İçeriğe Yönlendir

Connect Intercooler Hortum Yağlanması

Ahmet Kapan

Recommended Posts

Ahmet Kapan

Merhaba sayın forum üyeleri başlıktada gördügünüz gibi 2004 model aracımın ıntercooler hortumu yaglıydı ve hortumun aşagı tarafına gelen yerlere yag damlamış hortumu degiştirdim fakat neden yaglanıyor ,yaglanması normalmi son olarak 2004-2013 model arası connectlerde oluyormu bu sorun kullanıcı arkadaşların yorumlarını bekliyorum teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Yağlanması normal değil tabi ki de, yağ buharının normalde içerde kalması lazım. Sızıntı varsa hortum yırtıktır. Zamanla aşınıyor motorun sallanmasından dolayı.. Bende aracımı aldığımda hortumlardan biri yağlı diye değiştirmiştim, şimdi iyi..

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapan

degiştirmeden önce aracın çekişi biraz düşüktü özellikle 5. vites hafif rampalarda degiştirdikten sonra düzeldi.

eski hortumun içerisinde zedelenmeler hafif yırtıklar vardı.zannedersem bundan dolayı yaglanıyor. zaman geçtikçe hortum yıprandıgı için bu yagı veriyor o zaman.

şimdi bendede çok şükür bir sorun yok.ama gördügüm her connectte yaglanma var bu hortumda

Yağlanması normal değil tabi ki de, yağ buharının normalde içerde kalması lazım. Sızıntı varsa hortum yırtıktır. Zamanla aşınıyor motorun sallanmasından dolayı.. Bende aracımı aldığımda hortumlardan biri yağlı diye değiştirmiştim, şimdi iyi..

yag buharı derken bu konu hakkında biraz detay verirmisiniz bana

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

benim iki intercooler hortumu da yağlandı iyice.. Y. serviste mi yoksa Ö. serviste mi değiştirdiniz ? ne kadar masrafı çıktı acaba bende değiştirmeyi düşünüyorum 2003 90ps bendeki

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

yag buharı derken bu konu hakkında biraz detay verirmisiniz bana

Açıkçası benim de çok fazla bilgim yok. Bildiğim kısım ise şu, o hortumlardan kaçak yapmaması gerekiyor. Hortumlardan niye yağ geçiyor diye sorarsanız o kısmı beni aşıyor.

benim iki intercooler hortumu da yağlandı iyice.. Y. serviste mi yoksa Ö. serviste mi değiştirdiniz ? ne kadar masrafı çıktı acaba bende değiştirmeyi düşünüyorum 2003 90ps bendeki

Erkan kardeşim kendiniz hortumu yedek parçacılardan alıp takabilirsiniz. Orjinali 70 lira civarında, yan sanayisi 20-30 lira civarında. Pek bir farkları yok genelde..

Servislik bir iş de değil, eli tornavida tutan biri rahatlıkla değiştirebilir. Dikkatli olup bir yeri zedelemedikten sonra sıkıntı yok..

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Açıkçası benim de çok fazla bilgim yok. Bildiğim kısım ise şu, o hortumlardan kaçak yapmaması gerekiyor. Hortumlardan niye yağ geçiyor diye sorarsanız o kısmı beni aşıyor.

Erkan kardeşim kendiniz hortumu yedek parçacılardan alıp takabilirsiniz. Orjinali 70 lira civarında, yan sanayisi 20-30 lira civarında. Pek bir farkları yok genelde..

Servislik bir iş de değil, eli tornavida tutan biri rahatlıkla değiştirebilir. Dikkatli olup bir yeri zedelemedikten sonra sıkıntı yok..

Abi ben daha önce söküp temizleyip tekrar takmıştım içindeki kırmızı kaucuk sarkmış ve ipleri görünüyodu :D  2 lastik 2 boru 2 tane de arkadaki parça lazım bana tam olarak isimlerini bilmiyorum :D 

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Abi şimdi 1 ve 2 numaralı parçalarda 2 tane alınacak ama şu + işareti koydugum yerdeki plastik parçalarıda almalımıyım çünkü sağ taraftaki boru oradan damlatıyor. Foto temsili :D 

Am6bZz.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapan

yetkili servis veya özel servise gerek yok kendiniz degiştirebilirsiniz.kelepçe ile takılıyor zaten.

hortumu ben yetkili servisten alıp kendim degiştirdim. SARP D. UYGUR beny'inde dedigi gibi tornavida tutan degiştirebilir.ayrıca takarken çevredeki diger parçalara zarar vermeden takmanız lazım

anladım yinede vermiş oldugunuz cevaplar için teşekkür ederim.

Kronik sorun. Yaşamayan yok gibi birşey.

evet etrafımda 2-3 connect kullanıcıları var onlardada vardı yaglanma 

Yorum bağlantısı
Adnan Bedestencioğlu

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet URUŞ

Bendekiler de yağlı idi. 2yıldır öylece durdu, geçenlerde motoru yıkadım intercooledı söktüm, yıkadım, temizledim, o iki hortumu da iyice yıkadım, kelepçeleri de iyice sıktım. çok şükür artık yağlanmıyor. Hortumların içindeki kırmızı tabaka da sağlamdı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapan

Bendekiler de yağlı idi. 2yıldır öylece durdu, geçenlerde motoru yıkadım intercooledı söktüm, yıkadım, temizledim, o iki hortumu da iyice yıkadım, kelepçeleri de iyice sıktım. çok şükür artık yağlanmıyor. Hortumların içindeki kırmızı tabaka da sağlamdı.

zaten hocam o hortumun yaglanması bence iç tabakası zedelendigi zaman yani araç çekiş yaptıgı sırada hortum esniyor zamanla tahribat oluşuyor yırtık oluyor ondan dolayı dışarı yag veriyor.aracı aldıgımda yaglıydı hortumu degiştirdim şimdi Allaha çok şükür yag yok

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Mustafa Kaplan20
(düzenlendi)

Herkese merhabalar, konuyu hortlatmış gibi olacağım ama babamın connectin intercooler hortumunun bir tanesi artık ömrünü doldurdu, üzerindeki hala arabanın orjinal hortumu. Değiştirmek istiyorum ama malum ülke şartları sebebiyle orjinal hortuma tanesine 800₺ dediler. Acaba yerli markalardan önerebileceğiniz bir marka var mı? 

tarihinde Mustafa Kaplan20 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaplan20
Çağlar Bayur yazdı:

orjinal alın, 1 defa alın

Denizli'nin ilçesinde yaşıyoruz sanayide 1 parçacıda vardı herhalde onun için fiyatı çok yüksek dedi. İşin ilginci internette de yok, en garantisi yetkili servisin parça bölümünü arayıp sormak, yanıtınız için teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaplan20
(düzenlendi)

Herkese tekrardan merhabalar, civar illerdeki yetkili servisleri ve parçacıları tek tek arayıp sordum. Yetkili servisler 2016'dan beri tedarik edemediklerini, eğer ki değişim gerekirse araç sahibini bilgilendirip sanayiye yönlendirdiklerini söylediler; akıl alır gibi değil. Bir tanesi Otosan hortum için astronomik bir fiyat dedi ki o paraya komple turbo alırsınız, baktım ki oluru yok tanesi 100₺ den yerli ÜÇPA marka alıp değiştirdim. Bakalım artık göreceğiz ne kadar dayanacak... Yine de yardımlarınız için teşekkürler

20230228_145215.jpg

20230228_145219.jpg

IMG-20230228-WA0007.jpeg

tarihinde Mustafa Kaplan20 tarafından düzenlendi
İlgili fotoğraflar eklendi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Kaplan20 yazdı:

tanesi 100₺ den yerli ÜÇPA

valla isterse 6 ayda bir yıtılsın çok mantıklı olmuş, kaç para dediler buna orjinalde?

Yorum bağlantısı
Mustafa Kaplan20

Hocam bir parçacı yukarı da yazdığım gibi otosana 800₺ dedi elinde 1 tane varmış. Bir diğeri otosan komple turbo hortumu set var 6500₺ dedi. Öyle olunca da illa orjinal diye dünya para vermek istemedim, yerli marka aldım. Ömrünü kullandıkça göreceğiz, yanıtınız için teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Kaplan20 yazdı:

Bir diğeri otosan komple turbo hortumu set var 6500₺ dedi.

diyecek kelime bulamıyorum cezası olmayınca suç teşkil etmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağlar Üsdün

Ford'un yedek parça rezilliğine çok güzel örnek...Parçayı bile getirmiyor. Ford'un yurtdışında rusyada dahil bir çok sıvı ürünü var. Hidrolik yağından tutun, antifiriz, motorcraft balata, şanzıman yağı..hiçbiri yok. Motorcraft balatayı yeni modeller için piyasada bulunuyor o kadar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zira oralarda dileyen dilediği bir mahallde dilediği otomotiv sıvsını satamıyor, bir de sattığı yağın belli yüzdesini geri toplama zorunluluğu falan var piyasayı karıştırıyor. pazar pasta paylaşımı farklı

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Çağlar Bayur yazdı:

zira oralarda dileyen dilediği bir mahallde dilediği otomotiv sıvsını satamıyor, bir de sattığı yağın belli yüzdesini geri toplama zorunluluğu falan var piyasayı karıştırıyor. pazar pasta paylaşımı farklı

Abd deki gibi oto parça süpermarketleri bizde olur mu abi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:

Abd deki gibi oto parça süpermarketleri bizde olur mu abi? 

bence olmaz, sade tek bir şirketin kasasındaki ne yapacağını bilemedeği nakit kısmı için biz 85 milyon çalışıp üretiyoruz, anca denk geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben C5'e aldım.. 

Orijinali 950 lira, yan sanayi alidım.. 150 liraya aldım galiba.. 

Ustama gösterdim. Güzel ürün hiç bir sıkıntı olmaz dedi.. Taktım.. Bir sıkıntı görmedim.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...