İçeriğe Yönlendir

Ka - Direksiyon Pompa Tamiri Mümkünmü?

Atilla Ertan Çığır

Recommended Posts

Atilla Ertan Çığır

Arkadaşlar dreksiyon pompam arızalandı tamiri mümkünmüdür?
ufak araştırma yaptım 4-5 yerde sadece dreksiyon kutu tamiri buldum pompa ile alakalı birşey bulamadım
fiyatlarına baktım çıkması 250tl, sıfırı ise 500tl
bende idare etsin istiyorum tamir ettirmeyi düşünüyorum. ve daha önce yaptıran varmı? kaça patlar bunun tamiri?
şimdiden teşekkür ederim.

ayrıca rolanti valfini temizlettim 3-4 ay kadar stop etme sorunum kalktı ve şimdi yine stop etmeye başladı sizce rolanti valf i ömrünü doldurmuşmudur?

Yorum bağlantısı
Abdullah Şanlı

Merhaba Atilla bey geçenlerde benim aracımda da direksiyon pompasıyla ilgili bir problem olmuştu ilk çalıştığında virajları dönerken ve özellikle de  direksiyonu tam kırdığımda aşırı derecede uğultu yapıyordu. Servise götürdüm tamirinin mümkün olduğu söylendi, fakat içini yemediği taktirde yani eğer direksiyon yağ bidonunun içerisinde sim zerreleri şeklinde demir talaşları varsa  çok fazla yapılacak bir şey yokmuş.Ancak pompa tamirciye götürüldü pompada herhangi bir problem çıkmadı. Benim aracımın direksiyon pompasındaki problem yağ bidonundan kaynaklanıyormuş yağ bidonu değişince problem halloldu umarım sizinki de böyle basit bir problemdir ve yazdıklarımın yardımı olur. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Atilla bey geçmiş olsun. Pompa kronik sorundur. İmkan var ise sıfırı alınmalı. Çıkması da illa aynı durumu yapacak.

Rölanti valfi tekrar temizlenebilir ancak muhtemelen ömrünü doldurmuş. Hız sensörü takılı ve sağlam, değil mi?

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Merhaba Atilla bey geçenlerde benim aracımda da direksiyon pompasıyla ilgili bir problem olmuştu ilk çalıştığında virajları dönerken ve özellikle de  direksiyonu tam kırdığımda aşırı derecede uğultu yapıyordu. Servise götürdüm tamirinin mümkün olduğu söylendi, fakat içini yemediği taktirde yani eğer direksiyon yağ bidonunun içerisinde sim zerreleri şeklinde demir talaşları varsa  çok fazla yapılacak bir şey yokmuş.Ancak pompa tamirciye götürüldü pompada herhangi bir problem çıkmadı. Benim aracımın direksiyon pompasındaki problem yağ bidonundan kaynaklanıyormuş yağ bidonu değişince problem halloldu umarım sizinki de böyle basit bir problemdir ve yazdıklarımın yardımı olur. 

İnşallah dediğiniz gibidir yarın sabah tamirci arkadaşıma götürüp göstereceğim ve verdiğiniz bilgiyi onada aktarıp kontrol ettireceğim. Birde sorum olacak dreksiyon yağ deposu dediğiniz hidrolik yağın deposu dimi? ayrıca anlattığınız uğultular bendede mevcut ve bu sorun var iken hidroliğiniz dolumuydu? bende hiç eksilme olmuyor ağzına kadar dolu acaba hidrolik akışımı sağlanmıyor yollarda tıkanıklık söz konusu olabilirmi?

çok teşekkür ederim.

Atilla bey geçmiş olsun. Pompa kronik sorundur. İmkan var ise sıfırı alınmalı. Çıkması da illa aynı durumu yapacak.

Rölanti valfi tekrar temizlenebilir ancak muhtemelen ömrünü doldurmuş. Hız sensörü takılı ve sağlam, değil mi?

Valla Sani bey şuan sıfırını alacak kudretim yok ikinci elinede sıcak bakmıyorum ve güvenemiyorum buyüzden tamir tek çözüm bu yaz mevsimini atlatayım başka birşey istemiyorum. Rolanti valfini yarın birkez daha temizleteceğim aynı sorunlar devam ederse sıfırını alacağım, Hız sensörü arabada takılı yarın gaz kelebeği, hız sensörü, rolanti valfi hepsini bir temizletip deneyeceğim. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim hepinize.

Son olarak bir sorunum daha çıktı onu yazmayı unuttum arabada çalışırken horlama sesi geliyor motorundan devir dayım çıkartıyor sanırım forumda aynı sorunlar başkasındada varmış okudum bunun değişmeden tamiri mümkünmüdür?

Yorum bağlantısı
Abdullah Şanlı

Atilla bey evet direksiyon yağ bidonu dediğim hidrolik yağ deposu ve evet hidrolik tam doluydu ayrıca benim aracımda hidrolik yağ bidonu kapağını açtığımda bir fokurdama ve kaynama mevcuttu ve dışarıya taşmasına sebep oluyordu size tavsiyem daha hiç bir parça sökülmeden hidrolik yağ bidonunu kontrol ettirin o bidonun içerindeki filtrede o uğultuyu fazlasıyla yapıyor mesela benimkinde şuanda filtre yok sıfır ürün getirtmeme rağmen aynı uğultuyu yaptı ve içerisindeki filtre sökülünce halloldu. Yani basit bir hidrolik bidonu gibi görünse de beni uzun zaman tedirgin etti.Ve tekrar Acizane tavsiyem ilk önce tamirci arkadaşınızdan eğer sistemde hava varsa havayı almasını rica etmeniz eğer hava yoksa hidrolik yağ bidonunu ve filtresini kontrol etmesi, eğer bunlarla da hallolmuyorsa muhtemelen pompada bir problem vardır.Kolay gelsin 

Yorum bağlantısı
Osman Erkan

pompa ile direksiyon yağ bidonu arasında yer alan hortum görevini yapmadığında (muhtemelen yırtılmıştır) yapabilir. soğuk iken kötü bir ses yapıyor, sistem ısınınca ses kalkıyor değil mi?

bu sorunda çıkma parçaya güvenmeyiniz, kimse garanti vermez, ustası takar, yine aynı sorunu verirse yine taktırırsınız.

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Atilla bey evet direksiyon yağ bidonu dediğim hidrolik yağ deposu ve evet hidrolik tam doluydu ayrıca benim aracımda hidrolik yağ bidonu kapağını açtığımda bir fokurdama ve kaynama mevcuttu ve dışarıya taşmasına sebep oluyordu size tavsiyem daha hiç bir parça sökülmeden hidrolik yağ bidonunu kontrol ettirin o bidonun içerindeki filtrede o uğultuyu fazlasıyla yapıyor mesela benimkinde şuanda filtre yok sıfır ürün getirtmeme rağmen aynı uğultuyu yaptı ve içerisindeki filtre sökülünce halloldu. Yani basit bir hidrolik bidonu gibi görünse de beni uzun zaman tedirgin etti.Ve tekrar Acizane tavsiyem ilk önce tamirci arkadaşınızdan eğer sistemde hava varsa havayı almasını rica etmeniz eğer hava yoksa hidrolik yağ bidonunu ve filtresini kontrol etmesi, eğer bunlarla da hallolmuyorsa muhtemelen pompada bir problem vardır.Kolay gelsin 

Abdullah bey inanın çok yardımcı oldunuz verdiğiniz bilgilerle inşallah dediğiniz gibi olurda ucuz kurtuluruz. Çok teşekkür ederim.

pompa ile direksiyon yağ bidonu arasında yer alan hortum görevini yapmadığında (muhtemelen yırtılmıştır) yapabilir. soğuk iken kötü bir ses yapıyor, sistem ısınınca ses kalkıyor değil mi?

bu sorunda çıkma parçaya güvenmeyiniz, kimse garanti vermez, ustası takar, yine aynı sorunu verirse yine taktırırsınız.

Osman bey yırtılma var ise hidrolikte eksiltme yapmazmı? çünkü hidroliğim ağzına kadar dolu ve hiç eksiltme yapmıyor. ama tıkanma söz konusu olabilir belki arabanın kaput çok ufak birde lpg takılı bütün aksamlar iç içe muhakkak biryerde belki hortum kıvrılmış olabilir. Ayrıca sıcakkende aynı uğultuyu cıkartıyor hele park ederken bütün millet kulağını bana veriyor çünkü olduğu yerde ileri geri yaparken hali ile dreksiyonu tam tura yakın çeviriyorum ve inanılmaz uğultu çıkartıyor. Dediğiniz gibi 2. el çıkma dreksiyona bende soğuk bakıyorum.

ilgi ve alakan için sizede teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Abdullah Şanlı

Atilla Bey yardımcı olabildiysem ne mutlu.İnşaallah en ucuz maliyetle kurtulursunuz.

Yorum bağlantısı
Erhan Ekni

İzmir 1. Sanayide bir yer var direksiyon kutusu ve pompası tamiri yapıyorlar. Garanti de veriyorlar. Ben yaptırdım çok da memnunum .Eğer isterseniz adını öğrenebilirim.

Yorum bağlantısı
Osman Erkan

Osman bey yırtılma var ise hidrolikte eksiltme yapmazmı? çünkü hidroliğim ağzına kadar dolu ve hiç eksiltme yapmıyor. ama tıkanma söz konusu olabilir belki arabanın kaput çok ufak birde lpg takılı bütün aksamlar iç içe muhakkak biryerde belki hortum kıvrılmış olabilir. Ayrıca sıcakkende aynı uğultuyu cıkartıyor hele park ederken bütün millet kulağını bana veriyor çünkü olduğu yerde ileri geri yaparken hali ile dreksiyonu tam tura yakın çeviriyorum ve inanılmaz uğultu çıkartıyor. Dediğiniz gibi 2. el çıkma dreksiyona bende soğuk bakıyorum.

ilgi ve alakan için sizede teşekkür ederim.

Önceki arabam toyota corolla 99 hatchback

4usedM_m-420x0.jpg

bu arabamda aynı sorunu vermişti ve aradaki boru değişti. Bir gramda yağ eksilmemişti.

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Devirdaim ses yapıyorsa acil değişmeli. Ya su devirdaim olamazsa :shok:

Son cümlenizi anlayamadım Sani bey. Valla ben bilmeden bu şekilde 160kmhız ile 300km yol yaptım dün tekirdağ-bahçelievler git gel :) iyi motoru elimize almadık verimli sadakamız varmış. yarın nöbetten çıkar çıkmaz dreksiyondan önce ilk işim o horlamayı çözmek olacak. Biraz daha baktım ve devirdaim den emin oldum.

peki bunun tehlikesi ne olur conta mı yakarım?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Su devirdaim etmez ise, motor soğumaz. Motor soğumazsa conta ve üst kapak işin devedeki kulak kısmı.

Yorum bağlantısı
Hakan Küçükkılıç

İzmir 1. Sanayide bir yer var direksiyon kutusu ve pompası tamiri yapıyorlar. Garanti de veriyorlar. Ben yaptırdım çok da memnunum .Eğer isterseniz adını öğrenebilirim.

ben öğrenebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Su devirdaim etmez ise, motor soğumaz. Motor soğumazsa conta ve üst kapak işin devedeki kulak kısmı.

Ozaman ilk iş yarın devirdaım tamir yada değiştirmek 

bilgi için çok teşekkür ederim Sani bey valla çok makbule geçti :)

ama demin çalıştırıp baktım su deposunun kapağının dibinden suyu fışkırtıyor e bu çalışıyor anlamına gelmiyormu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Devirdaimin tamiri olmaz, değişim yapılacak. Merkez oto'ya şase no'nuz ile birlikte sorun, parça fiyatını öğrenin. Unutmayın, devirdaim değişiminde tüm suyun boşaltılıp yeniden antifreeze+ su(%50-50) doldurulması sağlıklı olanıdır.

2- Su deposunda köpürme, kaçırma, taşma kapak kapalı iken kesinlikle olmamalı. Sistem bir yerden hava alıyor olabilir.

3- Bana sorarsanız No Name'e uğrayın, tüm dertlerinizi "bir kerede" çözsünler.

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Arkadaşlar yardımlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim ama ben izmirde değilim istanbuldayım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar yardımlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim ama ben izmirde değilim istanbuldayım.

NoName e bi uğrayın, baksınlar.

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

sorun hal devirdaim pompası değiştirildi ve direksiyon pompası temizlendi arabadan ses kesildi. ama şimdi başka sorunum var rolanti valfini temizlediler olmadı iptal ettiler yine olmadı devamlı stop ediyor muhtemelen oda değişecek

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

sorun hal devirdaim pompası değiştirildi ve direksiyon pompası temizlendi arabadan ses kesildi. ama şimdi başka sorunum var rolanti valfini temizlediler olmadı iptal ettiler yine olmadı devamlı stop ediyor muhtemelen oda değişecek

Rölanti valfinin iptali mümkün değil ki? O olmadan araç hiç bir şekilde rölantide duramaz.

Geçmiş olsun, nerede değiştiridiniz, ne kadara değiştirdiniz? Antifreeze değişti mi? Direksiyon pompası için hidrolik yenilendi sanıyorum?

Yorum bağlantısı
Atilla Ertan Çığır

Rölanti valfinin iptali mümkün değil ki? O olmadan araç hiç bir şekilde rölantide duramaz.

Geçmiş olsun, nerede değiştiridiniz, ne kadara değiştirdiniz? Antifreeze değişti mi? Direksiyon pompası için hidrolik yenilendi sanıyorum?

Sani bey rolantivalfi ile monte edilen yer arasına karton parças koyup iptal etti tabi öncesinde gaz kelebeği, hava akış sensörü ve rolantivalfini temizledi olmayınca dediğim gibi karton parçası koydu ama yinede stop etti araç. Bu 3'ünden biri sıkıntılı dedi ama bana kalırsa rolanti valfi gazlı ford larda hemen arıza verebiliyor muhtemelen rolantivalfi gitmiş bunun dedi. Dreksiyon yağını değiştirdi ses kesildi ve dreksiyon düzeldi :) Devirdaim pompasını değiştirdi antifriz koydu ön takımı elden geçirdi işçilik+antifriz+devirdaim pompası toplamda 250 tl aldılar dayımın arkadaşı Mehmet usta (Beykent sanayi sitesinde OLCAY yedek parça ve oto servisi)

direksion yağ kaçırıyor dedi şarj dınamosunun üstü hep yağlanmış dedi temizledi bigüzel pompayıda temizledi yağ koydu düzeldi. daha açıklayıcı olsun diye yazdım. :)

Yorum bağlantısı
Olcay Demiral
(düzenlendi)

Arkadaşlar benimde bu sabah aracı çalıştırdığımda direksiyon pompasından ses yaptığını fark ettim. Sonra bakınca gördüm ki direksiyon pompasından yag atmış fazla miktarda .Aracı yaklaşık 8 ay önce alırken direksiyon pompasını yeni degiştirmiştim hatta usta orijinalini bulamamıştı da başka bir modelinkini uydurmuştu.Bugün ustaya gösterdim pompadaki boru geçme yerlerinden biri gevşekmiş sıktı onu ama pompa ses yapmaya devam ediyor usta diyor sokulup bakılacak yada değişecek diye.Benim anlamadığım 8 ayda sıfır pompa hemen kullanılmaz mı olmuştur.

tarihinde Olcay Demiral tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

başka marka model ise basınç farkı olabilir bozulma süresi biraz da tesadüf kısmet

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...