İçeriğe Yönlendir

1.0 Ecoboost Motor Yagı

Hakan Beygeoğlu

Recommended Posts

Hakan Beygeoğlu

Selam tüm abilerime bi soruda bulunucam benim focus 1.0 ecoboost motor icin kullanılan 5W20 yagın koruyuculuguna güvenmiyorum 5W30 913C kullanmak istiyorum bununla ilgili yardımcı olurmusunuz!

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Forumda birkaç kez tartışıldı, 5w 20 kullanılmasi gerekiyormuş sanırım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Aracinizin km'si yüksek olsa bile 5w20 motor yağı kullanmaniz gerekiyor

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Selam tüm abilerime bi soruda bulunucam benim focus 1.0 ecoboost motor icin kullanılan 5W20 yagın koruyuculuguna güvenmiyorum 5W30 913C kullanmak istiyorum bununla ilgili yardımcı olurmusunuz!

Üretici firma bu yağı önerdiği halde yağın koruyuculuğuna neden güvenmiyorsunuzki ? Kitapcçığında hangi yağı ve alternatiflerini öneriyorsa onları kullanmanız doğrusu olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kitapçıkta ne yazıyorsa o. ADamlar senelerce ARGE yapıyor bu güveni kazanmak için ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

ben istanbul'da 5w 20 bulamadım, izmir'den satın aldım,

bilginize,

Yorum bağlantısı
Hakan Beygeoğlu

5W20 motor yagını buldum fakat FMY markaya güvenemiyırum opetin 2sınıf yag üreticisi TOTAL 9000 5W20 motor yagını buldum fiyatıda 150 TL en azından arkasında fransa gibi dev bi marka var,aslında FMY motor yagına güvenemiyorum fikrimce

Yorum bağlantısı
Hakan Beygeoğlu

İstanbul aksarayda cataloglu ticaret petrol ürünleri 02125882057 adamlar mobil yag satısı yetkili bayisi adamların mobil veya castrol daha dogrusu Türkiye satısı gelmemiş nacizane fikrim ve düsüncem herkezin görüsü ayrıdır burda önemli olan abilerimizle kardeslerimizle tartısmak bilgi sahibi olmak saygılarımla

Yorum bağlantısı
Hakan Beygeoğlu

5w20 ile 5w30 motor yagı arasındaki fark nelerdir?neden sizce ford özellikle Ecoboost 1.0 icin zorunlu kılmıştır?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ecoboost motorun trigeri yağ içinde çalışmaktadır. O yüzden biraz daha ince yağ kullanır. 

Yorum bağlantısı
Hakan Beygeoğlu

Avrupadaki bi formda okudum Türkiye hava şartlarından dolayı avrupayla uyuşmadıgından 5w30 kullanan bazı servisler var,

Anlayamadıgım şimdi kendi aracımdanda yola cıkarak kaput kapagını actıgımda pistonlarsan tıkır tıkır diye gelen ses var bende acaba 5w20 yagın inceliginden koruyuculugunun düsmüs olmasındanmı diye düsündüm

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

5w20 ile 5w30 motor yagı arasındaki fark nelerdir?neden sizce ford özellikle Ecoboost 1.0 icin zorunlu kılmıştır?

Tek konudan ilerleyelim lütfen Hakan bey. Konularınızı birleştirdim.

Yorum bağlantısı
Hakan Beygeoğlu

Tesekkür ederim sani bey dün otokoclada görüstüm 5w30 kullanımınızda sıkıntı olmaz dediler ve bircok servisle görüsmemde avrupadaki sıcaklıkla burdaki sıcaklık bir degil dediler benimde bu 5w30 takmışlıgımı anlayamadım maliyetindenmi hayır ama neden 5w20 olay bu işte benim ilk bakımımda 5w30 kullanılmış

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

5 30 olur deyip araçta bir arıza çıktığında yanlış yağ koymuşsunuz demesinler. olur mu olur...

Tıkır tıkır ses sübap sesidir bende 1.2 tsi polo var aynı ses onda da var. Hatta iç kabinde bile duyuluyor dikkat edince. Normal bir durumdur.

Mert, 1.2 tsi motorların yağı da böyle pahalı mı, yoksa 1.0'a has bir durummu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5/30 un ayrı standardı mı varmış. başta başka kapak rengi ile mobil de dönmüştü birşeyler 1.4 tsi için

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Ford 1.0 ecoboost lar için kesinlikle 5W 20 yağ öneriyor. Ancak yağ bulunamazsa 5W 30 alternatif olabiliyor.

2 yağ arasında elbette akışkanlık farkı var.

Ancak havanın sıcak olması yağ numaralarının değiştirilmesini gerektirmiyor. Sıcak havalarda farklı yağ kullanılması diye bir şey yok.

Yağ numaraları ancak soğuk havalar için değişkenlik gösterir.

Bu değişiklik te W den önceki rakamlar için olur. W den sonraki rakamlarda testler hep 100 Derece sıcaklıkta yapılmaktadır.

Motor sıcaklıkları da yaz ve kış aynıdır değişmez.

SAE numaralarının açıklamasında ilk rakam yağın soğukta hangi numara yağ özelliklerinde olacağını, W kışlık, son numara ise sıcakta (100 derece) özelliklerinde olduğunu bildirir.

SAE    SICAKLIK    VİSKOZİTE
0W       -30  (-35)            3,8
5W       -25  (-30)            3,8
10W     -20  (-25)            4,1
20W     -10  (-20)            5,6
25W       -5  (-10)            9,3
20       100                 5,6 - 9,3
30       100                 9,3 -12,5
40       100               12,5 -16,3
50       100              1 6,3 - 21,9

İlk sıcaklık değerleri yağların kullanılabileceği en düşük sıcaklıkları göstermektedir. Parantez içindeki değerler de yağların pompalanabilir olmasındaki sınır değerleri göstermektedir. Son değerler de kullanılan yağın sıcaklığa göre viskozitesini göstermektedir.(TESTLER 100 derece sıcaklıkta yapılmaktadır.)
Çok viskoziteli yağlar düşük sıcaklıklarda ince - yüksek sıcaklıklarda kalın yağ özelliklerine sahiptir.

Bu nedenle motora 5W 20 yerine - 5W 30 yağ koyduğunuzda daha kalın bir yağ kullanmış olursunuz.

Aracın yağlama özeliklerinin değişmesi ve sürtünmenin artması kaçınılmazdır. 

Yorum bağlantısı
Hakan Beygeoğlu

Hepsi anlaşmalı bence ne 5w30 un nede 5w20 nin bi farkı var Türkiyede hangi yag bayisine sorarsam soruyım adamlar öyle bi yagmı varmıs diyorlar garipleşiyolar,avrupadaki ford sayfalarında bile adamlar bi fark olmadıgını sadece ve sadece 5w20nin yakıt tasarrufu sagladıgını ve koruyuculuguna güvenmedikleri yazıyo,birde söyle bisey daha var gecen hafta castrol müsteri hizmetlerini aradım arastırma yapıp tekrar dönüs yaptılar malesef Türkiyede böyle bi yagımız yok dediler,mobilide aradım aynı cevabı aldım,ve en sonunda istanbul aksaraydan Total 5w20 yag buldum fransadan gelmiş daha Türkce karakteride yok almak isteyen olursa ellerinde mevcut var bilginize fiyat 150 TL en azından FMY den iyidir : ))

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...