İçeriğe Yönlendir

Bir Excel Sorusu

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Arkadaşlar şu şekilde bir soruyla karşılaştım. Excelden anlayan arkadaşlar bir bakabilirlerse çok sevinirim.

Saygılarımla...

Bir beyaz eşya firmanız var. Bu firmada 15 değişik ürün satılıyor. Bu ürünlerin fiyatları 5000 ytl ile 30000 ytl arasında değişiyor. Ürünlerin 8 tanesinde kampanya var. Kampanyalı ürünlerden alanlar o ürünlerin toplam fiyatından % 20 indirim hakkı kazanıyorlar. (Tüm satış yöntemlerinde)

Ürünlerin 3 değişik satış yöntemi var.

1.       Peşin satış yöntemi; peşin alan müşterilere o ürün kampanyalı olsun veya olmasın ürünün %10 u kadar indirim uygulanıyor.

2.       3 taksit yöntemi; bu yöntemde normal fiyatın %20 si kadar vade farkı ekleniyor. (Ürün kampanyalı olsun veya olmasın)

3.       6 aylık satış yöntemi; bu satış yönteminde ürün kampanyalı ise vade farkı %30, değilse vade farkı %25 ekleniyor.

Buna göre şu başlıklardan oluşan kayıtları sıralayınız.

Ø  15 müşteri adı girin.

Ø  15 ürün adı girin.

Ø  Her bir ürün için 15 ayrı fiyat girin. (5000 YTL – 30000 YTL)

Ø  3 satış yönteminden birini girin. (her bir satışa göre alışveriş yapan 5 kişi olacak)

Ø  Ödeme yapılacak tarihler 1 i ile 10 u arasında olsun. Buna göre her müşteri için ödeme tarihlerini girin.

Ø  Ödeme yapılacak tarihleri girin. Bu tarihler 15 kişiden 7 kişi için ödeme yapılan tarihten sonraki bir tarih olsun. Kalan diğer kişiler ödemeyi zamanında veya zamanından önce yapmış olsunlar. Gecikme 5 gün ile 25 gün arasında olsun.

Ø  Kişi sayılarına göre beyaz eşya alanları bir grafikle ifade edin

İSTENENLER:

·         Her bir satış yönteminden beşer satış olduğu varsayılarak, her bir satış yöntemine göre aylık taksitlerin miktarlarını hesaplatan formülü yazdırın.

·         Gecikilen her gün için o ay ki ödenecek miktarın %0,2 si kadar faiz uygulansın. Buna göre ödemeyi geciktiren müşterilerin o ay için ödeyeceği toplam miktarları bulduran formülü yazdırın.

NOT: gecikmeler sadece ilk ay ki ödemeler için hesaplanacaktır. Diğer ayları hesaba katmayın.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
(düzenlendi)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/8131339/alisveris.xlsx adresine koydugum excel dosyasi isinizi gorebilir, basit bir tabloda 15 musteriyi farkli farkli urunler ve belirttiginiz satis yontemleri ile eslestirdim.

Her urun icin ayri bir Baz Fiyat yazdim ve satis yontemine gore toplam tutar ve taksit bedellerini hesapladim (Toplam Tutar sutunu altinda EĞER kullanarak yukarida belirttiginiz mantigi uygulamaya calistim)

Taksit Bedeli'ni de Toplam Tutar ve Satis Yontemine gore hesapladim.

Son Odeme Tarihi ve Gerceklesen Odeme Tarihi bilgilerini tamamen uydurdum, Gecikme Bedelini de bu iki tarih arasindaki farki hesaplayip gunluk %0,2 basit faiz kullanarak hesapladim (bilesik faiz istenmemis) Burada onemli olan son husus ise gecikmeleri is gunu bazinda hesaplamamis olmamdir.

Bir takim gereksinimler benim icin yeterince acik degildi ve zamanim da kisitli, o yuzden hizlica bir seyler karaladim. Umarim isinizi gorur, en azindan yol gostermesini umuyorum.

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Belirtmeyi unuttugum hususlar:

Asagidaki alanlari degistirerek sonuclarin da degistigini gorebilirsiniz:

Kampanya (1 ise urun kampanyali demektir, diger degerler icin kampanyasiz anlamina gelir)

Satis Yontemi

Baz Fiyat

Son Odeme Tarihi

Gerceklesen Odeme Tarihi

Ancak Toplam Tutar, Taksit Bedeli ve Gecikme Bedeli alanlarinda formul oldugu icin degistirmemek daha iyi olacaktir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

https://dl.dropboxusercontent.com/u/8131339/alisveris.xlsx adresine koydugum excel dosyasi isinizi gorebilir, basit bir tabloda 15 musteriyi farkli farkli urunler ve belirttiginiz satis yontemleri ile eslestirdim.

Her urun icin ayri bir Baz Fiyat yazdim ve satis yontemine gore toplam tutar ve taksit bedellerini hesapladim (Toplam Tutar sutunu altinda EĞER kullanarak yukarida belirttiginiz mantigi uygulamaya calistim)

Son Odeme Tarihi ve Gerceklesen Odeme Tarihi bilgilerini tamamen uydurdum, Gecikme Bedelini de bu iki tarih arasindaki farki hesaplayip gunluk %0,2 basit faiz kullanarak hesapladim (bilesik faiz istenmemis) Burada onemli olan son husus ise gecikmeleri is gunu bazinda hesaplamamis olmamdir.

Bir takim gereksinimler benim icin yeterince acik degildi ve zamanim da kisitli, o yuzden hizlica bir seyler karaladim. Umarim isinizi gorur, en azindan yol gostermesini umuyorum.

Gökhan Hocam elinize sağlık, yorduk sizi. Ama büyük bir dertten kurtardınız.

Teşekkür ediyorum. Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Belirtmeyi unuttugum hususlar:

Asagidaki alanlari degistirerek sonuclarin da degistigini gorebilirsiniz:

Kampanya (1 ise urun kampanyali demektir, diger degerler icin kampanyasiz anlamina gelir)

Satis Yontemi

Baz Fiyat

Son Odeme Tarihi

Gerceklesen Odeme Tarihi

Ancak Toplam Tutar, Taksit Bedeli ve Gecikme Bedeli alanlarinda formul oldugu icin degistirmemek daha iyi olacaktir.

:bravo:  :bravo:  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...