İçeriğe Yönlendir

İnce Dizel Daha Mı Çabuk Tükeniyor

Güven Kaya

Recommended Posts

Güven Kaya

Bugün bp'nın bir müdürü ile denk geldim. Opet Shell gibi markaların dizel yakıtlarının çok ince olduğu için çabuk tükendiğini söyledi doğru mudur ? sanki bazen ben total den alınca daha fazla km yapıyor 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İnce dizel kalın dizel diye bir kavram bana göre yoktur. Rafineriler hampetrolü ayrıştırarak kerosen (uçak benzini),benzin,mazot vs olarak üretimlerin yaparlar. Biz bu yakıtların parlama yada yanmalarını kullanarak motorlrın çalışmasını sağlarız.Önemli olan yakıtın muhteviyatındaki karışımın kalitesidir.

Süte su katınca incelir içincede bir zararı yoktur ama yakıta inceltmek için su katılmayacağına göre ince yada kalın mazot yanlış bir terim kanımca. Ben hemen hemen bütün markaların mazotların denedim hepsi aynı tüketimi sağladı sadece bazılarında araç biraz hırıltılı çalışıyodu.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kalın mazot dedikleri kırsal mazottur, eurodizel ince mazot olarak bilinir ve kırsal mazot daha az yakılır. Olsa da kullansak.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Katkı oldukça yakıt incelir derler, bu yakıtta az gider elbet, sen motora zeytinyağı koy, bak bakalım ne kadar gidecek, son gidişi olur ama sağlam gider :)

Yorum bağlantısı

Katkı oldukça yakıt incelir derler, bu yakıtta az gider elbet, sen motora zeytinyağı koy, bak bakalım ne kadar gidecek, son gidişi olur ama sağlam gider :)

Litresi 15 tl zeytinyağının Ali abi bırakta gitsin yani :D :d 

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Kırsal mazot turbosuz dizellerde daha verimli çalışıyor ve az yakıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Kalın mazot dedikleri kırsal mazottur, eurodizel ince mazot olarak bilinir ve kırsal mazot daha az yakılır. Olsa da kullansak.. :)

yollarda 3 civarında ki mazotlar mı kırsal? shell fuelsave kırsal mazot olarak geçmiyor mu? ben shell den alıyorum euro dediğimde v-power veriyorlar, fuelsave neden vermiyorsunuz deyince o kırsal oluyor dedilerdi..

ince kalın bilmem ama opete göre shellin kullanımı sessiz ve sarsıntısız geldi bana

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Asla arabama üreticinin onaylamadığı ecodizel gibi yakıtlar koymam. Mazotu hiç farklı istasyondan bile almadım tek bir tane güvendiğim opetten alıyorum 3 yıldır.

Eski Reno 1.9 express kamyonetimiz vardı. O zamanlar kırsal motorin ve eurodizel vardı. Her ikisini de koyduğumda yakıtta fark olmuyordu. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Litresi 15 tl zeytinyağının Ali abi bırakta gitsin yani :D :d 

Ooo sizin orada pahalıymış, ben geçen sene 8.5 tan 50 lt. bu senede 10-12 falandı sanırım, bir 50 lt. daha aldıydım, asitte yok, klasik sıkma, 3-4 ay beklettinmi cillop olur, üstten üstte alır kullanırsın  :D

Yorum bağlantısı

Ooo sizin orada pahalıymış, ben geçen sene 8.5 tan 50 lt. bu senede 10-12 falandı sanırım, bir 50 lt. daha aldıydım, asitte yok, klasik sıkma, 3-4 ay beklettinmi cillop olur, üstten üstte alır kullanırsın  

İyi mal iyi para :tongue2:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

yollarda 3 civarında ki mazotlar mı kırsal? shell fuelsave kırsal mazot olarak geçmiyor mu? ben shell den alıyorum euro dediğimde v-power veriyorlar, fuelsave neden vermiyorsunuz deyince o kırsal oluyor dedilerdi..

ince kalın bilmem ama opete göre shellin kullanımı sessiz ve sarsıntısız geldi bana

Kırsal değil, hepsi yuro dize, ucuz olanda katkı yok sadece, o yüzden çok dayanır, az çeker ve zamanla enjektörüde yer, sakın alma.

İyi mal iyi para :tongue2:

Çok iyi mal bendeki, sendekini bilmem  :D  akraba işi  :p

öğle tatili, kaytar bakalım  :D  sıcaktan eridik burada  :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ben marketten alıyorum valla Ali abi ne yalan söyleyeyim. :D

Yazık sanaaaa  :D

Yorum bağlantısı

Kırsal değil, hepsi yuro dize, ucuz olanda katkı yok sadece, o yüzden çok dayanır, az çeker ve zamanla enjektörüde yer, sakın alma.

Çok iyi mal bendeki, sendekini bilmem  :D  akraba işi  :p

öğle tatili, kaytar bakalım  :D  sıcaktan eridik burada  :)

Çok sıcak Ali abi. Habire inşaat şantiyelerindeyim. Kaytarma yok bizde :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Po yu dene sessiz motoru gör.. :)

Kırsal mazot turbosuz dizellerde daha verimli çalışıyor ve az yakıyor.

Turbo var diye eurodizel şart değil ki, kırsal mazotu da gayet güzel yakar ve menzil uzar..
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ben bp den 3 gunde bir 300TL lik normal mazot alıyorum.Bazen uygulanan yakıt politikasından dolayı fiyatlar eşit olunca (euro - normal) euro alıyorum.Euro ile daha az km yapıyorum.Tabii en fazla 10-15 km kadar.

Yorum bağlantısı

Artık kırsal motorin diye bir şey kalmadı büyük firmalarda. FuelSave, po nun pro dizeli vb  gibi normal dizeller daha az katkılı daha düşük setanlı yakıtlar ve daha kalın daha uzun menzilli. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Kırsal mazot diye bir mazot artık üreteilmemektedir. Avrupa normlarına uygunluk bakımından mazotların içindeki kükürt değeri 10 ppm altına düşürülerek çevreye zararı azaltılmıştır. Bunun dışındaki mazot üretimi yoktur. Bu mazota da eurodizel denmektedir. Örneğin shellin fuelsave gibi. Bunun dışında rafineriden çıktıktan sonra firmalar kendi özel formüllü karışımlarını eurodizele katarak değişik isimlerde katkılı olarak satmaktadırlar. Aslında bunlar da eurodizel ama kendi karışımları var. Örneğin, bp nin ultimate i, shellin nitro+ gibi. Ucuza satılan yani yollarda 3 tl gibi satılan mazotlar nedir bilmiyorum ama yasal olmayabilirler. Kaçak mazotların hepsi bizim eski yüksek kükürtlü mazotlardan olabilir. Genel olarak Türkiye'de rafine edilen mazotlar eurodizeldir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

ince kalın mevzusu kalmadı gibi artık katkı farkı var ben en uzun menzili ve en iyi performansı her firmadan 3 ' er depo deneme ile shell nitroda buldum opet daha az duman atmasına rağmen menzilde azalma oldu ve çekiş de negatif etki gösterdi.

Yorum bağlantısı
Oğuz Sakarya

Bende bir çok firmayı yıllarca denedim po nun en fazla km yaptığını gördüm daha yeni yazlığa geldim 3.7 ortalamayla bence fark var ama inceliğindenmi kalınlığındanmı bilmem bizim burdaki taksicilerde hem fikir türkiyede en uzun menzili po yla yakalıyorsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

Bende bir çok firmayı yıllarca denedim po nun en fazla km yaptığını gördüm daha yeni yazlığa geldim 3.7 ortalamayla bence fark var ama inceliğindenmi kalınlığındanmı bilmem bizim burdaki taksicilerde hem fikir türkiyede en uzun menzili po yla yakalıyorsun

po nun hangi yakıtı pro dizelmi petrol ofisini denemedim hiç :)

Yorum bağlantısı

BP nin dizel yakıtı beş para etmez...

Markaya atmamak lazım direk. Ben de dahil forumda bp ultimate dizelden çok memnun olan bir çok kişi var. Öncelik istasyon kalitesi ve dürüstlüğü
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çok sıcak Ali abi. Habire inşaat şantiyelerindeyim. Kaytarma yok bizde :)

Sen birde bana sor, patronda burada,  sıcakta bir yandan, duman olduk dumaaan  :D

BP nin dizel yakıtı beş para etmez...

sen kötü istasyona denk gelmişsin, onların katkılı mazotu ilk 2 ye 3 e girer, sen en güzeli aldığın yeri değiş:)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...