İçeriğe Yönlendir

Ka - Benzinden Gaza Geçiş Problemleri

Sadık Aksakal
Çözüme git Sadık Aksakal tarafından,

Recommended Posts

Sadık Aksakal

Merhaba arkadaşlar.Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Son 1 aydır başıma gelen sorunlardan bahsetmek istiyorum. Bir türlü çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Aracım 98 Model Ford Ka. Atiker LPG kiti var. 2 yıldır sorunsuz kullanılıyordu sorun yeni oluştu.

1- Araçta lpg az kaldığı zaman araba marş zor basıyor.1 kere de basıyor ama uzun süre de basıyor. Depoyu doldurduktan sonra marş saniyesinden alıyor fakat bitmeye yakın marş zor basmaya başlıyor. Son 1 ayda 3 farklı yerden gaz aldım sorun aynı. Anlamadığım nokta araba ilk çalıştırmada benzinle çalışıyor gaz ile ne alakası var çalışmasının.(Yarım depo benzin arabada olur hiç aşağısına düşürmem).

2- Araba soğukken genelde ilk çalıştırmalarda benzinden gaza geçti an devir dalgalanması ve kimi zaman sirkeleme yapıyor. Hiç stop etmedi ama devir bir dalgalanıp geliyor. Yeni LPG ayarı yaptırdım ama sorun düzelmedi.

Son 6 ay içinde yapılan değişiklikler ; Buji, benzin pompası, benzin filtresi, benzin şamandırası, akü değişti.,

Arabada benzin pompası kesicisi yoktur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bana sorarsanız kalibrasyon hatası. Aracı stop ederken gazla değilde, 5dk çalıştırıp benzinle stop etmeyi deneyin bakalım. Sonraki marşta ne yapacak, bi bakalım derim.

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

Bana sorarsanız kalibrasyon hatası. Aracı stop ederken gazla değilde, 5dk çalıştırıp benzinle stop etmeyi deneyin bakalım. Sonraki marşta ne yapacak, bi bakalım derim.

Dediğiniz gibi Sani Bey bir bunu denicem. Bir de LPG ayarı öncesi 50-100 km benzinde kullanıp o şekilde LPG ayarı yaptıracam.

Böyle kronik sorunlar insanı arabadan soğutuyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dediğiniz gibi Sani Bey bir bunu denicem. Bir de LPG ayarı öncesi 50-100 km benzinde kullanıp o şekilde LPG ayarı yaptıracam.

Böyle kronik sorunlar insanı arabadan soğutuyor.

LPG ayarı öncesi en az 200km kullanın. KAlibrasyon yaptıracaksanız bence aküyü söküp takın, yakıt haritanız direk sıfırlansın derim.

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

LPG ayarı öncesi en az 200km kullanın. KAlibrasyon yaptıracaksanız bence aküyü söküp takın, yakıt haritanız direk sıfırlansın derim.

Akü sökülmesi sonrası orjinal radyo vb. birkaç ayarda sıkıntı oluyor diyorlar ondan korkuyorum biraz. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akü sökülmesi sonrası orjinal radyo vb. birkaç ayarda sıkıntı oluyor diyorlar ondan korkuyorum biraz. 

Radyonuz kod ister. Kodunuz yok mu elinizde? Başka bir ayar sorunu yok KA'da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

marşta benzinde çalışır motor orası ilginç?

Abi forumda bi jac kişide daha vardi bu sorun. Hepsi lpg kaynaklı cikmisti.
Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

Radyonuz kod ister. Kodunuz yok mu elinizde? Başka bir ayar sorunu yok KA'da.

Hayır yok önce onu halletmem gerek :)

marşta benzinde çalışır motor orası ilginç?

Aynen öyle Çağlar Bey orasını hiç aklım almıyor.

Abi forumda bi jac kişide daha vardi bu sorun. Hepsi lpg kaynaklı cikmisti.

Nerede cinslik var beni bulur zaten :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lpg sisitemi nasıl tek enjektörlü mü sıralı mı? gaza geçiş otomatik mi düğmede nmi?

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

lpg sisitemi nasıl tek enjektörlü mü sıralı mı? gaza geçiş otomatik mi düğmede nmi?

LPG sıralı.

Gaza geçiş otomatik.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Usta benim mondi de yaptı bu sorunu. Lpg kalibrasyonuyla ilgili. Lpg ayarını yapan ustalar genelde tasarruf amaçlı ayar yapıyor. Ustaya motorun hakkını verelim dersek ayar daha randımanlı oluyor.

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal
(düzenlendi)

Sani Bey dediğiniz gibi yaptım benzinle stop ettim gece. Sabah marşı sorunsuz aldı.

tarihinde Sadık Aksakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani Bey dediğiniz gibi yaptım benzinle stop ettim gece. Sabah marşı sorunsuz aldı.

%99 LPG'nizde sorun. Dediğim gibi, yakıt haritası oluşturulduktan sonra kalibrasyonla düzelecktir.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Sadık Aksakal
(düzenlendi)

Arkadaşlar sorunu 4 usta gezdikten sonra bir usta buldu.

Sıkıntı gaz kesici ve regülatörde çıktı.

Sabahları veya araba soğukken basınç 3 küsürlerde geziyor. Normalde olması gereken değer 1-1.15 arasıymış.

tarihinde Sadık Aksakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...