İçeriğe Yönlendir

Renault Clio 1.5 Dci Edc

Uğraş Özyurt

Recommended Posts

Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

İstanbul, Bursa arasında ve şehir içlerinde 2 gün kullandım. B sınıf dizel otomatik altarnatifleri arasında geçen bu arabayla ilgili 2 günlük ve 400 km lik izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim;

Dış mekanı hepimiz biliyoruz, yollarda görüyoruz iç mekandan iki fotoğrafla olumlu, olumsuz yapayım :)

CdWSja4.jpg

ilk fotoğraf genel izlenim açısından fena değil, vites kolu dahil derli toplu modern bir yapı, ilk bakışta kocaman bir ekran ile birlikte detaylara inmessek göze hoş görünüyor.

ikinci fotoğraf...

rTgZK2L.jpg

bu fotoğrafta ise biraz genelden detay indiğimizdeki hava hakim, sert olmasın ama... kalitesizlik, içmekanda kapıların içlerinden vites körüğüne,direksiyona, kocaman ekranın grafiklerinden... hızına...

Kısaca şöyle yazayım, güzel, verimli atak bir motor, fena olmayan bir şanzuman, tatminkar yakıt tüketimi, ama özellikle iç mekanda yaratılamayan kalite algısı... ve yüksek fiyat. 61.000 tl gözüküyor bu araç, yani fiyatlar aldı başını gitti ama polo dizel otomatikde 63.000 tl özellikle iç mekanda ezici bir kalite farkı varken ve marka imajı... bence yapma renault...(polo fiyatıda yüksek tabi)

İç mekan genişiği, koltuk rahatlığı fena değil ama uzun yolda b segmenti olmuyor, illaki adamı yoruyor .Ekranı belki ben çözemedim sadece radyo, nevigasyon işlevi var sanırım yol bilgisayarı menüleri bu ekranda bulamadım, ama olmaması da anlamsız...

Motor.. güzel,sesli sayılmaz 130 km ye kadar rahatsız etmedi

Şanzuman... beklediğimden iyi. clio bu şanzumanla 120-130 km hızlara kadar gayet atak özellikle şehir içinde başarılı. Uzun yolda ise 120 falanken sollamalarda ilk başta sıkıntı yaşadım şanzumanın karekterine alışınca fena değildi, ama yinede şehir içinde daha iyi.

Direksiyon.. beklediğimden ağır şahsen bu hoşuma gidiyor, biraz ağır direksiyon arabayı bence oyuncaklıktan çıkarıyor, ama hanımlar sevmeyebilir ;)

İçmekan genişliği, b sınıfı için olabilir ama ben sevmedim arka diz mesafesi yeterli değil

Bagaj; bu sınıf için yeterli gibi.

Multimedya; yavaş çalışıyor, grafik kalitesi yetersiz ama navi güzel, iyide çalışıyor.

Yakıt tüketimi; 100 km si yaklaşık şehir içi toplamda 400km... 20 lt yakıt çarpı 3.990 :  79 tl.. işte bu güzel:)

Kısaca böyle... aslında arabanın fiyatına bakana kadar izlenimlerim daha olumluydu.. aa bu fiyata bunlar , otomatiikk...dizell..navide varr, şeklinde bir yorum yapmayı isterdim, keşke fiyat biraz düşük olsaydı . Arabanın fiyatı tüm şevkimi kırdı, iç mekan kötü yav, ön konsolda azıcık bir yumuşak plastik, bi piano... geri kalan heryer tak tak plastik.Uygun bir indirimle yada ikinci el temiz uygun bir fiyata bulunursa tabi şehir içi atak, az yakan bir araç olarak tavsiye ederim.

Düzenleme 1; frenler.. fena değil, problem yaşamadım. Yol tutuş; beklediğimden iyi ;Hem yüksek hızlarda hemde virajlarda tatmin oldum.

Ses sistemi... eh işte  yani ses olsun, arabada şekli dinleniyor:)

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

kalan yeri neyse de şanzumanı on numara, dsg daha sorunlarla uğraşıyor adamlar edc ile tur bindirdi...

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

kalan yeri neyse de şanzumanı on numara, dsg daha sorunlarla uğraşıyor adamlar edc ile tur bindirdi...

yazmadan yollamışım yanlışlıkla; yeni yazabildim:)

Yorum bağlantısı

Geçen sene 1.5 dci icon alacaktım sıfır, arka koltuğa oturup kafam tavana değdiğinde vazgeçtim, arka camların manuel olmasıda ayrı bi saçmalık

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Dediğiniz herşeye katılıyorum.Arka koltukta uzun boylu bir insan oturacaksa büyük sıkıntı gerçekten.Hem dizim hem kafam arabaya çarpıyor benim  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

yazmadan yollamışım yanlışlıkla; yeni yazabildim:)

ben de farketmiştim bir şeylerin yanlış olduğunu :=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

2 yıl kullandim .. Uzun yolda yaptim gayet iyi arabadir. Klasik renault tikirtilari vardir. Piano blackler cizirdar. Direksiyon kutusu ses yapar lokur lokur. Ruzgar sesi var malesef kelebek camlardan. Ön konsol haric kalite 0. Multimedya lg ekrana sahip bence grafikler gayet iyi. Ama 60bini hakedermi tartisilir. Bence max 50bin eder

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

2 yıl kullandim .. Uzun yolda yaptim gayet iyi arabadir. Klasik renault tikirtilari vardir. Piano blackler cizirdar. Direksiyon kutusu ses yapar lokur lokur. Ruzgar sesi var malesef kelebek camlardan. Ön konsol haric kalite 0. Multimedya lg ekrana sahip bence grafikler gayet iyi. Ama 60bini hakedermi tartisilir. Bence max 50bin eder

Aynen, araba f,yatları tabi çok arttı ama, bazı arabalar var örneğin geçen kullanıp inceleme yazısı yazdığım, c 180... tabi pahalı araba ama, şöyle diyor insan, çok para keşke param olsada alsam, bazı araba var örneğin golf, yavvv bu parayı etmez ama napalım, fiyatlar arttı :) bu araba ise bende şu algıyı oluşturdu ;adamlar fiyatlar arttı hadi bizde kasalım millete fırsat bu fırsat :)) demişler...

Aynen, araba f,yatları tabi çok arttı ama, bazı arabalar var örneğin geçen kullanıp inceleme yazısı yazdığım, c 180... tabi pahalı araba ama, şöyle diyor insan, çok para keşke param olsada alsam, bazı araba var örneğin golf, yavvv bu parayı etmez ama napalım, fiyatlar arttı :) bu araba ise bende şu algıyı oluşturdu ;adamlar fiyatlar arttı hadi bizde kasalım millete fırsat bu fırsat :)) demişler...

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Ben bu araci 2012 de ilk ciktiginda aldim 1.2 touch alev kirmizi 16 passion jant opsiyonu ile . 34bintlye aldim ve hic gocunmadim 2014 kasimda sattim tam 2 yil sonra 35500 e.. 46Bin olmustu sifiri. Kesinlikle vermezdim o parayi. Dizeli max 50 olmali

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi bu kullandığın versiyon 61bin tl'mi?? Bir gariplik var. Şu an gelen EDC motorlarda arka cam otomatik ve ICON serisinden başlıyor. Seninki camlar manuel? Ayrıca arka cam manuel olunca Cruise control olmamalı, sende var? Nasıl bir konfigle gelmiş bilmiyorum ama bu model 61bin tl değil sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Sani cruise control joy donanimda dahil mevcut. Benim arac touch paketti on camlar otomatik cruise control vardi. 

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Abi bu kullandığın versiyon 61bin tl'mi?? Bir gariplik var. Şu an gelen EDC motorlarda arka cam otomatik ve ICON serisinden başlıyor. Seninki camlar manuel? Ayrıca arka cam manuel olunca Cruise control olmamalı, sende var? Nasıl bir konfigle gelmiş bilmiyorum ama bu model 61bin tl değil sanıyorum.

clio ile ilgili pek bilgim yok ama fiyat listesinde 1.5 dci edc en alt icon olarak gözüküyor... kiralam firmalarına özel filolar için bir donanım varmıdır, diğer firmalarda böyle bişey olmuyor ama naylondur ne yapsa yeridir :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani cruise control joy donanimda dahil mevcut. Benim arac touch paketti on camlar otomatik cruise control vardi. 

Evet, cruise control'ü yeni mi sabitlemişler düşük pakete dahi? Şimdi gördüm, çok şaşırdım :s

clio ile ilgili pek bilgim yok ama fiyat listesinde 1.5 dci edc en alt icon olarak gözüküyor... kiralam firmalarına özel filolar için bir donanım varmıdır, diğer firmalarda böyle bişey olmuyor ama naylondur ne yapsa yeridir :biggrin:

Tam aksine, donanımda bmw bile bu kadar sabit değil :p

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

clio sahibi olarak bende yorumlayım bari :rolleyes: 

-yol sesi lastiklerden dolayı kötü asfaltta biraz olabiliyor. motor sesi sınıfına göre makul seviyelerde.

-o bahsedilen tıkırtılar henüz bende yok. şu an için olacağınıda sanmıyorum.

-yakıtı süper ötesi :D

-arka koltuklar dar mıdır? bilmiyorum. çünkü kullanmıyorum. dolmuş şöförü değiliz ki her arabaya bindiğimizde mahalleyle birlikte dolanalım :D

-direksiyon focus 2,5 dan sonra resmen pamuk gibi geldi valla ne yalan söyleyim.

-süspansiyonlar konforlu değil ama yol tutuşu acayip artmış. virajlar esp siz focus collection dan daha güvenli geliyor nedense.

çok zorlarsanız önden nazlı nazlı kayma yapmaya meyilli. ama hemen toparlıyor.

-edc şanzumanı inanılmaz başarılı yapmışlar. tutarsızlıkları ve problemleri ile şu ana kadar karşılaşmadım.

-fren balataları inanılmaz erken bitiyor. 20.000km de bitti mesela. ama fiyatı serviste 180tl gibi birşey olması lazım.garantiden işçilik dahil100 e değiştirdiler.

-ses sistemi inanılmaz rezil. berbat ötesi. twitter yerine hava boşluğu olan borular koymuşlar.kısık seste ıyı. yüksek seste berbat.

-rüzgar sesini servis çözüyor.

-navi güzel birşey. ama güncellenmesine 60 küsür dolar istiyorlar.

-katlanır aynalar otomatik değil ve camlar kumandadan kapanmıyor.

-eller serbest kart sistemi süper birşey.anahtarlı arabalar çağ dışı gibi geliyor.

-fiyatı o etmez.

-içi kaliteli hissi uyandırmıyor.

-bagajı ise emsallerinden geniş.

-otomatik kliması güzel.

-yokuş kalkış sorunsuz çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

Tabi kullanan biri olarak sizin yorumlarınız daha doğrudur ben iki gün kiraladım, yorumlarınıza katılıyorum sadece arka koltuk espirisini zorlama buldum ;)

Şahsen bende arka koltuğu hiç kullanmam, hatta tek kapı araba almadım diye hayıflanıyorum amaadettendir diye inceleme yaparız die arabalarda bi oturuyorum arkaya, bide bu seyahet 3 kişiydik arkadaki kişi koltuk koltuk diye söylene söylene aklıma kazıdı :D

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ekin Güney
(düzenlendi)

1.5 dci manuel ıcon modelini en boşun bir üstü ıcondu galiba 2013 aralık 49 bin liraya almıştık düz vites kırmızı renk araç.Cruise control navigasyon arka camlar manuel. Düz vitesi acaip az yakıyordur. 150 tllik mazotlo ankara istanbul- istanbul ankara yaptım avrupa yakasına geçtim istanbulda. üstüne yaklaşık 100-150 km civarı yapmıştık. Yol bilgisayarı ise kilometre ibrelerinin ortasındaki dijital ekran ordan tek tek değiştiriliyor. Navigasyon standart. Ama benm fusiona sonrada taktığım navigasyon daha iyi çalışıyor:) Ses sistemi berbat. Bluetooth kısmına değinmemiş kullanan abilerim. Bluetooth sadece telefonla konuşuluyor. Bazı sistemlerde İOSta mesela her seferinde tanımıyor yeniden yeniden eşleme istiyor kontağı aç kapat. Bluetooth ile telefonla konuşurken tek hoparlörden ses geliyordu. Yüksek hızlarda 130 a kadar sıkıntısız sonrasında ufaktan rüzgar seslerini hissediyorsunuz. Yol tutuş fiestayla kıyaslayarak esp açık bence fiestanın daha iyi bir yol tutuşu mevcut. Malzeme kalitesi bildiğiniz plastik uzun vadede tuşlar soyulma yapcakmış izlenimi veriyor. 2013 aralıktan beri 45 bin oldu hala kullanıyoruz. Hala herhangi bir sorun görmedik. En iyi yanı 20 bin kilometrede bir veya senede bir servise gidiyor araç :)

tarihinde Ekin Güney tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir  Bilge

Dış görüntü olarak, al benisi çok ama test sürüşü sonrası tercih değişikliği yaşanabiliyor,( tabii bu da beklenti ile doğru orantılı) en azından bizde öyle oldu....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...