İçeriğe Yönlendir

Askerlik Hakkında

Mustafa Erhan

Recommended Posts

Mustafa Erhan

Forumdaşlar merhaba,

Nette araştırdım ancak biraz kafam karıştı sorumun cevabını tam alamadım. KOnu ile ilgili bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Konu şudur: 2009 yılında askerlik dönemim geldiği için ve herhangi bir üniversiteye başlamadığım için şubeden askerliği 2 yıl tecil ettim. Bu olayın 2-3 hafta sonrasın üniversiteye başladım ve 4 yıl boyunca okul vasıtası ile askerliği tecil ettim.

Okul 2013'te bittikten sonra Kpss nedeniyle askerliği tekrar 2 yıl tecil ettim ve tecil 2015 ağustos ayında bitiyor. 

Bu süreçten sonra haklarım nelerdir? Nasip olursa Sakarya'da işe başlayacağım. İşe başlar başlamaz ayrılmak istemiyorum.

Tekrar tecil hakkım var mı? Ya da eylülde açıköğretimden 2. üniversiteyi okusam tecil olur mu?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Askerlik için 1. üniversiteyi okumanız yeterli. 2. ye başladığınızda tecil edemezsiniz.

Yüksek Lisans vs yaparak 29 yaşına kadar bekleyebilirsin daha sonra onlarda kurtarmaz.

Yap gitsin bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selahattin Topçu

benim bildiğim artık açıköğretimde  okurken tecil edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

hiç uzatmanın anlamı yok askerlik her zaman bir engel .. Askerlik yapıldıktan sonra iş hayatı her zaman daha iyidir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Kimse seni alıpta askere götürmez. Yolda falan arama olursa önce şubeye davet ederler. İkincisinde belki. Tecil olmaz artık.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

hiç uzatmanın anlamı yok askerlik her zaman bir engel .. Askerlik yapıldıktan sonra iş hayatı her zaman daha iyidir

Kesinlikle katılıyorum ancak işe daha yeni başlayıp 1-2 ay sonra gitmek yerine 1 yıl sonra gitmek daha mantıklı geliyor. 

Sami'cim askerlikten çok memnun kaldığı için hemen yap demiş :)

Ben örgün olarak 2010'da başlayıp 2012'de Yüksekokul'u bitirdim. Okuduğum sırada okul tecil ettirdi, 2012'de açık öğretime başladım. 2013 yılında açıköğretim tecil ettirmediği için şubeye giderek ben tecil ettirdim. 3 yıl tecil ederek 2016'ya kadar süre verdiler. Bildiğim kadarıyla 29'a kadar okuyarak tecil ettirebiliyorsun. 29'da mezun olup 2 yıl daha tecil hakkı kazanabilir veya 29'dan sonra 2 yıl daha yüksek lisans yapıp 31'e kadar uzatabiliyorsun. 

Okuyarak tecil ettirmeye açıköğretimin etkisi yok ise açıktan bölüm yazmama lüzum yok. Peki tecil hakkı kaç kere yani ya da ne zamana kadar? Şu an 24 yaşındayım?

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Aynı yollardan geçtim sizinle  :)  ikinci kez lisans okumanız size tecil hakkı sağlamaz,yüksek lisansa kayıt olmanız gerekir tekrar tecil için,ben de sizin gibi yaptım ikinci kez tecil ettirdim ama sonra pişman olup tecili bozup askere gittim ve çok şükür kurtuldum,tavsiyem bir an önce yapıp kurtulun insan tüy gibi hafifliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Okul falan olmadan tecil hakkımız kaç kere? Yani 20 yaşına gelmiş birisi hiç bir üniversiteye falan gitmez ise kaç yaşına kadar tecil edebiliyor? 

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

ben onu bunu bilmem ama zor, ama kolay askerlik yapılmalı ve zamanında yapılmalı yapmayanlar bence büyük eksiklik yaşar 18 ay yaptım son üç ay yemediğim dayak kalmadı askerden döndüm 3 ay evden dışarı çıkmadım ilk çıktımda konakta inzıbat görüp beni almaya geldiler diye annemi orada bırakıp eve en hızlı şekilde döndüm tekbir artiz üsteymen yüzünden yaşadım bunları ama bugün yine çağırsalar giderim nokta.

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Başka tecil hakkınız yok tecil süreniz bittikten sonra askere alınırsınız... Yüksek lisans yaptığınız takdirde bu süre devam eder... 29 yaşınıza gelene kadar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Yüksek lisansa başlayacaksınız. Tavsiyem askerlik çok büyük sıkıntı. Gençken kaldırılabilir. İş hayatın için direk engel. O nedenle gençken yapmalısın. İlerde 18 yaşındaki çocuklarla aynı kefeye konacağından bazı işler ağırına gidebilir. Arkadaşlarımdan gördüğüm adam evlenmiş çocuk sahibi olmuş. İşleri yolunda ekonomik gücü yerinde. Gelmiş 18 yaşındaki çocukla aynı kefeye konuyor. Tabi ağırına gider.

Ben mesela süper tuvalet temizlerim. Yer paspaslarım. Yağmurda çekpasla kanalizasyonu olmadığı için su çekerim. Sabahın beşinde mıntıka yapar yaprak supürürüm. 8 saat hiç birşey yapmadan elimde tüfekle mal gibi dikilirim. bunları yaşlanınca yapman ağırına gider.

Bana yapılanları asla unutmayacağım. Modern dünyada beni köle olarak gören bu sistemi asla affetmeyeceğim. Tüm vatan bayrak sevgimi kaybedip döndüm. Bu ülke için en faydalı iş mesleğini en iyi icra etmek. Askere gidip yiyip içerek vatanına zarar vermekten başka hiç bir işe yaramıyorsun. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bugün bulduğun işin 5 katını yarın askerden döndükten sonra bulabilirsin. 

Direk askere gidip kurtulmak en iyisi.

Ben bile kendimden 3 4 yaş küçüklerle yaptım, sinirimi bozuyorlardı afacanlar. 

Birde benden 10 yaş büyükler vardı, 18 yaşındaki Astb. Cvs yada Uzman Onbaşı adamı maymun ediyorlardı, geri kalan er onbaşı ve çavuşları sen düşün. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Çağlar
(düzenlendi)

Forumdaşlar merhaba,

Nette araştırdım ancak biraz kafam karıştı sorumun cevabını tam alamadım. KOnu ile ilgili bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Konu şudur: 2009 yılında askerlik dönemim geldiği için ve herhangi bir üniversiteye başlamadığım için şubeden askerliği 2 yıl tecil ettim. Bu olayın 2-3 hafta sonrasın üniversiteye başladım ve 4 yıl boyunca okul vasıtası ile askerliği tecil ettim.

Okul 2013'te bittikten sonra Kpss nedeniyle askerliği tekrar 2 yıl tecil ettim ve tecil 2015 ağustos ayında bitiyor. 

Bu süreçten sonra haklarım nelerdir? Nasip olursa Sakarya'da işe başlayacağım. İşe başlar başlamaz ayrılmak istemiyorum.

Tekrar tecil hakkım var mı? Ya da eylülde açıköğretimden 2. üniversiteyi okusam tecil olur mu?

2. üniversite kapsamında askerlik tecil edilemiyor. Şu an yapabileceğin tek şey yüksek lisans yapmak onun dışında tekrar tecil edemezsin. Önce yoklama gelir ardından yoklama kaçağı durumuna düşüyorsun sonra asker kaçağı ve hakkında yakalama kararı çıkıyor :(

tarihinde Fatih Çağlar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

2. üniversite kapsamında askerlik tecil edilemiyor. Şu an yapabileceğin tek şey yüksek lisans yapmak onun dışında tekrar tecil edemezsin. Önce yoklama gelir ardından yoklama kaçağı durumuna düşüyorsun sonra asker kaçağı ve hakkında yakalama kararı çıkıyor :(

tecil ağustosta bitiyor. benim bir şey yapmama gerek var mı yoklamayı beklemelimiyim?

Yorum bağlantısı
Ali ATAKUL

Git kurtul şiddetle tavsiye ederim :) 
İş hayatında büyük engel ve günümüz askerliği tatil gibi geçen sene tecil bozup gittim

2017 ye kadar tecil etmişti Anadolu Üniversitesi 
Yok ben çalışıcam diyorsan Askerlik şuben ile görüş 29 yaşına kadar tecil yapabiliyorsun diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Bakmakla yükümlü olduğu insanlar bulunan kişiler ne yapıyor? Birak ölsünler sen gel bakiym! Deniyor mu?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bakmakla yükümlü olduğu insanlar bulunan kişiler ne yapıyor? Birak ölsünler sen gel bakiym! Deniyor mu?

Onlar askere gidiyor, ailelerine askerlik hizmeti boyunca yardım yapılıyor.

Askerde acemi birliğimizde defalarca sordular, bakmakla yükümlü olduğumuz birileri var mı diye ?

Köy muhtarına bile başvursan prosedür yapılarak yardım ailene iletiliyor aylık olarak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2020 seçimlerinden önce bedelli çıkacak diye söylenti var.  :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

bende daha önce konu açmıştım. Askerliği tecil ettirmek kolaylaştı artık. 

Yüksek lisansa gir tezsiz olana. Sonra 1 dersi bırak 2 sene olarak bitir.  1 senede yüksek lisans sonrası vericekler . eder 3.   Zaten bedelli sabit hale geliyor 3-4 seneye sanada vurur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

devlet yardım yada maaş veriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Onlar askere gidiyor, ailelerine askerlik hizmeti boyunca yardım yapılıyor.

Askerde acemi birliğimizde defalarca sordular, bakmakla yükümlü olduğumuz birileri var mı diye ?

Köy muhtarına bile başvursan prosedür yapılarak yardım ailene iletiliyor aylık olarak.

devlet yardım yada maaş veriyor

E iyiymiş ozaman bunu duyduğuma sevindim. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

şu e-devletten bi baksana belki durumun hakkında bir bilgi vardır. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

şimdiki askerlik gerçekten kolay ,millet öyle bi gözümü korkutmuştu ki tırsa tırsa da olsa gittim,ama gittiğim zaman işlerin öyle olmadığını gördüm,kastamonuda yaptım acemiliği herkes üniversite mezunuydu ondan acemilik sıkıntısız geçti ,derken geçtik urfa'ya ustalığa,asıl yaşam sanatı burda başladı :D  esrarkeşi de vardı tahsillisi de vardır hırsızı da vardı kaçakçısı da ama insana tinerciyle bile iletişim kurmayı öğretiyor bu sistem,sana birşeyler katacağı kesin,ve artık öyle dayak filan asla yok,aksine komutanlarım çok saygılı insanlardı,Allah yüzüme güldü diyeli ya da  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...