İçeriğe Yönlendir

Harddisk Kafa Vuruyor, Ne Yapılabilir?

Yasir Baş

Recommended Posts

Yasir Baş

Sevgili forum uyeleri gecen hafta harddiskim bozuldu. Bilgi islem sadce C ye fotmat atti D deki tum belgelerimi kurtardik. Dun yine ayni sorunu yasadim ve harddisc hic acilmiyor. D deki belgelerim-bilgilerim cok onemli. Bilgi isleme goturdum birsey yapamadilar. Kafa vuruyor abi bu elimizden birsey gelmez dediler.

Ozelikle Ankara'da bulunan arkadaslarimiz varsa yardimci olabilirseniz sevinirim...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sona geldiğiniz inandığınızda aşağıda tavsiye edeceğim yöntemi deneyin ;

Önce diski sıvı girmeyecek şekilde yalıtın bir kaç kat poşete koyabilirsiniz. Sonra derin dondurucuda 15-20 dakika bekletin çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin ve bilgisayara takıp deneyin. Kafa vuran diski eski haline getirmez ama size bilgilerinizi geri alacak kadar vakit kazandırabilir bu yöntem. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Bakanşak

Restorer ultimate yada r-studio programlarını deneyin gayet başarılı kurtarıcılardır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Disk kafa vuruyorsa veri kurtarma firması tek çözüm.

Bu çökme değil. Harddisk arızası. Sanırım tek çözüm bir firmaya vermek. Bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Bi de bazı arkadaşlar var, 25 defa kurtarmayı deniyor diski, sonra diskten medet umuyorlar :p

Arkadaşım bakıyor hala ama umut yok diyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir bardak su her derde deva

paran varsa da 500 liraya hallolur :D

500 liraya yaptırabileceğiniz yer var ise hemen anlaşabilirim :)

400$+KDV'den aşağı rakam veren daha duymadım ben ;)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Yasir, Tahir Abinin dediği yöntemi denemelisin. Umarım olur velevki olmadı, HDD kurtarım merkezi tanıyorum 1-2 tane. Bilgiler ciddi önemli ise tek Cozum burası görünüyor. 600$ san aşağısına pek umutlanma ama baştan Söyleyeyim. ;) yardımcı olabileceğim Birsey de olursa biliyorsun nasıl ulaşacağını ;)

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Kafa vuran diski daha fazla çalıştırmayın. Her kafa vurduğunda okunamaz sektörler oluşacaktır. Profesyonel olarak data kurtarımı yapan bir firmaya götürmeniz gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kafa vuran disk biraz şans işi.. Şöyle ki bu diske çalışmazken bir 2 defa vurun daha sonra da ters şekilde başka bir pc ye 2. disk olarak takın.. Şansınız varsa diski görecektir. C : sürücüsüne hiç dokunmadan doğrudan d: ye girip bilgileri kopyalamayı deneyin. Tabii bu kafa vurmanın şiddetine göre değişir aşırı bir vuruntu varsa başarı şansı yok gibi birşey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Tüm bilgiler için teşekkür ederim. Hard disci şimdilik Bilgisayar Mühendisliğinde okuyan bir arkadaşa verdim. Hocalarına bir soracak sonra olmadı veri kurtarma merkezinin yolu gözükecek demektir. Ama Tahir Beyin dediğini bir deneyeceğim.

Yasir, Tahir Abinin dediği yöntemi denemelisin. Umarım olur velevki olmadı, HDD kurtarım merkezi tanıyorum 1-2 tane. Bilgiler ciddi önemli ise tek Cozum burası görünüyor. 600$ san aşağısına pek umutlanma ama baştan Söyleyeyim. ;) yardımcı olabileceğim Birsey de olursa biliyorsun nasıl ulaşacağını ;)

Tabiki Abi ama 600 $ * 2,7 =  :shok:  burda kitleniyor makina  :D  :D

Yorum bağlantısı

Tüm bilgiler için teşekkür ederim. Hard disci şimdilik Bilgisayar Mühendisliğinde okuyan bir arkadaşa verdim. Hocalarına bir soracak sonra olmadı veri kurtarma merkezinin yolu gözükecek demektir. Ama Tahir Beyin dediğini bir deneyeceğim.

Tabiki Abi ama 600 $ * 2,7 =  :shok:  burda kitleniyor makina  :D  :D

Senin makine zaten kitle.. Pardon Kitlenmiş :D 

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Şimdilik Kızılay'da bir firmaya götürdüm bıraktım. Herkes 200$ diyordu bunlar 200 tl den başlıyor dediler. Arza tespiti de ücretsiz tamam dersem yapacaklar. Şuan beklemedeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şimdilik Kızılay'da bir firmaya götürdüm bıraktım. Herkes 200$ diyordu bunlar 200 tl den başlıyor dediler. Arza tespiti de ücretsiz tamam dersem yapacaklar. Şuan beklemedeyim.

Arıza tespiti hepsinde ücretsiz. Umarım uygun fiyata çıkar. Firma bilgilerini bizimle de paylaşırsan sevinirim :) 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Tahir'in dediği yöntemi harici disk olarak takarak kısmen başarılı olursun ve zaman kabın olmaz.Diğer türlü hiç uğraşma.

Bu aşamada pc oldukça yavaş açılır sabırlı olmalısın.

Sıhhıyede sağlık sokağın yanında firma var.Bütün bina bu firmada.Adını şimdi hatırlamıyorum ordan başka yere gitmeyin derim.

Disk verisi için haricen tek birim ve usta bildiğim kadarı ile bu firmada İsim ve tanışmışlığım var ama aradan 5 yıl geçti.Unutulmuşumdur.

Ne kadar uğraşılırsa ulaşılması zor bilgiler haline gelir bunuda unutmayın.

Eskiden 8 gb kapasiteye kadar disk değişimi ile bu işlemleri yapıyordum ama kafaları çoğaldıkça durum vahim hale geldi.Hele ki şimdikiler  makina haricinde hiç uğraşılmaz.Şu an kaç kafa başlığına çıktılılar unuttum doğrusu.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Tahir'in dediği yöntemi harici disk olarak takarak kısmen başarılı olursun ve zaman kabın olmaz.Diğer türlü hiç uğraşma.

Bu aşamada pc oldukça yavaş açılır sabırlı olmalısın.

Sıhhıyede sağlık sokağın yanında firma var.Bütün bina bu firmada.Adını şimdi hatırlamıyorum ordan başka yere gitmeyin derim.

Disk verisi için haricen tek birim ve usta bildiğim kadarı ile bu firmada İsim ve tanışmışlığım var ama aradan 5 yıl geçti.Unutulmuşumdur.

Ne kadar uğraşılırsa ulaşılması zor bilgiler haline gelir bunuda unutmayın.

Eskiden 8 gb kapasiteye kadar disk değişimi ile bu işlemleri yapıyordum ama kafaları çoğaldıkça durum vahim hale geldi.Hele ki şimdikiler  makina haricinde hiç uğraşılmaz.Şu an kaç kafa başlığına çıktılılar unuttum doğrusu.

Açıkçası yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. İş yeri bilgisayarım olduğu için yönetim hemen fiyat istedi. Kızılay da Çankaya Nüfus Müd. orada bir yere götürdüm fiyat verecekler, buradan paylaşırım duruma göre tekrar fikirlerinize başvururum..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Şirket diski ise disk sogutma işlemine kalkışmaman iyi olmuş.Bu tip işlemleri kendinize ait olan hdd ile yapınız.

Konu vesilesi ile bu tip kusurlar ile yıllarca uğraşan biri olarak kendimede bunu aşılayarak bütün çalışmalarım 3 ayrı diskte kopyalı ve diğerleri sürekli yatan tipte hdd olarak tutuyorum.Önemli bilgileri harici disklere ve sığacaksa dvd lere kopyalamaya kendinizi kesinlikle alıştırınız.Hatta çok pratik olarak bu şekilde öenmli veriler ile her gün yenileme şeklinde uğraşan arkadaşlar muhakakkak elinizde kapasitesi yüksek ve kesinlikle kaliteli bir flaşh disk taşıyarak günlük verilerinizi artı olarak yedek alınız.

Bilim kurgu filmlerde görmüşsünüzdür bu gibi işlerde uğraşanlar boynunda yada cebinde,çantasında flaşh disk olmadan gezmezler.Örnek alın yahu :tongue:  :D  

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yasir Baş

Harddisk ile ilgili 1200 tl+kdv fiyat aldık Genel Müdür yapılmaması talimatını verdi. Bizde boynumuzu büktük oturduk. 

Yorum bağlantısı
Serdar Tereçe

Yasir, geçmiş olsun kardeşim. 3 gün önce aynı durum benim de başıma geldi. 15 yıllık tüm fotoğraf ve döküman arşivim gitti ne yazık ki. Eşim elinden düşürmüş ve taktığımda vuruntu sesi geliyordu. Ne yapacağımı bilemiyorum şimdilik beklemedeyim. Bakalım. 2 hafta öncede içime doğmuş olacak ki eşime yeni bir harddisk alayım bunları yedekleyeyim demiştim. :(

Neyse bu çok pahalı bir ders oldu benim için. Yarından itibaren gidip iki adet harddisk alacağım. Arkadaşlara da tavsiyem geciktirmeden biran önce ellerindekileri yedeklemeleri...

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Çok geçmiş olsun, geri dönüşü mümkün ama bir hayli pahalı. Bu arada konuyu okuduysanız bir arkadaş harddsci iyi bir şekilde yalıtıp buz dolabında soğutup oda sıcaklığına tekrar gelince bilgisayara bağlayın bir ihtimal cevap verebilir demişti. Ama cevap verse bile sabırla ve yavaş yavaş klasörlere tıklamalısınız. BAzen açılsa bile size 5 veya 10 dk sonra cevap verebiliyor. Kaybedeceğiniz bir şey yok bir deneyin bence.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ergin Ertuğrul

Yeni bilgisayar aldığım için eski bilgisayarımdaki harddiski söktüm, Vatan bilgisayara gittim,harici harddisk kabı alıp kasaya doğru giderken, Bam! Harddiski elimden yere düşürdüm.  Tabi kullanmadığım için aynen geri iade ettim harddisk kutusunu :D

Tanıdık birkaç bilgisayarcıya uğradım kafa vuruyor dediler, abi bi akıl ver dedim, 3 tane çekmece açtı üçü de komple bozuk harddisk dolu, sen bana akıl ver kardeşim dedi, saygılar dedim :D

Marka modelin farkı olmaz zannediyorum fakat "WD Scorpio Blue 320gb" dizüstü harddiski.

Buzdolabı yöntemini deneyeceğim fakat harici bağlamak için aparatım yok. Bu yöntemin kurtarma ihtimali nedir,daha beter yapma şansı var mıdır ? Veya başka öneriniz var mıdır ?

8 Yıllık arşivim içinde gitti :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yeni aldığın pc'ye eski diskini ikinci disk olarak tak. Evir çevir, nadiren de olsa kafa vurması durabiliyor. Durursa, şanslısın, derhal veri almaya başla. Ancak kafa vuran diski hayata döndürmek çok zor.

Arşivden kastın ne? Bende bi arşiv var, paylaşayım :p

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ergin Ertuğrul

Yeni aldığın pc'ye eski diskini ikinci disk olarak tak. Evir çevir, nadiren de olsa kafa vurması durabiliyor. Durursa, şanslısın, derhal veri almaya başla. Ancak kafa vuran diski hayata döndürmek çok zor.

Arşivden kastın ne? Bende bi arşiv var, paylaşayım :p

Tamamen kendi emeklerimle oluşturduğum bir arşivdi,emsali yok  :(   :fiuw:

Aynı marka model bi harddisk bulup kafa değişimi yapmak biraz ütopik birşey sanırım :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tamamen kendi emeklerimle oluşturduğum bir arşivdi,emsali yok  :(   :fiuw:

Aynı marka model bi harddisk bulup kafa değişimi yapmak biraz ütopik birşey sanırım :(

Aynen, senin yapabileceğin bir şey değil maalesef.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...