İçeriğe Yönlendir

Kazanın Sebebi Martı (Videolu)

Saygın Can Oğuz

Recommended Posts

Sehir icindeki cevre yollari otoban hiz sinirlarinda ve 10 kat yogunlukta bir trafikle kullanilirken:

120km hiza gore takip mesafeniz 2sn degil 5 sn olmali ki bu tarz bir arac kullanma sekline trafige yeni cikanlar bile asina degil,

Her kaza kendi icinde degerlendirilmeli. Yoldaki insan olsaydi bu kaza cana gelmesin mala gelsin mantigiyla hafif atlatilmis bir kaza olarak nitelendirilirdi zaten. Kimse de oyle sert fren yapilir mi durulur mu, duracagina adama carpsaydi diyemez ama soz konusu marti olunca martinin olmamasi gereken bir yerde insan hayati pahasina hayatini kurtarmaya calisan surucu kahraman degil hatali olur.

Dedigimden canli dusmani oldugum anlasilmasin. Ablamlarin emanet kusu icin gece sahurda isik yakmiyorum uyanmasin diye odada oldugunda. Ancak ongoru mantigi insan beyninin icgudu yerine mantikla calismasinin urunudur ve her durumda daha kotusunu ongorerek dogru karari vermelidir. Panik, sinir, rahatsizlik durumlarinda ongoruyu tecrube destekler, bu kazada gordugum ikinci ve ucuncu araci kaza kurbani sayarsam 6 tecrubesizin bir araya gelmesidir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Cok ilginc yahu sabah sahit oldum ben bu kazaya babamı sirkete bırakmak için Ümraniye gittim geri dönüşümde kazaya sahit oldum bi 30 dakika sonra ciksaymisim evden o kaza trafiğinde saplanip kalabilirdim çünkü kaza anından sonra okmeydani perpadan trafik başlıyordu.

Yorum bağlantısı
Murat Bal

Tüm canlıların yaşama hakkı eşittir arkadaşlar. Frene basan sürücü olması gerekeni yapmış. Ama diğerleri bir karayolu taşıtı kullandığını unutmuş olsa gerek ki dikkatsizce ve bilinçsizce yol almaya devam etmiş, sonuç ortada. İstanbul da kuralsızlık kural olmuş ne yazık ki. ayrıca kuşa çarparak daha büyük kazanın önüne geçtim demek,vicdanınızı rahatlatmaya çalışmaktan öteye geçmez. Ben o sürücüyü tebrik ediyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Takip mesafesi diyorum diyorumda arkadan gelen üzerinde 21 ton yük taşıyan bir kamyon olsaydı diyede düşünmeden edemiyorum............

Orta sınıfa hizmet misyonumuz

İtiraf et ocakbaşında yedirdiğin uscuklar nereden geldi.... :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

her canlının yaşamaya hakkı vardır..

Ancak bu durumda martının hayatını kurtarmaya çalışırken bir can gitseydi bize alternatif maliyeti büyük olurdu.. Takip mesafesi önemli tabi de hele siz İstanbullular takip mesafesine uysanız trafiğin bir ucu İzmit'te diğer ucu Tekirdağ'da olurdu heralde :p

Ben köpeğe çarpmayayım diye ailesini yok eden bir adam tanıyorum..çok acı..maalesef kararlarımız hayatımızı etkiliyor..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Zincirleme kazalar sadece bizde olmuyor. Takip mesafesi kuralina eyvallah da, kurallara uymayan sonucuna katlansin deyip olayi basite indirgemek de pek dogru gelmiyor bana. Bana yesil yaniyor diyerek bodoslama gecmiyoruz kavsaklardan. Yine de kontrol ediyoruz, acemi, dalgin, alkollu suruculerin kirmizida gecebilecegini ongormek zorundayiz. Bu tur durumlarda insan hayatinin her seyden daha onemli oldugunu dusunerek martinin degil arkadan suratle seyreden araclarin icerisindeki insanlarin, cocuklarin hayatlarini ve bu araclardaki insanlarin bizim yakinlarimiz olabilecegini dusunerek yorumlamamiz daha dogru olur...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Yeni ogrendigim habere gore kazadan sonra polis ve trafik ekipleri olay yerine cok gec ulasmis. Nedeni emniyet seridine gecip ters yone giden suruculermis. Onlarda haklidir simdi...

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yığılı

Çok sık E5 üzerinden mecidiyeköy - bakırköy git gel yapan birisi olarak, o yolda takip mesafesi korumanın imkanı yok. E5'de etmediğim küfür kalmıyor beni ve diğer araçları tehlikeye atan şerefsizler yüzünden (çok sık yarış ve bolca makas atılıyor, mobese çok rahat bir şekilde gün içerisinde yüzlercesini tespit ediyordur, ama cezalandırma yok nedense).

Daha bu akşam orta şeritte 90'la gittiğim halde (80 hız sınırı var), bolca selektör yedim mesela.

Sabah videoyu izleyip takip mesafesinin önemini düşünüp, bugün o yolda 20km gidiş 20 km geliş defalarca takip mesafesi denedim, ama imkansız gerçekten. 2 saniye içinde önü daha açık olmasına rağmen boşluk buldukça hastalıklı bir psikolojiyle boşluk doldurulmalı içgüdüsüyle hareket eden şöförlere dönüşmüş malesef insanlar ve anında önüme kırıyorlar arkadan yanaşıyorlar vs. 

Yorum bağlantısı
Murat Bal

Bu tur durumlarda insan hayatinin her seyden daha onemli oldugunu dusunerek martinin degil arkadan suratle seyreden araclarin icerisindeki insanlarin, cocuklarin hayatlarini ve bu araclardaki insanlarin bizim yakinlarimiz olabilecegini dusunerek yorumlamamiz daha dogru olur...

İnsan hayatı her zaman önemlidir velâkin; araç içerisindeki kişi ya da kişilerin can güvenliği, yine o aracı süren şöförün kontrolündedir. Eğer kendi aracında değer verdikleri varsa şöför daha dikkatli kullanır. Mesela aramızda vardır, ben yaşamadım ama, hangimiz evladımızla aynı araçla giderken 200 le makasa girer. Arabada evladım var eşim var diyerek sakin sakin orta şeridinde gimez mi? İki ucu keskin bir konu. Kesin bir sonuca bağlamak zor, şahsen benim düşüncem bu yönde.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Herkes takip mesafesine takılmış ama burası İstanbul, şehirler arası yol değil.. Böyle birşeyi kim yapabiliyor ? Kendisi o takip mesafesini bıraksa, başkası buna izin vermiyor..

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Bal

Arkadaşlar hatırlatırım, kazayı fren yapan aracın arkasındaki araç değil, onun arkasındaki yapıyor. Sabah saatlerinin getirdiği dalgınlıkta olabilir, o sırada radyoya odaklanmış bile olabilir. Trafik hata affetmiyor maalesef...

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Balik yiyen hayvana simit yemeyi ogretirsek olacagi budur. Kesin garibim simit gormustur yolda:) neyse bu konu uzaaarr gider. Keske herkes kurallara uysada boyle seyler yasanmasa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bende İstanbul dayım bu yolu kullanırken de şile yolunu kullanırken de takip mesafesini korkuyorum, araya giren oluyor sövüp arayı aciyorum yine giren oluyor ama gitmek istediğim yere gidiyorum.

Bunların hiçbiri kurallara uymamayi meşru yapmaz...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Herkes takip mesafesi demis ama bahsi gecen yerde istanbul. Evet dikkat etmek gerekir.tamam marti da bi canli ama arkadan gelen herkesin 4 frenide disk degil

Yorum bağlantısı

Maşallah herkes 90 la gidiyormuş burda.

Herkes, takip mesafesini koruyormuş.

Böyle bir durumda, başlarım martıyada, kuşada, kediyede.

Direksiyon kırıp, kurtarabileciğimi anlarsam kırarım.

Yooook kurtaramayacaksam, direksiyonu sıkı tutup,alırım altıma o hayvanı.

İnsana zarar gelecegine, hayvan ölsün.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Maşallah herkes 90 la gidiyormuş burda.

Herkes, takip mesafesini koruyormuş.

Böyle bir durumda, başlarım martıyada, kuşada, kediyede.

Direksiyon kırıp, kurtarabileciğimi anlarsam kırarım.

İnsana zarar gelecegine, hayvan ölsün.

Seni Panter Emel'e şikayet edecem

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Valla ne yalan söyleyeyim sol şeritte zınk diye durmak da kimsenin aklına gelmez. Bence en öndeki arabayı kullanan bir kadın...

Hemen arkasında bulunan sürücü çok usta. Sağa kırıp yırtıyor. Bravo. Onun arkasından gelen giriyor, gelen giriyor. O yol da sabah köprü trafiğinde aşırı sıkışık şekilde yol alanların, haliç köprü girişine kadar gazladığı bir yol.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Millet muhtemelen işe yetişme derdinde. Ve sol şeritte görünen hiçbirşey yokken durma olayını kimse beklemiyor tabi.

Araç sürücülerine de motosiklet derslerindeki gibi "bakış" konusunu öğretmek lazım.

Ben de muhtemelen refleks olarak frene basar, aynı anda dikize bakar, arkamdakileri görünce ayağıımı çekerdim.

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Şöyle bir özet çıkarıyorum ben.İnsanlar uykusuz bir şekilde işe yetişme derdinde.Haliyle refleksler kendine gelmemiş ve hata yapma ihtimalleri çok yüksek.Videoda çoğu sürücü o kadar geç tepki veriyor ki durmak için

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar birazda kazanın boyutunu 2. araç belirlemiyor mu ? Eğer o araç kaçmamış olsaydı sağ tarafa onun arkasından gelen araç belki de durabilirdi. 2. araç seri şekilde sağa kaçınca 3. araç hazırlıksız yakalanıyor bence. Yani ne oluyor acaba diye düşünürken frene de geç basıyor belli ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

özellikle en arkadan gelenler ya radyo kurcaliyor ya telefonla oynuyor ya muhabbet ediyor. yolla alakalari yok ama 80 lik yolda Allah ne verdiyse basiyorlar. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Arkadaşlar birazda kazanın boyutunu 2. araç belirlemiyor mu ? Eğer o araç kaçmamış olsaydı sağ tarafa onun arkasından gelen araç belki de durabilirdi. 2. araç seri şekilde sağa kaçınca 3. araç hazırlıksız yakalanıyor bence. Yani ne oluyor acaba diye düşünürken frene de geç basıyor belli ki.

banada öyle geliyor. 3. arac 2.aracin basip yana gectigini görünce gaza basiyor sonra sasiriyor bence, aynisi bir arkadaki icin de gecerli. neyse cok uzadi bence. herkes kendi görüsünü savunuyor sonucta ve herkes kendine göre hakli

bence olaydan cikarmamiz gereken dersler var. konusulanlari toparlamaya calisiyorum.

1-ne olursa olsun takip mesafesini korumaliyiz. evet zor ama bunu becerebilenler varmis forumda. 10dk gec gideriz gidecegimiz yere, en iyisi bir sag seride gecip yanimizda ailemiz varmiscasina sakin gideriz. 

2-öndeki araca ve özellikle onun önündeki araca bakarak yol almaliyiz

3-trafikte, özellikle de hizli ve yogun trafikte baska seylerle ilgilenmemeliyiz. radyo, telefon, yemek vs.

4-fren yaparken dikiz aynasina cok hizli bir sekilde bakmali ve arkadakinin mesafesini hizini kestirmeliyiz

5-önümzdeki carpacagimiz seyin ne oldugunu kestirmissek en az canlinin hasar alacagi sekilde karar vermeliyiz. 

kacacak yer varsa kacmaliyiz, mümkünse korna calmaliyiz. duruma göre ayagi gazdan cekmeli, mümkünse hafif fren yapmaliyiz. 

6-emniyet kemerini mutlaka takmaliyiz ( taksici o yüzden yaralandi tahminimce)

7-diger sürücülerin hasta, yasli, dalgin, acemi, psikopat, alkollü olabilecegi ve araclarin her an ariza verebilecegi ihtimalini hep göz önünde bulundurmaliyiz

bu gibi durumlari insanlar birbirine anlattiginda ve mantikli gelen birseyler oldugunda verecegi tepkiler o yönde oluyor.

sadece mantikli düsünmemiz gerekiyor, koyu bir galatasaray-fenerbahce tarismasi gibi taraf olununca at gözlüklerimizden kurtulamiyoruz. en azindan fordclubtr üyeleri olarak biz kurallara dikkat edelim ve cevremizdekileride kurallara uyma konusunda bilgilendirelim.

Kamu spotu gibi oldu:) 

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...