İçeriğe Yönlendir

İdari Davada Hukuki Süreç

Recep Mura

Recommended Posts

Recep Mura

Arkadaşlar yaklaşık 3 yıl önce İdare Mahkemesinde açtığım bir davayı kazanmıştım benimle aynı durumda olan birçok kişinin de davaları Danıştay tarafından onanarak kesinleşti. Meb benim davamı da temyiz etti. Ancak süreç uzadı ve  ne olduysa Danıstay Üst kurulundan (İDDK) olumsuz bir karar çıkınca elimdeki ve mahkemeye sunduğum onca emsal karara rağmen (ki onanan kararlarda olumlu yönde imzaları bulunan hakimler aynı şart ve durumda olan benim davamda olumsuz yönde imza atabilmişler) danıştay benim olumlu kararımı bozdu ve maalesef daha önce benim davamı olumlu şekilde sonuçlandıran İdare Mahkemesi Kararı bozarak olumsuz karar verdi ve sonuç kısmında 30 gün içinde Danıştaya temyiz yolu açık olmak üzere yazıyor. Halbuki dava meb tarafından danıştaya temyiz edilmişti. Ben Anayasa Mahkemesine gitmeyi umuyordum. Acaba bu şartlarda Anayasa Mahkemesine başvuramaz mıyım?

Bugün Meb'ten 797,75 TL lik vekalet ücreti ihtarnamesi geldi. Ben Danıştaya gitsem olumsuz sonuçlanacağı şu şartlarda kesin gibi aynı mahkeme masrafını yeniden mi ödemek zorunda kalırım. Sonrasında Anayasa Mahkemesine gidebilir miyim gidersem ve kaybedersem ne gibi sonuçlarla karşılaşırım? 

Ayrıca buradan da sonuç alamazsam Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidebilir miyim? gidersem ve kaybedersen ne gibi zararlarla karşılaşabilirim.

Kısaca hukuki süreç şu şekilde:

İdare Mahkemesine başvurdum ve kazandım

Meb Kararı temyiz etti Danıştay İdare Mahkemesi Kararını bozdu

Ben Karar Düzeltme başvurusunda bulundum

Karar düzeltme reddedildi

İdare Mahkemesi Kararı bozarak olumsuz karar verdi....Elimde bir sürü onanmış emsal kararlar var...Ama bu hukuk sistemini gerçekten anlamış değilim. Dün A diyenler bugün sanki daha önce böyle karar vermemişler gibi rahatlıkla B diyebiliyorlar hiçbir şey değişmemişken...

Bu durumda bana öneriniz nedir?

Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru da bulunmak yada AİHM'e gitmek için iç hukuk yollarının tüketilmesi zorunluluğu var. Dolayısıyla Danıştayın bozma kararı üzerine İdare Mahkemesinin verdiği yeni karara karşı da Danıştaya temyize gitmek zorundasınız. İdare Mahkemesi Danıştay kararı üzerine direnme kararı da verebilirdi yani ilk kararındaki gibi sizi haklı bulabilirdi ancak Danıştay kararına uyarak bu sefer sizi haklı bulmamış.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ah adalet... Kolay gelsin arkadaşım.

Teşekkür ederim...Elimde emsal kararlar olmasa hadi diyeceğim...En kötüsü emsallerin altında onay imzaları bulunan hakimler benim davamda bu sefer aksi yönde imza atmaları bunu kabul etmek zor....

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru da bulunmak yada AİHM'e gitmek için iç hukuk yollarının tüketilmesi zorunluluğu var. Dolayısıyla Danıştayın bozma kararı üzerine İdare Mahkemesinin verdiği yeni karara karşı da Danıştaya temyize gitmek zorundasınız. İdare Mahkemesi Danıştay kararı üzerine direnme kararı da verebilirdi yani ilk kararındaki gibi sizi haklı bulabilirdi ancak Danıştay kararına uyarak bu sefer sizi haklı bulmamış.

Ama değişen bir şey yok sonuçta danıştayın davayı reddedeceği aşikar ki aynı şekilde dosyayı yeniden inceleyecek o nedenle benim işimi zorlaştıran ve bana göre tabii mantıksız bir süreç....ki ben karar düzeltme istedim onu reddetti zaten...Daha önce emsal kararları onamasına rağmen::(((

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar bahse konu olan idari davayı bu noktaya kadar tamamen internet üzerinden edindiğim bilgi ve belgelerle getirdim. Ancak bundan sonraki süreç yeni ve daha önce tecrübe edilmiş olmadığından sıkıntı yaşamaktayım. O nedenle hukuki bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların konuyla ilgili tavsiyeleri benim için büyük önem arzetmektedir.

İnternet üzerinde danıştığım bir avukat arkadaş konuyla ilgili soruma sağolsun kısa da olsa cevap verdi. (danıştay aşamasında vekalet ücreti çıkmaz. Yani tüm dava boyunca bir tane vekalet ücreti ödersiniz. Bozulan ilk mahkeme kararında karşı tarafa vekalet ücreti ödemediyseniz, sadece 750 TL vekalet ücreti ödeyeceksiniz. Temyize veya karar düzeltmeye gitmeniz sadece harçlar yönünden size masraf olur. Anayasa mahkemesine gidebilmek için tüm kanun yollarının tüketilmesi gerekli. Bu aşamadan sonra temyiz ve yeniden karar düzeltme aşamaları var. Anayasa Mahkemesine başvuru yolu yeni olduğu için bir şey söylemek zor. Hazırlayacağınız dilekçeninde bir önemi olacağını sanmam. ) 

Sizce böyle bir durumda nasıl hareket etmek mantıklı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...