İçeriğe Yönlendir

Toshiba Satellite L755 Fan Sürekli Çalışıyor

Zafer Bakar
Çözüme git Hakan Muratlı tarafından,

Recommended Posts

Zafer Bakar

merhaba 

toshiba dizüstü bilgisayarıma format attım ve bıos, wireless sürücülerini en yeni sürümüyle güncelledim ancak sürekli fan çalışmaya başladı bu konu ile alakalı güvenilir bilgisi olan varsa benimle paylaşsın lütfen

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Cihaz ısınıyor mu peki? soğutucunun araları tozdan tıkalı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Bios update yapıldı ise , bios ayarlarında fan hızı ile ilgili bir seçenek var mı ona bakılmalı yok ise işlemci seçenekleri altındaki intel turbo boost kapatıp biraz kullanıp gözlemlenmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Buna bir virüs sebep oluyor cpu'yu %100'de çalıştırıyor ve bunun sonucunda da fan sürekli çalışıyor. Bunu internetten cpu'nun %100 çalışması diye bir araştırın isterseniz. Benim de aynı marka notebbok'da başıma gelmişti virüsü kaldırınca düzelmişti... :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Zafer Bakar

Cihaz ısınıyor mu peki? soğutucunun araları tozdan tıkalı olabilir.

Abi ısınma yok sürekli çalışma var

Bios update yapıldı ise , bios ayarlarında fan hızı ile ilgili bir seçenek var mı ona bakılmalı yok ise işlemci seçenekleri altındaki intel turbo boost kapatıp biraz kullanıp gözlemlenmeli.

Bios da fan hızı yok intel turbo boost da yok

Buna bir virüs sebep oluyor cpu'yu %100'de çalıştırıyor ve bunun sonucunda da fan sürekli çalışıyor. Bunu internetten cpu'nun %100 çalışması diye bir araştırın isterseniz. Benim de aynı marka notebbok'da başıma gelmişti virüsü kaldırınca düzelmişti... :)

Evet sanırım o yüzden format atıyorum umarım düzelir

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

merhaba 

toshiba dizüstü bilgisayarıma format attım ve bıos, wireless sürücülerini en yeni sürümüyle güncelledim ancak sürekli fan çalışmaya başladı bu konu ile alakalı güvenilir bilgisi olan varsa benimle paylaşsın lütfen

Bu mesajı uçma dercesinde hızla çalışan fanı olan toshiba dan yazıyorum.

Bugün temizleme için açmaya çalıştım.Bakım zor kullanmam gerekecek kendi haline bıraktım yeniden.

Bu da bozulursa evde 3. ve son arızalı laptop olacak :shok:

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Bu mesajı uçma dercesinde hızla çalışan fanı olan toshiba dan yazıyorum.

Bugün temizleme için açmaya çalıştım.Bakım zor kullanmam gerekecek kendi haline bıraktım yeniden.

Bu da bozulursa evde 3. ve son arızalı laptop olacak :shok:

Ben açtım zorla sonra topladım

Açınca bilgisayar toshiba diye açılıp yeniden başladı sonra bios dan formatladım yaptım oldu sonra bilgisayar kullanılırken birden kapandı ve birdaha açılmadı yukarda belirttiğim formatı yeniden atamadım sakın açmayın içini şimdi öylece yatıyor

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Çözüm
Hakan Muratlı

geçmiş olsun zafer bey bir çok arkadaşımız bilgi vermiş aslında sürekli fan çalışmasının çok fazla nedeni olsada genelde sürekli fan çalışmaları fan çıkışında biriken toz parteküllerinin zamanla hava sirkülasyonunu kesmesinden kaynaklanır bu genel olarak bilgisayarı yorduğunuz zaman aşırı ısınması sonucu bilgisayarın restart atmasına sebebiyet verir yada diğer bir arkadaşımızın dediği gibi virüs olabilir bunu görev yöneticisinde cpu kullanımından görebilirsiniz.

bence bilgisayarınızı bir kenara ayırmayınız fan temizliğine giriştiyseniz tabi bilgisayarı hangi noktaya kadar söktüğünüzü yaklaşık tahmin ediyorum.

1. aşama olarak eğer cpu üzerindeki borulu metal aksamı söktüyseniz tekrar montaj öncesi cpu ve ekran çipinin (bu bakır rengi  tek bloktur) soğutucusu üzerindeki eski termal macunu temizleyip yeni macun sürmelisiniz ve soğutucunun cpu ve ekran çipinin üzrine tam oturduğundan emin olunuz ve vidalarını sıkınız. (eğer bu soğutma sistemini sökmediyseniz bakır rengidir buraya müdahale etmeyiniz )

2. aşama olarak anakart üzerinden sökülmüş olan soketlerin takılı ve yerlerinde olduğundan emin olunuz.

3. bilgisayarınızı söktüğünüz şekilde toplayınız ancak hdd ve cdrom ünitesini bilgisayara bağlamayınız

bu işlemler bittiyse ilk yapmanız gereken bilgisayarınızdaki ram slotlarıdır genellikle açılmama sorunu ram'lerin sokete oturmamasından kaynaklanır ve yerine oturmamış olan ram hasar görür  size tavsiyem büyük olasılıkla cihazınızda 

2 adet ram bulunmaktadır bunları yerlerinden çıkartmadan önce statik konusunda önlem alınız en azından ellerinizi toprağa bağlı metal bir yüzeye değdirerek vücutda birikmiş bir statik elektirik var ise deşarj ediniz ve ram'leri çıkararak önce altın rengi pinlerini dikkatlice gözlemleyiniz hasar gören ram'lede genellikle bu pinlerin bağlı olduğu yollar hasarlanır ve kararma yapar kontrol sonrası her bir ram'i tek olarak denemeniz ve her ram'i iki slotdada denemeniz eğer ciddi bir hasar yok ise cihazınız çalışacaktır . cihazınızı  tekrar kapatarak enerjisini kesiniz ve hdd,cdrom,bataryasını takınız .

ancak cihazın power tuşuna bastığınızda cihaz hiç tepki vermiyor ise ozaman en iyi ihtimal ile anakart üzerindeki anahtalama görevi gören transistör arızalanmış olmalı.

tekrar geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...