İçeriğe Yönlendir

Yeni Tip Radar

Hayrettin Bahadir

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Aracımın limitoru var. Gitmem gereken hızın %8 üstünde giderim yolda. Tolerans içerisinde olduğumdan ceza yemem. Birkere ceza yedim, tam radar olan yerde aracın hafif rampa hızlanması ile 1km geçmişim. Polis çevirdi. Dedim hızım sınırlı imkan yok. Gidin izleyin dedi. Döndüm aynı yerde gps hızına baktım anlık 1 km yükseldi ve düştü. Radar kayıt cihazından izledik memur ile. Tekrar çevirme olan yere gidip durumu anlattım ve memur, sınırı iki km çekin aşağı dedi. Makbuzu verdi ve gönderdi. Yahu 1 km için yenirmi ceza yenir. Paşa paşa ödedim

Abi benim radarın biri de 2 km Hız fazlası ile yedim. [emoji23]
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Bu fotoğrafın Türkiye'den olmadığı kesin ama yan tarafta bisiklet yolu var.

Yorum bağlantısı
Barış Gülboy

Koyulan radarlar bence görevini tam yapamıyorlar. Bu tip denetimler araçları yavaşlatmak icin yapılıyor, istatistiklere göre yavaşlatılan trafikte ölümlü kaza ihtimali azalıyor. Ancak ülkemizde istatistiklere bakıp sık kaza olan yerleri denetlemek yerine daha çok nasıl ceza kesebileceklerinin peşindeler. Denetimler olsun ama kritik noktalarda , çok kaza olan yerlerde olsun. Rampa sonuna radar koymakla kazalar azalmaz, anca devlet zengin olur.

Bugün Malatya"daydım. Şehir içinde geniş bir caddede kocaman tabelalarla hız sınırının 50 olduğu ve mobese ile ceza yazıldığı yazıyordu. 44 plakalılar da yavaş yavaş gidiyorlardı. Bu sistemi hiç görmemiştim. Etrafta herhangi sabit bir kamera filan görmedim.

Ah o Malatya'dan ne zaman geçsem 59 la radar geliyor peşimden :)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Öyle bir milletiz ki, normalde saatlerimizi bonkörce harcarız ama trafikğe çıkınca 5 dakika kurtarmak için yapmadığımız kalmaz. Özellikle makul hızlarda bile arkadan hız sınırınının üzerinde gelip futursuzca sellektör yapanlara acayip kıl oluyorum :)

Yaptırım olmayan yerde kurallar uygulanamaz. Avrupa tıkır tıkır işleyen sistemini kuvvetli yaptırımları ile oluşan toplumsal bilincine borçlu. Herkes yaptığının cezasız kalmayacağını bilse kurallara çok daha fazla uyulur.

O yüzden radar olsun kardeşim, Ama yola göre hız sınırları da mantıklı belirlensin. Bunlar levhalarla gösterilsin ki bilelim. Çoğu yerde levha yok ama ceza kesiyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Parçalanma kısmını kasko öder mi ki ? :D 

Ben bilmem Emmim bilir...... :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Hız sebebiyle trafik kazalarının fazla olduğu yolların istatistiği çıkarılıp, radarın oralara kurulması lazım. Uzun viraj veya kamyon arkası rampaların sonrasındaki geniş tatlı inişlere tuzak cinsinden kurulan radarlar vatandaşı haraca bağlama mantığından başka bir şey değil. 

Devletin bütçesine .... TL ceza diye gelir kalemi konuluyor. Sonra meclis bunu onaylıyor ve bütçe kanunu oluyor. Yani meclis vatandaşa şu kadar ceza kesilecek diye kanun yapıyor her sene. Trafikteki uygulaması da, en kolay böyle oluyor.

Fakat bu yeni tip radarlar için bir handikap var. Anayasa Mahkemesi sağolsun, plakaya ceza uygulamasını hak ihlali saydı. :)

Trafik polisleri için pek kullanışlı olmayacak :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Ehliyeti geç almama rağmen, 2004 yılndan beri araba kullanıyorum. Şimdiye kadar 1 park cezası dışında cezam yok. 2 defa almanya ya gitme şansım oldu. Araba verdiler bizimkiler kabul etmedim. Türkiyede dikkatli olmama rağmen yemediğim cezaları yerdim. Adamlar kuralları benimsemiş. Herkes kurallara uyuyor.

1- Ciddi bir trafik eğitimi olmalı. İlkokuldan tabiiki.

2- Ehliyet alma sistemi değişmeli.

3- Otoban ve otoyollar avrupa standartlarında yapılmalı.

4- Avrupadaki gibi yeni ve çevreci araçların vergisi az. Eski ve çevreci olmayan araçların vergisi arttırılmalı.

Trafik kurallarına uyalım ve azıcık saygılı olalım. [emoji3]

tarihinde Murat Karahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ehliyeti geç almama rağmen, 2004 yılndan beri araba kullanıyorum. Şimdiye kadar 1 park cezası dışında cezam yok. 2 defa almanya ya gitme şansım oldu. Araba verdiler bizimkiler kabul etmedim. Türkiyede dikkatli olmama rağmen yemediğim cezaları yerdim. Adamlar kuralları benimsemiş. Herkes kurallara uyuyor.

1- Ciddi bir trafik eğitimi olmalı. İlkokuldan tabiiki.

2- Ehliyet alma sistemi değişmeli.

3- Otoban ve otoyollar avrupa standartlarında yapılmalı.

4- Avrupadaki gibi yeni ve çevreci araçların vergisi az. Eski ve çevreci olmayan araçların vergisi arttırılmalı.

Trafik kurallarına uyalım ve azıcık saygılı olalım. [emoji3]

Bunu yapacak olan adamın önce kişi başı geliri yükseltmesi lazım. Sen 1000 tl ye işçi çalıştırılmasına izin ver, sonra da eski araçları çevreyi kirletiyor diye yüksek vergi al. Yeni araçtanda eşek yüküyle ötv al ooh. Her yerden gelsin. 

Yorum bağlantısı
Guest Aykut Can
(düzenlendi)

Tuzak muzak. Nihayetinde onceden belirlenmis hiz limitine gore ceza kesiyorlar. Yavas gidin, tuzaga dusmeyin. Hep devlet suclu zaten. Devletler milletlerinin aynasidir.

Ben de radar cezasi yedim. Hic de rahatsiz olmadim. Hizli gitmem gerekiyordu, gittim ve cezami da yedim. Yapacak bir sey yok.

tarihinde Aykut Can tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı

Tuzak muzak. Nihayetinde onceden belirlenmis hiz limitine gore ceza kesiyorlar. Yavas gidin, tuzaga dusmeyin. Hep devlet suclu zaten. Devletler milletlerinin aynasidir.

Ben de radar cezasi yedim. Hic de rahatsiz olmadim. Hizli gitmem gerekiyordu, gittim ve cezami da yedim. Yapacak bir sey yok.

ödedin mi  :crazy:

Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Bir arkadaşım kırmızıda beklerken arkasına gelen ambulansa yol vermek için mecbur kırmızıda geçmek zorunda kalmış sonuç evine ceza geldi.

çok söylendi şimdi bu durumda kime hak vermeli bencede bazı düzenlemeler yapılıyorsa yapılan bu düzenlemeler başkalarınıda madur etmemeli.

Ayni olayi bende yasadim.itiraz etmeye gittigimde de mahkemeye verecekmisim bilmem ne.ama once odeyecekmisim.mahkemeye vermedim ama artik oyle bir durumda da ambulansa da yol veremiyorum.her ne kadar icim sizlasa da.1 2 defa onemli degil ama ankarada artik neredeyse her kavsakta arkamizdan bir ambulans geliyor.ici bosmu dolumu bilmiyoruz.simdi gel sen yol ver.yol versen ceza gelecek vermesen ambulansta belki saniyelerle yarisan bir can.ne yaparsan yap .
Yorum bağlantısı
Taner Ayık

İşte canım Türkiyeme lazım olan kesin kurallar.....

Alkollü araç kullanmanın cezası............. Araca devlet tarafından el koyulmalı ve araç geri dönüşüme gönderilerek parçalanmalı........

1 yıl içerisinde 5 defa hız limitinin aşılması.........Araca devlet tarafından el koyulmalı ve geri dönüşüme gönderilerek parçalanmalı.....

1 yıl içerisinde 10 defa kırmızı ışık ihlali yapan......araca devlet tarafından el koyulmalı ve geri dönüşüme gönderilerek parçalanmalı....

İnanın suç oranı yüzde 75 düşer....

Sen naptin yahu.direk kafamiza ates et kurtul bari.soforun yaptiginin cezasini araba neden cekiyor.bari devlet el koysun kamuda kullansin.nie geri donusum yapion. [emoji6]
Yorum bağlantısı
Taner Ayık

Karsidan gelen arac radara girmesin yazik diyip sellektor ile uyarmaya calisan bir millete radari umursamaz.bilir ki radar varsa karsidan gelen biri mutlaka sellektor yapip uyarır. Organize olsak boyle islemez bu sistem

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...