İçeriğe Yönlendir

1 - 4 Mayıs Bursa Gezimiz.

Hayrettin Bahadir

Recommended Posts

Hayrettin Bahadir

Mayıs resmi tatili hafta sonu ile birleştirip hem anne, abla hemde İzmir'li olan eşime detaylı bir Bursa tanıtımı ve oğlum Deniz Devrim için değişik bir tatil oldu.
Gezip gördüğümüz yerleri nacizane sizlerle paylaşmak istedim.

Daha çok fazla yer gezip gördük ama şimdilik bu kadar.

Bu arada eşim Bursa'yı gezdikten sonra " biz buraya yerleşelim" dedi  :)

Doğa içinde dere kenarında nefis bir kır kahvaltısı..

Tanıtım videosu

http://www.3dbursa.com/2011/misi-koyu-panorama-sanal-tur/#.VVPMZvntmko

11b2gqw.jpg

6dub82.jpg

2n9c1oy.jpg

Cumalıkızık köyü..

Tanıtım vidoesu

http://www.3dbursa.com/2010/cumalikizik-panorama-sanal-tur/#.VVPNPPntmko

25fu0rd.jpg

ng63a8.jpg

2rhb9cg.jpg

4gmdyv.jpg

Tofaş anadolu arabaları müzesi, geçmişten modern zamanlara bir hikaye...

Tanıtım videosu;

http://www.3dbursa.com/2010/tofas-anadolu-arabalari-muzesi-panorama-sanal-tur/#.VVPOavntmko

2q8bz9z.jpg

swwld5.jpg

2ms2729.jpg

63zuic.jpg

vicqxs.jpg

Gölyazı (Apolonia) harika doğası ve sıcacık samimi insanlarıyla süslenmiş tam bir doğa harikası.. Buram buram tarih ve balık kokan şirin bir köy .

Tanıtım videosu;

http://www.3dbursa.com/2011/golyazi-panorama-sanal-tur/#.VVPQgvntmko

2iqetu.jpg

2lnafli.jpg

Bunlarda Bursa trafiğinde karşılaştığım garip görüntüler;

okzpyb.jpg

nqa5o2.jpg

9s5kec.jpg

Vee son olarak olmazsa olmazımız.. Meşhur Ayten ablamız Nam-ı diğer "Deli ayten" Bursa'da bilmeyen duymayan yoktur.. Türkiye'de heykeli dikilen tek deli ;) Hikayesi ile birlikte paylaşıyorum..

260wmzo.jpg

2i6mfx5.jpg

Deli Ayten Omzuna bir davul takmış.
Eline bir cümbüş almış…
Kolunda rengârenk çantalar…
Şarkı mı söylüyor, ağıt mı yakıyor, anlayamıyorum.

Her deli gibi kahkahalarına, çığlıkları karışıyor.
Hem gülüyor, hem ağlıyor…

Peşine takılan çocuklara aldırmadan ilerliyor. Kapalı çarşının girişinde cümbüşü omzuna atıp, davulu ele alıyor. Kapalıçarşı davul sesi ile inliyor.

Herkes Deli Ayten’in geldiğini anlamış, tüm esnaf dükkan kapısına dökülüyor.

Deli Ayten davulunu çala çala bir uçtan diğerine geçer kapalı çarşıyı…. Sonra da elinde bu sefer cümbüşü, inleterek, gittiği yoldan geri döner.

Ben kapalıçarşının kapısında durmuş Deli Ayten'i izliyorum. Kapalı çarşının kuyumcusu elini omzuma atar o an; Bilir misin oğul, der bana, Deli Ayten bu çarşıda nerede mola verirse o dükkana bereket gelir.

"Ayten Hanım buyurmaz mısınız?" diye esnaf , dükkânına davet eder Deli Ayten’i… 
Deli Ayten alkışlar ve tezahüratlar arasında her seferinde başka bir dükkânda konaklar. Oturur çayını içer sessizce.

Sonra cümbüşünü alarak ele, yürüyüşüne devam eder Bursa sokaklarında…

Diğer mahallenin delileri, onun gelişi ile sevinirler, mahalle çıkışına kadar, iki yanında nezaret ederler Deli Ayten’e…

Kapalı Çarşının kuyumcu dedesinden dinledim Deli Ayten’in hikayesini…

Her yıl, Evlilik yıldönümünde en güzel elbisesini giyermiş Deli Ayten. En şık çantalarını koluna takarmış o gün. Kırmızı rujuyla dudaklarını boyamayı ihmal etmezmiş..

Davul o gün için temizlenmiş, cümbüş parlatılmıştır.

“Hasanım, hasanım, neredesin sen? Diye Deli Ayten, hem çalar, hem söyler, hem güler, hem ağlar , peşinde çocuklar, yanında diğer deliler, dolaşırmış tüm Bursa’yı..

Kuyumcu dededen öğrendim gerçek adını: Ayten Şenaşık…

Kızyakup Mahallesinin güzel kızı Ayten 17 yaşında mahalleden Hasan isminde bir delikanlıya aşık olur. Hasan ailesinden ister Ayten’i. Ancak Ayten’den 5-6 yaş büyük olan yaşı ve alkol bağımlılığı sebebi ile Hasan’ın isteğini geri çevirirler.

Sevdiği adama kavuşamayan Ayten, her geçen gün sevdiğinin hasreti ile yanıp tutuşur. Yemeden içmeden kesilir. Gözü uyku tutmaz olur. Aşkının hasretinden aklını yitirir.Götürüldüğü doktorlardan biri Ayten’in sırrını öğrenir. "sevdiği delikanlıya kavuşursa aklına da kavuşur " der ailesine.

Altı yıllık ayrılık ve aşk acısından sonra Ayten kavuşur sevdiğine. Ancak alkole iyice kendini kaptıran Hasan bir gün evi terk edip gider. İşte o günden sonra; ne Hasan döner ne de Ayten’in kaybolan aklı.

Deli Ayten, kaybolan aklının peşine hiç düştü mü ,bilinmez ama, ölünceye kadar kaybolan Hasan’ını arar Bursa sokaklarında.

Bir elinde Hasan’ından kalan cümbüşü, diğer elinde Hasan’ın O’na hediye aldığı, içinde hatıra dolu çantalar. Hasan’ının davulunu takar boynuna. “Hasanım, hasanım, neredesin sen?” diye seslenir Bursa sokaklarına…

Hasan ölmüştür, haberi Deli Ayten’e gelir ama o son nefesini verinceye kadar , elinde Hasan’ının çümbüşü ve davulu, aramaya devam eder O’nu..

Tarih: 12 Mart 1992 ….

Deli Ayten’in davulu ile uyanmaya alışık Kızyakup Mahallesi sakinleri , Deli Ayten’i o gün göremeyince merak edip kulübesine bakarlar. Yine bir elinde cümbüşü, omzuna attığı davulu ve kolunda çantalar ile bulurlar Deli Ayten’i.. Güzel gözleri ağlamaktadır yine. Ancak Hasan’ına ağıt yakan dili susmuştur.

Anlarlar ki Deli Ayten Hasan'ına kavuşmuştur..

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer
(düzenlendi)

Güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık. Ben de Cumalıkızık'da yediğim gözlemenin tadını hiç unutamam çok güzel yerler gerçekten...

tarihinde Sertaç Karginer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Gerçekten dolu dolu bir gezi olmuş teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hasan Ünsal

çok güzel yerleri gezip görmüşsünüz.Bu gibi yerler insanı 10 yaş gençleştirir.paylaşım için teşekkürler.Ayrıca deli Ayten hikayesi çok etkileyici.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bursa çok güzelmiş. Yaz şenligine katılacaklara güzel tanıtım oldu.

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Gerçekten keyifli bir gezi olmuş, inşallah şenlik için geldiğimizde bizde gezebiliriz buraları...

Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Bir bursalı olarak bende istanbulda yaşıyorum ve sizinle aynı tarihlerde 1 mayıs'ı birleştirerek 4 mayıs'a kadar tatil yaptık uluday seitabat şelalesi cumalıkızık taraflarındaydım bende aynı düşüncelerle istanbullu olan eşime ve 1 yaşındaki oğlumuza biraz bursa turu yaptırmıştım. Gerçektende gezilecek görülecek bir yer hatta yaşanılacak bir yer bencede.. 

YB4MQa.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Cumalıkızık' a gittiğime hayran kalmıştım. Çok güzel bir yer. 
Ellerinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Hayrettin  Bey tam zamanında bir paylaşım olmuş ve gerçekten güzel olmuş. Bende 19 Mayıs haftasında Bursa'ya gideceğim. Bana gerekirse özelden nasıl bir program yaptığınızı nerelere gittiğinizi özetleyebilir misiniz? Birde ilk resimdeki kahvaltıyı nerede yaptınız acaba..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hayrettin müzeye giderken önümden geç bana uğrama  :bambam:

Saçların döküle :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Harika bir anlatım Hayrettin teşekkürler....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kamufle olan araba sanıyorum yeni Megane. Megane yine seda kasaya dönecek diyorlardı.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Hayrettin  Bey tam zamanında bir paylaşım olmuş ve gerçekten güzel olmuş. Bende 19 Mayıs haftasında Bursa'ya gideceğim. Bana gerekirse özelden nasıl bir program yaptığınızı nerelere gittiğinizi özetleyebilir misiniz? Birde ilk resimdeki kahvaltıyı nerede yaptınız acaba..

Kardeşim aslında o kadar çok yer gezdik ama hepsini yazmadım buraya. ama sen ankara tarafından Bursa'ya giriş yapacaksın sanırım yanı Cumalıkızık köyü tarafından yapıyorsunuz. Orada bir kahvaltı ile güne başlayıp yine aynı köye yakın Sadabat şelalesi, Tofaş anadolu arabaları müzesi ziyaretleri yapılabilir. Mesela Teleferik ile Uludağa çıkarsanız Cuma günleri ücretsiz diğer günler 30 tl.

Kültürpark gezisi yapın, Tophanede saat kulesi ve sümbül konağını gezin

Yeşil türbe ziyaret edilebilir

Trilye'ye muhakkak gidin çok çok güzel bir yerdir,

Heykel'de İskender yiyin (çok aç gitmeyin hem çok yersiniz hesap fena gelir hemde genelde sıra oluyor)

Soğanlı Botanik park gezisi muhakkak yapın ama akşam üzeri daha güzel oluyor orası.

Ulu cami, kapalı çarşı, koza han, bedesten gezilebilir.

Apolyont yani gölyazı, ağlayan çınar uluabat gölü üzerinde kayık turu çok keyifli ama pazat günü gitmeyin çok kalabalık olduğundan keyifli olmuyor.

Bir sabah erken kalkıp misi köyğnde derenin içinde kahvaltı yapın ve köyün ara sokaklarını yürüyerek gezin.

Aklıma geldikçe yine yazarım ama biz gideceğimiz yere önceden plan yapıp rota belirliyoruz vakit kaybetmemek için.

Gezmek istediğin yerleri rota olarak belirle (birbirlerine yakın yerleri seçerek) o şekilde daha dolu dolu oluyor.

İyi eğlenceler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

tebrik ederim, insanın gidesi geliyor, hep gitmek gezmek istiyoruz çogumuz ama malesef olmuyor, sen gez bize anlat,  :) yeni model araba casusluguda yapmışsın. :biggrin:

Kamufle olan araba sanıyorum yeni Megane. Megane yine seda kasaya dönecek diyorlardı.

mantıklı. :)

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

bende fiat ın yeni çıkaracağı bir model diye biliyorum hatta fiat fabrikasının yakınında oldukça sık rastlamıştım 

Gerçekten güzel bir gezi olmuş bursa lı olsam da burnumuzun dibinde ki güzelliklerden mahrum kalıyoruz en kısa zamanda bende kısa bir tur düzenleyeceğim  :)

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Hayrettin müzeye giderken önümden geç bana uğrama  :bambam:

Saçların döküle :p

Ersen kusura bakma senin müzeye yakın olduğunu bilmiyordum. Ayrıca bir daha saçıma laf etme bak o konuda çok hassassım..  :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...