İçeriğe Yönlendir

Rölantide Tekleme (Video)

Mustafa Tunali
Çözüme git Mustafa Çayır tarafından,

Recommended Posts

Mustafa Tunali

Herkese merhaba,

Forumda yeniyim yanlışım olursa kusur görmeyin :)

Geçen sene aldığım 2004 model Fusion aracına sahibim. Aldığımda aracın muanesi dahil her şeyi tamdı bir sorunu yoktu.

Şimdi motorun çalışma sırasında ufak bir tekleme meydana geliyor sebebini bulamadım, bir kaç usta ve servis gezdim.

Servis siboplardan kaynaklandığını ve orada sorun çıkarsa yaklaşık 1.200TL tutacağını söyledi inanamadım başka bir ustaya gittim ve o ise çok farklı bir şey söyledi aracın bu versiyonunda sibop sisteminin otomatik olduğunu ve sorunun siboplardan  çıkmasının imkansız olduğunu söyledi ardından bilgisayar kontrol istedi ancak zamanım yoktu yaptırmadım.

Özellikle soğuk havalarda motoru çalıştırdığım zaman yaklaşık 20-30 saniye sonra teklemeye başlıyor 5-10 saniye aralıklarla. 5-10 dakika sonra ise bu kesiliyor acaba düşünüyorum LPG oto geçiş sisteminden olabilir mi ?

Daha belirgin olması için bir video çekmiştim ancak videoda teklemeyi yakalayamamışım.

https://www.youtube.com/watch?v=hri1k09jcsk&feature=youtu.be

+ ayrı bir sorun

Özellikle sert ve hızlı kalkışlarda motordan "tak tak tak" hızlı bir şekilde vurma sesi duyuyorum ne zaman sert veya hızlı kalksam yaşıyorum bunu.

Servise gösterdiğimde sıralı gaz sisteminin kaput kilidine çarptığını farkettik ve acilen sabitlenmesi gerektiğini söylediler.

Kabloları kısaltıp yerine sabitlemek yerine yapabileceğim alternatif bir çözüm var mı bu konuda ?

Aynı zamanda LPG yüzünden hava filtre borusunun tam yerine oturmadığını farkettim bunun hakkında ne yapabilirim ?

Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

gaz kelebeğini temizleyin-temizletin. rolanti ayar motoru var mı bunlarda bilmiyorum ama sorun onda da olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tunali

gaz kelebeğini temizleyin-temizletin. rolanti ayar motoru var mı bunlarda bilmiyorum ama sorun onda da olabilir. 

Teşekkür ederim deneyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mustafa Çayır

adaş seninle hemşeriymişiz. bi akşam gel de ben temizleyivereyim ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tunali

adaş seninle hemşeriymişiz. bi akşam gel de ben temizleyivereyim ;)

:) Teşekkür ederim gerek kalmadı, bilgisayara bağlayıp arıza tespiti yaptırdım el freni %63 işlevsizliği haricinde bilgisayarda pek bir şey gözükmedi.

Kelebeği ve filtreyi değiştirdim sorun çözüldü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...