İçeriğe Yönlendir

Jeep Cherokee Kj Liberty Hifi

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Jeep lerin ses sisteminin fabrikasyon mantığı biraz karışık. Kapı içlerinde veya bagaj köşelerinde anfi ler tek hoparlöre bol kablo demetleri vb. yüzünden piyasada hoparlör değiştirmeye bile korkan çok.

Ön kapı içinde aktif crossover mevcut. Önce tesisat buraya geliyor. Ön - arka kapı ve ön camdaki tiz için. Buradan dağıtıma çıkıyor.

Bu ön sağ kapıdaki soket:

Front right side

La4DB0.jpg

Bu da aktif crossover. 12V ile çalışıyor frekansları ayrırarak çıkış yapıyor.

Nq4DaL.jpg

Kablo dizilimi:

mor - mavi/kırmızı: ön hoparlörlerin girişi (ön kapı ve cam altı tiz)

Purple-Blue Red: Front in

mavi/turuncu - mavi/beyaz : arka kapı girişi

bluue/orange - blue/white: Rear In

siyah: şase

Black: Ground

siyah/kırmızı +12 V teyğ açılınca akım geliyor kontak ile değil

black/red: +12V active with radio

turuncu - kahve/siyah: cam altı tiz

orange - brown/black: Front tw out

kahverengi/mavi - kahve/mor : arka kağı mid çıkışı.

brown/blue - brown/purple: Rear mid out

Bu parçayı ses yükseltici sanıp müdahele etmeye çekiniyorlar. Bu parça sadece frekansları düzenliyor. Ben bunu iptal edip, komponentler taktım.

Ön kapılarda tizi de bas göbeğinin içinde olan  Dls 226

4gkjqQ.jpg

Arka kapılara da Jbl Gto 6508 C

MEyVpQ.jpg

Tizlerin montajı için altın kural: Var olan delikleri montajda kullan, ilave delik açma. Kablolarda kapı içlerinde ilave delik olmadan geçirildi.

La4lQj.jpg

Ses eskisine göre anfi takılmış kadar arttı. Zira hem azdı hem de dengesiz. Amerikanlı bunu tasarlarken ne içmişe: ön camda tiz ön kapıda bas arka kapıda mid gibi bayağı frekansı dengesiz bir düzenek vardı.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Can Ergül

Eline sağlık abi.

Biz 96 grand cherokeede önce teybi değiştirdik pioneer 8600 taktık, önce sesi 18 20 ye kadar yükseltince sesi kesme başladı, onu anfi kabloları takılı diye yapıyomuş onu farkettik, çıkardık düzeldi. Sonra sesi çok boğuk boğuk vermeye başladı, hoparlörleri değiştrdik biraz düzeldi, sonrasında hala anlayamadığımız, araba istop eder etmez aküyü bitiriyor tekrardan marş basmıyor, aküyü değiştirdik 1 hafta sonra yine aynısını yaptı yeni aküde. Biz de sonra uğraşırız dedik eski sisteme geri döndük :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

onları incelemedim ama bagajda anfisi vardı sanırım. onlarda tesisatı bayağı yeniden döşer gibi yapmalı idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sistem normal, arkada bass sesi yolcuyu yorar öndeki duymak istrerse. Mis gibi sistemi haşat ettin, landı ne zaman getireyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:mangal: ona ampül felan tak sen arada da çay iç tepelerden atlayıp zıplarken

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeodan, sadece senin eski pekbidolu focustaki sesi istiyorum.

Ne zaman geleyim.

Yorum bağlantısı

Ne zaman geleyim.

Üstad, Mondeo'daki hoparlörler çok kaliteli ancak Sony bu hoparlörleri tam besleyemiyor. Ben sadece pioneer ekranlı ana ünite ile sesteki müthiş değişimi gördüğüm ve ayrı tiz kullanmayan bir tasarımdan subwoofer desteğinde kaybolmayan tiz ve midler aldığımda çok şaşırmıştım.

Güzel bir tek din pioneer, alpine aktif subwofer ile işlemin tamam:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ne zaman geleyim.

sen de nirvanaya ulaşmak isityon. pekbidolu al ...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Deriler temizmiydi abi işlem gördümü koltuklar çok temiz maşallah.

arkada oturan uzun süre dayanamıyor camdan dışarı atlıyor :D bende 2 canavara rağmen orjinal hali içine birşey yapmadık

Yorum bağlantısı

arkada oturan uzun süre dayanamıyor camdan dışarı atlıyor :D bende 2 canavara rağmen orjinal hali içine birşey yapmadık

[emoji106]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benden önceki sahibinde iken sağ ön koltuğa bile kimse otuırmak istemezdi. O da bayağı temiz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Sony kalsa :(

Genelde ses sisteminden memnuniyetsizliklerde en büyük sorun ana ünitedir:) Sony kalırsa geride tiz güçlü mid ve derin baslar alırsın ama ses yükselttikçe bası azaltan bir ana ünite seni yolda bırakır:)

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sesi çok açmam ben zaten yaa :)

Yüksek ses değil, kalite istiyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Hanginiz önce yakacak jipi merak ediyorum

Bence Servet aga daha başarılı olur gibi.:wub:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaskoyu yapan düşünsün kimin yakacağını

Vakit gelmiş, exprressomu alıp arazide direksiyon sallıyayım biraz

benden önceki sahibinde iken sağ ön koltuğa bile kimse otuırmak istemezdi. O da bayağı temiz

My nerlerde görünmüyor bu ara
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Cipte müzik mi dinlenir. Fazladan ağırlık. Cip dediğin çukura dalar çamura bulanır.   :seytan:

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Sony kalsa :(

Abi , Evren abinin dediği gibi kaliteli ses istiyorsan pioneer'e geçmelisin :) Ford kapı kolanları konusunda gayet başarılı . Focus'umda da aynı sorun vardı sesi beğenmemiştim . Tesisat yapmaya karar verdim önce teyibi değiştirdim , ses aşırı derecede değişti. Şuan mondeo'da da aynı şekilde .

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Ellerine sağlık, kısa zamanda ses testi şart, kablo soketler baya işe yaramış. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...