tekerden bir ses geldi acaba birşey mi kırıldı diye ustaya götürdüm. Çapraz diye birşey söyledi değişmesi lazım dedi birini taktı diğerini takamadı tutuşturdu elime .Bu araba böyle gitmez dedi. Şimdi Parça ile dolaşıyorum

23 nisan'da noname açık mı?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Cebeci

23 nisan'da noname açık mı?

İnşallah oda resmi tatile girmez :)

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Selamlar,

tesisattaki suyu, radyatörün altındaki hortumu sökerek boşaltın, resmen kurum akıyor. daha sonra su doldurmadan önce takın. antifreeze eklemeyi unutmayın yoksa normal suya da hemen hararet yapıyor. zira benim öyle olmuştu yolda kaldım traktör çekti beni :D

Yorum bağlantısı

Selamlar,

tesisattaki suyu, radyatörün altındaki hortumu sökerek boşaltın, resmen kurum akıyor. daha sonra su doldurmadan önce takın. antifreeze eklemeyi unutmayın yoksa normal suya da hemen hararet yapıyor. zira benim öyle olmuştu yolda kaldım traktör çekti beni :D

Sende de amma çekilme macerası varmış :) 

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Ben trafikte 90 dereceyi geçtiğimde kaloriferi sıcağa ayarlayıp açarım 
o sıkışık trafikte 80 e kadar düşürdüğümü bilirim. Sizede tavsiye ederim.
biara peugeot 206 1,4 hdı aracımın müşürü bozuktu (kronik) hararet çıktığında direk sıcak fanı açardım düşürürdüm ordan alışkanlık oldu :)

Yorum bağlantısı
Ayrılmış Üye

Fan açtığını nasıl duyuyorsunuz? ya benimki açmıyo yada çok sessiz:)

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

Fan açtığını nasıl duyuyorsunuz? ya benimki açmıyo yada çok sessiz:)

Aynı soruyu bende sordum ama cevap alamamıştım. Ben de hiç  duymuyorum. Yaz geliyor aslında fanın açma sesini öğrensek iyi olur hocam.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

fan 100 derecede açıyor obd ile bakıldığında 102 yi görüp düşmeye başlıyor

fan sesini dikkatli dinlerseniz duyabilirsiniz bir miktarda devirde oynama yapıyor çok dikkatli dinlemek gerek.

yada, bir yere gittiğinizde aracı park ederken motoru durdurmayın ve kaputu açıp bir süre bekleyin fark edersiniz fan açtığını

Yorum bağlantısı
Ayrılmış Üye

Kalorifer açma işi aynı görevi görüyorsa yaz kış bir kademe çalıştırmak lazım ozaman harareti engellemek adına,otomatik girmesini beklemek yerine.

Yorum bağlantısı

Kalorifer açma işi aynı görevi görüyorsa yaz kış bir kademe çalıştırmak lazım ozaman harareti engellemek adına,otomatik girmesini beklemek yerine.

Kalorifer değil de klimayı açmak fanı çalıştırıyor bende. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kalorifer değil de klimayı açmak fanı çalıştırıyor bende. 

Tüm araçlarda böyledir. Fan çalışmazsa vay halimize ama :)

Fanın sağlam olup olmadığı zaten klima ile kontrol edilebilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...