İçeriğe Yönlendir

Yağ Değişim Zamanı Geldi Bu Yağ Değişim Seti Uygunmudur?

Burak Güngör

Recommended Posts

Burak Güngör

yorumlarınız için teşekkürler

Yağ castol veya mobil olsun. 

Yağ hariç evet :)

Motorcraft yağı 90000 km bakımda kullandım, sıkıntı çıkarmadı. Zaten Ford onaylı yağ.

Son bakımda (135000 km) Mobil 1 Super Fe 5w/30 kullandım. Hepsiburada.com da indirimliydi. 4 litreliği 58 TL.

Aynı seti almıştım gecmişte bir sıkıntı olmadı .

yorumlarınız için teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Motorcraft Ford'un kendi oto yedek parça markası. Şahsen Castrol yada Mobil yerine o yağı tercih ederdim... Hem fiyat olarakta daha avantajlı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Motorcraft bildiğiniz yarı sentetik yağdır, ford üretimi değildir, zaten Motorcraft yağda üretmez, bizdeki FMY yağları opet üretir mesela, bunuda orada bir firma üretir, bizim dediğimiz Mobil yada Castrol ise Ford onaylıdır ayrıca tam sentetik olduğunda Motorcraftada 10 basar, boşa almıyoruz anlayacağınız :)

Aynı seti almıştım gecmişte bir sıkıntı olmadı .

Sıkıntı olmaz, sadece yağ daha kalitesiz, yarı sentetik bir yağ  çok daha iyisi ve uygun fiyata varken yarı sentetik yağı tercih ediyorsan senin kararın kardeş :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz
(düzenlendi)

10 yıldır madeni yağ üretim sektöründeyim hocam konuya yabancı değilim  :) Bahsettiğiniz yağın üretimini biz yapıyoruz. (Opet-Fuchs-FMY-Opar vs...)

Bu arada motorcraft'ın o yağı tam sentetik ve aracın karter kapasitesine uyumlu 4.73 L

215_buyuk.jpg

tarihinde Kazım Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

10 yıldır madeni yağ üretim sektöründeyim hocam konuya yabancı değilim  :) Bahsettiğiniz yağın üretimini biz yapıyoruz.

O zaman anlatmaya gerek yok, kısaca Tam sentetik yağ verken, yarı sentetik neden kullanayım :) Motorcraft a para çalışmaz benden, tam sentetik olmadığı sürece tabii...

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz
(düzenlendi)

Abi motorcraft'ın bu setin içindeki yağı tam sentetik. Onu demek istiyorum. :)

Ürünün TDS', aşağıdaki linkte,

http://www.fcsdchemicalsandlubricants.com/main/additionalinfo/Product%20Data%20Sheet%205W30%20Premium%20Synthetic.pdf

O zaman anlatmaya gerek yok, kısaca Tam sentetik yağ verken, yarı sentetik neden kullanayım :) Motorcraft a para çalışmaz benden, tam sentetik olmadığı sürece tabii...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Abi motorcraft'ın bu setin içindeki yağı tam sentetik. Onu demek istiyorum. :)

Ürünün TDS', aşağıdaki linkte,

http://www.fcsdchemicalsandlubricants.com/main/additionalinfo/Product%20Data%20Sheet%205W30%20Premium%20Synthetic.pdf

O zaman iş değişir, üstüne açıkca yazmamışlar, satanda bi haber, yinede ben Mobil ESP ci oldum artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Haklısın abi piyasadaki kalite algısını oluşturabilmek çok önemli.

Bizim ürettiğimiz yağlar Ford'un ilk doluma veriliyor, kalite düzeyi tartışılmaz. (Q1 ve TS-16949 sertifikası var tesiste.) ama önemli olan son kullanıcının zihninde markanın kalite algısını oluşturabilmek :)

Sadece şunu söyleyeceğim Türkiye'deki en geniş kapsam ve akreditasyona sahip ikinci laboratuarına sahibiz ve Mercedes, Ford, Fiat-Opar, Türk Traktör vs markaların ilk dolumunu yapıyoruz.

Ben işin içinde olmasaydım büyük ihtimalle bende Mobil yada Shell derdim :)

O zaman iş değişir, üstüne açıkca yazmamışlar, satanda bi haber, yinede ben Mobil ESP ci oldum artık :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Haklısın abi piyasadaki kalite algısını oluşturabilmek çok önemli.

Bizim ürettiğimiz yağlar Ford'un ilk doluma veriliyor, kalite düzeyi tartışılmaz. (Q1 ve TS-16949 sertifikası var tesiste.) ama önemli olan son kullanıcının zihninde markanın kalite algısını oluşturabilmek  :)

Sadece şunu söyleyeceğim Türkiye'deki en geniş kapsam ve akreditasyona sahip ikinci laboratuarına sahibiz ve Mercedes, Ford, Fiat-Opar, Türk Traktör vs markaların ilk dolumunu yapıyoruz.

Ben işin içinde olmasaydım büyük ihtimalle bende Mobil yada Shell derdim :)

Diyorsunki Motorcraft dene ve gör :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim anlamadığım bir nokta var.. Motocraf tam sentetik denilmiş ama bu ibare nerede var.. Yukarıda ki görselde olan yağ bildiğimiz yarı sentetik motocraft.. Yani yıllardır bildiğimiz yağ.. Motocraft ın full sentetik yağı farklıdır.. O da aşağıda ki linkte var bakın.. Yanlışsam düzeltin ancak bizim piyasa da satılan motocaft yağlar yarı sentetiktir..

https://www.autoparts2020.com/rsdev/part_detail.jsp?PART_HDR_ID=793499

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz
(düzenlendi)

Abi Motorcraft, Ford'un globaldeki OEM parça tedarik markası olduğu için doğrudan Ford bu ürünlerin kullanılmasını öneriyor. Adam açıkça diyor "Benim orijinal parçam bu, bunu kullanacaksın." Ama tercih tabiki müşterinin oluyor her zaman :) Ford'un onayladığı üçüncü parti tedarikçilerden (Shell, Mobil vs...) de alınabiliyor.

Hatta Türkiye' de de inceden Motorcraft'ı devreye alma girişimleri var.

http://www.ford.com.tr/ford-servis/ford-orjinal-yedek-parcalari/motorcraft

Diyorsunki Motorcraft dene ve gör :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Motorcraft Ford'un oem parça üreticisidir. Bahsedilen yağ "synthetic blend (sentetik karışım)" yani ülkemizde "yarı sentetik" tabirine uygun bir yağdır. Aynı zamanda malum yağ üzerinde de yazdığı gibi "For Gasoline Engines" yani benzinli motorlar için üretilmiş yağdır. Amerikadan ithal edilmekte ve Amerikan yağıdır, Amerika'daki benzinli araçlar için üretilmiş bir yağ. Üzerindeki Ford spekifiasyon karşılama numarası da Amerikan standartı. Ancak buradaki yağ standartlarını da karşılıyor. Oradaki araçların karakteristiği daha farklı malum büyük hacim/daha eski teknoloji. 

İnternetten bulunan yağ hakkındaki teknik PDF'teki vizikosite yani derece/akışkanlık değerlerine göre piyasaki diğer sentetik karışım yağ sınıfında iyi diyebileceğim bir yağ. Yani sınıfının fiyat/performans olarak üstün olan Motorcraft firmasının rekabetçi ürünü. Motorcraft'ın aynı 5-30W için Fully Sentetic olan ürünü de var ancak fiyatı yüksek olduğu için ithalatçılarımız getirmiyorlar. Rekabetçi ürünü tercih ediyorlar.

Fiyat/performans oranından dolayı LPG'li Focus 1.6 Ti-VCT motorlu aracımda son bakımda bu yağı kullandım, 10bin KM aralıkta değiştireceğim. Memnunum, eksiltme de sözkonusu olmadı. Tabii yine de tam sentetik daha üstün ve teknolojili bir yağdır, eğer bütçe elveriyorsa her zaman tam sentetik kullanılmalıdır, taa ki aracınız 100k miles yani 160bin KM civarlarına ulaştığı zaman yarı sentetikler tavsiye edilir yağ eksiltme ve malum silindir-gömlek arasını doldurma performansı açısından.

Aracınız dizel ise Mobil veya Castrol'ün turbo dizel motorlarlar için üretilmiş tam sentetik ürününü tercih etmelisiniz. Özellikle Turbo sağlığı için bu çok önemli. Turbo Dizel araçta kesinlikle tam sentetik yağ kullanılmalı. O yüzden Motorcraft'ın bu ürününü 1.4 TDCi motora sahip aracınızda kesinlikle kullanmayın. Hem dizel motorlar için üretilmiş bir yağ değil, hemde yarı sentetik bir yağ. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Servisin kullandigi FMY 5 30W FE PLUS nasildir peki ? Benim araca bu yağdan koydular bi sıkıntı olurmu ?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Servisin kullandigi FMY 5 30W FE PLUS nasildir peki ? Benim araca bu yağdan koydular bi sıkıntı olurmu ?

Opetin ürettiği yağ uygundur sorun olmaz.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bende bakındım biraz, birkere FMY opet yağ yarı sentetik, sorun olmaz evet ama bizi kurtarmaz, daha iyisi varken asla almam.

Motorcraft yağ üretmez FMY gibi ürettirir ve bizde satılanlara baktım, ne yazıkki yarı sentetik, daha iyisi varken asla almam, ha alınmazmı alınır elbet ama benim Ali Spec lerimi karşılamıyor  :D

Motorcraft orjinal parça üretebilir evet, ama ondan daha iyileri var disk yada balatada mesela... ve ben hep en iyisini kullanırım (alabileceğimin en iyisini), yağ konusunda motorcrafta bakmam, hem abd tipinde hemde orjinal diye bir olay yok, kendisi üretmiyor  :i-ih:  ayrıca benim araba 3.85 lt. filtre dahil alır, 4.73 lt. değil...

Mobil ESP gibi bir uluslararası üne sahip yağ varken ya bunu yada olmadı Mobil Süper 3000 gibi tam sentetik yağ dışında ben yağ kullanmam, daha iyisi varsa bile yaygın bulunmuyordur, o yüzden tercihim bunlar oluyor :)

Yağ tam sentetik olacak, dünyaca kalitesi bilinecek, gücümün yettiği en iyi yağ olacak, benim specler yağ konusunda bu arakadaşlar, yanlış anlaşılma darılmaca olmasın da :)

Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Bahsi geçen motorcraft yağ yarı sentetiktir, üzerinde kocaman yazıyor. Yağ konusunda çok araştırdım, okudum, sordum. Marka olarak mobil derim. Fiyat olarakta mobil daha uygun her zaman. Yarı sentetik yağ fiyatına mobil 3000 super tam sentetik alırsınız.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Bahsi geçen motorcraft yağ yarı sentetiktir, üzerinde kocaman yazıyor. Yağ konusunda çok araştırdım, okudum, sordum. Marka olarak mobil derim. Fiyat olarakta mobil daha uygun her zaman. Yarı sentetik yağ fiyatına mobil 3000 super tam sentetik alırsınız.

Bende önümüzdeki bakımda tam sentetik Mobil yağ kullanmayı planlıyorum. İnternette kampanyalı fiyatlardan yarı sentetik fiyatına alınıyor dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağda sıkıntı olursa hemen görülmez..

Sigara içmek gibidir.. İçin için çürütür. Belirli bir süre sonra bir anda çıkar.. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tolga Erdem

Castrol magnetec ile edge arasındaki fark nedir fiyat yarı yarıya fark ediyor.Focus 1 için magnetec kullanmıştım bir önceki bakımda.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Castrol magnetec ile edge arasındaki fark nedir fiyat yarı yarıya fark ediyor.Focus 1 için magnetec kullanmıştım bir önceki bakımda.

Edge daha yüksek basınçlı ve performanslı motorlar için geliştirilmiştir. Magnatec uygun ve yeterlidir.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...